Κεντρική και Νότια Ιταλία 2022

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
ΠΡΟΛΟΓΟΣ (ψυχανάλυση)





Πάει καιρός από τότε που ταξιδέψαμε, καλοκαιρι 2019.…


Τελευταια φορά θυμάμαι είχαμε κλείσει ακτοπλοϊκά εισιτήρια για να κάνουμε ένα ταξίδι στην Ουμπρια, Πάσχα 2020.


Παρασκευή αγόρασα τα εισιτήρια και Σαββατο έσκασε το πρώτο lockdown στο Μιλανο.


Δεν γνωρίζαμε τι σημαίνει για εμάς αυτό και που θα καταληξει.





Μετά από 2,5 ολόκληρα χρόνια φάνηκε να μπορούμε να ξαναπερασουμε τα σύνορα, καθότι ανεμβολιαστοι. Ο κόμπος είχε φτάσει στο χτένι πολύ καιρό τώρα.





Έφτανε Πάσχα και έβλεπα ότι η Γαλλία είχε αρχίσει να χαλαρώνει τα μέτρα. Εδώ είμαστε λεω.


Προσπάθησα να οργανώσω τον χρόνο μου όσο καλύτερα μπορούσα ώστε να λείψω όσο το δυνατόν περισσότερο, χωρίς να ξέρουμε που θελουμε να πάμε.





Βγάζουμε εισιτήρια Πάτρα - Ανκόνα και επιστροφή με την ΜΙΝΟΑΝ μες στην τρελή χαρά…Έμενε να δούμε τώρα σε ποια χώρα θα πάμε. Δεν μας ένοιαζε και πολύ βέβαια.


Δούλευα 7/7 την εβδομάδα και 12ωρα μόλις μπήκε ο Απρίλιος αλλά δεν με ένοιαζε γιατί το μυαλό μου ταξίδευε ήδη. Επρεπε σε 20 ημέρες να βγάλω δουλειά 30 ημερών.





Διαβάζουμε ότι πλέον μπορούμε με ραπιντ να μείνουμε και Ιταλία και να τρώμε έξω και να διανυκτερεύσουμε εκεί όποτε εγκαταλείπουμε την ιδέα της Γαλλιας, καθώς μόλις τα μέτρα στην Ιταλία χαλάρωσαν.


Από πρόγραμμα θα χρησιμοποιούσα ταξίδια που ήθελα στο παρελθόν να κάνω καθώς και σκόρπιες σημειώσεις.





Μια εβδομάδα πριν το ταξίδι λαμβάνω μυνημα ότι αλλάζουν τα δρομολόγια με ωράρια που δεν εξυπηρετούσαν. Άρχισαν τα όργανα λέω….





Με τα πολλά αλλάζω τα εισιτήρια με παρόμοιο ωράριο της ANEK - Superfast για το πηγαινε.


Για την επιστροφή θα μαθαίναμε στο μέλλον, αλλά από ΑΝΚΟΝΑ για Πάτρα με την ΑΝΕΚ δεν υπήρχε διαθεσιμότητα…………..














1η Μέρα 21/04/2022





Ξυπνάμε πρωί ετοιμαζόμαστε καθώς δεν είχαμε προλάβει να ετοιμάσουμε τίποτα και έχουμε έναν σκοπό.


Να φύγουμε από Αθήνα και να φτάσουμε Πάτρα. Τα τεστ μας έφαγαν χρόνο αλλά πάλι καλά ήταν αρνητικά, άρα όλα οκ.





Μίζα, ανεβεβαινουμε και πρώτη στάση Πάτρα με γοργούς ρυθμούς. Tσεκ ιν και είμαστε ένα βήμα πριν την μπουκαπορτα.








Μιλάμε για αδρεναλίνη όχι αστεία. Λες και θα έφτανα στο βόρειο ακρωτηρι.


Μετά από ελάχιστη αναμονή και χαλαρή κουβεντούλα, επιβιβαζομαστε στο πλοίο και τακτοποιούμαστε στην καμπίνα.








Το ότι ένα νέο ταξίδι ξεκινούσε ξανά δεν το πίστευε κανείς μας.


Λες και καταφέραμε κάτι το ξεχωριστό.


Οι απαραίτητες μπυρες στο κατάστρωμα.








