Κλειδί - immobilazer ...απορία!

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Καλημέρα και καλή χρονιά παίδες!

Έχω μια απορία? Κάθε μηχανή ακολουθεί ένα κανονικό κλειδί και ένα πλαστικό.
Όταν αγοράζουμε μεταχειρισμένη μηχανή από έμπορο ή από ιδιώτη και μας δώσουν μόνο ένα κλειδί (γιατί αυτό του έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) τι μπορούμε να κάνουμε για να μην υπάρχει η πιθανότητα να κυκλοφορεί κανένα δεύτερο κλειδί και μας σηκώσουν την μηχανή σαν κύριοι?

Μπορούμε να αλλάξουμε στην αντιπροσωπεία των κωδικό του immobilizer στον εγκέφαλο της μηχανής?
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Πας αντιπροσωπεια και επανακωδικοποιεις τα κλειδια σου ,δλδ η πλακετα του immo ξαναμαθαινει απ την αρχη οτι κλειδια που εχεις εκεινη τη στιγμη μαζι σου,αν στο μελλον βρεις το 2ο η3ο πρεπει να επαναλαβεις την διαδικασια.Εννοειται οτι πας μαζι με την μοτοσυκλετα και οχι μονο με τοκλειδι(ναι μου εχουν τυχει πελατες που ερχονται μονο με τα κλειδια "να τους τα διαβασω" οπως λενε,λες και ειμαι παππας:woot:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οπως το ειπε ο Δημητρης.
Αντιπροσωπεια με τη μηχανη και τα υπαρχοντα κλειδια. Ολα τα αλλα που τυχον υπαρχουν, ακυρωνονται!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα είναι αρκετό το κόστος νομίζω....αφού κάθε κλειδί έχει 55 ευρώ!
Συν προγραμματισμό κλπ κλπ
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα είναι αρκετό το κόστος νομίζω....αφού κάθε κλειδί έχει 55 ευρώ!
Συν προγραμματισμό κλπ κλπ
Αν δεν αγορασεις νεο κλειδι και πας μονο για τον επαναπρογραμματισμο ωστε να ακυρωθουν κλειδια που πλεον δεν εχεις, το κοστος ειναι 0.
Αν θες νεο κλειδι, τοτε ειναι οσο λες ανα κλειδι, αλλα δεν υπαρχει αλλο κοστος.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Οταν μου εκλεψαν το κλειδι απο το Varadero ( ειμουν Αθηνα και ευτυχως ειχα μαζι μου και το δευτερο)
πηγα στην αντιπροσωπια της Honda πηρα ακοπο κλειδι ( ευτυχως ειχε ενα τελευταιο)
πηγα να μου το κοψει κλειδαρας και ξαναπηγα αντιπροσωπια με την αδεια της μηχανης παντα, και ξαναπρογραμματισε τα κλειδια ( και το δευτερο που ειχα)
απο την αρχη. Οποτε το ''κλεμενο'' ακυρωθηκε. Αν θυμαμαι καλα ( πριν απο 4 χρονια) το κοστος ηταν στα 120 ευρω.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Κάνε μια ερώτηση , αλλά νομίζω πως θα είναι ακριβή ιστορία . Για ένα κλειδί πλήρωσα πριν λίγες μέρες 56 ευρώ .
Δεν γνωρίζω πως θα γίνει η διαδικασία , γιατί το κλειδί "βγαίνει" στη Γερμανία . Υπάρχει περίπτωση να στέλνεις και το κλειδί που ήδη έχεις για επαναπρογραμματισμό , σε περίπτωση που θέλεις να έχεις 2 . Με τη πλακέτα όμως πως θα γίνει...μέσω Γερμανίας ; Ρώτα έναν επίσημο να μάθεις στα σίγουρα .
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κάνε μια ερώτηση , αλλά νομίζω πως θα είναι ακριβή ιστορία . Για ένα κλειδί πλήρωσα πριν λίγες μέρες 56 ευρώ .
Δεν γνωρίζω πως θα γίνει η διαδικασία , γιατί το κλειδί "βγαίνει" στη Γερμανία . Υπάρχει περίπτωση να στέλνεις και το κλειδί που ήδη έχεις για επαναπρογραμματισμό , σε περίπτωση που θέλεις να έχεις 2 . Με τη πλακέτα όμως πως θα γίνει...μέσω Γερμανίας ; Ρώτα έναν επίσημο να μάθεις στα σίγουρα .
Τα κλειδιά παραγγέλνονται στο εργοστάσιο , με φ/α αδειας (αριθμό πλαισίου δηλ). Όλα τα άλλα γίνονται στις αντιπροσωπείες. Δε στέλνει κανείς και τίποτα στη Γερμανία.
Αυτό που γράφω είναι απόλυτα βέβαιο. Το έκανα πέρσι.
 
Top Bottom