Κλήση ταχύτητας από φωτογραφία ραντάρ

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Καλημέρες στο group! Όπως τα λέει ο τίτλος.
Με πήραν σήμερα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι υπάρχει μια φωτογραφία (πριν 4 μήνες) με την πινακίδα της μηχανής μου να κινείται σε δρόμο (παλιά εθνική Λάρισσας - Λαμίας) με ταχύτητα 115 χιλιόμετρα ενώ το όριο ήταν 50. Αφαίρεση διπλώματος 2 μήνες και 175€. Ρώτησα για το ενδεχόμενο (που παίζει να ισχύει) να την οδηγούσε άλλος και μου είπε πρέπει να το αποδείξω.
Έχει κάποιος εμπειρία περί του θέματος ή έχει νομικές γνώσεις;
Ευχαριστώ!
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Νομίζω ότι μια κατάθεση από αυτόν που οδηγούσε, αρκεί
Δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία του, test drive την έκανε, εκείνη την περίοδο την είχα σε αγγελία.

Πάντως αν γενικά έχει κάποιος εμπειρία/γνώσεις ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία του, test drive την έκανε, εκείνη την περίοδο την είχα σε αγγελία.

Πάντως αν γενικά έχει κάποιος εμπειρία/γνώσεις ευχαριστώ προκαταβολικά.
Τα μαγαζιά που δίνουν τεστ, κρατάνε στοιχεία και ώρα που έχεις πάρει την μηχανή, για να είναι καλυμμένοι σε τέτοιες περιπτώσεις.
Αν είσαι ιδιώτης, δυσκολεύει πολύ το πράγμα.

Εύχομαι να βρεις ακρη
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Φανταζομαι αυτο θα συνεβη στο κατεβασμα απο Δομοκο προς Λαμια, γιατι μονο εκει εχει καμερες στο κομματι απο Νεο Μοναστηρι μεχρι Λαμια.Υπαρχουν εκει δυο καμερες των 50χμω, η μια αμεσως μετα το ψηλοτερο σημειο στην αρχη της καθοδου, και αλλη μια σε μια κατηφορικη ευθεια πριν τις τελευταιες στροφες πριν την βορεια εισοδο της Λαμιας οπου ειναι πολυ ευκολο να μαζεψει κανεις χιλιομετρα.

Το αναφερω εδω επειδη αυτες οι δυο καμερες, και ιδιως η δευτερη πριν τη Λαμια, θελουν μεγαλη προσοχη, guys you have been warned!!

Τεσπα, ευχομαι κι'εγω να βρεις ακρη..
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Νομιζω οτι δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να πληρωσεις το προστιμο και να παραδωσεις το διπλωμα.

Τα μαγαζια σε βαζουν να υπογραψεις και εχουν αποδεικτικα αν χρειαστει.Εσυ δυστυχως δεν εχεις κατι χειροπιαστο και υποθετω αυτος που την πηρε για δοκιμη δεν θα το παραδεχτει.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Κ μένα ήρθε κλήση από ραντάρ με φωτογραφία , μετά από ένα χρόνο . Αυτό που έκανα στην τροχαία κατόπιν συζήτησης με τον αξιωματικό , για να μην χάσω το δίπλωμα ήταν να κάνω ένσταση . Μόνο για το δίπλωμα όχι το ποσό.

Μου έδωσε το δίπλωμα κανονικά κ μου είπε το κρατασ Μέχρι να με πάρει τηλ ότι όντως εγκρίθηκε η ένσταση . Αλλιώς θα το παρέδιδα για το χρονικό διάστημα του προστίμου. Πλήρωσα αμέσως την κλήση ως καλή θέληση να το πω έτσι κ σε μια βδομάδα με πήρε ο αξιωματικός κ μου είπε ότι όλα οκ κρατάω δίπλωμα .

