Καταυλακιώτικη χαλαρή!

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
1η.Οχι φορά.Οχι γρήγορη.Οχι οτι νά ναι, αλλά συντεταγμένη και χαλαρή.
... Βαρύς ο δρόμος και βουβός σα βουρκωμένος ουρανός...είναι αυτό ταίριαζε στα βαρετά χλμ της ιονίας οδού και μέχρι το Αίγιο.
_ Στροφή κάπου εκεί και ανηφορίζουμε για Μαμουσιά και Πλατανιώτησα.Ομορφη διαδρομή με ωραία θέα ,ανάμεσα σε αμπελώνες και κερασώνες, που μόνο εμετό δεν έκανες απ το φυτοφάρμακο που έζεχνε ο τόπος.
Καλά ξεκινήσαμε λέω.Μιά στάση στη πλατανιώτησα να ξεπλύνουμε λίγο τη βρώμα με μια δροσερή ξανθούλα, και νάσου ο άλλος.
- Εχετε και κάτι ελαφρύ να τσιμπήσω;
Τι να πείς; δε μπορείς να πείς τίποτε.Απάνου στν ανατίναξη ειν το πιδί εχχ ανάγκες! Ας το πάρει το ποτάμι.Αυτο της πλατανιώτσας.
  • Χώμα θα μπούμε καθόλου ή μπά ;
  • Κάτι θα κάνουμε...είναι η απάντηση του προσωποποιημένου γούγλη που δεν είναι άλλος απ τον εμπνευστή- οδηγό- συνοδοιπόρο αυτής της βόλτας dan.
  • Αργούμε για καλάβρυτα;
  • Οχι ,να στρίψε εδώ!
Το εδώ ήταν μια πινακίδα που έλεγε 7 εκκλησιές ή κάτι τέτοιο.Ράχη Φαλακρά ήταν η συνέχεια ,μέχρι που φτάσαμαν σιακάτ στα κακάβρυτα όπως λέει και το παραμύθι.
- Γαλακτομπούρεκο ήταν η κοινή συμφωνία.Με αις τι τη βγάλαμε.
Και ανηφόρα για το χιονοδρομικό χαλαρά ,χάζεμα της νεραιδόραχης του χελμού,και Ζαρούχλα χώμα και ...λίμνη Δόξας.
- Πανηγύρι στις όχθες της.Συνεχίζουμε λέω, και το κάναμε.Εχει νυχτώσει κανα μισάωρο τώρα και στρίβουμε την Βυτίνα.Εχουν βαλθεί ολοι οι μεζέδες των νυχτερινών πουλιών να δοκιμάσουν την αντοχή του fovou μου.Τί να πω.Κάπου στρίψαμε,κάπου σταματήσαμε,και εκεί ξαπλώσαμε το κομψό και σμιλευμένο σώμα μας,αφού το επιβραβεύσαμε με λίγο τσίπουρο.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Εκτός από το απόσπασμα εκ του ημερολογίου καταστρώματος. Θα υπάρξει και ολοκληρωμένη περιγραφή του θεάτρου των επιχειρήσεων; Ανάπτυξη δυνάμεων κτλπ κτλπ συνοδευόμενη από οπτικοακουστικό υλικό προς εμπέδωση και κατανόηση της εκτελέσεως των ελιγμών δια την υπερκέρασιν των πτυχώσεων του εδάφους επί του δύσβατου ορεινού ανάγλυφου η μπααααα!!!!
Και αν ναι, διατι δεν έχουν κατατεθεί ακόμα τα ανάλογα τεκμήρια. Διακρίνω μια χαρακτηριστική καθυστέρησην και υφέρπουσα κωλυσιεργία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο νηματοθετης αφήνει την φαντασία του αναγνώστη να οργιάσει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρηχά είναι ρε, μπείτε!
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
2η.
Μέρα.
Τα μάτια ανοίγουν με το φώς που κατάκλυσε το δωμάτιο μπάμ!!!
Ποιό δωμάτιο ρε, σε σκηνή δε κοιμάστε; θα πεί κάποιος; Εδω σε θέλω.Σκηνή ανοιχτόχρωμη( λευκή) να μη πάρει ούτε ο εχθρός σας!!!
  • Άνοιξε λοιπόν το μάτι μου,ξύπνησα και τον δίπλα και αφού μπλά μπλά μπλά φορτώσαμε τ άλογα και πιά είναι η πρώτη λέξη που βλέπουμε στο δρόμο;
  • Ελάτη. Αυτό. Μα@@ κα μου που είμαστε; Ετοιμος να πάρω το thenos τηλ.παρατηρώ το ότι βλέπω πουρνάρια! Που είμαστε ρωτάω την εγκυκλοπαίδια;
  • Σε λίγο θα κατηφορίσουμε για Λιμποβίσι.
Ελα λίγο ιστορία,ελα λέμε,Κολοκωτροναίοι!!! Ωραίο τοπίο με έλατο και μυρωδιά βροχής.Στάση για λίγο και κατηφόρα για Τρίπολη.Ανεφοδιασμός κλπ και βούρ για Αγ.Πέτρο και Ι.Μ Μαλεβής.Τι να λέμε τώρα,πράσινο.Μήπως είναι ποιό πρασινα στο Πλάτανο,ας πάμε κι απο κει.Κάνουμε ολη τη γύρα Σίταινα- Καστάνιτσα- Τζίτζινα και φτάνουμε στο ορειβατικό καταφύγειο του Πάρνωνα.
- Εδω θα τη πέσουμε ;ρωτάω ο αδαείς.Τσου η απάντηση.
  • Εχουμε μια ωρίτσα ακόμη πρίν νυχτώσει,πάμε κάπου με θέα, η απάντηση.
  • Εχει λίγο χώμα ,προσθέτει ,αλλά εχει θέα.
-Κι ανεβαίνουμε....καί δίπλα διπλα γιατι η σκόνη είναι αρκετή,και νάσου διασταύρωση,τώρα;
Τον τσάκωσα λέω μέσα μου, μακάκα μου δε ξέρει τον δρόμο.
Στάση νεράκι,και περισυλογή.Μέρος για "εξοχικό" του λέω.
- Μα γιαυτό σταματήσαμε μου λέει.Χάνεται πίσω απο κάτι κέδρα και τι έγεινε μη με ρωτάτε.Ξανά στα άλογα λοιπόν και νάσου ενα φορτηγάκι να κατεβαίνει χαιρετάμε, ξανά,αυτό.Σα να μη μας είδε ενα πράμα.Τες πα την ανηφόρα μας εμείς.
Και νάσου μπροστά μας ενα ξωκλήσι.Οκ.Τόσα έχουμε δει.Αυτό που υπάρχει πίσω απ το ξωκλήσι όμως είναι πίνακας ζωγραφικής που μόνο ο Μεγάλος ζωγράφος φτιάχνει.
Οροπέδιο της μεγάλης τούρλας,όπως λέγεται η κορυφή του Πάρνωνα.Δυστυχώς δεν είχα ούτε τηλέφωνο για φωτό,αλλά και να είχα δεν θα μπορούσα να τις ανεβάσω!!!
Να το δείτε αυτό.Κάποτε.Δεν έχει σημασία.Αυτό εκεί θα είναι, οι άνθρωποι φεύγουν.Ξέχασα να σας πω πως η προσπάθεια για γαλακτομπούρεκο στη προσπάθεια της ημέρας δεν ήταν επιτυχής.Κάτι τέτοια συμβαίνουν και θα βάλουμε ενα ρακί για το καλό, και λίγα φασόλια κονσέρβα και γίναμε.
Καληνύχτα λοιπόν.


