Καμμένα Πηνια f800 gs

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Καλησπέρα.. Ξέρει κάνεις από ποια χρονολογία άλλαξε το βολάν με τις περισσότερες τρύπες..?
Από το 13 με το facelift

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Να μαι κ εγώ εδώ,γρήγορα γρήγορα.... Ξέρω ότι διάγνωση μέσω πληκτρολόγιου δεν γίνετε αλλά να ρωτήσω, χτες βράδυ σε ένα σταμάτημα σε φανάρι αρχησε να μου έρχεται μια μυρωδιά σαν από καμμένο καλώδιο κάτι το οποίο μου ήρθε και πάλι σήμερα το μεσημέρι όταν πάρκαρα... Τι να είναι άραγε?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να μαι κ εγώ εδώ,γρήγορα γρήγορα.... Ξέρω ότι διάγνωση μέσω πληκτρολόγιου δεν γίνετε αλλά να ρωτήσω, χτες βράδυ σε ένα σταμάτημα σε φανάρι αρχησε να μου έρχεται μια μυρωδιά σαν από καμμένο καλώδιο κάτι το οποίο μου ήρθε και πάλι σήμερα το μεσημέρι όταν πάρκαρα... Τι να είναι άραγε?
Από αυτά που έγραψες..... καμμένο καλώδιο!!!!! :p
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να μαι κ εγώ εδώ,γρήγορα γρήγορα.... Ξέρω ότι διάγνωση μέσω πληκτρολόγιου δεν γίνετε αλλά να ρωτήσω, χτες βράδυ σε ένα σταμάτημα σε φανάρι αρχησε να μου έρχεται μια μυρωδιά σαν από καμμένο καλώδιο κάτι το οποίο μου ήρθε και πάλι σήμερα το μεσημέρι όταν πάρκαρα... Τι να είναι άραγε?
Εχεις ένα βολτομεττο επάνω ή ένα όργανακι να μετρήσεις τάση που βγάζει η μπαταρία?
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Δυστυχώς την έχω 1μιση μήνα και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ να βάλω, επίσης παρατήρησα ότι τσιμπάει λιγο καύσιμο παραπάνω από γέμισμα σε γέμισμα 13,7-14λιτρα βγάζει 250-260 χλμ με οδήγηση φουλ συντηρητική.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δυστυχώς την έχω 1μιση μήνα και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ να βάλω, επίσης παρατήρησα ότι τσιμπάει λιγο καύσιμο παραπάνω από γέμισμα σε γέμισμα 13,7-14λιτρα βγάζει 250-260 χλμ με οδήγηση φουλ συντηρητική.
Εντάξει δε το λες και τραγικό 5.5 λίτρα! Μη σ άκουσε κανένας με tuono η varadero! 5 λίτρα μέσο όρο βγάζει μέσα έξω.
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Να μαι κ εγώ εδώ,γρήγορα γρήγορα.... Ξέρω ότι διάγνωση μέσω πληκτρολόγιου δεν γίνετε αλλά να ρωτήσω, χτες βράδυ σε ένα σταμάτημα σε φανάρι αρχησε να μου έρχεται μια μυρωδιά σαν από καμμένο καλώδιο κάτι το οποίο μου ήρθε και πάλι σήμερα το μεσημέρι όταν πάρκαρα... Τι να είναι άραγε?
Ρίξε μια ματιά κάτω από το ψυγείο μήπως βρίσκει κάποιο πλαστικό στο λαιμό της εξάτμισης.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Μια ερώτηση όσοι γνωρίζουν : Έχω κάνει περιέλιξη εδώ κ 30000χλμ κ το βολτομετρο δείχνει μια χαρά . Όμως επειδή έχω ταξίδι τον Αύγουστο κ θέλω να είμαι σίγουρος , μπορώ να μετρήσω το πηνίο χωρίς να βγει (ξέρω ότι γίνεται) αλλά αν είναι ελάχιστα καμένο να το δείχνει στις μετρήσεις; Κ αν ναι τι μετρήσεις πρέπει να δω σαν φυσιολογικές;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μια ερώτηση όσοι γνωρίζουν : Έχω κάνει περιέλιξη εδώ κ 30000χλμ κ το βολτομετρο δείχνει μια χαρά . Όμως επειδή έχω ταξίδι τον Αύγουστο κ θέλω να είμαι σίγουρος , μπορώ να μετρήσω το πηνίο χωρίς να βγει (ξέρω ότι γίνεται) αλλά αν είναι ελάχιστα καμένο να το δείχνει στις μετρήσεις; Κ αν ναι τι μετρήσεις πρέπει να δω σαν φυσιολογικές;
Αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Αλλά ας μιλήσει κάποιος πιο ειδικός όπως ο Carooly