Γιαυτο από δω κ πέρα στα ραντάρ προσέχω πολύ γτ ήταν πολύ κρίμα τα λεφτά που έδωσα .
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Κάποια στιγμή είχαν βάλει ποινή για την συγκεκριμένη παράβαση, την αφαίρεση του διπλώματος με υποχρέωση νέων εξετάσεων και έκδοση νέου σε περίπτωση υποτροπής .

Ξέρει κάποιος τί ισχύει σήμερα?
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τόσες φορές ανεβοκατεβηκα ,δεν μου έτυχε ,τι να πω :thinking:
Θέλει προσοχή από δω και πέρα.
Λάβετε τα μέτρα σας ,ξέτε εσείς:drt:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τόσες φορές ανεβοκατεβηκα ,δεν μου έτυχε ,τι να πω :thinking:
Θέλει προσοχή από δω και πέρα.
Λάβετε τα μέτρα σας ,ξέτε εσείς:drt:
Ως γνωστόν κινείσθε με την ταχύτητα του φωτός οπότε είναι απόλυτα φυσιολογικό... :p


" Άμα περισσεύουν βίδες ξαναλύσε το μοτέρ σου..."
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
...ταχύτητα 115 χιλιόμετρα ενώ το όριο ήταν 50. Αφαίρεση διπλώματος 2 μήνες και 175€.
Γιαυτο από δω κ πέρα στα ραντάρ προσέχω πολύ γτ ήταν πολύ κρίμα τα λεφτά που έδωσα .
Παιδιά για να σας κάνω να νοιώσετε καλύτερα να σας πω οτι σε εμάς στη Φινλανδία αν σε πιάσουν με 115 χλμ σε όριο των 50, σου κάνουν ένα κλύσμα από το Ροβανιέμι μέχρι τη Ραφήνα. Το όχημα κατάσχεται επί τόπου, πληρώνεις υψηλότατο πρόστιμο και διώκεσαι ποινικά με πιθανότατη ποινή φυλάκισης.

Επίσης η Φινλανδία είναι μια απο τις λίγες χώρες όπου τα πρόστιμα δεν είναι σταθερά αλλά κυμαίνονται ανάλογα με το εισόδημα σου. Αν έχεις χαμηλό εισόδημα (πχ 2.000 ευρώ καθαρά) τότε το πρόστιμο φτάνει τα 728 ευρώ για +48-50 χλμ ενώ αν έχεις σχετικά υψηλό εισόδημα (πχ 6.000) τότε για μέχρι +50 χλμ είναι 2.660 ευρώ ενώ από εκεί και πάνω δεν υπάρχει όριο! Εδώ να δείτε σκληρό πορνό. :D
Ένας διευθυντής της ΝΟΚΙΑ πρόσφατα χρεώθηκε κουστουμάκι 116 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ευρώ. :hungover:
Παρομοίως ένας Σουηδός έφαγε έφαγε 80.000 ευρώ πρόστιμο για οδήγηση με 77 χλμ σε όριο 50 (για να μην παραπονιούνται οι γείτονες οτι δεν τους αγαπάμε!) :laugh::laugh:

Το κερασάκι στη τούρτα; Εκεί δεν παίζει να πας σε κάποιο διοικητή/όργανο και να παρακαλέσεις για λίγο οίκτο. Η διαδικασία του προστίμου, είναι τελείως αυτοματοποιημένη.
Αν σε φωτογραφήσει κάποια κάμερα (και λειτουργούν ΟΛΕΣ) τότε εντός δύο ημερών έρχεται χαρτί μέσω ταχυδρομίου με το πότε/που/πως σε γράψανε, τη ταχύτητα που είχες και το ποσό που θα πληρώσεις, το οποίο παρακρατείται αυτομάτως απο το λογαριασμό σου τράπεζα με την επόμενη μισθοδοσία. Αν έχεις και δικαστήρια κλπ τότε σου λένε που πρέπει να βρίσκεσαι και πότε για τα περαιτέρω. (και αν θες κάνε οτι δεν πηγαίνεις...)

