Καρπενησι και περιξ

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Eχουμε και λεμε:


Θελω να μεινω εξω απο το Καρπενησι:
1)Ιδεες για χωριο που να εχει κοντα μονοπατια για περπατημα?
2)Θα ηθελα να μου προτεινετε μια κυκλικη διαδρομη που να ανεβαινω αγραφα απο καρπενησι να κυκλωνω λιμνη κρεμαστων και παλι πισω στο καταλυμα που θα εχω κανονισει.

Παντα βρεχει το ξεχναω απ οτι καταλαβαινω...
Λεω να βαλω Μαυρη Σπηλια.
Επιστροφη Αθηνα απο Προυσσο,Ροσκα,Δομνιστα, Ανω χωρα κτλ κτλ.

Θα ειμαι διπλος με 50/50 ελαστικα οποτε θεωρω οτι δεν θα εχω και μεγαλο θεμα...

Ιδεες δεκτες... Μαλλον για 3ημερο αγιου πνευματος.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Eχουμε και λεμε:


Θελω να μεινω εξω απο το Καρπενησι:
1)Ιδεες για χωριο που να εχει κοντα μονοπατια για περπατημα?
2)Θα ηθελα να μου προτεινετε μια κυκλικη διαδρομη που να ανεβαινω αγραφα απο καρπενησι να κυκλωνω λιμνη κρεμαστων και παλι πισω στο καταλυμα που θα εχω κανονισει.

Παντα βρεχει το ξεχναω απ οτι καταλαβαινω...
Λεω να βαλω Μαυρη Σπηλια.
Επιστροφη Αθηνα απο Προυσσο,Ροσκα,Δομνιστα, Ανω χωρα κτλ κτλ.

Θα ειμαι διπλος με 50/50 ελαστικα οποτε θεωρω οτι δεν θα εχω και μεγαλο θεμα...

Ιδεες δεκτες... Μαλλον για 3ημερο αγιου πνευματος.
  1. Σε όποιο χωριό και αν μείνεις πέριξ του Καρπενησίου από Αγιο Νικόλαο μέχρι Μικρό-Μεγάλο Χωριό, όλα κοντά είναι. Καλή βάση είναι τα χωριά Μικρό-Μεγάλο χωριό, Κλαυσί, Κορυσχάδες. Ένα πολύ ωραίο σημαδεμένο μονοπατι ξεκιναει απο το Κλαυσί και ακολουθώντας τις όχθες του Καρπενησιώτη πάει σχεδον στον Αγιο Νικολαο. Επισης απο το καταφυγιο στο Βελουχι πας ευκολα στην ψηλη κορυφη. Επισης απο διασελο Καλιακουδας σε 1 1/2 ωρα εισαι στην εντυπωσικα κορυφη απο σημαδεμενο μονοπατι.
  2. Θες μόνο χώμα ή παίζει και άσφαλτος;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
  1. Σε όποιο χωριό και αν μείνεις πέριξ του Καρπενησίου από Αγιο Νικόλαο μέχρι Μικρό-Μεγάλο Χωριό, όλα κοντά είναι. Καλή βάση είναι τα χωριά Μικρό-Μεγάλο χωριό, Κλαυσί, Κορυσχάδες. Ένα πολύ ωραίο σημαδεμένο μονοπατι ξεκιναει απο το Κλαυσί και ακολουθώντας τις όχθες του Καρπενησιώτη πάει σχεδον στον Αγιο Νικολαο. Επισης απο το καταφυγιο στο Βελουχι πας ευκολα στην ψηλη κορυφη. Επισης απο διασελο Καλιακουδας σε 1 1/2 ωρα εισαι στην εντυπωσικα κορυφη απο σημαδεμενο μονοπατι.
  2. Θες μόνο χώμα ή παίζει και άσφαλτος;
1.Πολλες πληροφοριες μαζεμενες και μου αρεσει...Θα παρω τον χρονο μου και θα επιστρεψω με αποριες.

2.Δεν θελω μονο χωμα...Απλα οπου εχει χωματοδρομο δεν θα γυρισω πισω...Σε τετοιο mood ειμαι,δεν παω να κανω enduro.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Eχουμε και λεμε:


Θελω να μεινω εξω απο το Καρπενησι:
1)Ιδεες για χωριο που να εχει κοντα μονοπατια για περπατημα?
2)Θα ηθελα να μου προτεινετε μια κυκλικη διαδρομη που να ανεβαινω αγραφα απο καρπενησι να κυκλωνω λιμνη κρεμαστων και παλι πισω στο καταλυμα που θα εχω κανονισει.

Παντα βρεχει το ξεχναω απ οτι καταλαβαινω...
Λεω να βαλω Μαυρη Σπηλια.
Επιστροφη Αθηνα απο Προυσσο,Ροσκα,Δομνιστα, Ανω χωρα κτλ κτλ.

Θα ειμαι διπλος με 50/50 ελαστικα οποτε θεωρω οτι δεν θα εχω και μεγαλο θεμα...

Ιδεες δεκτες... Μαλλον για 3ημερο αγιου πνευματος.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Ξεκινάς απο Καρπενήσι. Ανεβαινεις χιονοδρομικο (φοβερη θεα). Πεφτεις Αγια Τριαδα, Δομιανους, λιγο πριν την Παπαδια κανεις δεξια και περνας γεφυρι πανω απο τον Ταυρωπο. Ανεβαινεις Δαφνη. Στριβεις οταν βγεις στον κεντρικο ασφαλτοδρομο προς Μαυροματα. Σε λιγοτερο απο 2 χλμ στριβεις αριστερα σε χωμα. Σε 20 χλμ χωμα διασταυρωση αριστερα για το χωριο Αγραφα. Κατηφοριζεις στα Αγραφα. Ακολουθεις τον Αγραφιωτη ποταμο με νοτια πορεια. Πας προς Βαρβαριαδα και απο εκει επιστρεφεις Καρπενησι μεσω Κρεντη, Νεας Βινιανης κλπ. Φουλ μερα.
Την επομενη μπορεις να φυγεις προς Προυσο. Στην τοποθεσια Διποταμα στριβεις προς χωριο Χελιδονα (σουπερ διαδρομη). Απο εκει Αμπελια, Αγια Βλαχερνα, Φιδακια (τρομερη θεα της λιμνης) Σελλα. Λιγο μετα τα Σελλα φευγει δεξια χωμα που αφου περασει κατω απο την κορυφη της Χελιδονας σε ριχνει στο Μικρο Χωριο η αν εχεις ορεξη ακολουθεις χωμα που σε βγαζει στο διασελο Μπαγασακι πανω απο το Καρπενησι. Καλη τυχη. Να εχεις και χαρτη. Μην βασιστεις σε gps. Τον ηπιες.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Ξεκινάς απο Καρπενήσι. Ανεβαινεις χιονοδρομικο (φοβερη θεα). Πεφτεις Αγια Τριαδα, Δομιανους, λιγο πριν την Παπαδια κανεις δεξια και περνας γεφυρι πανω απο τον Ταυρωπο. Ανεβαινεις Δαφνη. Στριβεις οταν βγεις στον κεντρικο ασφαλτοδρομο προς Μαυροματα. Σε λιγοτερο απο 2 χλμ στριβεις αριστερα σε χωμα. Σε 20 χλμ χωμα διασταυρωση αριστερα για το χωριο Αγραφα. Κατηφοριζεις στα Αγραφα. Ακολουθεις τον Αγραφιωτη ποταμο με νοτια πορεια. Πας προς Βαρβαριαδα και απο εκει επιστρεφεις Καρπενησι μεσω Κρεντη, Νεας Βινιανης κλπ. Φουλ μερα.
Την επομενη μπορεις να φυγεις προς Προυσο. Στην τοποθεσια Διποταμα στριβεις προς χωριο Χελιδονα (σουπερ διαδρομη). Απο εκει Αμπελια, Αγια Βλαχερνα, Φιδακια (τρομερη θεα της λιμνης) Σελλα. Λιγο μετα τα Σελλα φευγει δεξια χωμα που αφου περασει κατω απο την κορυφη της Χελιδονας σε ριχνει στο Μικρο Χωριο η αν εχεις ορεξη ακολουθεις χωμα που σε βγαζει στο διασελο Μπαγασακι πανω απο το Καρπενησι. Καλη τυχη. Να εχεις και χαρτη. Μην βασιστεις σε gps. Τον ηπιες.
Θα τα δω αυριο με την ησυχία μου αν και με μια γρηγορη ματια η πρωτη μερα ειναι αυτη που ανέβασε ο ibar .
Ευχαριστω παντως για το ενδιαφέρον!
 

