Κατασκευή σταθερής βάσης σαμαρίων 21Brothers για κάγκελα GIVI + Heavy Duties

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ας το δοκιμάσουμε ως έχει και βλέπουμε αν χρήζει βελτίωσης σε κάποια σημεία.:)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ας το δοκιμάσουμε ως έχει και βλέπουμε αν χρήζει βελτίωσης σε κάποια σημεία.:)
Εγω λεω οτι μια χαρα θα ειναι οπως ειναι, αντε στη χειροτερη να θελουν αλλαγη τα δεματικα καθε χρονο, αναλογως ποσο τα βλεπει ο ηλιος.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βάλε σαμπρέλα ποδηλάτου περασμένη αρκετές φορές με έναν ωραίο κόμπο στο τελείωμα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επανέρχομαι στο θέμα λόγω του ότι στα πρώτα κάγκελα στα οποία έχει βασιστεί η βάση δεν μπαίνουν στο συγκεκριμένο 990 διότι η αντιρρίδα ακουμπάει στις εξατμίσεις...
Για αυτό το λόγο λοιπόν προχώρησα στην αγορά των Heavy Duties και στις αλλαγές που έπρεπε να γίνουν ώστε να κουμπώνουν σε αυτά.
konkost για σένα δουλεύω...
Αγοράστηκαν λοιπόν οι παρακάτω βάσεις βαρέως τύπου για σωλήνες από κατάστημα με ηλεκτρολογικά οι οποίες έχουν εσωτερική διάμετρο 16 mm ενώ ο σωλήνας στα κάγκελα για 17.3mm.
Έτσι λοιπόν κουμπώνουν πάνω σφιχτά.
Από ότι φαίνεται η πατέντα έχει πετύχει.
Το μόνο που πρέπει να ελέγξω είναι η αντοχή στις βίδες που έχω βάλει για να συγκρατώ τις βάσεις μην τυχόν και κοπούν στο δρόμο.
Το υπόλοιπο σχέδιο στερέωσης των σάκων πάνω στις πλάκες έμεινε ως έχει.
Τώρα μένει η δοκιμή τους.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
thenos πολύ μαρεσει η ιδέα με τα στηρίγματα Κουβιδι αλλά με τον ήλιο θα έχουν φθορά και θα σπάσουν. Να το χεις στο νου σου

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
thenos πολύ μαρεσει η ιδέα με τα στηρίγματα Κουβιδι αλλά με τον ήλιο θα έχουν φθορά και θα σπάσουν. Να το χεις στο νου σου

