Κατασκήνωση νότια νομού ηρακλείου?

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Τέλος Ιούνη θα βρίσκομαι Ηράκλειο για μια υποχρέωση. Μάλλον (δεν είναι σίγουρο ακόμα) θα καταφέρω ξεκλέψω 2 μέρες για να "πληρώσω παλιές οφειλές". Δλδ να αναπληρώσω κάτι από όλα αυτά που δεν έκανα όσο ζούσα Ηράκλειο.
Τότε μου είχαν αναφέρει τις παραλίες Τσούτσουρο και Λέντα. Δεν έχω πάει σε καμιά από τις δύο.
Βασικά αυτό που θέλω είναι ησυχία, ίσκιο και μαγικό λιβυκό νερό. Επίσης, αν γίνεται νερό και τροφή σε απόσταση λογική για μετακίνηση με μηχανάκι. Εξοπλισμός μηχανής (πέρα από κράνος/μπουφάν δεν θα υπάρχει οπότε ο δρόμος δεν μπορεί να είναι κακοτράχαλος.
Αυτό που ζητώ επομένως είναι προτάσεις για πιθανά σημεία κατασκήνωσης που να πληρούν τα παραπάνω κριτήρια. Επίσης κοντινά "αξιοθέατα" ή όμορφες διαδρομές πέριξ της κατασκήνωσης ή στο δρόμο μέχρι εκεί δεν θα με χάλαγαν.

Μερσί εκ των προτέρων!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Χρόνια πολλά κοπελιά! Με το μεγάλο θα έρθεις/έρθετε; Και θα μείνετε μόνο 2 μέρες;
Αν και το Ηράκλειο δεν χαρακτηρίζεται από τα πολλά του δέντρα στις παραλίες όλο και κάτι θα σου βρούμε.
Στον Τσούτσουρο είναι σχετικά καλά για κατασκήνωση στην ανατολική παραλία αλλά δεν έχει και πολλά δέντρα. Πιο καλά είναι ίσως στον Δυσκό, δυτικά από τον Λέντα. Και στα δύο αυτά μέρη πας ασφαλτάδα αλλά τέλος Ιούνη έχουν λίγο περισσότερο κόσμο. Και στον Κομμό καλά είναι αλλά για κάμπινγκ μόνο στο βόρειο μέρος, στους γυμνιστές (τι γυμνιστές δηλαδή που όλο και περισσότερες οικογένειες κατεβαίνουν και μας χαλάνε το μέρος). Γενικά για έρημη παραλία θες χωματόδρομο αλλά τότε δεν θα έχεις κοντά ταβέρνα/μίνι μάρκετ.

Θα πέσει λίγη μελέτη και θα επανέλθω. Αν θέλετε και παρέα το κανονίζουμε, λογικά το 990 θα έχει φύγει αλλά και το CBF πάει (λίγο) χώμα. :)
Δες και λίγο και δυτικότερα πάντως... πχ Λίγκρες στο νότιο Ρέθυμνο ή ακόμα πιο δυτικά, Αγία Μαρίνα (στο Ροδάκινο). Τσέκαρε και το cretanbeaches, είναι πλήρης οδηγός και το συζητάμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγω εχω κατασκηνωσει και τσουτσουρο και κομμό....και τα δυο πληρουν τις προυποθεσεις που θελεις,ο κομμός εχει πολυ λιγο χωμα και δεν χρειαζεται ιδιαιτερος εξοπλισμος και απεχει γυρω στο 1,5χλμ απο τα ματαλα οπου εχει ταβερνες μινι μαρκετ κλπ..
στον τσουτσουρα επισης απο τη μια ειναι το λιμανακι με ταβερνες μαγαζια και καφετεριες και απο την αλλη ειναι ολο παραλια με δεντρα και μπορεις να αραξεις με τη σκηνη..
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Τέλος Ιούνη θα βρίσκομαι Ηράκλειο για μια υποχρέωση. Μάλλον (δεν είναι σίγουρο ακόμα) θα καταφέρω ξεκλέψω 2 μέρες για να "πληρώσω παλιές οφειλές". Δλδ να αναπληρώσω κάτι από όλα αυτά που δεν έκανα όσο ζούσα Ηράκλειο.
Τότε μου είχαν αναφέρει τις παραλίες Τσούτσουρο και Λέντα. Δεν έχω πάει σε καμιά από τις δύο.
Βασικά αυτό που θέλω είναι ησυχία, ίσκιο και μαγικό λιβυκό νερό. Επίσης, αν γίνεται νερό και τροφή σε απόσταση λογική για μετακίνηση με μηχανάκι. Εξοπλισμός μηχανής (πέρα από κράνος/μπουφάν δεν θα υπάρχει οπότε ο δρόμος δεν μπορεί να είναι κακοτράχαλος.
Αυτό που ζητώ επομένως είναι προτάσεις για πιθανά σημεία κατασκήνωσης που να πληρούν τα παραπάνω κριτήρια. Επίσης κοντινά "αξιοθέατα" ή όμορφες διαδρομές πέριξ της κατασκήνωσης ή στο δρόμο μέχρι εκεί δεν θα με χάλαγαν.

Μερσί εκ των προτέρων!
Χρόνια πολλά όρθια και καλά....!!
 
Top Bottom