Η μόνη πρακτική λύση που μπορώ να σκεφτώ και σκέφτομαι να κάνω κι εγώ για να ξεμπερδεύω με αυτό το θέμα είναι να έχεις μαζί σου ένα πηνίο δεύτερο έτοιμο. Μια διαδικασία 30 λεπτά είναι η αλλαγή του στην ανάγκη το φτιάχνεις επιτόπου.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Αλλά ας μιλήσει κάποιος πιο ειδικός όπως ο Carooly

Η μόνη πρακτική λύση που μπορώ να σκεφτώ και σκέφτομαι να κάνω κι εγώ για να ξεμπερδεύω με αυτό το θέμα είναι να έχεις μαζί σου ένα πηνίο δεύτερο έτοιμο. Μια διαδικασία 30 λεπτά είναι η αλλαγή του στην ανάγκη το φτιάχνεις επιτόπου.
Φιλαράκι θα έχω μαζί μου όπως κ ανορθωτή μιας κ υπάρχουν τα ανταλλακτικά από φίλο. Μάλιστα το πηνίο εγώ το έβαλα έβγαλα όταν χρειάστηκε. Μια φλατζα θα πάρω μόνο να έχω μαζί μου. Απλά σκέφτηκα μη τυχόν υπάρχει κάποια προληπτική μέτρηση . Θα μου πεις κ δν το αλλάζεις να ξεμπερδεύεις. Δεν θέλω γτ μέχρι τώρα το εμπιστεύομαι :woot:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Φιλαράκι θα έχω μαζί μου όπως κ ανορθωτή μιας κ υπάρχουν τα ανταλλακτικά από φίλο. Μάλιστα το πηνίο εγώ το έβαλα έβγαλα όταν χρειάστηκε. Μια φλατζα θα πάρω μόνο να έχω μαζί μου. Απλά σκέφτηκα μη τυχόν υπάρχει κάποια προληπτική μέτρηση . Θα μου πεις κ δν το αλλάζεις να ξεμπερδεύεις. Δεν θέλω γτ μέχρι τώρα το εμπιστεύομαι :woot:
Αφού θα έχεις μαζί σου και ξέρεις και να το αλλάζεις problem solved!! Άσε επάνω αυτό που σου δίνει καλή τάση και είσαι μια χαρά.

Αλήθεια πόσο σου πήγαν ένα πηνίο και ο ανορθωτής? Ή τα πήρες δωρεά?!
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Αφού θα έχεις μαζί σου και ξέρεις και να το αλλάζεις problem solved!! Άσε επάνω αυτό που σου δίνει καλή τάση και είσαι μια χαρά.

Αλήθεια πόσο σου πήγαν ένα πηνίο και ο ανορθωτής? Ή τα πήρες δωρεά?!
Όχι είναι spare από φίλο . Πούλησε τη μηχανή ανταλλακτικά . Κ τα εχουμε μη τυχόν χρειαστεί κανεις μας . Πάντως το ένα παιδί το έβαλε για πηνίο χτες . Είχε περιέλιξη 50000χλμ ! Το έστειλε στην Κόρινθο μια εταιρία που ασχολείται με τέτοια κ θα κοστίσει περίπου 150 ευρώ μόνο περιέλιξη .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Όχι είναι spare από φίλο . Πούλησε τη μηχανή ανταλλακτικά . Κ τα εχουμε μη τυχόν χρειαστεί κανεις μας . Πάντως το ένα παιδί το έβαλε για πηνίο χτες . Είχε περιέλιξη 50000χλμ ! Το έστειλε στην Κόρινθο μια εταιρία που ασχολείται με τέτοια κ θα κοστίσει περίπου 150 ευρώ μόνο περιέλιξη .
τι να κάνεις με αυτή την ιστορία?..! Έχεις το νου σου και ανα 30-40.000χλμ κάνεις μια περιέλιξη αναγκαστικά γιατί κάνα χιλιάρικο για το βελτιωμένο βολάν δε λέει@!

