Κατασκευή Ιμάντων για την κεντρική μεταλλική βαλίτσα ή παρομοιο τυπου

paulitos

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Παυλος Mαρ.
Μοτό
Yamaha XTZ1200 Super Tenere mod 11
Καλησπερα και παλι στο Φορουμ...
Σημερα λοιπον αποφασισα να φτιαξω εναν κεντρικο ιμαντα για το topcase της μαμας bmw
η παρακατω ιδιοκατασκευη μπορει να μπει σε οποιοδηποτε μεταλλικη βαλιτσα

Υλικα που χρησιμοποιηθηκαν
Ενα παλιοσκισμενο σακιδιο Luis γκρι.....(πηρα τους ιμαντες απο εκει)
Ραπτομηχανη
κλωστη μαυρη
Τσιγαρο-καφε
και την Μαμά μου!!!!!

το topcase που θα μπουν


παιρνουμε λοιπον τους ιμαντες και φτιαχνουμε ενα
Η



οπως βλεπετε μετα κανουμε γαζια στα πλαστικα κουμπωματα τυπου με την βοηθεια της μαμας και της ραπτομηχανης (ιμαντα εξαρτησεων απο ΕΣ αν θυμαστε)
και γαζωνουμε διαγωνια και ισια....εχω μαρκαρει τα γαζια με κιτρινο στυλο στη φωτο
Επειτα γαζωνουμε το μεσσαιο το οποιο θα ειναι και η χειρολαβη....(αξιζει να πουμε οτι εγω εραψα 5 σειρες ιμαντες για χειρολαβη ωστε να ειναι χοντρο και να μην κοβει τα χερια)
για εμπλουτισμο αν θελουμε ραβουμε και ενα κομματι δερμα πανω κατω...οπως η χειρολαβη σε τσαντες!

Η τοποθετηση ειναι ευκολη μπαινει ο αριστερος ιμαντας μεσα στον κρικο και μετα ξανα απο εξω για σφιξιμο
με ενα βελκρο σταθεροποιουμε αυτο που περισσευει γυρω απο τον εαυτο του. (προεραιτικα)

Συντομα θα ανεβει φωτο απο την εγκατασταση του
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Κατ'αρχην Παυλε να πουμε μεγιες και καλοτάξιδες?Μπραβο :ok::ok:στο μερακι σου και στις οδηγιες για την κατασκευη για κατι τοσο χρεισιμο!Αναμενουμε ....:photo:
 

paulitos

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Παυλος Mαρ.
Μοτό
Yamaha XTZ1200 Super Tenere mod 11
Η κατασκευη δεν ειναι για να κρατησει πολυ βαρος....αλλα κρατα ανετα ενα αντισκηνο, υπνοσακκο, υποθεμα ελαστικο.
περισσοτερες φωτο οταν φορεθηκε!!!!
Aλλα για την μεταφορα της πανω βαλιτσας αντεχει ....καλα το βαρος
Με χοντροτερο ιμαντα γινονται οπως της μαμας




 

paulitos

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Παυλος Mαρ.
Μοτό
Yamaha XTZ1200 Super Tenere mod 11
Κατ'αρχην Παυλε να πουμε μεγιες και καλοτάξιδες?Μπραβο :ok::ok:στο μερακι σου και στις οδηγιες για την κατασκευη για κατι τοσο χρεισιμο!Αναμενουμε ....:photo:
ειναι κατι γελοιο.....και ευκολο.....αλλα οχι πολυ βαρος εκει ψηλα.....
Η δε χειρολαβη κρατα την βαλιτσα σε περιπτωση μεταφορας
 
Top Bottom