Αν από την άλλη σε γράψει live οργανάκι τότε σε σταματούν λίγο πιο κάτω στο δρόμο, σε καλημερίζουν ευγενέστατα και σου λένε να κοπιάσεις στο κλιματιζόμενο βανάκι τους για τη σεξουαλική συνεύρεση... Χτυπάνε τον αριθμό κοινωνικής ασφάλισης σου στο σύστημα όποι και βλέπουν ποιός είσαι, τι κάνεις, πως το κάνεις, πόσα βγάζεις κλπ κλπ. Σου εξηγούν πως υπολογίζεται το πρόστιμο, σου λένε με πόσα σε μέτρησαν και το πόσο είναι η λυπητερή (η οποία όπως είπαμε θα φύγει αυτομάτως). Στη συνέχεια αφού συνέλθεις απο το εγκεφαλικό σε χαιρετούν ευγενέστατα και πάνε στην ευχή του Ukko (ότι είναι ο Odin για τους Νορβηγούς). :hungover:
Ρωτήστε με που ξέρω τη διαδικασία με τόσες λεπτομέρειες...

Και ένα μικρό προσωπικό παράδειγμα: Κυριακή μεσημεράκι, κατακαλόκαιρο και χαλαρή βολτίτσα με την οικογένεια με το κουτί, σέρνομαι σε ανοιχτό επαρχιακό δρόμο με 50-60 χλμ όταν με την άκρη του ματιού βλέπω μια λάμψη στιγμιαία. Λέω δεν μπορεί, δεν έχει κάμερες εδώ, δεν πηγαίνω με πολλά (το όριο στους επαρχιακούς είναι 80 χλμ και όταν έχει κάμερες είναι 60), οπότε σκέφτηκα οτι έκαναν μπατσάκια τα μάτια μου. Δυο μέρες μετά, ΤΣΟΥΠ το ερωτικό ραβασάκι απο την POLIISI να με ενημερώνει οτι το σημείο όπου με ζωγράφισαν ήταν εντός ευρύτερης αστικής περιοχής, οπότε 40 χλμ, οπότε εγώ αντικοινωνικό κάθαρμα. Κόστος 175 ευρώ για 55 χλμ την ώρα και να κλαίω με λυγμούς χαράς φωνάζοντας "πάλι καλά, φτηνά τη γλυτώσαμεεεεε!"

Γι΄ αυτό σας λέω παιδιά, να νοιώθετε χαρούμενοι! Εδώ στην Ελλάδα οι κάμερες είναι σαν τις πίτσες της Domino's: φτηνές και στις τρεις η μια δώρο!
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Μου ειχε συμβει και εμενα πριν 5,αν θυμαμαι καλα,χρονια εξω απο την Αμφιλοχια.
Πληρωσα αμεσα το ποσο του προστιμου και μοι ειπαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο να καταθεσω και το διπλωμα....
Δεν με πηραν ποτε' ευτηχως.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μιλωντας για προστιμα ταχυτητας, και στο Νησι δεν πανε πισω - ειδικα αν εισαι 30μλω/48χλω πανω απ'το οριο. Σε περιπτωση δε που αυτα τα 30μλω ειναι πανω απ'το (τυπικο) οριο των 70μλω σε αυτοκινητοδρομο, δηλ. για ταχυτητα πανω απο 100μλω/160χμω, τοτε στις περισοτερες πεπριπτωσεις σου παιρνουν το διπλωμα για 1 χρονο (παρσιμο για μικρο διαστημα οπως 2 μηνες δεν παιζει).

Πισω στο μακρινο 2006, τελος Ιουνιου κατα τη διαρκεια του παγκοσμιου κυπελλου στη Γερμανια, εχω φυγει απο τη δουλεια πιο νωρις για να προλαβω τους εργατες που που μου κανανε καποιες δουλειες στο σπιτι και να προλαβω να δω το Γερμανια-Αργεντινη (το θυμαμαι, γιατι το πληρωσα ακριβα!). Τοτε δουλευα στο Guildford, νοτιοδυτικα του Λονδινου, και πηγαινοερχομουνα μεσω αυτοκινητοδρομου. Και ενω ηξερα σε ποιες γεφυρες στηνοντουσαν τα μπατσονια και προσεχα στα συγκεκριμενα σημεια, εκεινη τη μερα λιγο η βιασυνη, λιγο οι σκοτουρες της δουλειας και δεν προσεξα. Με φωτογραφισανε λοιπον με 105μλω / 168χμω, που ειναι πανω απο το απαραβατο οριο των 100μλω/160χμω :muted:

Αποτελεσμα: δικαστηριο, στο οποιο επρεπε να προσκομισω τις φορολογικες δηλωσεις των τελευταιων 5 χρονων για να αποφασισουν για το υψος του προστιμου και, φυσικα, για τα αν θα μου παρουν το διπλωμα. Αν μου το παιρνανε, θα ειχα τρομερο προβλημα με τη δουλεια γιατι δεν βολευανε οι συγκοινωνιες (ηθελα 1.5 ωρα one-way). Τελικα οι δικαιoλογιες που βρηκα πιασανε τοπο, γιατι απλα μου δωσανε 6 points, αλλα συνδοδευτηκανε και απο προστιμο 400 λιρων και 35 λιρες εξοδα διακαστηριου, δηλ. συνολικα 630€ με την τοτε ισοτιμια :oops: Και επειδη ειχα ηδη 3 points στο διπλωμα τα οποια θελανε 9 μηνες να "ληξουν", για αυτο το διαστημα μαναρι με μηχανη και αυτοκινητο! :)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
πληρωνεις το προστιμο και κανεις ενσταση για το διπλωμα λεγοντας στην ενσταση μια δικαιολογια τι το χρειαζεσαι.
παθων σε καμερα πριν τη βυτινα-διασταυρωση για καλαβρυτα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επίσης η Φινλανδία είναι μια απο τις λίγες χώρες όπου τα πρόστιμα δεν είναι σταθερά αλλά κυμαίνονται ανάλογα με το εισόδημα σου. Αν έχεις χαμηλό εισόδημα (πχ 2.000 ευρώ καθαρά) τότε το πρόστιμο φτάνει τα 728 ευρώ για +48-50 χλμ ενώ αν έχεις σχετικά υψηλό εισόδημα (πχ 6.000) τότε για μέχρι +50 χλμ είναι 2.660 ευρώ ενώ από εκεί και πάνω δεν υπάρχει όριο! Εδώ να δείτε σκληρό πορνό. :D
............................................

Γι΄ αυτό σας λέω παιδιά, να νοιώθετε χαρούμενοι! Εδώ στην Ελλάδα οι κάμερες είναι σαν τις πίτσες της Domino's: φτηνές και στις τρεις η μια δώρο!
Αν έπαιρνα τον χαμηλό μισθό της Φινλανδίας (στην Ελλάδα) τότε θα ήμουν χαρούμενος, θα πλήρωνα ευχαρίστως τα 728€, θα μου έμεναν και 1300€ να τη βγάλω.... :roflmao: και σε 3-4 χρόνια θα αγόραζα και την Αφρικάνα....

Ακόμη και η Pizza Domino είναι ακριβή για την Ελλάδα του σήμερα....

Αναρωτιέμαι γιατί να αγοράσει κανείς μοτό σε αυτές τις χώρες, και το ηλεκτρικό πατίνι γρήγορο είναι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
πληρωνεις το προστιμο και κανεις ενσταση για το διπλωμα λεγοντας στην ενσταση μια δικαιολογια τι το χρειαζεσαι.
παθων σε καμερα πριν τη βυτινα-διασταυρωση για καλαβρυτα
Παλι καλα που εκοβα δηλαδη σε αυτες τις καμερες περσυ, παιζει να τις περασα και 40 φορες προς καθε κατευθυνση!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Παλι καλα που εκοβα δηλαδη σε αυτες τις καμερες περσυ, παιζει να τις περασα και 40 φορες προς καθε κατευθυνση!
Ζωγραφίζουν πολλούς εκεί...

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom