Καντήλι 22/12/19 (Ο απολογισμός..)

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
kordix επειδή σε είδα πώς κινήθηκες και απο παλιά που έχουμε κάνει χλμ μαζί νομίζω αυτό που απολαμβάνουμε και οι 2 πιο πολύ απ όλα είναι ο σβέλτος και αδιάκοπος ρυθμός. Μια προσομοίωση ουσιαστικά ενός trail ride.. Κατανοώ πώς τα γούστα ποικίλουν και κάθε βόλτα πρέπει να έχει ένα χαρακτήρα. Άλλος θέλει να γεμίσει μια dslr (αν το λέω καλά!) με εικόνες, άλλος να πάει αργά και χαλαρά να μυρίσει το βουνό. Εμενα αν μ αρέσει κάτι περισσότερο απ όλα είναι να γράψω χιλιόμετρα με πολλές εναλλαγές τεραίν με καλό ρυθμό και όσο πιο αποφασιστικά γίνεται στα δύσκολα. Δεν είναι εύκολο πάντα με μεγάλες παρέες αλλά νομίζω είναι πλέον τέτοιο το επίπεδο της παρέας κατα βάση (άσχετα πώς διαμορφώνεται κατα περίπτωση) που μπορεί να υποστηρίξει έναν καλό ρυθμό.

christoslazy πιστεύω θα έρθουν και άλλες ευκαιρίες και φυσικά και πιο βόρεια. Τώρα φαντάζομαι θα μπορούν να σε κατατοπίσουν καλύτερα άλλοι όπως ο thenos ή ο todor π.χ. για βόλτες που μπορεί να οργανωθούν (εκτός φόρουμ) πιο κοντά σε σένα, κεντρική Ελλάδα.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Όμορφη γε(α)μάτη βόλτα σε ωραία μέρη με ΚΑΛΗ παρέα.
Μπράβο Βαγγέλη για την οργάνωσή της :ok:.
Ευχαριστώ achalatsi και Γιάννη για την σαμπρέλα και την βοήθεια αλλαγής της:happy:.
Καλές γιορτές να έχουμε και σύντομα στα βουνά
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στα επακόλουθα της βόλτας να αναφέρουμε εκτός από την σαμπρελα που βοήθησαν τα παιδιά μπαμ μπαμ και σε μισή ώρα τελείωσαν, ευτυχώς λύθηκε και άμεσα ένα πρόβλημα από πτώση από σταντ του Σάκη με το 690 που έσπασε σαν αγγούρι τη μανετα του συμπλέκτη. Ευτυχώς είχε ο kordix μια μανετα που κάπως ταίριαζε και με μια πατέντα συνεχισαμε άμεσα.

Υψηλό επίπεδο ετοιμότητας και ικανότητας και αλληλεγγύης βεβαια.

Πλάκα πλάκα το σκεφτόμουνα κι εγώ. Μεταξύ άλλων πρέπει να έχουμε 2 spare μανετες στο τσαντάκι μας, μπορεί να ακινητοποιηθεις με κάτι τέτοιο στο πουθενά. Χώρια εννοείται ντιζα συμπλέκτη, σαμπρελα, εργαλεία κλπ.

Επισης θα πρόσφερε τα μέγιστα κάποια στιγμή όλοι μας να έχουμε το νου μας πάντα στο πισινό μας! (όχι αυτόν που καθόμαστε). Δηλαδή υπήρξαν χασιματα και απώλειες στη διαδρομή γιατί σε κάποια διασταύρωση ο εμπρός ξέχασε τον πίσω εντελώς και γειά χαρά.

Καλώς ή κακώς δεν έχουν όλοι ένα GPS με τη διαδρομή μέσα η ένα κινητό και αυτό μπορεί να αφήσει κάποιον μόνο στο βουνό. Καλό θα ήταν να είχαμε όλοι αλλά επίσης καλύτερο και πιο παραδοσιακό να έχουμε απλά το νου μας στον πίσω και να κόβουμε λίγο άμα δεν τον βλέπουμε να έρχεται.

Δεν ειναι μόνο θέμα πλοήγησης η καθυστέρησεων. Ειναι και θέμα ασφάλειας. Ο πίσω μπορεί να έπεσε, να τον έχει πλακώσει η μηχανή ή να έφυγε σε κάνα γκρεμι και να μας έχει ανάγκη και να μην είμαστε εκεί. Γιατί φαντάσου να φύγει κάποιος σε καμία πλαγια(προφανώς έχει γίνει). Αυτός που έρχεται από πίσω να μην τον δει αν έχει φύγει εκτός δρόμου, ο μπροστά να έχει εξαφανιστεί και μετά από καμιά ώρα να πάρουμε χαμπάρι πως κάποιος λείπει και δεν ξέρουμε που ειναι. Μικρές λεπτομέρειες που ξεχνιόμαστε καμία φορά όσο εμπειροι και να είμαστε!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλώς ή κακώς δεν έχουν όλοι ένα GPS με τη διαδρομή μέσα η ένα κινητό και αυτό μπορεί να αφήσει κάποιον μόνο στο βουνό. Καλό θα ήταν να είχαμε όλοι αλλά επίσης καλύτερο και πιο παραδοσιακό να έχουμε απλά το νου μας στον πίσω και να κόβουμε λίγο άμα δεν τον βλέπουμε να έρχεται.

