Κατσίκι το Varadero...

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Γειά σας φίλοι.Σήμερα ημέρα Σάββατο 24/11/18.Πλησιάζουν τα Χριστούγεννα και είπα να πάρω τα βουνά να βρω τον Άι Βασίλη.Με τον καιρό να μην είναι και πολύ σίγουρος για το τι θέλει να κάνει και παρακολουθώντας τον μέρες πριν, τελικά σήμερα το πρωί ξεκίνησα με προορισμό το Λιτόχωρο.Αρχικά η γνώριμη πλέον διαδρομή Κατερίνη-Δίον.Μετά το άγνωστο!Αφού περνάω το Δίον αρχίζω να ανηφορίζω προς το Λιτόχωρο.Φτάνω στην είσοδο του χωριού και μένω άφωνος από την θέα.Ο δρόμος σαν μια νεροτσουλήθρα που καταλήγει στην θάλασσα.Έπειτα από τις απαραίτητες φωτογραφίες, έστριψα δεξιά πριν το χωριό με κατεύθυνση το κέντρο πληροφόρησης εθνικού δρυμού του Ολύμπου.Βλέποντας όμως αρκετά αυτοκίνητα να ανεβαίνουν πιο πάνω δεν το σκέφτηκα καν και συνέχισα κι εγώ.Αφου συνάντησα και μίλησα με κάτι κυνηγούς (μόνο σόι δεν βγήκαμε) με παρότρυναν να ανέβω προσεκτικά πιο πάνω για καφέ.Κάνοντας μια σύντομη επίσκεψη στην Μονή Αγίου Διονυσίου,ανηφόρισα έχοντας δει την πινακίδα και ενθυμούμενος τα λόγια κάποιου φίλου από εδώ για το σημείο.Ανηφορικο στροφιλίκη με βρεγμένο οδόστρωμα.Όχι και το καλύτερο μου σαν αρχάριος οδηγός.Σκεφτομουν περισσότερο την κατάβαση.Τέλος πάντων συνέχισα να ανεβαίνω με σκοπό να φτάσω τουλάχιστον σε ένα σημείο αναφοράς.Η θέα εκπληκτική,τα χρώματα απίστευτα και η ομίχλη να πυκνώνει.Ύστερα από κάποια χιλιόμετρα έφτασα στο καταφύγιο Μπουντόλα στην δασική θέση σταυρός.Βλέποντας έναν άνδρα να τρέχει συνέχισα κι εγώ προς τα πάνω.Μετά από λίγο σταμάτησα στην άκρη για φωτογραφίες, ντύσιμο και αλλαγή υγρών μιας και το κρύο εκεί πάνω το επέβαλλε.Κάνοντας αναστροφή, παρόλο που έβλεπα αυτοκίνητα να ανεβαίνουν πιο πάνω, εγώ άρχισα την κάθοδο μου κάνοντας μια στάση στο καταφύγιο (950μ υψ).Κόσμος κι εκεί,είτε για καφέ είτε για διανυκτέρευση.Ακολούθησε μια σύντομη κουβέντα με έναν πρώην μοτοεκδρομέα αλλά νυν οικογενειάρχη.Προσεκτική κατάβαση με 2η και συχνές στάσεις για φώτο.Αφού έφτασα πάλι στην αρχή της ανηφόρας, έκανα μια σύντομη επίσκεψη στο πολύ ενδιαφέρον κέντρο πληροφόρησης του Ολύμπου.Κι εκεί παρεπιπτόντως έπιασα κουβέντα με τον υπεύθυνο (με έπιασαν τα κοινωνικά μου) γιατί εκτός από μέρη γνωρίζεις και ανθρώπους.Συνέχεια μέσα στο χωριό.ΤΙ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ; Διψίφιες κλίσεις καθόλη την πορεία μέσα στο χωριό.Από εκεί κατευθύνθηκα προς το ξωκλήσι του Αγίου Ιωάννη λίγο πιο πάνω.Πολύ ωραίο μέρος.Τα μαγκάλια και οι μουσικές έλειπαν.Οτι πρέπει για πρωτομαγιά! Ευκαιρία και για λίγο περπάτημα στην φύση.Φωτογραφίες και πίσω.Βόλτα στο κέντρο του Λιτοχώρου και πλώρη για την βάση.Ωραία η κατηφόρα φεύγοντας από το χωριό.Σου δίνει την αίσθηση ότι αν σηκωθείς και ανοίξεις τα χέρια σου θα απογειωθείς (Dont try this at home).Με αυτά και με εκείνα περνώντας πάλι από από τα χωριά και χαζεύοντας τα μέρη μέχρι και το τελευταίο χιλιόμετρο έφτασα στο σπίτι.Εκει δυστυχώς δεν με περίμενε η μαμά με ζεστό φαΐ, αλλά τακτοποίηση όλου του εξοπλισμού.Δεν πειράζει όμως καθώς όλα αυτά που έζησα και σήμερα είναι η καλύτερη ανταμοιβή.Τι και αν χειμωνιάζει και ο καιρός χαλάει; Εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω αυτό που μου αρέσει.Ιδανικο σενάριο θα ήταν να έβρισκα και τουλάχιστον έναν συνταξιδιώτη ώστε να μοιραζόμαστε μαζί τις όμορφες αυτές εμπειρίες.Αυτά και για αυτήν την εβδομάδα.Υπομονή μέχρι την επόμενη.Καλές βόλτες σε όλους και ο θεός μαζί σας.Σας ευχαριστώ! Γιάννης.


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Αγαπημένη διαδρομή κια δυνατές εικόνες...Γιατί δεν ανέβηκες πιο ψηλά στα Πριόνια; Εκεί είναι ωραία.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εκκολαπτομενος ταξιδιώτης

80km speed limit -TRANSALP's just do the best you can
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Αγαπημένη διαδρομή κια δυνατές εικόνες...Γιατί δεν ανέβηκες πιο ψηλά στα Πριόνια; Εκεί είναι ωραία.
Όντως πολύ ωραία διαδρομή αλλά δεν είχα αρκετό χρόνο.Αργησα λίγο να ξεκινήσω και έπρεπε να είμαι πίσω πριν νυχτώσει.Καποια άλλη φορά και με πιο καλό καιρό.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Είσαι μεγάλος εκκολαπτομενος ταξιδευτής, απλά δε το ξέρεις ακόμα..
Μπράβο σου
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίος Γιάννη...:ok:
Στις επόμενες...:friendship:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εισαι ωραιος Γιαννη.....συνεχισε ετσι κ θα δεις οτι θα σε γεμιζει ολο κ πιο πολυ........σιγουρα θα βρεις κ συντροχους...φιλους στη πορεια να βολταρετε παρεα !!!!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
...ξερεις να πατας μιζα την σωστη στιγμη αδερφε...καλους δρομους να χεις κ μεις να σε απολαμαβανουμε!
 
Top Bottom