Καστανιά & Σόλος (για καφέ και...... μανιτάρια )

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το σχέδιο παίζει κοντά στο μήνα...
Μια ο καιρός, μια κάτι αναποδιές (μέχρι και κηδεία φίλου :( ), φτάσαμε στο "χθες" οπότε η απόφαση ελήφθη και την κάναμε...





Τελευταία στιγμή βρεθήκαμε 4 μεκανάκια, δυο τζιέσια, ένα 1190 και ένα πανέμοφρο Tuono




To κρύο τσουχτερό όλη τη μέρα και πάνω από 10 βαθμούς, είδαμε μόνο κατα την επιστροφή και κοντά στη θάλασσα. Από τα 1300 περίπου χαρήκαμε χιονάκι ένθεν κι ένθεν του δρόμου, αλλά εντός αυτού:p:p:p
Η μέρα ήταν για μηχανόβολτα - αρκεί ν' αντέχει κανείς το κρύο. Ο εξοπλισμός όλων πλήρης κι επαρκέστατος, αλλά δε σταμάταγες για φώτο (βγάλε γάντια κλπ...) με τίποτα λέμε:cool:

Τελικά η Καστανιά (ως τοπίο και ως διαδρομή) μου άρεσε περισσότερο από την Κανδήλα και το καφέ Πλάτανος ήταν όλα τα λ7 για καφεδάκι γύρω από το τζάκι του, ενώ έξω είχε 4°C!!!:eek:















H συνέχεια "στριφτερή" προς Φενεό, Μαζαίϊκα, Λουσούς, Χ/Δ Καλαβρύτων






κι απο εκεί προς Περιστέρα και Σόλο.
Πέσαμε σε ομίχλη και -2,5°C οποτε φώτο από την επιβλητική διάβαση, γιοκ!!!
Κατηφορα - καρουζέλ και φτάνουμε Σόλο!
Η ταβέρνα ήταν πρόταση φίλου - εγγύηση! Λίρα 100 ;)



Δε συζητάω για κοψίδια κλπ, που ήταν όπως τα περιμένεις στα απομακρυσμένα χωριά! Αλλά η σπεσιαλιτέ εδώ, είναι τα μανιτάρια!





αυτό αν το έβλεπα στο δάσος, ακόμα θα έτρεχα μακρυά του, έτσι βιολετί, ροζέ και μαύρο:roflmao::roflmao::roflmao:

Αλλά γίνεται μια τηγανιά το άτιμο!!!!





Δεν υπάρχει σα μεζές! Και μόνο γι αυτό το πιάτο, άξιζε η βόλτα!

Πολλά δεν είδαμε - περάσαμε "αέρα" τα σπήλαια Λιμνών, το Πλανητέρο, τη Στυμφαλία, τις λίμνες Τσιβλού και Δόξας....
Μικρή η μέρα, κάποιοι ήταν ξενύχτηδες και ξεκινήσαμε αργάμιση...., τες παν σκοπός ήταν να την κάνουμε για λίγο από τα τσιμέντα και μυρίσουμε οξυγόνα!




Επιστροφή από το σύντομο πλέον δρόμο, προς Λίμνη Τσιβλού, Ακράτα κι ΕΟ για πίσω.
Σκάρτα 400 τα χλμ από το Σκαραμαγκά, ό,τι πρέπει για μονοήμερη!


ΥΓ: Ο Γάτος με το νέο του απόκτημα, πρωί-πρωί στην ΕΟ μας "πήγαινε" 180 ακατέβατα:roflmao::laugh: (είχες καιρό να καβαλήσεις δικύλινδρο γατούλη, ε;;; @el-Gatto )
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Άλλο που δεν ήθελε ο Γατούλης...:)
Αεροπορία με τον έλικα πήγαινε...
Δεν το βλέπω να ξαναμένει μέσα Σ/Κ...
Να περνάτε καλά...!!!:ok:
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Υπέροχα μέρη, κανονικές παγωμένες ανάσες, υπάρχει και μια ταβέρνα στο Μεσορρουγι;) σας δίνω αφορμή για την επόμενη εξόρμηση!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Υπέροχα μέρη, κανονικές παγωμένες ανάσες, υπάρχει και μια ταβέρνα στο Μεσορρουγι;) σας δίνω αφορμή για την επόμενη εξόρμηση!
Ντινος.....
Την ξερω αυτη ;) Και οντως αξιζει, αλλα δεν ειχα παει στο Σολο.
Κανονιστε για Μεσορουγγι ( :secret: αλλα να μην εχει χιονια η Περιστερα:laugh: )
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραία βόλτα... Περιμένουμε γατοεντυπωσεις!
Πρεπει να ειπε ισα με 100 φορες "ωραιο μηχανακι":laugh:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα τοπια ηταν ολα "καδρα" χθες, ακομα και το ομιχλωδες στην Περιστερα.
Αλλα με τοσο κρυο, ουτε σκεψη για σταση και φωτο. Τελειως λελος λεμε:laugh:
Απο το Σουλι και πανω, ειχαμε σταθερα κατω απο 6 βαθμους!!!!
Ειχα πολυ καιρο να δω το θερμομετρο να πεφτει ενα βαθμο το δευτερολεπτο! Εντυπωσιακο!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ωραια βολτα κανατε σε αγαπημενα μου μερη !!!!!......Θοδωρη η ταβερνα ειναι στο Σολο.....η στη Ζαρουχλα ο Γιαννης....ειδα την ιδια ξυλοσομπα στη φωτο ;;;
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Οι βολτες της Κυριακης που σου γεμιζουν τις μπαταριες για ολη την εβδομαδα. Να ειστε ολοι καλα και να χαιρεστε τις εξορμησεις αυτες.

Υγ. Βλεποντας την επιτοιχια πλακα ιδρυσης του καφενειου και την ταμπελα HAUSBRANDT ενα συνειρμό τον εκανα και εναν ενδοιασμό τον ειχα μεταξυ διπλου ελληνικου στην χοβολη και ενος εσπρεσσο αμερικανο διπλου. :D;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Βλεπω κι εγω με το Μπλε Καρο μου-κιντΖΖΖ ρουλζ-4 μηχανακια να αντιπλεουν χαιρεταω με τα φωτα ζουλευω που ταξιδευουνε αλλα ΧΑΙΡΟΜΑΙ γιατι πιανω ποιοι ειστε...και βλεπω οτι δεν επεσα εξω...παντα τετοια παιδια
Οι φωτο απο κει που περασατε αλλα δε...βγαλατε γαντια,εγω φορουσα καλοριφερ χαχαχα...

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βλεπω κι εγω με το Μπλε Καρο μου-κιντΖΖΖ ρουλζ-4 μηχανακια να αντιπλεουν χαιρεταω με τα φωτα ζουλευω που ταξιδευουνε αλλα ΧΑΙΡΟΜΑΙ γιατι πιανω ποιοι ειστε...και βλεπω οτι δεν επεσα εξω...παντα τετοια παιδια
Οι φωτο απο κει που περασατε αλλα δε...βγαλατε γαντια,εγω φορουσα καλοριφερ χαχαχα...

Στην ταμπελα βγαλαμε, αλλα απο την άλλη πλευρα:laugh:

Θενκς για τα τοπια που εβαλες και θελαμε, αλλα δεν....:ok:
Αυτα ηθελε κι η Μαιρη, θα της τα δειξω:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραια βολτα κανατε σε αγαπημενα μου μερη !!!!!......Θοδωρη η ταβερνα ειναι στο Σολο.....η στη Ζαρουχλα ο Γιαννης....ειδα την ιδια ξυλοσομπα στη φωτο ;;;
Ειναι στο Σολο.
Υπαρχει αλλη μια πολυ καλη στο Μεσορουγγι. Της Ζαρουχλας ειναι επισης πολυ καλη, αλλα γνωστη σε πολλους.
Αυτη στο Σολο ειναι "κρυφη" ;)
Αν ανοιξεις το χαρτη με ζουμ στο Σολο, ειναι σημειωμενη ακριβως. Και στο google maps υπαρχει κι εχει τηλ κλπ.
 
Top Bottom