Δεν ειναι μόνο θέμα πλοήγησης η καθυστέρησεων. Ειναι και θέμα ασφάλειας. Ο πίσω μπορεί να έπεσε, να τον έχει πλακώσει η μηχανή ή να έφυγε σε κάνα γκρεμι και να μας έχει ανάγκη και να μην είμαστε εκεί. Γιατί φαντάσου να φύγει κάποιος σε καμία πλαγια(προφανώς έχει γίνει). Αυτός που έρχεται από πίσω να μην τον δει αν έχει φύγει εκτός δρόμου, ο μπροστά να έχει εξαφανιστεί και μετά από καμιά ώρα να πάρουμε χαμπάρι πως κάποιος λείπει και δεν ξέρουμε που ειναι. Μικρές λεπτομέρειες που ξεχνιόμαστε καμία φορά όσο εμπειροι και να είμαστε!
Ο Βαγγελη τα γραφει ωραία στην δεύτερη παραγραφο. Θέλει προσοχή γιατί η στραβή έρχεται εύκολα καμμιά φορά.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Και οι τελευταίες....Άγνωστο αλλά για κάποιο λόγο το ταπατοκ τις εμφανίζει κάποιες ανάποδα...
καλα λεμε εχω δωσει ρεσιταλ....
για να δω τις φωτο το κεφαλι παει και ερχεται περα - δωθε....
οι πελατες στο περιπτερο με κοιτανε απορημενα.....
μολις με ειδαν να κανω και ''αναποδο κατακορυφο'' ξεσπασαν σε χειροκροτηματα....

:p:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
kordix επειδή σε είδα πώς κινήθηκες και απο παλιά που έχουμε κάνει χλμ μαζί νομίζω αυτό που απολαμβάνουμε και οι 2 πιο πολύ απ όλα είναι ο σβέλτος και αδιάκοπος ρυθμός. Μια προσομοίωση ουσιαστικά ενός trail ride.. Κατανοώ πώς τα γούστα ποικίλουν και κάθε βόλτα πρέπει να έχει ένα χαρακτήρα. Άλλος θέλει να γεμίσει μια dslr (αν το λέω καλά!) με εικόνες, άλλος να πάει αργά και χαλαρά να μυρίσει το βουνό. Εμενα αν μ αρέσει κάτι περισσότερο απ όλα είναι να γράψω χιλιόμετρα με πολλές εναλλαγές τεραίν με καλό ρυθμό και όσο πιο αποφασιστικά γίνεται στα δύσκολα. Δεν είναι εύκολο πάντα με μεγάλες παρέες αλλά νομίζω είναι πλέον τέτοιο το επίπεδο της παρέας κατα βάση (άσχετα πώς διαμορφώνεται κατα περίπτωση) που μπορεί να υποστηρίξει έναν καλό ρυθμό.
Σε ακολουθούσα γιατί γούσταρα τον ρυθμό και προσπαθούσα να μην είμαι ακριβώς από πίσω σου για να μη σου σπάσω τα νεύρα και για λόγους ασφαλείας. Να ξερς ότι το ευχαριστήθηκα πολύ. Οι συνθήκες ήταν ιδανικές άλλωστε. Και ναι μου αρέσει αυτή η οδήγηση.

Όταν όμως κουράστηκα σε κάποια κομμάτια άραξα λίγο και ποτέ δεν έφτασα στο όριο, εκεί που αρχίζει το χαζό ρίσκο.

Ήταν πολύ ωραία βόλτα. Μου άρεσε πολύ και το γκαζερό κομμάτι πριν τον Αλεξίου.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Β

Βλέπεις 2 husqy αγαπητέ Αντώνη.. Το ένα το μικρό είναι ένα 510 του Φοίνικα και το άλλο. Το λίγο πιο γεματουλι είναι ένα πανέμορφο 630 δε θυμάμαι πως γράφει ο φίλος σόρυ.
Παρών Βαγγέλη!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
christoslazy πιστεύω θα έρθουν και άλλες ευκαιρίες και φυσικά και πιο βόρεια. Τώρα φαντάζομαι θα μπορούν να σε κατατοπίσουν καλύτερα άλλοι όπως ο thenos ή ο todor π.χ. για βόλτες που μπορεί να οργανωθούν (εκτός φόρουμ) πιο κοντά σε σένα, κεντρική Ελλάδα.
Θα τον τακτοποιήσουμε τον Χρήστο... ;)
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Απίθανη βόλτα και φοβερή ομάδα, μπράβο στο Βαγγέλη για την ωραία διαδρομή και την οργάνωση καθώς και σε όλη την ομάδα που με γρήγορα αντανακλαστικά βοήθησε όπου χρειάστηκε.
Πολλά βίντεο που όμως θέλουν μια βασική επεξεργασία γιατί η κάμερα λόγω απουσίας stabilizer γράφει βίντεο που μετά παθαίνεις χαλαρά επιληψία από το κούνημα κι έτσι πρέπει να τα κάνω editing.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία ζόρικα περάσματα με την καλύτερη παρέα φυσικά...! :ok:
Μπράβο στον Βαγγέλη για την ιδέα και τον σχεδιασμό και φυσικά σε όλους όσους συμμετείχαν!
Στις επόμενες...!:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στα επακόλουθα της βόλτας να αναφέρουμε εκτός από την σαμπρελα που βοήθησαν τα παιδιά μπαμ μπαμ και σε μισή ώρα τελείωσαν, ευτυχώς λύθηκε και άμεσα ένα πρόβλημα από πτώση από σταντ του Σάκη με το 690 που έσπασε σαν αγγούρι τη μανετα του συμπλέκτη. Ευτυχώς είχε ο kordix μια μανετα που κάπως ταίριαζε και με μια πατέντα συνεχισαμε άμεσα.

Υψηλό επίπεδο ετοιμότητας και ικανότητας και αλληλεγγύης βεβαια.

Πλάκα πλάκα το σκεφτόμουνα κι εγώ. Μεταξύ άλλων πρέπει να έχουμε 2 spare μανετες στο τσαντάκι μας, μπορεί να ακινητοποιηθεις με κάτι τέτοιο στο πουθενά. Χώρια εννοείται ντιζα συμπλέκτη, σαμπρελα, εργαλεία κλπ.

Επισης θα πρόσφερε τα μέγιστα κάποια στιγμή όλοι μας να έχουμε το νου μας πάντα στο πισινό μας! (όχι αυτόν που καθόμαστε). Δηλαδή υπήρξαν χασιματα και απώλειες στη διαδρομή γιατί σε κάποια διασταύρωση ο εμπρός ξέχασε τον πίσω εντελώς και γειά χαρά.

Καλώς ή κακώς δεν έχουν όλοι ένα GPS με τη διαδρομή μέσα η ένα κινητό και αυτό μπορεί να αφήσει κάποιον μόνο στο βουνό. Καλό θα ήταν να είχαμε όλοι αλλά επίσης καλύτερο και πιο παραδοσιακό να έχουμε απλά το νου μας στον πίσω και να κόβουμε λίγο άμα δεν τον βλέπουμε να έρχεται.

Δεν ειναι μόνο θέμα πλοήγησης η καθυστέρησεων. Ειναι και θέμα ασφάλειας. Ο πίσω μπορεί να έπεσε, να τον έχει πλακώσει η μηχανή ή να έφυγε σε κάνα γκρεμι και να μας έχει ανάγκη και να μην είμαστε εκεί. Γιατί φαντάσου να φύγει κάποιος σε καμία πλαγια(προφανώς έχει γίνει). Αυτός που έρχεται από πίσω να μην τον δει αν έχει φύγει εκτός δρόμου, ο μπροστά να έχει εξαφανιστεί και μετά από καμιά ώρα να πάρουμε χαμπάρι πως κάποιος λείπει και δεν ξέρουμε που ειναι. Μικρές λεπτομέρειες που ξεχνιόμαστε καμία φορά όσο εμπειροι και να είμαστε!
Πολύ σημαντικά τα της τελευταίας παραγράφου και πρέπει να τηρούνται οπωσδήποτε και πάντα σε τέτοιου είδους βόλτες...
Αποκτώντας αυτή τη νοοτροπία μόνο όφελος μπορεί να υπάρξει... :ok:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Συγχαρητήρια Βαγγέλη tc-drift για την ιδέα και την διοργάνωση.

Οι διαδρομές super, αλλά ήθελαν περισσότερο χρόνο για να βγουν με τόσες μηχανές.

Ευχαριστώ τον Κώστα kordix για την μανέτα (στείλε μου με πμ την διεύθυνση να σου την στείλω ή κανονίζουμε ένα Λαύριο και στην φέρνω ;)) και να φανταστείς ότι πάντα παίρνω μαζί μου, 1η φορά δεν πήρα και την πάτησα.

Τα video τα έχει αναλάβει ο efthymis και μου μυρίζει υπερπαραγωγή ανάλογη του ονόματος 'καντήλι' (#toukantilioutokagleo):fun

Thank you guys και καλές γιορτές να έχουμε.
 
Top Bottom