  • Ψηλέ ....έχει εδώ ζουλάπια όπως στα μέρη μας;
  • Οχι ρε κολυμπώντας θα περνούσαν τ αυλάκι;
Να κοιμηθώ λοιπόν......




Να τονίσω οτι ΔΕΝ εχουμε βρα χεί μέχρις εδώ.Και ναι ένα μικρό βίντεο μεσω συνδέσμου θα παίξει στο τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
  • Ψηλέ ....έχει εδώ ζουλάπια όπως στα μέρη μας;
  • Οχι ρε κολυμπώντας θα περνούσαν τ αυλάκι;
Να κοιμηθώ λοιπόν......
Έχει όμως κάτι εξαγριωμένους χοίρους με κάτι χαυλιόδοντες ΝΑ με το συμπάθιο
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Τεμπέλη και αχρείε καλοπερασάκια μήτσο ! Έπρεπε να πέσει λαϊκή κατακραυγή για να συνεχίσεις ;
Αλλά ξέρω εγώ. Ποντάρισες στον … ευαίσθητο και υπεύθυνο χαρακτήρα μου για να συνεχίσω εγώ την περιγραφή και σύ να λουφάρεις
ξύνοντας τα... μούσια σου (τα οποία απέκτησαν και μυρωδιά τόνο μεξικάνα μετα την βόλτα) !
Δεν τράβηξε καμία φωτό γιατί λέει έπεσε η μπαταρία ...
Δεν μπορεί να κάτσει πολύ ώρα να πληκτρολογήσει γιατί λέει τον πονάει ο ποπός μετά από τόσα χλμ στην σέλα του βασανιστικού ευνουχιστή KLE. (δεν το πιστεύω πιά)
Δεν μπορεί λέει να θυμηθεί τίποτε λόγο γεραμάτων ...(αυτό ναι , να το πιστέψω !)
Όπως και νάχει θα βγάλω τον όφη απο την οπή με άθλιες φωτό και ικανοποιητικά αποτυχημένο βίδεο...
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Πρώτη μέρα και τυραννία Ιονίας οδού ... βαρεμάραααα αλλά η προσμονή όλα τα γλυκαίνει (στην επιστροφή όμως δεν παλεύεται)







