Κατασκευή ποδιάς κινητήρα ΚΤΜ 990-950 Adv

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Επειδή βλέπω ότι το φόρουμ έχει μερικά καλά μαστόρια, αναρωτιόμουν εάν μπορεί κάποιος να αναλάβει την κατασκευή προστατευτικής ποδιάς κινητήρα για KTM 990-950 Adventure. Πέρα από εμένα, ξέρω αρκετά άτομα που θα ενδιαφέρονταν για μια τέτοια αγορά.

Παραθέτω ενδεικτικά μερικές φωτογραφίες.



 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Είχε ανέβει παλαιότερα θέμα για την ποδιά του 9x0. http://www.advride.gr/threads/Ποδιά-για-ΚΤΜ-9Χ0.1163/

Ακολουθώντας το βρέθηκα σε 2 πολύ ωραίες υλοποιήσεις:

1. http://advrider.com/index.php?threads/yet-another-950-adv-skidplate-option-make-it-yourself.657112/

2. http://ktmadventure.asiafreeforum.com/t2493-etude-et-realisation-d-un-sabot
(αυτός έχει και στην σελίδα 4 τα πατρόν)
 

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Επειδή βλέπω ότι το φόρουμ έχει μερικά καλά μαστόρια, αναρωτιόμουν εάν μπορεί κάποιος να αναλάβει την κατασκευή προστατευτικής ποδιάς κινητήρα για KTM 990-950 Adventure. Πέρα από εμένα, ξέρω αρκετά άτομα που θα ενδιαφέρονταν για μια τέτοια αγορά.

Παραθέτω ενδεικτικά μερικές φωτογραφίες.



Γεια χαρά πιστεύω πως μες την επόμενη εβδομάδα θα έχω έτοιμη τη δικιά μου την οποία έχω κόψει στο lazer απο 5 mm αλουμίνιο.
Θα βάλω φωτό. Αν βγει καλή θα είναι επιτυχία γιατί και το κόστος της βλέπω να είναι χαμηλό σε σχέση με την αγορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Τα site τα έχω δει. Το θέμα είναι να υπάρχει κάποιος που να τα φτιάχνει εδώ. Lazao θα τα διαθέτεις προς πωληση;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εχω καποιον στο μυαλο μου, δεν τον ξερω προσωπικα αλλα μπορω να ρωτησω να μαθω.
Για το vstrom που ειχα φτιαχνει παρα πολλα πραγματα, Πχ αντιγραφη την αλουμινενια ποδια,διπλο σταντ,βασεις για προβολακια,σιτες ψυγειων κλπ.
Πιστευω πως το μονο δυσκολο της υποθεσης ειναι να βρεθει μια ποδια, να την στειλουμε να παρει μετρα ωστε να βγαλει μια τιμη..
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πιστευω πως το μονο δυσκολο της υποθεσης ειναι να βρεθει μια ποδια, να την στειλουμε να παρει μετρα ωστε να βγαλει μια τιμη..
Αυτό ρυθμίζεται. Κάνε εάν μπορείς εσύ μια ερώτηση για να ξέρουμε προσεγγιστικα το κόστος και σου βρίσκω εγώ το δείγμα.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Τα site τα έχω δει. Το θέμα είναι να υπάρχει κάποιος που να τα φτιάχνει εδώ. Lazao θα τα διαθέτεις προς πωληση;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είμαι έμπορος φίλε stavroulias, απλά λόγω επαγγέλματος έχω κάποιες άκρες με τις κατασκευές(φίλους,συνεργάτες) οπότε καταλαβαίνεις. Αν δεν βιάζεσαι (και αν όπως είπα βγει καλό πράμα) μπορεί να παίξει καλή τιμή ιδίως αν φτιάξουμε κομμάτια. Ενα άλλο παράδειγμα είναι η φωτό :



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Respect.

Οχι, δεν βιάζομαι καθόλου. Αρκεί να βγει μια άκρη και να έχουμε ένα καλό ελληνικό προϊόν χωρίς να τα σκαμε σε άλλους και άλλους.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ποδιες υπαρχουν παρα πολλες στο google, ποια μαρκα ας πουμε να του δειξω στο περιπου? touratech ? sw motech ?
Γνωστός μου έχει την πρώτη που έβαλα (touratech) την οποία θεωρώ πιο απλή και θα μπορούσα πιο εύκολα να δανειστω.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Μπορείς όμως να του δείξεις κατευθείαν τα πατρον από τα λινκ που έβαλε ο φίλος παραπάνω.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Πολύ ενδιαφέρον topic! Ήμουν και γω σε φάση ψαξίματος για ποδιά αλλά λέω να περιμένω τον καλλιτέχνη :)
Από κάτι τέτοιες προσπάθειες και πειραματισμούς στο advrider ξεκίνησαν πολλά ωραία extras όπως το rade garage κλπ

Δεν παραείναι ψηλή η τιμή των "βιομηχανικών" ποδιών; Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την κλίμακα που πουλάν (πχ η AdventureSpec λέει σε comment ότι έχει πουλήσει >1000!)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Eστειλα την πρωτη φωτο με την ποδια της Κατουρατεκ και μου ειπε οτι 1 τμχ - απο σιδερο 2,5-3mm παχος(αλουμινιο θα βγει παραπανω-δεν ξερω ποσο)
εντελως χονδρικα και στο περιπου ισως φτασει και το 100ρικο...αν του δωσουμε ποδια να παρει μετρα ακριβως μπορει να μας βγαλει τιμη ακριβως για 1τμχ και καλυτερη τιμη για 5+
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
μου ειπε οτι 1 τμχ - απο σιδερο 2,5-3mm παχος(αλουμινιο θα βγει παραπανω-δεν ξερω ποσο)
Πες του να την φτιάξει από μολύβι, θα είναι και πιο χαμηλό το κέντρο βάρους... :p
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πες του να την φτιάξει από μολύβι, θα είναι και πιο χαμηλό το κέντρο βάρους... :p
Και ειπα και γω δεν θα το σχολιασει κανεις? Μονο εμενα μου χτυπησε καπως?
 
Reactions: yns

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Από όσο έχω δει χρησιμοποιείται αλουμίνιο τουλάχιστον 4μμ. Για κάτι τέτοιο μπορεί να μας πει;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Από όσο έχω δει χρησιμοποιείται αλουμίνιο τουλάχιστον 4μμ. Για κάτι τέτοιο μπορεί να μας πει;
Η λεξη τουλαχιστον σημαινει οτι μπορει να ειναι και 5 και 6 και 7 και Χmm
Και νομιζω οτι οποιδηποτε παχος πανω απο τα 4mm ειναι υπερβολη χωρις ουσιαστικα να προσθετει κατι παρα μονο παραπανω βαρος!
Ακομα και τα 3mm ειναι αρκετα για την χρηση που κανουμε οι περισσοτεροι
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Η λεξη τουλαχιστον σημαινει οτι μπορει να ειναι και 5 και 6 και 7 και Χmm
Και νομιζω οτι οποιδηποτε παχος πανω απο τα 4mm ειναι υπερβολη χωρις ουσιαστικα να προσθετει κατι παρα μονο παραπανω βαρος!
Ακομα και τα 3mm ειναι αρκετα για την χρηση που κανουμε οι περισσοτεροι
+1! Τα 4mm ακούγονται μια χαρά (αφήνω ένα μικρό ερωτηματικό σε περίπτωση που κάποιος πιο έμπειρος έχει άποψη).
Θα μ' ενδιέφερε κι εμένα· είμαι σε φάση ψαξίματος έτσι κι αλλιώς.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
4mm αλουμίνιο χρησιμοποιούν οι περισσότεροι κατασκευαστές.
 
Top Bottom