Καλώς σας βρήκα

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Μόλις έμαθα για την ύπαρξη του νεου forum. Μου έχουν πει ότι εδώ είναι πολλά μέλη από το παλιό GSFORUM, οπότε θα είμαι λίγο πολύ γνωστός.

Καλή επιτυχία στο νεό forum, καλή παρέα και καλές βολτές !!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλώς μας ήρθες φίλε.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλώς ορισες Γιάννη
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Καλως το ανησυχο μυαλο της Σαλονικης!
Καλα χιλιομετρα κι εδω Γιαννη:)
Πασχάλη έμαθα για την κοντρούλα σου με τον Νίκο (evo) .. Σου ριξε στα αυτιά χεχε :rolleyes:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πασχάλη έμαθα για την κοντρούλα σου με τον Νίκο (evo) .. Σου ριξε στα αυτιά χεχε :rolleyes:
Ω ναι!!!Μετα απο τρεις χαρτογραφησεις, αφαιρεση καταλυτη και μια καμμενη ecu εγινε κι αυτο..
Ενα gs ADV με 40000 χλμ καταφερε να περασει ''μια μηχανη μπροστα''
απο ενα αλλο απλο gs το οποιο εχει σχεδον 170000χλμ στο κοντερ του
καταλυτη και μαμα χαρτογραφηση..
Ολα αυτα μετα την ταχυτητα των 170+ χλμ?ωρα,
και με το παλιο μηχανακι να εχει και μισοκαμμενο δευτερευοντα πολλαπλασιαστη..
Αυτην την κοντρα λες ε?...που μαλλον θελει επαναληψη...
Ρωταω γιατι λιγους μηνες πριν σε μια αλλη καπου στη Ρουμανια
το παλιο εφυγε απο δεξια αποφευγοντας τον τεραστιο ογκο με +20χλμ
κι αφηνοντας σε απορια τον αναβατη του απειραχτου τοτε τελικιασμενου ADV.
Ανοιγουμε την αγορα φιλε!
Πω πω Joe Bar γιναμε,το αγαπημενο μου κομικ!!

Καλα χιλιομετρα σε ολους, πειραγμενους και μη:biker:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
..................


Πω πω Joe Bar γιναμε,το αγαπημενο μου κομικ!!

Καλα χιλιομετρα σε ολους, πειραγμενους και μη:biker:

Κι εμένα:biker::yew::friendship:

Μου 'λειψε......:(:(:(
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Ω ναι!!!Μετα απο τρεις χαρτογραφησεις, αφαιρεση καταλυτη και μια καμμενη ecu εγινε κι αυτο..
Ενα gs ADV με 40000 χλμ καταφερε να περασει ''μια μηχανη μπροστα''
απο ενα αλλο απλο gs το οποιο εχει σχεδον 170000χλμ στο κοντερ του
καταλυτη και μαμα χαρτογραφηση..
Ολα αυτα μετα την ταχυτητα των 170+ χλμ?ωρα,
και με το παλιο μηχανακι να εχει και μισοκαμμενο δευτερευοντα πολλαπλασιαστη..
Αυτην την κοντρα λες ε?...που μαλλον θελει επαναληψη...
Ρωταω γιατι λιγους μηνες πριν σε μια αλλη καπου στη Ρουμανια
το παλιο εφυγε απο δεξια αποφευγοντας τον τεραστιο ογκο με +20χλμ
κι αφηνοντας σε απορια τον αναβατη του απειραχτου τοτε τελικιασμενου ADV.
Ανοιγουμε την αγορα φιλε!
Πω πω Joe Bar γιναμε,το αγαπημενο μου κομικ!!

Καλα χιλιομετρα σε ολους, πειραγμενους και μη:biker:

Eγώ άκουσα ότι σε πέρασε σα σταματημένο χεχε ..
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ω ναι!!!Μετα απο τρεις χαρτογραφησεις, αφαιρεση καταλυτη και μια καμμενη ecu εγινε κι αυτο..
Ενα gs ADV με 40000 χλμ καταφερε να περασει ''μια μηχανη μπροστα''
απο ενα αλλο απλο gs το οποιο εχει σχεδον 170000χλμ στο κοντερ του
καταλυτη και μαμα χαρτογραφηση..
Ολα αυτα μετα την ταχυτητα των 170+ χλμ?ωρα,
και με το παλιο μηχανακι να εχει και μισοκαμμενο δευτερευοντα πολλαπλασιαστη..
Αυτην την κοντρα λες ε?...που μαλλον θελει επαναληψη...
Ρωταω γιατι λιγους μηνες πριν σε μια αλλη καπου στη Ρουμανια
το παλιο εφυγε απο δεξια αποφευγοντας τον τεραστιο ογκο με +20χλμ
κι αφηνοντας σε απορια τον αναβατη του απειραχτου τοτε τελικιασμενου ADV.
Ανοιγουμε την αγορα φιλε!
Πω πω Joe Bar γιναμε,το αγαπημενο μου κομικ!!