Το βράδυ θα είχε καιρό όποτε ήμασταν έτοιμοι για όλα.


Βέβαια εγώ θεωρώ ότι πλέον δεν ζαλίζομαι αλλά είχα travelgum στη τσέπη μην γίνουμε και ξεφτίλα.








Έριξε τις τούμπες του το πλοίο αλλά σε λογικά πλαίσια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
2η Μέρα 22/04/2022





Ανοίγω τα μάτια μου καφεδάκι και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω που βρίσκομαι και που πάμε.


Φτάνουμε Ανκόνα στην ώρα μας, αδιάβροχα στο γκαράζ καθώς έριχνε αλλά ποιος νοιάζεται….


Μίζα, 1η και πατάμε Ανκόνα… Επόμενη στάση Assisi.


Τακτοποιούμαστε γρήγορα στο υπέροχο δωμάτιο που ήταν ακριβώς κάτω από την πόλη και ποδαράτοι ανεβαίνουμε στην πόλη.


Η θέα από το δωμάτιο








Περιηγηθήκαμε βλέποντας τα αξιοθέατα, φάγαμε και ήπιαμε τo κρασι μας μέχρι αργά.





[






Η Βασιλική του Αγίου Φραγκίσκου όπου μπήκαμε μέσα το βράδυ και πετύχαμε ανθρώπους να προσεύχονται.








Ύπνος, δουλειά στο λαπτοπ, και ξεκούραση καθώς αύριο είχε δρόμο.





Να πω ότι η Assisi και η γύρω περιοχή αξίζει παραπάνω αλλα δεν υπήρχαν καταλυμματα με τα κριτήρια μας. Μόνο μια νύχτα βρήκα.


Mερικες φωτογραφίες από την πόλη.




















Γενικότερα, ενοιωθα ότι είχα καιρό να κάνω roadtrip, στις κινησεις μου. Μεχρι να ‘’λυθω’’ ηταν οι δυσκολο να προγραμματησω, να ελιχθω, να παρω γρηγορες αποφασεις καθως και να βγαλω φωτογραφιες οπως θα ηθελα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
3η Μέρα 23/04/2022





Ξυπνάμε 7, και παίρνουμε πρωινό.


H χοντρούλα περίμενε υπομονετικά από κάτω…








Ξεκινησαν οι πεντανοστιμοι εσπρεσσο και το φρεσκοκομμένο προσουτο, όποτε μπήκαμε στο κλίμα γρήγορα.





Περπάτημα στους αγρούς της περιοχής μιας και δεν θέλαμε να φύγουμε με τιποτα.Ποδηλάτες μέσα σε προσεγμενους χωματόδρομους που ένωναν αγρούς με ελιές και στο βάθος η Αssisi…








Oλα τα όμορφα τελειώνουν και έτσι πρέπει να είναι.


Φόρτωμα στο απροβλημάτιστο αεροελαιοψυκτο και βάζω στο Garmin να μας πάει Cortona.


To τι ποδήλατο κούρσα, είδαμε, δεν περιγράφεται..





Μερικές εικόνες από την πόλη:




















Αφού φάγαμε τα πάνινι μας βάλαμε επόμενο προορισμό στο garmin Montalcino. Εκεί ήταν το Βrunelo και εκεί θα ήταν και οι 2 επόμενες διανυκτερεύσεις μας.








Εδώ να πω ότι μου αρέσει να δοκιμάζω κρασιά. Αν πιω κάτι θα είναι κρασί και προσπάθησα να δοκιμάσω όσα πιο πολλά μπορώ σε ένα μέρος που είναι το στοιχείο του.





Οι εικόνες μιλάνε από μόνες τους από το τοπίο και την διαδρομή.





























To Montalcino απο το cipressi di san Quirico d’orcia.








Montalcino λοιπον!







Η πρώτη μέρα είχε γνωριμία με την πόλη και η δεύτερη είχε μερικά αξιοθέατα,εκκλησιες,μουσείο κρασιού καθώς και γνωριμία με τοπικά προϊόντα.





Δεν έχει νόημα να αναφερθώ καθώς με μια αναζήτησή τα βρίσκει κανείς εύκολα.








Βραδάκι αραζαμε στο μπαρ του ξενοδοχείου για να συνέλθουμε από περπάτημα και αφιέρωνα 2 ώρες στην δουλειά αφού κοιμόταν η Κατια .