Μετά την πίκρα της ... ευθείας ανηφορίζοντας για Μαμουσιά , μήτσος αγναντεύει Κορινθιακό και αρχίζει να υποψιάζεται...
(έχει πάρει και σχοινί ορειβατικό για να κρεμάσει μπουγάδα ίσως )









Ένας καραφλός και ένας μαλλιάς μουσάτος διασχίζουν τα Καραφλά από βορρά προς νότο … (ρε συ που είναι ο δρόμος )








Μετά τα φανταστικά καραφλά και το αναψυκτικό στο σταθμό Καλαβρύτων ανηφορίσαμε στο χιονοδρομικό , περάσαμε το διάσελο Χελμού και πέσαμε προς Ζαρούχλα ...









Από Ζαρούχλα ακολουθήσαμε τον ωραίο χωματόδρομο προς λίμνη Δόξα , πήγα να κατασκηνώσω αλλά ο μήτσος δεν θέλει άλλο κόσμο γύρω , μπήκε στο νόημα !
ΟΚ αν βαστάει ο ποπός σου έχω έρημο χωριό εδώ λίγο παρακάτ ...











Βραδιάσαμε στην Βυτίνα ακολουθεί απολαυστική νυχτερινή στριφτερή οδήγηση στο βόρειο Μαίναλο και τέρμα στο έρημο χωριό , αλλά με φωτισμένη πλατεία και ανοιχτό χωρίς γκαρσόνι καφενείο. Εδώ γουστάρω πολύ και έρχομαι κάθε χρόνο .
Παντοφλίτσα , ξεφόρτωμα και αναλαμβάνω μάγειρας και γκαρσόνι ενώ ο μπόν βιβέρ αράζει και ξύνει πάλι τα...μούσια του.

Ξημέρωμα στη φιλόξενη αυλή του μικρού Δημοτικού Σχολείου.... Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε









Μαγευτικό Μαίναλο ότι πρέπει για πρωινή έναρξη . Και εδώ βλέπουμε άθλιους μηχανόβιους νεοέλληνες στο σπίτι ενός μέγα Έλληνα

 
Τελευταία επεξεργασία:

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Το Μαίναλο μας καταπίνει στα σκοτεινά και δροσερά του δάση και μας φτύνει νότια στη καυτή Τρίπολη. Όπου φύγει φύγει συντεταγμένα όμως και με πλάνο !
Ελαφρύ σνάκ (milkμπούρεκο και καφές) στον Άγιο Πέτρο και συνέχεια γύρος Πάρνωνα (όχι με πίτα ρε) , ο KLEάκιας μάλλον γουστάρει το σκηνικό και πάμε και μια Πλάτανο
με την τόπ πλατεία ....








Στα Τζίντζινα επιβάλλεται στάση μετά ελαφρού γεύματος και Mamos + Fix κρύες. Θυμάμαι και την κυρά Μάντω που είχε την παλιά ταβέρνα....ωραίες αναμνήσεις.
Ο ΚΛΕάκιας μήτσος θέλει συγκινήσεις και περιπέτειες , ΟΚ αφήνουμε το καταφύγιο που είναι πολύ σοφτ για κατασκήνωση και ...










αφού γλυτώνουμε παρακάτω από το κοπάδι σκυλιά (τι τα θές τόσα σκυλιά μάστορα ; ά! έχει ζουλάπια εδώ , λύκς !) λύκος να σε φάει , για έλα κατά Γιάννενα να δείς.
Χωματοκοπάνημα στην φιλόξενη παρνιώτικη πέτρα και ...stairway to τούρλα οροπέδιο ! Σκηνικό Κιργιστάν στέπα (κόψε κάτι , όχι δεν κόβω πηγαίνετε να δείτε)


















Τέλος δεύτερης μέρας , ο μπόν βιβέρ αναβάτης του βασανιστικά ευνουχιστικού KLE σε οργασμό προετοιμασίας κατασκήνωσης...
 
Τελευταία επεξεργασία:

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Αφήσου στο Ζέν...........................................Είδες....................???.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τώρα οκ οι φωτό...
 
Top Bottom