Καλα χιλιομετρα σε ολους, πειραγμενους και μη:biker:
Κοιτα να δεις συμπτωση και στα Χανια συνεβει αυτο με τον φιλο μου τον Giannme μονο που μετα απο

τρεις χαρτογραφησεις ακομα τον περναω :pointu: (αυτος με περνουσε στην καταναλωση :p) ε τελικα εβαλε την μαμα χαρτογραφηση και ηρθαμε στα ισια! :thinking:

Κι αυτος ακομα κατι περιμενει :waiting:

Καλα χιλιομετρα προπαντως με μπεσα! :biker2:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Eγώ άκουσα ότι σε πέρασε σα σταματημένο χεχε ..
Η μονη στιγμη που θυμαμαι τον evo συνεπιβατη ειναι πανω στου Πετρου
που τον πηγαινε σπιτι αγκαλια με την ecu αλλα αυτος εχει κιτρινο!!
Και μην πιστευεις ολα οσα ακους
γιατι αλλοι που το εκαναν το ριξανε στις ασπιρινες..

:yew:
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Πάντως Γιάννη το τελευταίο που κυκλοφορούσε πριν 2μήνες, είναι ότι μου τα είχες "ρίξει" γιά να γράφω υπέρ του remapping.... χαχαχαχαχα!

Πέρα από την πλάκα όμως,
τι είναι αυτό που έκανε το δικό μου remapping καθώς
κ του Ηλία του nanoshophellas πετυχημένο?

Ρωτώ αν έχεις βρει τα πως κ τα γιατι?

Εξακολουθώ να απολαμβάνω μια πολύ βελτιωμένη λειτουργία της μπέμπας μου....

Αλλά και όλα αυτά που ακούω με προβληματίζουν. ..

Σκέπτομαι να πάω την μπέμπα στον Πειραιά στου Μάγγου, γιά δυναμομέτρηση, τι λες και εσύ Γιάννη?


R1200GlamorusSpecial
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Πάντως Γιάννη το τελευταίο που κυκλοφορούσε πριν 2μήνες, είναι ότι μου τα είχες "ρίξει" γιά να γράφω υπέρ του remapping.... χαχαχαχαχα!

Πέρα από την πλάκα όμως,
τι είναι αυτό που έκανε το δικό μου remapping καθώς
κ του Ηλία του nanoshophellas πετυχημένο?

Ρωτώ αν έχεις βρει τα πως κ τα γιατι?

Εξακολουθώ να απολαμβάνω μια πολύ βελτιωμένη λειτουργία της μπέμπας μου....

Αλλά και όλα αυτά που ακούω με προβληματίζουν. ..

Σκέπτομαι να πάω την μπέμπα στον Πειραιά στου Μάγγου, γιά δυναμομέτρηση, τι λες και εσύ Γιάννη?


R1200GlamorusSpecial

Χάρη είναι αρκετά μπερδεμένο το πράγμα και ξεχωριστή η κάθε περίπτωση.. Συνήθως είναι λάθη και παρατυπίες μηχανικώνμ χωρις να σημαίνει αυτό ότι προσωπικά δε κάνω λάθη.

Στην περίπτωση του EVO το πρόγραμμα που βάλαμε με την πρώτη ήταν οκ. Το μηχανάκι όμως δε δούλευε λόγω αρρυθμίας του δεξιού αν θυμάμαι καλά κυλίνδρου. Επέμεναν όλοι ότι φταίει το πρόγραμμα. Πήγε ήρθε άλλες 2 φορές και τελικά το έλεγξε σε μηχανικό και βρηκε το πρόβλημα έπαιρνε αέρα το ιντζέκτσιον και το μηχανάκι πηγαινε μαμιώντας. Μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο ίδιος. Ο φίλος Πέτρος με βοήθησε πάρα πολύ το βάλε βγάλε και αν έγινε κάποια ζημιά την τρίτη φορά που επιχειρήσαμε ήταν στο άνοιγμα του καπακιου λόγω βιασύνης και πίεσης.
Να σημειώσω ότι σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις που μου έστειλαν εγκεφάλους από το forum, υπήρχε αφόρητη πίεση, άλλος έφευγε ταξίδι, άλλος διακοπές άλλος το ήθελε για τη δουλειά του και μου έδιναν περιθώρεια 2-3 ημερών. Όπως στην περίπτωση του Μάριου Κρήτη που εφευγε ταξίδι, του nanoshellas και κλπ. που επιβαρύνθηκα έξοδα έβαλα ανθρώπους να το κατεβάσουν Αθήνα κλπ κλπ.

