Κλοπή (?) ΚΑΙ επιστροφή (?) μηχανής

zero

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda xr400 2000
  • Γειά και χαρά!
Στις 14 Ιανουαρίου μου πήρανε την μηχανή κάτω απο το σπίτι (δεμένη με κουλούρα abus σε κολωνα) και την Κυριακή 2 Φλεβάρη την επέστρεψαν απο εκεί που την πήραν(!) με...... μερικές ελλείψεις.
Πρόκειται για ένα κόκκινο honda xr400 του 2000, το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο τον Νοέμβρη του 2018 (πρώτη μηχανή και με αρκετές συμβουλές απο το παρόν φόρουμ) και τον Γενάρη του 2019 μου κόλλησε ο κινητήρας :'(. Πήρα την απόφαση να την κρατήσω και να ασχοληθώ, οπότε ξεκινήσαμε σιγά σιγά την ανακατασκευή. Γενικά ήταν διαλυμένο απο μέσα, αλλάχτηκαν ΑΠΕΙΡΑ πράγματα, απο το κάτω μέρος το γρανάζι της 2ας, μπιέλα και ρουλεμάν στροφάλου (+φλάντζες) και απο το πάνω μέρος αλλάχτηκαν πρακτικά τα πάντα. Πιο αναλυτικά πιστόνι, κύλινδρος, καδένα, εκκεντροφόρος, βαλβίδες, κοκοράκια, τεντωτήρας καδένας και ολόκληρη η κεφαλή μιας και εκεί που "κάθεται" ο εκκεντροφόρος υπήρχε... "θεματάκι" (εννοώντας θεματάρα). Έπειτα ασχολήθηκα με καλώδια κλπ και πλέον μετά απο περίπου 8 μήνες, ΠΟΛΛΑ λεφτα (για το μπατζετ μου παντα) και αρκετή ενασχόληση είχα στα χέρια μου ένα μηχανάκι με άριστο μοτέρ και τα μόνα "ζητήματα" που είχε ήταν αισθητικά και κάποια αναλώσιμα.
Λίγο αφού άλλαξα και τα δισκάκια συμπλέκτη, περίπου μισό ντεπόζιτο αργότερα μου την πήρανε...

Η μηχανή επιστράφηκε στην κατάσταση της φωτογραφίας που θα ανέβει αργότερα, λείπουν πλέον:
  • Ηλεκτρολογικά/διακόπτες
  • Τελικό εξάτμισης
  • Πίσω φτερό+φανάρι+πινακίδα(!)
  • Πλαινά πλαστικά
  • Μάσκα+φανάρι
  • Μαρσπιέδες συνεπιβάτη
  • Φλασάκια
Γενικά ψάχνω πραγματάκια, νομίζω το δυσκολότερο είναι το τελικό της εξάτμισης και μια σωστή μάσκα με φανάρι... Οικονομικά έχω "κλατάρει", μιλάμε για συνολικό κόστος 3500€ ++ό,τι δεν έχω υπολογίσει. Τα παραπάνω πλέον τα ψάχνω για την μηχανή, άν έχετε οτιδήποτε ακούω ή καμιά συμβουλή για κάτι συγκεκριμένο. Επίσης, μετά απο όλο αυτό τον άθλο, σκέφτομαι να την φτιάξω και να την πουλήσω-γνωρίζοντας πως δεν υπάρχει περίπτωση να βρώ κάτι άλλο σε τόσο καλή κατάσταση μοτερικά-αλλα δεν θέλω να ξανα ασχοληθώ και να γίνουν πάλι τα ίδια....

Πείτε σκέψεις γενικά


Α! Καλώς σας βρήκα με το 1ο μου ποστ, αν και παρακολουθώ το φόρουμ περισσότερο απο ένα χρόνο τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιάννη :welcome:.

Τώρα...δεν ξερω τι να ευχηθώ.
Ποτέ ξανά σκέφτηκα αρχικά.
Αλλά επιστροφή κλεμμένης μοτό από τους κλέφτες ,δεν συνηθίζεται ,έστω κ με τμήματα να λείπουν.
Οπότε ,μάλλον ένα..."όλο τέτοια να'χουμε"...ίσως ταιριάζει καλύτερα.
Αστειεύομαι.

Το λοιπον.

Με τελικό δεν θα δυσκολευτείς.
Το μέλος uzbekos έχει 3 τεμάχια ,μαζί με το δικό μου που πήρε πρόσφατα ,κ σίγουρα του περισσεύει ένα ,απλά δεν θα εχει βρεί ακόμα το χρόνο να βάλει αγγελία διάθεσης.
Ο ίδιος πήρε επίσης όλο το λευκό κουστούμι που είχα + μάσκα ,οπότε παίζει να έχει προς διάθεση κ τα πρώην κομμάτια από το δικό του.
Στείλ'του ένα πμ κ θα βρείτε άκρη.

Αν θέλεις οπωσδήποτε κόκκινα πλαστικά ,ρίξε τηλ στον Ερρίκο Καρρέρ(google-it) και θα βρείς καινούργια σε UFO με πολύ προσιτές τιμές.

Ηλεκτρολογικά/διακόπτες φλασάκια ,βρίσκεις Universal ,επίσης σε χαμηλές τιμές.

Μαρσπιέδες συνεπιβάτη ΔΕΝ σου χρειάζονται.
Αδεια κυκλοφορίας για ένα άτομο εχει εξ'άλλου το μηχανάκι ,κ μέγιστο επιτρεπόμενο φορτίο 100 κιλα.

Ελπίζω να βοήθησα...λίγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Εαν σου αρεσει το αθλημσ, που μαλλον σου αρεσει αφου τις εριξες τοσα λεφτα, συνεχισε οταν μπορεσεις για σενα. Παντα θα υπαρχει αυτη η παραμετρο της στραβης. Προσπαθησε για κλειστο χωρο φυλαξης.
 

zero

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda xr400 2000
Ευχαριστω φουλ για τις γρηγορες και περιεκτικες απαντησεις!
Θα επικοινωνησω με uzbekos σημερα. Οσον αφορα τους μαρσπιεδες, περισσοτερο τους ανεφερα σαν κατι που υπηρχε και πλεον δεν υπαρχει (καποιες φορες χρειαζεται και το διπλο, παρα τις προδιαγραφες)...

Με τον κλειστο χωρο φυλαξης το σκεφτηκα, αλλα ειναι λιγο δυσκολο κυριως λογω της αναλογιας περιοχης/τιμης ανα μηνα. Οχι πως το να παρω κατι αλλο θα ειναι σιγουρη λυση, αλλα ισως σε ενα μηχανακι με ρευματα να ειναι πιο δυσκολο να συμβει κατι αντιστοιχο...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ευχαριστω φουλ για τις γρηγορες και περιεκτικες απαντησεις!
Θα επικοινωνησω με uzbekos σημερα. Οσον αφορα τους μαρσπιεδες, περισσοτερο τους ανεφερα σαν κατι που υπηρχε και πλεον δεν υπαρχει (καποιες φορες χρειαζεται και το διπλο, παρα τις προδιαγραφες)...

Με τον κλειστο χωρο φυλαξης το σκεφτηκα, αλλα ειναι λιγο δυσκολο κυριως λογω της αναλογιας περιοχης/τιμης ανα μηνα. Οχι πως το να παρω κατι αλλο θα ειναι σιγουρη λυση, αλλα ισως σε ενα μηχανακι με ρευματα να ειναι πιο δυσκολο να συμβει κατι αντιστοιχο...
Aμα το βάλουν στο μάτι ,ότι κ να'ναι ,θα το πάρουν.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ...!
 
Top Bottom