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν θα είναι μόνιμα πάνω στα κάγκελα Παναγιώτη αλλά μόνο κατά την διάρκεια του ταξιδιού.
Για το εύκολο βαλε-βγάλε έγινε όλη αυτή η φασαρία... ;)
Ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Επανέρχομαι στο θέμα λόγω του ότι στα πρώτα κάγκελα στα οποία έχει βασιστεί η βάση δεν μπαίνουν στο συγκεκριμένο 990 διότι η αντιρρίδα ακουμπάει στις εξατμίσεις...
Για αυτό το λόγο λοιπόν προχώρησα στην αγορά των Heavy Duties και στις αλλαγές που έπρεπε να γίνουν ώστε να κουμπώνουν σε αυτά.
konkost για σένα δουλεύω...
Αγοράστηκαν λοιπόν οι παρακάτω βάσεις βαρέως τύπου για σωλήνες από κατάστημα με ηλεκτρολογικά οι οποίες έχουν εσωτερική διάμετρο 16 mm ενώ ο σωλήνας στα κάγκελα για 17.3mm.
Έτσι λοιπόν κουμπώνουν πάνω σφιχτά.
Από ότι φαίνεται η πατέντα έχει πετύχει.
Το μόνο που πρέπει να ελέγξω είναι η αντοχή στις βίδες που έχω βάλει για να συγκρατώ τις βάσεις μην τυχόν και κοπούν στο δρόμο.
Το υπόλοιπο σχέδιο στερέωσης των σάκων πάνω στις πλάκες έμεινε ως έχει.
Τώρα μένει η δοκιμή τους.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
φαίνεται να εχει μεγάλη απόσταση απο τις εξατμίσεις
γιατί δεν τα δένεις απευθείας?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
φαίνεται να εχει μεγάλη απόσταση απο τις εξατμίσεις
γιατί δεν τα δένεις απευθείας?
Διότι όπως θα δεις στον κύκλο στην παρακάτω εικόνα στα συγκεκριμένα κάγκελα πρόσεξα αφού τα αγόρασα ότι ΔΕΝ μπαίνουν αυτά τα σαμάρια εξαιτίας κάποιων σίδερων που έχουν...
Επίσης η όλη κατασκευή έγινε για το εύκολο βάλε βγάλε από τα κάγκελα.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Διότι όπως θα δεις στον κύκλο στην παρακάτω εικόνα στα συγκεκριμένα κάγκελα πρόσεξα αφού τα αγόρασα ότι ΔΕΝ μπαίνουν αυτά τα σαμάρια εξαιτίας κάποιων σίδερων που έχουν...
Επίσης η όλη κατασκευή έγινε για το εύκολο βάλε βγάλε από τα κάγκελα.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
πήρες λάθος σαμάρια...
καντα ανταλλαγή με τα απλα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επανέρχομαι στο θέμα λόγω του ότι στα πρώτα κάγκελα στα οποία έχει βασιστεί η βάση δεν μπαίνουν στο συγκεκριμένο 990 διότι η αντιρρίδα ακουμπάει στις εξατμίσεις...
Για αυτό το λόγο λοιπόν προχώρησα στην αγορά των Heavy Duties και στις αλλαγές που έπρεπε να γίνουν ώστε να κουμπώνουν σε αυτά.
konkost για σένα δουλεύω...

Αγοράστηκαν λοιπόν οι παρακάτω βάσεις βαρέως τύπου για σωλήνες από κατάστημα με ηλεκτρολογικά οι οποίες έχουν εσωτερική διάμετρο 16 mm ενώ ο σωλήνας στα κάγκελα για 17.3mm.
Έτσι λοιπόν κουμπώνουν πάνω σφιχτά.
Από ότι φαίνεται η πατέντα έχει πετύχει.
Το μόνο που πρέπει να ελέγξω είναι η αντοχή στις βίδες που έχω βάλει για να συγκρατώ τις βάσεις μην τυχόν και κοπούν στο δρόμο.
Το υπόλοιπο σχέδιο στερέωσης των σάκων πάνω στις πλάκες έμεινε ως έχει.
Τώρα μένει η δοκιμή τους.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νομιζω οτι δεν επρεπε να βαλεις βασεις για σωληνες στο κατω μερος Θα τραβανε μεγαλο ζορι ειδικα στους χωματοδρομους οπου η δυναμη που θα τους ασκουντε θα πολαπλασιαζεται Εκει η γνωμη μου ειναι οτι χρειαζετε κατι πολυ δυνατο και σταθερο που να πιανει το καγκελο και απο την μεσα μερια Κατι παρομοιο δηλαδη με αυτο που ειχα κανει εγω Βασεις για σταθερη και ευκολη τοποθετηση σαμαριων σε καγκελα

...Και γω για σενα δουλευω :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θαναση δες και αυτα αν θες.

Έτσι όπως πάμε σε λίγο θα πρέπει να έχουμε πτυχίο ηλεκτρολόγου - υδραυλικού για να βάζουμε τα σαμάρια στα μηχανάκια μας... :roflmao:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έτσι όπως πάμε σε λίγο θα πρέπει να έχουμε πτυχίο ηλεκτρολόγου - υδραυλικού για να βάζουμε τα σαμάρια στα μηχανάκια μας... :roflmao:
Παλιά με τα γαϊδούρια, τέτοια προβλήματα με τα σαμαρια δεν είχαν οι άνθρωποι!!!! :ha
Και πήγαιναν ΠΑΝΤΟΥ :p!!!
 
Top Bottom