Κινεζούλες...

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Έχω ήδη την πρώτη και είμαι τόσο ευχαριστημένος που παρήγγειλα και δεύτερη για το δεύτερο κράνος μου.
Σε όσα είπαν ήδη οι σύντροχοι από πάνω και ισχύουν απόλυτα, προσθέτω την πολύ καλή ποιότητα ήχου όταν ακούω μουσική που με εξέπληξε προσωπικά.
Ένα χαζομειονέκτημα μόνο βλέπω στο μικρόφωνο (που αποδίδει άριστα όπως μου λένε όλοι όσοι μιλάω και με ακούν πεντακάθαρα) πούναι μεγάλο, θα μπορούσε νάναι μικρό αλλά και πάλι δεν με ενοχλεί.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Με την BT-2S μέχρι πόσοι στην παρέα μπορούν να συνδεθούν; Σε τι ταχύτητες το έχεις δοκιμάσει;; Εγώ με μία φθηνιαρικη που είχα πιο παλιά μετά τα 70-80 δεν άκουγα τίποτα.
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
η οθσια είναι ότι πληρωσεις παιρνεις όπως ειπαν κοι οι προλαλισαντες,ειχα δυο κινεζιες τσαμπα τα λεφτα ,τελικα πηρα την F4 ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ ,
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Δεν έχω συνδεθεί με κάποιον μέχρι τώρα. Από πάνω αναφέρουν οι άλλοι κάτοχοι που έχουν συνδεθεί με πόσους.
Προσωπικά σε εθνική ταξιδεύω πορεία από 140 - 160 περίπου.
Ανεβαίνει ο θόρυβος του αέρα βέβαια μετά τα 130 αλλά δεν παύεις να ακους καλά, όχι τέλεια όπως ακούς στα 130 αλλά εξακολουθείς και ακούς καλά με τέρμα ένταση πάντα. Και έχουν μπάσο..εντυπωσιακό για μένα !

Είναι άριστη για τα λεφτά της και όπως είπα ήδη έχω παραγγείλει και δεύτερο σετ.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@hawk
καλά τα λες.... αλλά έλα που έρχεται μεγάλο service! και έλα που στην παρέα κανείς δεν έχει.. που να τους πείσεις να αγοράσουν κάτι ακριβό; Τέσπα...
@Savvas62 όταν λες "οι άλλοι που σε ακουνε" εννοείς τηλεφωνικά;;
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
@StepaS Ναι τηλεφωνικά εννοώ μιας και δεν έχω κάνει ζεύξη με κάποιον άλλον.
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Συντροχοι συμφωνω με εσας που λετε να τα σκασουμε κ να παρουμε την f4 - f5 - sena - Midland κτλ ΟΜΩΣ οταν η τιμη ανα τεμαχιο ειναι απο 200 εως 350 γιουργια πως να την αγορασεις? Αντε και να πεις οτι ηταν μονο αυτο παει στο καλο, ολοι ομως ξερουμε οτι παντα θελουμε κ κατι αλλο οπως ενα tagbag ενα προβολακι ενα gps κ περα απο αυτο αντε κ αγορασες ενα καλο intercom, αντε να πεισεις τον κολητο σου να παρει κ αυτος!!!♋⛔ για να ξεκαθαριζει λιγο το θεμα, οι κινεζουλες πλεον εχουν πολυ καλη ποιοτητα σε ολα οσα κανουν και αυτα που μπορουν να κανουν ειναι οτι ακριβως κ οι ακριβες, ΕΚΤΟΣ απο το να συνδεθουν πολλα ατομα μαζι, μονο αυτο.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@tsambion σωστα αυτα που λες αλλά ειναι απο την αλλη σαν να ρωταμε γιατι παιρνουμε μοτοσυκλετα με 10.000-15.000€ και δεν κανουμε τη δουλεια μας με ενα 2500€ με ενα ΟνΟφ που κανει αξιοπρεπως τα πιο πολλα απ οσα θελουμε...
Φαυλος κυκλος οποτε κατα την ορεξη κ πορτοφολι καθενος...ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι.
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Συμφωνω απολυτα και αυτο θελω να πω παραπανω, αφενος η μια ειναι φθηνοτερη και εχει χ δυνατοτητες αφετερου η αλλη ειναι ακριβοτερη κ εχει χ δυνατοτητες. Το θεμα ειναι να ξερει καποιος τις διαφορες κ αναλογα με τις αναγκες κ την τσεπη του να παρει αυτο που χρειαζεται και θελει.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Mak-Mak

Μέλος
Όνομα
Πανος
Μοτό
Honda Varadero, BMW F650gs maDrakar
Σχετικά με τις ενδοεπικοινωνίες.. Μιας και έχω ένα ζευγάρι Interphone f5mc και μια sena 20s (βρεθηκε στα χέρια μου και την έχω στο 2ο κράνος). Προσωπικά, προτιμώ την interphone, αρκετά πιο λεπτά ακουστικά και εύκαμπτα, πιο καθαρός ήχος σε συνομιλία και τη βρίσκω πιο εύχρηστη. Το μείον της ειναι πως οταν την ξεκουμπώσεις κρέμεται το καλώδιο της και δεν εχει κάποια βάση για να μην ανεμίζει. Η sena έχει βάση που κουμπώνει απ ευθείας χωρίς κάποιο έξτρα καλώδιο και ειναι πιο στιβαρή η βάση της. Έχει (η sena) app στο κινητό για να μπορείς να την ελέγχεις και να κάνεις πιο εύκολο pairing. Στην interphone, στα καινούργια μοντέλα υπάρχει app αντίστοιχο, για να μπορεί κανείς να την ελέγχει.
Σαν αδιαβροχοποίηση, η interphone με πείθει περισσότερο, αλλά θέλει που και πού λίγη βαζελίνη περιμετρικά του κουμπώματος του καλωδίου. Με καμία δεν είχα πρόβλημα ποτε με βροχή, (περισσότερες βροχές έχω φάει με την Interphone). Ελπίζω να βοήθησα.

Συνοψίζοντας:
Interphone:
+ Ποιότητα Κατασκευής, Αδιαβροχοποίηση, Ακουστικά, Καθαρότητα ήχου
- Βάση, τα προηγούμενα μοντέλα δεν υποστηρίζονται απο κάποιο app

Sena:
+ αρκετά πιο εύχρηστη βάση, υποστήριξη απο app
- Ογκώδη και άκαμπτα ακουστικά (σε σχέση με την interphone), ποιότητα κατασκευής, δεν πείθει η αδιαβροχοποίηση των εισόδων.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Σίγουρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε κάποιο προϊόν που έχει 500 ευρώ με κάποιο άλλο που έχει 50 . Όμως τα κινέζικα ΔΕΝ είναι αυτά που ήταν κάποτε . Τώρα έχουν πάρει την τεχνογνωσία όλου του πλανήτη , κατέχοντας πάνω από τις μισές πρώτες ύλες . Μπορείς πια να βρείς το καλύτερο , αλλά και το χειρότερο . Τρανή απόδειξη τα κινητά . Βλέπεις κάτι Xiaomi , Oukitel , OnePlus κ.α. να κοστίζουν 150-200 ευρώ , που σύμφωνα με τα specs που έχουν , αν φτιάχνονταν αλλού , θα κόστιζαν πάρα πολλά περισσότερα . Γι ΄αυτό βέβαια και μαζεύουν όλο το χρήμα του κόσμου .
Εντάξει , άλλη κουβέντα αυτή......αλλά......κουβέντα να γίνεται......:D
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Θα προσθέσω ότι αν το ψάξετε υπάρχουν Κινεζούλες που μιλάνε και 5 αναβάτες μεταξύ τους, απλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεις να πατήσεις με το γάντι αυτά τα μικρά κουμπάκια να μιλήσεις με τον B,C,D,E ...παράδειγμα http://www.gearbest.com/other-motorcycle-accessories/pp_575861.html .
Μπορεί βέβαια με εξάσκηση να γίνεται, δεν ξέρω...
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Αυτό που λες ισχύει όντως και είναι η μόνη κινεζούλα που το κάνει η διαφορά όμως είναι ότι δεν μπορούν να μιλήσουν όλοι ταυτόχρονα, μιλανε δυο ατομα και οι υπολοιποι ειναι σε αναμονη ενω οι original ενδοεπικοινωνιες μπορουν να μιλανε μεχρι 6 ατομα νομιζω, ταυτοχρονα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ερωτηση...οταν εχεις κανει συζευξη 3 ατομων πχ οδηγος-συνοδηγος και ενας ακομα οδηγος σε αλλη μοτο.Πως μιλανε μεταξυ τους;ανα ζευγος;Και μου μιλαει πχ η γυναικα κ θελει να μιλησει ο αλλος οδηγος...πως θα γινει αυτο;
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Στην κάθε μία συσκευή ορίζεται μία ταυτότητα για παράδειγμα Α στην μία Β στην άλλη και Γ στην Τρίτη, τώρα υποθέτουμε ότι μιλάει ο Α με τον Β και θέλει ο Γ να μιλήσει με τον Α, τότε ο Γ θα επιλέξει τον Α, θα αποσυνδεθεί ο Α με τον Β και ούτω καθεξής, κάπου υπάρχει και ένα βίντεο Μόλις το βρω θα ανεβάσω το link.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Όχι για την Bt 2 δεν ισχύει, μόνο η V6 μπορεί να μιλάει με 6 διαφορετικές συσκευές όμως ταυτόχρονα μόνο με τη μία κάθε φορά.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Και μία φωτογραφία από το δικό μου manual για το πώς μπορούμε να κάνουμε σύζευξη με 2 συσκευές η με τρεις συσκευές. Το manual είναι από το BT S2


Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom