Κατάλληλο καύσιμο για την R1200RT

κατάλληλο καύσιμο για την RT


  • Total voters
    4

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Γεια χαρά στην παρέα,

θα ήθελα την γνώμη σας όσο αφορά το θέμα καυσίμου στην RT μου. Εδώ στην Αλβανία έχουμε καύσιμο 95 - 100 octane όχι την 98,αλλα έχω ακουστά ότι ο βαθμός καυσιμου 100 octane βλάπτει τους κινητήρες Boxer, είναι αλήθεια ? τη μου προτείνεται για ανεφοδιασμό στην RT μου? 95 η 100 Octane ? στην 1150GS δεν είχα πρόβλημα με την 95.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
στην Ελλάδα οι βενζίνες πωλούνται σε 95, 97, 98 και 100 οκτανίων
στον δικό μου Boxer (2010), υπάρχει κολλημένο καρτελάκι που μου λέει να του βάζω το λιγότερο 95 οκτ....
εφόσον δεν εμπιστεύεσαι τη ποιότητα των πρατηρίων, να χρησιμοποιείς την 100άρα.......no problem at all....
ο Boxer, τα καίει όλα.........
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..στον δικό μου Boxer (2010), υπάρχει κολλημένο καρτελάκι που μου λέει να του βάζω το λιγότερο 95 οκτ.... εφόσον δεν εμπιστεύεσαι τη ποιότητα των πρατηρίων, να χρησιμοποιείς την 100άρα.......no problem at all....ο Boxer, τα καίει όλα.........
Και ο boxer του 2004 που εχω εγω τα ιδια μου γραφει! :p

Με δεδομενη την ποιοτητα των καυσιμων που κυκλοφορει, του βαζω 98-100, ωστε να καλυπτονται (ελπιζω) τα 95 οκτανια..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Φιλε, ειχα την ευκαιρια να αντικρυσω τις κεφαλες και τα εμΒολα της 1200αρας μου στα 80.000 χλμ.
Η μηχανη ειχε διανυσει τα 70000 με σουπερ αμολυβδη 100 οκτανιων παντα γνωστης εταιριας του χωρου
λογω της εταιρικης σχεσης που ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης με αυτην.
Η καπνα και η βρωμα που αντικρυσαμε με τον μηχανικο μου ηταν το κατι αλλο..
Δυστυχως δεν σκεφτηκα να φωτογραφισω την ολη κατασταση και να την κολλησω... στην ταπα βενζινης της μοτο μου
διπλα στην τοτε διαφημιση τους που χρησιμοποιουσε το ιδιο μοντελο μηχανης για να πεισει τους χρηστες για την ανωτεροτητα της..

Επισης επισημαινω πως στα γειτονικα μας Σκοπια,
η βενζινη που πωλειται παραγεται στην Ελλαδα.
Η διαφορα αναμεσα στα δυο καυσιμα αμολυβδη 95 και 98 οκτανιων στην τιμη αντλιας ειναι 0,02 ευρω.
Οπως ειναι και στην Αυστρια..
Ο νοων νοειτω:):):)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
δεν εχει αναγκη ο boxer....αυτό είναι σιγουρο.
το μονο που κανω εγω, κάθε 5000 χλμ....βαζω ένα καθαριστικο Wurth.:rolleyes:
 
Top Bottom