Κανε το μονος σου...πανιερο η μπανιερο η ο,τι βγει τελος παντων....

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Χαζευα στο φορουμ οταν επεσα σε ενα ποστ με βαλιτσες.

Top case και πλαινες βεβαια απο αλουμινιο.

Φοβερες μπορω να πω οπως και οι τιμες τους βεβαια.

Ετσι λοιπον ειδα βιντεακια στον σωληνα οπως και διαφορα αλλα ποστ με κατασκευες βαλιτσων.

Η πιο φτηνη λυση ηταν ο πολυεστερας για εμενα και επειδη ειχα ξαναδουλεψει παλιοτερα ειπα να δοκιμασω.

ετσι λοιπον πηγα και αγορασα πολυεστερα και σκληρηντη,αλουμινοταινια,γυλοχαρτα,στοκο,ξυλα για καλουπι και καποια αλλα εργαλεια και υλικα.

Καπως ετσι ξεκινησε η προσπαθεια για κατασκευη τοπ κεις.....:rolleyes: με αργους ρυθμους βεβαιως....

Εδω φαινονται τα υλικα και μια μερικη προετοιμασια σημαδεματος του καλουπιου.




Συνεχιζοντας περασα με αλουμινοταινια ολο το καλουπι και στη συνεχεια το συναρμολογησα







και εδω περασμα με κερακι για να μην κολλησει σιγουρα





Ελα ντε ομως που δεν ηθελα ενα απλο τετραγωνο σχημα και ηθελα να δωσω και μια αλλη οπτικη,ετσι εκανα και γωνιες και με αυτα και με αλλα με επιασε η νυχτα.Να προσθεσω οτι περαστηκαν με αλουμινοταινια και οι γωνιες.


















Κερωμα παλι ολα μαζι





Και ξεκιναμε το χτισιμο γυρω γυρω και σταυρωτα και βγαινει καπως ετσι.







Το αφησα το καλουπι 1μερα και κατι και ξεκινησε το ξεκαλουπωμα


















Πιστευω οτι βγηκε καλο το καλουπακι.Θελει καποιες λεπτομερειες οι οποιες θα διορθωθουν.Θα κοπουν τα περισσια κομματια και οτι αλλο χρειαστει.








Συνεχιζεται με την κατασκευη του καπακιου,μεντεσεδων,κλειδαριων κ.α:)
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Εύγε, φίλε μου! Πρέπει να σου πω ότι ζήλεψα πολύ την διαδικασία. Περιμένουμε τη συνέχεια :D:D:D
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Εύγε, φίλε μου! Πρέπει να σου πω ότι ζήλεψα πολύ την διαδικασία. Περιμένουμε τη συνέχεια :D:D:D
Ευχαριστώ .


Δυστυχώς ο χρόνος που έχω είναι περιορισμένος,όποτε θα ψιλό αργήσει να τελειώσει.........αν τελειώσει αχαχαχχαχαχ

Έχει δουλίτσα πλάκα πλάκα και επειδή και εγώ δεν το πολύ κατέχω πάω αργά.

Τώρα θέλει κόψιμο ότι περισσεύει γύρω γύρω,μέτρημα το ύψος και κόψιμο. Και αφού γίνει αυτό να δω ποσό θα κάνω και το καπάκι.

Τρίψιμο περιμετρικά και διόρθωση όπου χρειάζεται.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μπράβο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία δουλειά Γιώργη...!!!:ok:
Βρές χρόνο για να δούμε το τελικό αποτέλεσμα...;)
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Είσαι ωραίος!!!

Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά βλέπω βαλίτσες από πολυεστέρα και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση..
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Επομενο σταδιο τωρα η συναρμολογηση του καλουπιου να μπουν οι γωνιες να κερωθει και να δω τι υψος θα φτιαξω το καπακι..

Λεω για 5 με 6 ποντους.....

Θα το δω πρεπει να μετρησω το κρανος και να αφησω και ενα περιθωριο 2 με 3 ποντους......
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Σήμερα είχε κόψιμο για το καπακι,το ύφασμα και πέρασμα το 1ο στρώμα πολυεστέρα.

Θα το δω το απόγευμα μήπως περάσω και το 2ο στρώμα να το τελειώσω σήμερα και απλά να μου μένει το κόψιμο με το ντρεμελ.

 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Να συμπληρώσω ότι η διαδικασία είναι ίδια

1 φτιάξιμο το καλούπι

2 φτιάξιμο οι γωνιές

3 Κερωμα εσωτερικά του καλούπιου

4 κόψιμο το ύφασμα

5 φτιάξιμο πολυεστέρα με σκληρηντη

6 καλουπωμα και αναμονή να στεγνώσει το 1ο χέρι.
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Τέλος και το 2 ο χέρι για το καπάκι, έν αναμονή τώρα να στεγνώσει,να ξεκαλουπώθει,να τρίφτει με χοντρό γυαλοχαρτο για τα πολλά πολλά και να κοπεί στο επιθυμητό ύψος με το ντρεμελ.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εχεις μεγαλο μερακι κ υπομονη Γιωργη.......μονο που το διαβαζω αρκει........φωτο δεν τις βλεπω........επιτηδες το εκανες για να εχω περιεργεια εεεε !!!!!
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Εχεις μεγαλο μερακι κ υπομονη Γιωργη.......μονο που το διαβαζω αρκει........φωτο δεν τις βλεπω........επιτηδες το εκανες για να εχω περιεργεια εεεε !!!!!
Ότι μπορώ κάνω Πέτρο. Έτσι και αλλιώς για χάβαλε το ξεκίνησα και όσο φτάσει όπου φτάσει.

Τις φωτό γιατί δεν τις βλέπεις;;

Εγώ τις βλέπω από κινητό,τάμπλετ,υπολογιστή.
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
ωραια δουλεια.απλα θα εχει αντοχη σε περιπτωση πτωσης;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε περίπτωση πτώσης τα ποδαράκια μου και τα χεράκια μου να σώσω και η βαλίτσα ας γίνει χαρτοπολεμος. ;)

Θα φτιάξω άλλη....:cool:
 
Top Bottom