Σε μια άλλη περίπτωση 1200gs ήταν κλειστές οι βαλβίδες εξαγωγής, το βρήκαμε αφού έπεισα τον άνθρωπο να πάει σε δικο μου μηχανικό ώπου διορθώθηκαν οι ανοχές και το μηχανάκι μετά πετούσε.

Στην 3 περίπτωση του Γιάννη στα Χανιά το πρόβλημα ήταν αποκλειστικά σε μένα. Βρηκα την λύση και θα του στείλω μαζί με τα χρήματά του πίσω + 1 εγκέφαλο δώρο από μενα με το σωστό πρόγραμμα επειδή τον ταλαιπώρησα πολύ και πλήρωσε αρκετά να λύνει-δένει ρεζερβουάρ, χάλασε και το ραμ-αιρ
του κλπ κλπ.

Και στις 3 περιπτώσεις εγώ ήμουν που χρεώθηκα την ζημιά ενώ στις 2 πρώτες δε φταίω. Μιλάμε ότι έχω κάνει άλλα 20 μηχανάκια 1200gs, 5 f800gs και 5 1100-1150 , δε θυμάμαι πόσα αυτοκίνητα και ξεκλειδώματα ECU χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα..

Πάντα μα πάντα το λάθος γινόταν από την γκρίνια και την πίεση χρόνου !!

Μόνο σε μία περίπτωση νομίζω ότι φταίω (στου Γιάννη Giannme από Χανιά) στην οποία επειδή ο φίλος είναι πολύ εντάξει απέναντί μου θα την ολοκληρώσω τη δουλειά με δικό μου κόστος - δε τη παρατάω.

Να πω τελιώνοντας ότι σε όποιο μηχανάκι ασχολήθηκα ώπου ο ιδιοκτήτης έδειξε εμπιστοσύνη χωρίς να ο συζητάει εδώ και εκεί και χωρίς γκρίνια η δουλειά πέτυχε με την πρώτη, ενω στις περιπτώσεις που έγιναν λάθη ήταν επειδή το θέμα είχε ξεκανινιαστεί στις συζητήσεις με άσχετους από εδώ και εκεί που μπερδευαν τον κάτοχο και μένα.

Πλέον για να μην γίνονται παρεξηγήσεις δε δέχομαι παρεμβάσεις από τρίτους ή άσχετους στη δουλειά μου και ξεκαθαρίζω από την αρχή τη θέση μου όσον αφορά το πρόγραμμα, στις δε περιπτώσεις που προσωπικά είμαι σιγουρος ότι είμαι εντάξει δε κάνω επιπλέον πειραματισμους και διευκολύνσεις να βρω λάθη άλλων.

Να πω επίσης ότι τα λόγια του φίλου jmar είναι ιδιαιτέρως πικρόχολα και δεν επιθυμώ επέκταση ή συζήτηση για το θέμα του Gianme γιατί απλά είναι άσχετος - δεν τον γνωρίζω και ούτε μιλήσαμε ούτε είχαμε καμία δοσοληψία ποτέ, τώρα τι το θελε και είπε αυτά που είπε - δε ξέρω.

Είναι εύκολο να σε κατηγορήσουν και σε περιμένουν στην γωνία. Στην αρχή που ασχολήθηκα χαλαρά και επέτρεπα-συζητούσα-άφηνα και άκουγα γνώμες ήταν χάριν του forum και του καλού πνεύματος, έδινα τον χρόνο μου και ήμουν ταπεινός. αλλά βλέπω ότι τελικά επικρατεί και ακούγεται το λάθος περισσότερο και λέγονται με τέτοια ευκολία πράγματα στον αέρα από άσχετους που δεν αξίζει ο κόπος να το συζητάμε περισσότερο.

Πέραν αυτών είμαι στη διάθεση οποιούδήποτε καλοπροαίρετου φίλου που θέλει οτιδήποτε να βοηθήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom