Κατασκευή ποδιάς κινητήρα ΚΤΜ 990-950 Adv

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Πες του να την φτιάξει από μολύβι, θα είναι και πιο χαμηλό το κέντρο βάρους... :p
Και ειπα και γω δεν θα το σχολιασει κανεις? Μονο εμενα μου χτυπησε καπως?
Η απαντηση του ακριβως ηταν" Αν παμε σε σιδερο 2,5-3μμ εντελως στο περιπου 100σταρικο" ...για περαιτερω προσφορα στην τιμη και αναλογως τα τεμαχια θα ηταν καλυτερο να πιασει μια καρινα στα χερια του, το υλικο το επιλεγει αυτος που το πληρωνει...απλα αυτος μου εφερε παραδειγμα για σιδερο-100ε.
Το μαγαζι βρισκεται Θεσσαλονικη και το παλικαρι αναλαμβανει δωρεαν το βαλε-βγαλε αν ειναι καποιος προθυμος απο κει κοντα!!
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Υπάρχει και ο παράγοντας της ποιότητας του αλουμινίου, δηλαδη η σκληρότητα. Και 5 mm παχος να επιλέξει κανεις απο τη σκληροτητα 1 , θα του χρησιμευσει για να τυλίγει τα κεφτεδακια. για το τρανσαλπ που πηρα εγω 3 mm σκληροτητας 3 , τοποθετημένη στο μηχανακι, τη χτυπαω με βαρυ σφυρί και δεν κανει ουτε βαθουλωμα. νομιζω 5 mm εκτος του βάρους , ειναι δυσκολη και η επεξεργασια οπότε θα ανέβει και το κοστος . Με 5 mm περνας και ναρκοπεδιο.:p:D
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Μπράβο φίλος.

Μια ωραία ιδέα που έχω δει είναι μια τρύπα μπροστά από τον ανορθωτη ώστε να ψυχεται καλύτερα.
 

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Μάλλον θα του κάνω στο τέλος. Μη το βλέπεις έτσι άχαρο είναι ακόμα ατελές.
Το αποτέλεσμα μου δείχνει ότι θα βγει καλό. Αύριο θα κολληθεί και αν καταφέρω θα το πάω για ανοδίωση. Μέχρι Παρασκευή πιστεύω θα ναι κομπλέ. Τα λέμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: yns

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Δεν είμαι έμπορος φίλε stavroulias, απλά λόγω επαγγέλματος έχω κάποιες άκρες με τις κατασκευές(φίλους,συνεργάτες) οπότε καταλαβαίνεις. Αν δεν βιάζεσαι (και αν όπως είπα βγει καλό πράμα) μπορεί να παίξει καλή τιμή ιδίως αν φτιάξουμε κομμάτια. Ενα άλλο παράδειγμα είναι η φωτό :



Sent from my iPhone using Tapatalk
Πάρα πολύ ενδιαφέρον.....
Τι τιμή βγήκαν? υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να φτιάξουμε και άλλα μαρσπιε?

:friendship:
 

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Καλημέρα φίλε Νίκο, άμα μαζευτούν κομμάτια βγαίνει καλή τιμή πιστεύω.
Αυτά βγήκαν κανά 100άρι, αλλά δεν είναι ανοδιωμένα, είναι απλά γυαλισμένα
Πιστεύω για κομμάτια να μας βγει στα ίδια ΜΕ την ανοδίωση(οπότε μπορούν να πάρουν και χρώμα).
Το υλικό είναι σκληρό αλουμίνιο, οι πύροι και βίδες ανοξείδωτα. Γεια χαρά!
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Πολύ καλή τιμή! Αν βάλουμε και λίγους "αεραγωγούς"/ανοίγματα νομίζω θα είναι τέλειο!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πολύ καλή τιμή! Αν βάλουμε και λίγους "αεραγωγούς"/ανοίγματα νομίζω θα είναι τέλειο!
Κάπου μπερδεύτηκες. Δεν μιλάει για την ποδιά στα 100 ευρώ.

Αν πάντως βγεί σε αυτή την τιμή η ποδιά θα είναι σούπερ!
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Καλό θα είναι να γίνει το χείλος στην μπροστινή πλευρά για να εμποδίζει τα πετραδάκια που πετάει η ροδα απο το να μπουν μέσα. Επίσης πολύ βοηθητικό είναι ένα κομμάτι λάστιχο που λειτουργεί σαν σινεμπλοκ και μεταφέρει μερος απο την κρούση από το μέσο της ποδιας στον κινητήρα ωστε να μοιράζεται το μήκος μεταξύ των βάσεων. Ίσως και το στραντζαρισμα θα μπορούσε να γίνει στη Veta. Για να δουμε και τιμές;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Γειά σου ρε Γιώργο το πρότζεκτ δεν βάλτωσε αλλά ψηλοφράκαρε λόγω δουλειών. Έχει κολληθεί, τρυπηθεί, αλλά θέλει ακόμα κάποια βελτίωση. Αν είχα μία original στο χέρι ρε γμτ θα έκανα καλή κόπια γιατί αυτή με παίδεψε αλλά τελοσπάντων.



Sent from my iPad using Tapatalk
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δεν εχει κανενας καμια τουρατεκ να σου δωσει να αντιγραψεις?? Ειναι η πιο ωραια...
 

sp1r0s

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Μοτό
KTM 990 Adventure
Έχω να κάνω μια πρόταση...
Μαζευόμαστε καμιά 10αριά ενδιαφερόμενοι για την ποδιά.
Αγοράζουμε όλοι μαζί την Touratech (ενδεικτικά αν είμαστε 10, βγαίνει 23 ευρώ στο άτομο).
Την χαρίζουμε στον Λάζαρο.
Φτιάχνει κόπιες.
Αγοράζουμε τις κόπιες, αφού μας αφαιρέσει το ποσό που δώσαμε για την αγορά της γνήσιας.
Βγαίνουμε όλοι κερδισμένοι, αρκεί να κάνουμε λίγη υπομονή...
Βασική προυπόθεση, είναι να γνωρίζουμε εξαρχής το κόστος αγοράς της κόπιας.
Τι λέτε?????
 
Top Bottom