Left&Woody

Μέλος
Περιοχή
Αγιος Δημήτριος
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
V-Strom 1000 (2014)
Να πας να περπατήσεις στα μονοπάτια του χωριού Τόρνος. Απο Αγραφα Μαυρομάτα και απο Σελλα Μικρό Χωριό εγώ δεν θα στο συμβούλευα δικάβαλος και με βαριά μηχανή... Εκτός απο τα γνωστά να πάς και Επινιανά, Χρύσω και Χελιδώνα. Διαμονή Κορυσχάδες δεν το συζητώ.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγώ θα σου προτείνω να πάτε στο μεγάλο χωριό στο μαγαζί άγιος Αθανάσιος να φάτε καλά και φθηνά και να δοκιμάσετε οινομελο.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Left&Woody Θα κοιταξω τις προτασεις σου. Η αληθεια ειναι οτι εχω στο μυαλο μου λιγο το σηκωμα της μηχανης μιας και ειμαι αρκετα ελαφρυς αρα και αδυναμος για σηκωματα..Απο εκει και περα ψαχνω αρκετα το μονοπατι μιας και λογω καθημερινοτητας δεν γυμναζομαι καθολου πλεον,δυστυχως.
akis69 Εννοειται η προταση σου θα τιμηθει αν παμε!

Απο Προυσσο Δομνιστα ειναι οκ λετε? Δεν εχω εμπειρια απο την περιοχη γι αυτο και οι ερωτησεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Ανασταίνω το θέμα για να ρωτήσω,κ όποιος ξέρει μου λέει.
Με το αμάξι λόγω επειδή γυναικοπεδα θα γίνει ημερήσια φυσιολατρική εξόρμηση.
Έχω σταμπαρει μικρό πάντα βρεχει και Μαύρη σπηλιά λόγω της σχετικής ευκολίας που διαβάζω.
Από το χωριό τόρνος (όνομα κ αυτό...)
Συνδιάζονται με πεζοπορία αυτά τα δύο;
Η θέλει αμάξι πχ πάλι στο ενδιαμεσο;
Κανένα τιπ από τους γνώστες;
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Ανασταίνω το θέμα για να ρωτήσω,κ όποιος ξέρει μου λέει.
Με το αμάξι λόγω επειδή γυναικοπεδα θα γίνει ημερήσια φυσιολατρική εξόρμηση.
Έχω σταμπαρει μικρό πάντα βρεχει και Μαύρη σπηλιά λόγω της σχετικής ευκολίας που διαβάζω.
Από το χωριό τόρνος (όνομα κ αυτό...)
Συνδιάζονται με πεζοπορία αυτά τα δύο;
Η θέλει αμάξι πχ πάλι στο ενδιαμεσο;
Κανένα τιπ από τους γνώστες;
μητσαρα δεν γνωριζω,μια καλησπερα περασα να πω:):D
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Ανασταίνω το θέμα για να ρωτήσω,κ όποιος ξέρει μου λέει.
Με το αμάξι λόγω επειδή γυναικοπεδα θα γίνει ημερήσια φυσιολατρική εξόρμηση.
Έχω σταμπαρει μικρό πάντα βρεχει και Μαύρη σπηλιά λόγω της σχετικής ευκολίας που διαβάζω.
Από το χωριό τόρνος (όνομα κ αυτό...)
Συνδιάζονται με πεζοπορία αυτά τα δύο;
Η θέλει αμάξι πχ πάλι στο ενδιαμεσο;
Κανένα τιπ από τους γνώστες;
Χαίρε.
Θέλει αυτοκίνητο για την μετακίνηση. Είναι κοντά με το αυτοκίνητο μακρυά με τα πόδια.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ποιο αξιζει περισσοτερο απο θεμα ομορφιας και σκηνικου αλλα και να βολευει για μια βουτια?
να δω πως θα το οργανωσω
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
ποιο αξιζει περισσοτερο απο θεμα ομορφιας και σκηνικου αλλα και να βολευει για μια βουτια?
να δω πως θα το οργανωσω
Για βουτιά Μαύρη Σπηλιά. Και τα 2 είναι όμορφα. Το μικρό Πάντα Βρέχει θα είναι πιο κουραστικό εάν έχεις παιδιά. Η Μαύρη Σπηλιά έχει ωραιο σημείο για μπάνιο. Θα το δεις μετά την ξύλινη γέφυρα.
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Καρπενήσι άγραφα και λίμνη πλαστηρα λέει το πρόγραμμα και θέλω την βοήθεια σας!

Προσπάθησα να πάρω ότι πληροφορία υπάρχει στο φόρουμ ώστε να φτιάξω μια κυκλική διαδρομή αλλά σίγουρα για κάποιον σαν εμένα που δεν γνωρίζει καθόλου την περιοχή ίσως να μην αρκεί.

Η βόλτα θα γίνει με το κορίτσι είναι καθαρά τουριστική χαλαρή και θα ήθελα σίγουρα χώμα βουνό βουνό βουνό.Απο την άλλη επειδή δεν θέλω να την τρομάξω θα προτιμούσα να αφήσω απ έξω απαιτητικά κομμάτια.Το μηχανάκι είναι 200+ κιλά θα μαι και λίγο φορτωμένος αλλά φοράει 50-50.

Διανυκτέρευση θα προτιμούσα 1 αλλά ίσως είναι καλύτερα να γίνουν 2.

Στο λινκ μια διαδρομή πρόχειρη που έφτιαξα

 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καρπενήσι άγραφα και λίμνη πλαστηρα λέει το πρόγραμμα και θέλω την βοήθεια σας!

Προσπάθησα να πάρω ότι πληροφορία υπάρχει στο φόρουμ ώστε να φτιάξω μια κυκλική διαδρομή αλλά σίγουρα για κάποιον σαν εμένα που δεν γνωρίζει καθόλου την περιοχή ίσως να μην αρκεί.

Η βόλτα θα γίνει με το κορίτσι είναι καθαρά τουριστική χαλαρή και θα ήθελα σίγουρα χώμα βουνό βουνό βουνό.Απο την άλλη επειδή δεν θέλω να την τρομάξω θα προτιμούσα να αφήσω απ έξω απαιτητικά κομμάτια.Το μηχανάκι είναι 200+ κιλά θα μαι και λίγο φορτωμένος αλλά φοράει 50-50.

Διανυκτέρευση θα προτιμούσα 1 αλλά ίσως είναι καλύτερα να γίνουν 2.

Στο λινκ μια διαδρομή πρόχειρη που έφτιαξα

Ενδιαφερουσα κυκλικη (σχεδον) διαδρομη. Ας την δουν οι ειδικοι και μας λενε.
Νομιζω για δυο βραδια καλυτερα.
Αλλαξε λιγο και την σειρα στα σημεια.
Το 4ο ειναι σαν να ξεχασες τον θερμοσιφωνα ανοικτο!! :wacky:
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Από Νεράιδα που το σταματάς, συνέχισε Κλειστό ή Κλειτσό όπως το λεν οι ντόπιοι, από εκεί Φουρνά, Μαυρίλο και εάν θέλεις να το τελειώσεις με ωραία ασφάλτινη πηγαινε μέχρι Κρίκελλο. Εάν το κάνεις με 1 διανυκτέρευση ετοιμάσου μετά την εκδρομή να βρεις καινούργια σύντροφο. Στο υπογράφω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
nomad θα το κάνω 2 σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Όποτε κλείνω μ αυτά που μ έγραψες

Όσον αφορά τη διανυκτέρευση λέω να βάλω μια επινιανα ή άγραφα (έναρξη είναι από λάρισα) και άλλη μια μετά κορυσχάδες πχ ή κάπου άλλου πιο κοντά στο έλα ;
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Τώρα το τσέκαρα nomad εσυ με γυρνάς πίσω γιατί ξέχασα να γράψω ότι θέλω να γυρίσω λάρισα και όχι νότια ..
 
Top Bottom