Του έδωσε κάποιο σημαδι στη μέτρηση στα volt? Εμένα στη πορεία απ όταν την πήρα μου δείχνει περίπου 13,6 με 13,7v πάντως.

να σε ρωτήσω κάτι άσχετο τώρα που σε είχα ξαναρωτήσει παλιά αλλά τώρα που έχει ζέστες είναι επίκαιρο? Με την βελτίωση στην ECU παρατηρήσατε τελικά πρακτικά κάποια μείωση στην ζέστη που βγάζει το μοτέρ ανάμεσα στα μπούτια σε σχέση με την μαμά χαρτογράφηση?!

Επίσης το βεντιλατέρ μου ανάβει σπάνια κάτι που σημαίνει μάλλον πως το μοτέρ δεν ανεβάζει ιδιαίτερα θερμοκρασία ανησυχητική αλλά παρόλα αυτά ζέστη στον αναβάτη βγάζει μπόλικη.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
τι να κάνεις με αυτή την ιστορία?..! Έχεις το νου σου και ανα 30-40.000χλμ κάνεις μια περιέλιξη αναγκαστικά γιατί κάνα χιλιάρικο για το βελτιωμένο βολάν δε λέει@!

Του έδωσε κάποιο σημαδι στη μέτρηση στα volt? Εμένα στη πορεία απ όταν την πήρα μου δείχνει περίπου 13,6 με 13,7v πάντως.

να σε ρωτήσω κάτι άσχετο τώρα που σε είχα ξαναρωτήσει παλιά αλλά τώρα που έχει ζέστες είναι επίκαιρο? Με την βελτίωση στην ECU παρατηρήσατε τελικά πρακτικά κάποια μείωση στην ζέστη που βγάζει το μοτέρ ανάμεσα στα μπούτια?!
Ναι έχει βολτομετρο κ του έδειξε αμέσως αρκετά χαμηλά . Ευτυχώς δν τον άφησε στο δρόμο γιατί ερχόταν από βόλτα . Η μέτρηση σου μια χαρά είναι πάντως .
Σε αυτό το κομμάτι που ρωτάς δεν μπορώ να στο απαντήσω πλέον . Μόνο αν οδηγήσω το δικό σου κ μετά πάρω πάλι το δικό μου . Λόγω συνήθειας δν θυμάται κανεις μας. Ζέστη βγάζει αλλά δν θυμάμαι αν ήταν έτσι ή όχι . Μη περιμένεις πολλά στο θέμα ζέστης γνώμη μου .
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Μπορείς να αποσυνδέσεις το φίς που πάει απο τα πηνία στον ανορθωτή. Έπειτα με ένα πολύμετρο μετράς τα βόλτ (εναλλασσόμενη τάση) ανάμεσα στα τρία κίτρινα καλώδια με τον κινητήρα να δουλεύει. Πρέπει να είναι περίπου ίσα.
Έπειτα μέτρα άν κάνει σώμα το κάθε κίτρινο καλώδιο με ένα σημείο στην μηχανή. Άν κάνει τότε είναι καμένο.
Και πάλι όμως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος γιατί μπορεί να αστοχήσουν μετά απο λίγα χιλιόμετρα.

Άν όμως δείς χαμηλή ένδειξη στο βολτόμετρο ενώ οδηγείς (δηλ. καμένα πηνία) μπορείς συνήθως ,αφού βγάλεις την λάμπα , να κάνεις πολλά χλμ
μέχρι να μείνεις τελείως. Εγώ έκανα 1000 χλμ και ακόμα φόρτιζε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

claire

nomad
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θύμιος
Μοτό
f800gs
Καλησπέρα!
Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο δοκιμασμένο βολτομετρο για εγκατάσταση στο f800, νομίζω ήρθε η στιγμή να βάλω πριν φύγω για διακοπές κ κλάψουμε σε καμία ερημιά…
 
Top Bottom