Επίσης άδειαζα τις κάρτες κάθε μέρα για καλύτερη αρχειοθέτηση των φωτογραφιών.


Το λαπτοπ πλέον είναι σαν το κινητό.





Άσχημο να έχεις να ασχοληθείς με την δουλειά ενώ είσαι διακοπές, αλλά προσπαθώ να μην με πειράζει.





Εδώ επίσης να θυμίσω μόνο ότι άφησε ο ibar μια ευχή και είχαμε λιώσει στο γέλιο…


Ας το κρατήσουμε αυτό για μετά.





Θα αφήσω μερικές εικόνες του μέρους από την πρώτη ημερα…











 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
4η Μέρα 24/04/2022


Η δεύτερη μέρα είχε χαλάρωση, sightseeing περπατημα καθως και αρκετες δοκιμες brunello.


Πήγαμε στο μουσείο του ώστε να μάθουμε την ιστορία της ποικιλίας.





Εδώ να αναφέρω ότι η κράτηση της διαμονής μας έγινε από Αθήνα σε στιγμή απόγνωσης καθώς δεν υπήρχε τίποτα άλλο.


Μας βγήκε σε καλό και αυτό μιας και παίρναμε πρωινό σε πανοραμική θέα την Τοσκανικη ύπαιθρο. Στο βάθος βλέπαμε τα πασίγνωστα κυπαρισσια καθώς και τις φιγούρες που έκαναν οι δρόμοι κάνω στο πράσινο. Ήσουν εκεί και ήταν λες και καθόσουν μπροστά σε πίνακα.





Μπορώ να μιλάω πολύ ακόμα, αλλά θα σταματήσω και θα αφήσω μερικές εικόνες.
















 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
5η Μέρα 25/04/2022





Ξυπνήσαμε και πήραμε πρωινό στο ξενοδοχείο με την παρακάτω θέα.





Το ξενοδοχείο γενικά το ευχαριστηθήκαμε καθώς χαρήκαμε τις εικόνες που σου δίνει η Τοσκάνη όλες τις ώρες με όλα τα χρώματα.


Άντε τώρα να ετοιμαστείς να φύγεις…..











Με βαριά καρδιά βάζουμε μπροστά για Roma από επαρχιακους μέσω Orvieto.





Στην πανέμορφη αυτή πόλη κάναμε μια σύντομη βόλτα στο κέντρο της, μπήκαμε στο πηγάδι της πόλης που ήταν 248 σκαλιά να κατέβεις και αλλά τόσα να ανέβεις , προφανώς.


Τα σκαλιά δεν τέμνονται πουθενά. Η κατάβαση είναι ξεχωριστή από την ανάβαση.


Το πηγάδι ήταν η κυρία πηγή νερού της πόλης.


Εδώ επέμενε η Κατια να μπούμε. Το θεωρούσα χαμένο χρόνο αλλά έκανα τεράστιο λάθος.


Ήταν πολύ ωραία εμπειρία και το προτείνω.




















Garmin πήγαινε μας Ρώμη σε παρακαλώ γιατί δεν έχω ετοιμάσει καμμία διαδρομή μόνος μου.


Φορτώνει, οκ. Ξεκινάμε και μετά την φωτογραφία που έχεις το Orvieto πιάτο.








Ξεκινανε οι πρώτες ψιχάλες πάλι..


Οκ κανένα θέμα… Πάμε στο κάμπινγκ όπου έχουμε κλείσει ένα δικό μας σπιτάκι/μπανγκαλοουζ.





Και εκεί που έχει αρχίσει να ρίχνει όλο και περισσότερο λέω να προσπεράσω ένα ΙΧ που εμπόδιζε τα άλογα του μποξέρ να δείξουν τις χάρες τους.


Βγάζω φλας, ΔΕΝ κατεβαζω γιατι η ροπή ξεχυλιζει. Ξεκινάει η επιτάχυνση,τον ζυγωνω και με το που φτάνω στα πίσω παράθυρα του, π@π@ρι@.


Πάλι πίσω από το αμάξι διακριτικά. Αυτός θα έχει να το λέει ότι βρήκα έναν χαζό που δεν ήξερε αν ήθελε να με προσπεράσει.


Και εκεί κατάλαβα ότι ο θεός ibar είχε αρχίσει να δουλεύει… Λεω αποκλείεται Κωνσταντίνε μην είσαι προληπτικός… Πάμε πάλι.


Αφήνω απόσταση μην γίνουμε πάλι ξεφτίλα… Κάνω μια απότομη επιτάχυνση τίποτα. Πήγαινε το ρεταρισμα σύννεφο. Από το σύννεφο που έπεσα καθώς νόμιζα ότι είχα το ανστοπαμπλ μηχάνημα το απροβλημάτιστο που το ψύχει το αεράκι….


Εδώ και τις ανηφόρες με το ζόρι τις ανέβαινε καθώς ήταν φορτωμενο.


Λεω δεν γίνεται, επανυπολογογισμος πορείας και ταχύτερος δρόμος.


Εθνική οδός και άφιξη στο Hu Camping Roma. Τακτοποιηθηκαμε, αλλαξα εναν πολλαπλασιαστη στην τυχη και επιασε..


Ειχα μαζι μου εννοειται, οπως εχω και ιμαντα , και κιτ ελαστικων, και ηλεκτρική τρόμπα, και αμπούλες αέρα , και bypass ρελε αντλιας, και antenna ring και αλλα πολλα…





Αλλάζουμε και πάμε πόλη με τα μέσα που περνάνε ακριβώς απ έξω για φαγητό και παγωτακι καθώς και να πάρουμε μια πρώτη άποψη.





Οι επόμενες 3 μέρες ήταν αφιερωμένες στην Ρώμη. Η Ρώμη ειναι χάος. Θέλει πολλές μέρες η/και πολλές επισκέψεις.


Είδαμε όσα περισσότερα μπορούμε, είδαμε Κολοσσαίο καθώς και Βατικανο.


Το Βατικανο για εμένα άξιζε περισσότερο απ όλα.


Ήθελε τεστ ραπιντ για να μπεις.Το τεστ οι Ιταλοί το κάνουν και στα δυο ρουθούνια με 20 ευρώ, όταν είδα ποσό βαθιά το έβαζε είχε αρχίσει να με πιάνει νευρικό γέλιο. Με πέθανε αλλά εγώ γελούσα σαν χαζός και αυτή με κοίταζε με απορία…


10 ευρώ το ρουθούνι και αρνητικοι, όλα οκ.








Γενικότερα θεωρώ ότι η Ρώμη δεν ταίριαξε στα θέλω μου αλλά θα ήθελα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στο μέλλον.


Ίσως είχα ακούσει πολλά και απογοητεύτηκα, ποιος ξέρει.


Πάντως κόντρα σε ότι μας είχαν πει φάγαμε τέλεια και σε πολύ καλές τιμες στο κέντρο της.
Για τις τρεις ημέρες αυτές δεν θα πω πολλά απλά θα παραθέσω μερικές φωτογραφιες.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
8η μέρα 28/04/2022





Πως περάσαν οι μέρες…


Φόρτωμα από το Camping, το οποίο προτείνω, για Amalfi Coast και συγκεκριμενα Praiano οπου κλεισαμε το προηγουμενο βραδυ.





Εν τω μεταξύ κάθε μέρα μιλάω με ΜΙΝΟΑΝ με την ευγενέστατη κυρία.


-Δεν έχουμε κάτι νεότερο για τα εισιτήρια σας ούτε και από ποιο λιμάνι θα φύγετε. Κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.





Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι θα γυρίσουμε οδικώς…





Γρήγορη διαδρομή μέχρι Νάπολη και από εκεί και μετά ξεκινάει το ενδιαφέρον….








Φτάνουμε ξενοδοχείο, αλλάζουμε και πάμε για φαγητό Positano σαν γνήσιοι τουρίστες.




















Οδηγάς σε κλειστές στροφές, στενοί δρόμοι, τέλεια άσφαλτος, σκούτερ να σου κάνουν πλάκα και ώρες ώρες να νομίζεις ότι πέρασες κάποιον που φορούσε κολόνια…και όμως κανείς λαθος………….είναι οι λεμονιές.










Θα μέναμε μια νύχτα εδώ. Αποφασίσαμε να κινηθούμε προς Μπαρι καθώς αν και δεν είχαμε ακόμα νέα για εισιτήρια θα ήμασταν πιο κοντά στα λιμάνια.


Η περιοχή είναι υπέροχη, την πετύχαμε χωρίς κίνηση, σταματούσαμε όπου θέλαμε οδήγησα και φάγαμε επίσης πολύ ωραία στο Positano.











Μετά την βόλτα μας και την μπίρα μας στο bar dell sole, στο δωματιο για ξεκουραση……




















Βγήκα το βράδυ έξω μόνος μου με πρόφαση τον έλεγχο της μηχανης, και χάζεψα λιγάκι το σκοτάδι που έπεφτε στη θάλασσα καθώς και τον Πύργο που ήταν δίπλα στο ξενοδοχείο…


Η περιοχή είναι πολύ ωραία όπως την ζήσαμε, με ιδανική θερμοκρασία και χωρίς κόσμο.


Φώναζε όμως ότι το καλοκαίρι θα γίνεται χαμός.



































9η μέρα 29/04/2022


Ξυπνάμε νωρίς και τρώμε χάλια πρωινό αλλά ποιος νοιάζεται.








Φορτώνουμε και δρόμο να προλάβουμε την κίνηση, έχει πάει ήδη 09:00.


Οδηγήσαμε μόνοι μας εντελώς. Θυμάμαι σε μια μικρή ευθεία να κοιτάω το κοντέρ και να λέει 80.


Δεν ήξερα τι να κάνω, να ευχαριστηθώ την τέλεια κατάμαυρη άσφαλτο η την θέα με το απέραντο γαλάζιο από ψηλά?


Τελικά προσπάθησα και το ισορρόπησα ανάμεσα σε αυτά τα δυο.











Σε κάθε στάση μιλούσα με ΜΙΝΟΑΝ και δεν είχαν να μου πουν κάτι.


Θυμάμαι να τους λέω ρε παιδιά τι κανετε, θα με αφήσετε εδώ δηλαδή? Και να γελάω.


Τους λέω πάω Μπαρι εγώ. Θα ήθελα να φύγω από εκει…








Γενικά ήμουν πολύ διαφορετικός σε όλο το ταξίδι. Παλαιότερα θα είχα αγχωθει που ‘’χαλασε’’ η μηχανή, που δεν έχω εισιτήριο να γυρίσω, που δεν ξέρω από που να γυρίσω.


Πολλές μικρές λεπτομέρειες που έχω καταλάβει ότι δεν με άφηναν να χαλαρώσω.


Λίγο πιο έξω από την Μatera είπα να συντομεύσω με την άφιξη μας. Η μηχανή μετά τα 140 έκανε μερικά κομπιασματα αλλά μετά άνοιγε κανονικά..


Λεω ωραία και άλλο πρόβλημα τώρα.


Σταματάω σε ένα βενζινάδικο για νερό και εκεί έρχεται επιβεβαίωση ότι φεύγουμε από Μπαρι για Ηγουμενίτσα. Κάπως μου είχε κολλήσει ότι το καράβι αυτό από Μπαρι πάει μόνο Ηγουμενίτσα.


Παλαμάκια και χαμόγελα που τουλάχιστον έχουμε εισιτήριο να γυρίσουμε.





Φτάνουμε στην πόλη, βρίσκουμε εύκολα το airbnb στυλ δωματιο που ειχα κλεισει το προηγουμενο βραδυ, για 2 διανυκτερευσεις.





Όσο η Κατια ετοιμαζόταν, γεφύρωσα το ρελε αντλίας βενζίνης και έβαλα την μηχανή στο υπογειο παρκιν απεναντι.





Το εκανα και θα εβλεπα αυριο αν ηταν αυτο μιας και θα πηγαιναμε Alberobello.





Mερικες εικόνες από την πόλη που ερωτευτήκαμε.





Εδώ να πω την πρώτη ημέρα ειδικά ήθελε συγκέντρωση να ξεχωρίσεις τι βλέπεις στις πανοραμικές σκηνές.


Τα ομοιόμορφα χρώματα, έκαναν δύσκολο να ξεχωρίσεις τι βλέπεις.


Κτισμενη μέσα σε φαράγγι, με ποταμό να περνάει δίπλα της, λαξευμένη μέσα στην πέτρα….


Καταλαβαίνεις ότι υπήρχε λογική που ίσως είναι η πρώτη πόλη που κατοικήθηκε παλαιολιθικά στην Ιταλία.








Η μαγεία όμως ερχόταν λίγο πριν νυχτώσει, όπου τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος έδιναν μια θερμή νότα και με την βοήθεια των φωτιστικών σωμάτων, που πραγματικά στόλιζαν την πόλη.







































































10η μέρα 30/04/2022





Η επόμενη μέρα μας βρήκε πρωί πρωί στο Alberobello που απλα πρεπει να το δεις για να πεις οτι το ειδες. Δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε. Εχει τον χαρακτηρα του και αυτο βεβαια. Μια βολτα και ενας καφες αρκει.























Γυρίσαμε μεσημέρι πάλι στην ‘’έδρα’’ μας. Η μηχανή συνέχιζε τα κομπιασματα μετά στο φάσμα των 5.000 στροφών. Αποφάσισα να το αφήσω έτσι και να μην ασχοληθώ περαιτέρω αφού δούλευε.


Απλά έβαλα το ρελε στην θέση του και πάλι στο parking.


Τελευταία βόλτα στην πόλη. Ήταν Σάββατο και η πόλη είχε γεμίσει κόσμο. Όχι σε ενοχλητικό βαθμο αλλά είχε εμφανώς περισσότερη κίνηση από την προηγούμενη ημέρα.


Βολταραμε όσο αργά μπορούσαμε μιας και ήταν η τελευταία ημέρα και στην Ματερα και στην Ιταλία.


Αύριο θα μπαίναμε στο καράβι για Ηγουμενίτσα.


Λίγο πριν κοιμηθώ διάβασα ότι άλλαξε η νομοθεσία όποτε δεν ήθελε ραπιντ για να επιβιβαστούμε στο καράβι πλέον. Μια χαρά, λιγότερος κόπος, και είπαμε να πιούμε τα χρήματα που θα δίναμε στις μπατονέτες στις μπυρες του καραβιού.


























11η μέρα 01/05/2022


Πρωινό , φόρτωμα, και φύγαμε για το Μπαρι. Ήθελα να έχουμε χρόνο αν και ήταν κοντά μιας και δεν ήξερα πως θα εξελιχθεί η ψυχολογία της μοτοσυκλετας.


Όλα πήγαν καλά, και αφού κάναμε τσεκ ιν μπήκαμε στην σειρά για να επιβιβαστούμε. Θα φτάναμε Ηγουμενίτσα 12:00 το βράδυ και μετά είχαμε δρόμο. Εκεί που καθόμασταν με ρωτάει η Κατια γιατί κάποια αυτοκίνητα έχουν καρτελάκι για Πάτρα.





Εκεί κατάλαβα ότι είχα κάνει χαζομάρα και με ένα γρήγορο πέρασμα από τα εκδοτήρια του πλοίου το διόρθωσα όποτε θα κατεβαίναμε Πάτρα γύρω στις 07:00. Καθόλου άσχημα.


Γνωριστήκαμε και με έναν μοναχικό ταξιδιώτη, Ελλληνα με 1200gsa και πιασαμε κουβεντα σε ολο το ταξιδι για την εμπειριες μας.


Ολο το βράδυ γυρνούσα στο κρεβατι, δεν με έπαιρνε ο ύπνος από την υπερένταση. Είναι ωραίο το συναίσθημα να έχεις την επιθυμία να γυρίσεις σπίτι…

















12η μέρα 02/05/2022





Φτάνουμε στην ώρα μας και με την συνοδεία ελαφριάς βροχής φτάνουμε σπίτι.


Συνοδεία επίσης, ήταν ο νέος μας φίλος που μένει και αυτός Αθήνα.





Το ταξίδι για εμένα τελειώνει μόλις σβήσω την μηχανή σπίτι.


Νοιωθεις χαρούμενος που όλα πήγαν καλά και γύρισες πίσω γεμάτος εικόνες. Εικόνες που σε έκαναν λίγο διαφορετικό άνθρωπο…











Να είμαστε υγιείς να ταξιδεύουμε είτε κοντά είτε μακρυά.


