Κιτ επισκευής ελαστικών

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
με συγχωρειτε αν υπαρχει παρομοιο θεμα ας μεταφερθει...

καλημερα! και καλο φθινοπωρο!

σκεφτομαι να αγορασω ενα κιτ επισκευης ελαστικων για τις εκδρομες που προκειται να κανω. δεν ξερω ποσο μπορει να εχουν αλλα υποθετω κανα 30ρι ευρω ειναι αρκετα? η επισκευη ειναι κατι που με κανα βιντεακι στο youtube θα παρω μυρωδια πως θα το κανω οταν την παθω? ειδα οτι υπαρχουν με κλασικα κορδονια αλλα και με κατι αλλα κωνικα λαστιχακια που ειναι πιο καινουρια τεχνοτροπια.

εχετε να προτεινετε καποιο? ή να πειτε γνωμη / εμπειρια?

ευχαριστω!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Για το δικο μου που εχει σαμπρελες μου προτειναν αφρο αντι για το κιτ επισκευης - ο συγκεκριμενος αφρος που πηρα εγω ειναι της Wurth με αξια καπου στα 9 ευρω. Καμια δυσκολια στη χρηση, απλα αδειαζεις το περιεχομενο μεσω της βαλβιδας της σαμπρελας.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για το δικο μου που εχει σαμπρελες μου προτειναν αφρο αντι για το κιτ επισκευης - ο συγκεκριμενος αφρος που πηρα εγω ειναι της Wurth με αξια καπου στα 9 ευρω. Καμια δυσκολια στη χρηση, απλα αδειαζεις το περιεχομενο μεσω της βαλβιδας της σαμπρελας.
Αν καταλαβα καλα προκειται για ενα υγρο που το βαζεις μεσα στην σαμπρελα ΠΡΙΝ αυτη τρυπησει και κλεινει την τρυπα αμεσα αν αυτη ειναι μικρη Σωστα;
Αν λεμε για το ιδιο πραγμα πραγματι κανει δουλεια (το ειχα δοκιμασει καποτε) αν εχεις πατησει κανα καρφι, αγκαθι, βιδα, κατι μικρο τελος παντων Αν ομως η σαμπρελα εχει κοπει σε επαφη της με την ζαντα ή εχει κοψει την βαβιδα μαλον δεν κανει τιποτα! Δεν θα το εμπιστευομουν χωρις να κουβαλαω μαζι μου τα κλασικα, σαμπρελες, λεβιεδες, κλπ
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Αν καταλαβα καλα προκειται για ενα υγρο που το βαζεις μεσα στην σαμπρελα ΠΡΙΝ αυτη τρυπησει και κλεινει την τρυπα αμεσα αν αυτη ειναι μικρη Σωστα;
Αν λεμε για το ιδιο πραγμα πραγματι κανει δουλεια (το ειχα δοκιμασει καποτε) αν εχεις πατησει κανα καρφι, αγκαθι, βιδα, κατι μικρο τελος παντων Αν ομως η σαμπρελα εχει κοπει σε επαφη της με την ζαντα ή εχει κοψει την βαβιδα μαλον δεν κανει τιποτα! Δεν θα το εμπιστευομουν χωρις να κουβαλαω μαζι μου τα κλασικα, σαμπρελες, λεβιεδες, κλπ
Δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα σιγουρα ειναι μονο για μικρες τρυπες και οχι κοψιματα κλπ. - το ανεφερα μονο σαν εναλλακτικη του κιτ επισκευης με το λαστιχακι που επισης δεν νομιζω πως μπορει να αντιμετωπισει κοψιματα.. Για 100% καλυψη χρειαζονται παντα τα "κλασσικα"!
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Για σαμπρέλα πιστεύω το καλύτερο είναι αυτό






Αν και το δίνουν για όλους τους τύπους ελαστικών
Ξεβιδώνεις τη βαλβίδα








Και με τον ειδικό σωλήνα βάζεις το υγρό μέσα στη σαμπρέλα









Σου δείχνει πόσα ml παίρνει το κάθε ελαστικό










Και αν το χρησιμοποιήσεις σε ελαστικό χωρίς σαμπρέλα ξεπλένεται πολύ εύκολα με νερό

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και προληπτικά
Και φυσικά χρειάζεται να έχεις μαζί σου αμπούλες Η τρόμπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Το slime το εχει χρησιμοποιησει κανεις σε μηχανη με σαμπρελα;;;Φαινεται πολυ καλη λυση και σιγουρα θα προλαμβανει σκασιματα.Η απορια μου ομως ειναι η εξης...Κατα ποσο θα ειναι χρηστικο απο την στιγμη που ιδιως εμεις με τα on-off πριν απο καθε χωματοβολτα βγαζουμε αερα και μετα ξαναβαζουμε...Θα γινεται η την πρωτη φορα που θα αφαιρεσουμε αερα το slime θα κλεισει την βαλβιδα;;;
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Το slime το εχει χρησιμοποιησει κανεις σε μηχανη με σαμπρελα;;;Φαινεται πολυ καλη λυση και σιγουρα θα προλαμβανει σκασιματα.Η απορια μου ομως ειναι η εξης...Κατα ποσο θα ειναι χρηστικο απο την στιγμη που ιδιως εμεις με τα on-off πριν απο καθε χωματοβολτα βγαζουμε αερα και μετα ξαναβαζουμε...Θα γινεται η την πρωτη φορα που θα αφαιρεσουμε αερα το slime θα κλεισει την βαλβιδα;;;
Ναι υπάρχει πιθανότητα να σου κλείσει τη βαλβίδα.
Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα Γιατί στη χειρότερη με ένα καρφάκι τρύπας στο σημείο της βαλβίδας και ξανά περνάει αέρας.
Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε ποδήλατο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Για μηχανές εντούρο με μικρό βάρος πιστεύω είναι μία πολύ καλή λύση.
Για μεγάλες και βαριές μηχανές που αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες δεν θα το προτιμούσα.

Και μην ξεχνάμε το βασικότερο όλα αυτά είναι πρόχειρες λύσεις μέχρι να πάμε σε συνεργείο να φτιάξουμε το ελαστικό.

Ειδικά αυτό που τρυπάμε με σουβλή το λάστιχο Είναι ότι χειρότερο.
Καλύτερα να συμπληρώσουμε αέρα και να πάμε σε ένα συνεργείο να το φτιάξουμε.
Έχουν βγει κάτι καινούργια μπαλώματα που μπαίνουν από μέσα προς τα έξω κλείνουν την τρύπα με κορδόνι Και από πίσω είναι το μπάλωμα.

Στάλθηκε από το M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έγινε παραγγελία σήμερα το σετακι με τα κορδόνια, αμπουλες κλπ. Και το μικρό κομπρεσέρ . Ελπίζω να μην τα χρησιμοποιήσω:p
ωραία!
Αν όλοι σας έχετε από ένα στο advONride να μην πάρω τα δικά μου:cool:
Να είμαι κι εγώ "ελαφρύς" σε μια βόλτα:D:D:D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ωραία!
Αν όλοι σας έχετε από ένα στο advONride να μην πάρω τα δικά μου:cool:
Να είμαι κι εγώ "ελαφρύς" σε μια βόλτα:D:D:D:D
Εννοείται :)
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Δεν εννοείται τπτ ;)


Το κιτ επισκευής το εχω από το 2009. Άπό το 1ο μου tubeless μηχανάκι (το στρώμα που είχα τότες, πιο παλιά είχα σαμπρέλες spare στο Άφρικα κλπ).
Έχει χρησιμοποιηθεί 1 κορδόνι σε ένα Tiger 1050 φίλου, το 2011.
Αν δεν το πάρω, σίγουρα θα με πιάσει λάστιχο:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 
Top Bottom