Το θέμα είναι να κινείσαι…
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Μπράβο Κωνσταντίνε, πολύ όμορφο ταξίδι όπως και η περιγραφή και οι φωτογραφίες!
Τελικά η Ιταλία έχει πολλά και ωραία πράγματα να δώσει.
Να είστε καλά και να πραγματοποιήσετε πολλά όμορφα ταξίδια!

:friendship: στα επόμενα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία βόλτα κάνατε και ωραία εποχή διαλέξατε.

Νομίζω ότι η Ρώμη σε "χάλασε" γιατί σου διέκοψε την μοτοβολτα.
Είναι προορισμός που θέλει να αφιερώσεις αρκετές ημέρες και ίσως παραπάνω από μια φορά και να ρίξεις πολύ περπάτημα.
Δώσε την ευκαιρία που είπες και δεν θα το μετανοιωσεις.

Αγαπάμε Αμάλφικοστ.

Για την Ματέρα....τα είπες όλα.
Απίστευτος τόπος.

Να είστε καλά να τριγυρνατε... :friendship:
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ναι η Ρώμη είναι για αεροπλάνο. Aπό την άλλη περνούσαμε απ έξω και ήθελα να πάρω μια γεύση.
Το αμαλφι εννοείται θέλει ξανά επίσκεψη. Θα ήθελα να περπατήσω το path of Gods.
gior-gos XR Maniac :friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
τι να λεμε τωρα...παντα ενα ταξιδι απεναντι ειναι σταθερα υπεροχο κ ποτε δεν θα απογοητευσει..
το ζευγος εδω βεβαια εχει παρει master πλεον κ μας χαριζει εικονες κ τζουρες απο μια κουλτουρα που αγαπαμε!

στα επομενα λοιπον!! :friendship:
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
τι να λεμε τωρα...παντα ενα ταξιδι απεναντι ειναι σταθερα υπεροχο κ ποτε δεν θα απογοητευσει..
το ζευγος εδω βεβαια εχει παρει master πλεον κ μας χαριζει εικονες κ τζουρες απο μια κουλτουρα που αγαπαμε!

στα επομενα λοιπον!! :friendship:
Να σαι καλα Γιώργο! Τα διαδικτυακά μαθήματα πιάσαν τόπο!;)

Ανέβασε ενα τετραήμερο ελληνόφωνα τωρα που εχουμε ομόσταυλα μηχανάκια!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Να σαι καλα Γιώργο! Τα διαδικτυακά μαθήματα πιάσαν τόπο!;)

Ανέβασε ενα τετραήμερο ελληνόφωνα τωρα που εχουμε ομόσταυλα μηχανάκια!
Δεν ειναι κακη ιδεα...
μπαστα ομως να δουμε τι παιζει με τα προστιματα που ερχονται μαζεμενα απο απεναντι...δεν μ'αρεσει αυτο...
βεβαια εκει κατω Νοτια δεν νομιζω να εχουν τετοια καθοτι λιγοτερο τουριστικα μερη,αλλωστε κ οι ιδιοι οι Ιταλοι τα χουν ως β'διαλογης..
αμα ειναι να μας βγει οσο το ταξιδι τοτε παω Θρακη να τα φαω σε καβουρμαδες....
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δεν ειναι κακη ιδεα...
μπαστα ομως να δουμε τι παιζει με τα προστιματα που ερχονται μαζεμενα απο απεναντι...δεν μ'αρεσει αυτο...
βεβαια εκει κατω Νοτια δεν νομιζω να εχουν τετοια καθοτι λιγοτερο τουριστικα μερη,αλλωστε κ οι ιδιοι οι Ιταλοι τα χουν ως β'διαλογης..
αμα ειναι να μας βγει οσο το ταξιδι τοτε παω Θρακη να τα φαω σε καβουρμαδες....
Απο οτι αντιλήφθηκα απο Τοσκάνη και πανω ειναι το κακο καθώς και στις εθνικές οδούς.
Οι «δεύτεροι» δρομοι που πέρασα μου θύμισαν ξεχασμένους δρόμους, όπου ολοι παρατηρούσα οτι ηταν χύμα. Δηλαδη ημουν ο πιο εγκρατής.
Τα διόδια έλεγξα οτι πληρώθηκαν ολα απο την κάρτα που ειχα μαζι μου,την revolut.
 
Top Bottom