Κονιτσα-Σμολικας και επιστροφη απο "αγνωστα μερη"

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Κονιτσα-Σμολικας

H βολτα περναει από Κονιτσα και Σμολικα, αλλα και ένα σχετικα αγνωστο κομματι με ιδιαιτερο οδηγικο (και όχι μονο) ενδιαφερον.
Βαζω και την Βαλσιλιτσα μεσα μια και ειμαι εκει κοντα,αν και πιο βολικο θα ητανε να την βαλω στην επομενη,στο κατεβασμα απο Σαμαρινα. https://goo.gl/maps/iQjbowzcKru

Πρωινο ξεκινημα απο Γιαννενα με τα γνωστα εφε.





Η διαδρομη μεχρι την Κονιτσα ειναι απο μονη της ομορφη.Συνηθως η ομιχλη θα χαθει μετα απο καμμια 20αρια χλμ.Στη διασταυρωση για Κεφαλοβρυσο,στη Βιγλα,προσοχη τους χειμερινους μηνες,o μαυρος παγος δεν πρεπει να σας πιασει στον υπνο.

Στροφιλικι και καλο οδοστρωμα ειναι τα χαρακτηριστικα του δρομου μεχρι και την Κονιτσα.Mεγαλη κωμοπολη με μονιμο πληθυσμο που εχει σχεδον τα παντα.Με ορμητηριο την Κονιτσα μπορει καποιος να γυρισει πολλα ομορφα μερη οπως:Mαστοροχωρια,Γραμμο,Σμολικα,Σαμαρινα ...

Παπαρα σε φραπε,Ηπειρωτικη πατεντα.



Εχει καλους και φθηνους ξενωνες,καλο φαγητο και πολυ καλο ντοπιο κρασακι και τσιπουρο.Οι ανθρωποι Βουνισιοι.με ότι σημαινει αυτό..
Στα δεξια σας θα εχετε την Τυμφη (Παπιγκο).Αν την πετυχετε χιονισμενη δεν θα την χορταινετε.





Εναλλακτικα στη Βιγλα που ανεφερα προηγουμενως,μπορειται να στριψετε αριστερα και να πατε Κονιτσα μεσω Μπουραζανιου.Υποχρεωτικη σταση στο μοναστηρι της Μολυβδοσκεπαστης.

Η φωτο απο wordpress.com



Αν εχετε χρονο,καφεδακι στο Μπουραζανι,η φαγητο και περιηγηση στο καταφυγιο αγριων ζωων.Ελαφια,αγριοκατσικα,αγριγουρουνα και ζαρκαδια είναι μερικα από τα ζωα που θα δειτε να κυκλοφορουνε σχεδον ελευθερα στο φυσικο τους περιβαλλον. Στο ξενοδοχειο θα σας πουνε ποιες ωρες μπορειτε να επισκευτειτε το καταφυγιο.Συνηθως 3 με 4 το μεσημερι το βανακι του ξενοδοχειο θα σας παει μεχρι εκει.Μια εμπειρια που αξιζει να ζησετε.


Δεκα λεπτα απο εδω ειναι η Κονιτσα.Και αυτος ο δρομος αρκετα καλος,αλλα λιγη προσοχη σε καναδυο σημεια.



Τοσο στο konitsa.gr ,οσο και στο partetavouna.blogspot.gr/2011...g-post_23.htmlθα βρειτε πολλες χρησιμες πληροφοριες.Η Κονιτσα ειναι αγαπημενο μερος.Δεν χρειαζεται να πω πολλα,μιας και τα site που ανεβασα τα λενε καλυτερα απο μενα.Καφεδακι η ψωνια της τελευταιας στιγμης και ανεβαινουμε για Παλαιοσελι.

Ελευθερο



Παλαιοσελι,ο Μητσαρας ειναι παντα εκει με τις σουβλες του,τα τηγανια του και ολα τα συμπραγκαλα.Αν θελετε να ριξετε και κανενα υπνακο,δεν θα σας χαλασει το χατηρι.

Η φωτο απο βολτουλα του motoepirus, Μαρθα,Κωστας,Γιωργος και Θανασης .Τωρα αν ξεχασα και κανεναν ας βγει να το πει...



Η διαδρομη πανεμορφη!!!!!Οσοι δεν την εχουνε κανει,να την κανουνε.

Παδες ο επομενος σταθμος.Κλασσικα στου "Ανασα τον οντα" σταση για τους λατρεις των τουριστικων προορισμων.



Εγω προτιμω να πινω το καφεδακι μου λιγο πιο πριν,στη φυση,αλλα γουστα ειναι αυτα



Γενικα οι διαδρομες στον Σμολικα ειναι η μια καλυτερη απο την άλλη μπορουμε να συνεχισουμε για Σμιξη η να κατεβουμε από Τσεπελοβο.Εγω θα αφησω την Σμιξη,για το κατεβασμα από Σαμαρινα.



Ο δρομος,για τα δικα μας δεδομενα,μια χαρουλα.



Κανα πετραδακι στον δρομο και ο κοσμος ολος.


Απολαυστε καθε χιλιομετρο της.

....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Το Διστρατο αμεσως μετα.Οχι τιποτε ιδιαιτερο αλλα αρκετα περιποιημενο χωριο.
www.distrato.gr/




Απο εκει παμε Βασιλιτσα.Αντι να λεω διαφορα για τη διαδρομη,θα αφησω τον Βαγγο να μας παει τη βολτα εως το χιονοδρομικο της Βασιλιτσας.



Φαγατε,ηπιατε,χωνεψατε?Παρτε μια ανασα γιατι η διαδρομη για τα Γιαννενα είναι απιστευτη αλλα εχει αρκετες παγιδες,μην ξεχνιεστε.




Το κατεβασμα για Ηλιοχωρι-Τσεπελοβο-Γιαννενα σιγουρα δεν θα σας αφησει αδιαφορους.Αφηστε λιγο χωρο στο μυαλο σας για να αποθηκευσετε μερικες απο τις πιο ομορφες εικονες,μερικες απο τις οποιες ειχα ανεβασει σε αλλη βολτουλα μου στην περιοχη.



Ηλιοχωρι λιγο ποδαροδρομο και βουτια στους καταραχτες.Αμεσως μετα παμε μια βολτα να δουμε τις καλυβες των Σαρακατσανων.Λιγο πιο κατω εχει καναδιο ταβερνουλες,αν ειστε τυχεροι και είναι ανοιχτα…παρτε δυναμεις.


Τσεπελοβο η Σκαμνελι σταση για καφεδακι,ανασυνταξη δυναμεων και δροοοοοομο.



Τι δρομο???ειναι νωρις ακομη.Παμε και μια ακομη εναλλακτικη πριν παμε στην βαση μας.

Μετα το Διλοφο δεξια για Κατω Πεδινα ,τα περναμε και κατεβαινουμε Καλπακι και απο εκει για Ζιτσα.Πιθανοτατα θα χαθειτε,αλλα σχετικα ευκολα θα ξαναβρειτε τον δρομο σας.Δεν θα δειτε κατι εξαιρετικο περα από περιποιημενα χωρια με αρκετο κοσμο και πολύ ομορφες οδηγικα διαδρομες.


Αφου περασετε την Ζιτσα,με τα γνωστα κρασια,καποια στιγμη θα βγειτε στον παλιο δρομο για Ηγουμενιτσα.Δεξια και λιγο αργοτερα αριστερα για Σουλοπουλο.Το ξαναλεω,μιλαμε για πολύ ομορφη διαδρομη,με καλο οδοστρωμα και ικανοποιητικη ορατοτητα.Φυσικα εχουμε παντα το νου μας για ζωα.

Συνεχιζουμε την διαρομη όπως ακριβως την εχω στον χαρτη.Δεν θα πω περισσοτερα,αν δεν την κανετε εσεις θα χασετε.Πολυ αγριαδα αλλα μετα...Πιστακι απιστευτο.










Στον Λυγγο για καφεδακι η τσιπουρακι.



ladies and gentlemen,καπου εδω η βολτουλα μας εφτασε στο τελος της.

Πριν ομως παμε να απλωσουμε το κορμακι μας,να πιουμε ενα ποτηρακι στην υγεια ολων των φιλων που εφυγαν νωρις και μας αφησανε μονο ομορφες στιγμες για να τους θυμομαστε.

:friendship::friendship::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
βολτα που μου ξυπνησε αναμνησεις σε ανθρωπους και σε τοπους
πολυ ωραια Παναγιωτη και ακομα πιο ωραια για την σπονδη σου σε ανθρωπους που ειναι παντα στην καρδια μας. Ρespect
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο ρε Πανο .....για ακόμα μια φορά!
Βόλτα σε μέρη που έχω πάει και είχα την τύχη να γνωρίσω ωραίους ανθρώπους........που δεν θα ξεχάσω ποτε!
Να είσαι καλά να μας τα δείχνεις....ξανά και ξανά!
 

Left&Woody

Μέλος
Περιοχή
Αγιος Δημήτριος
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
V-Strom 1000 (2014)
Ωραίες διαδρομές Παναγιώτη.Τον Σεπτέμβριο κάναμε την διαδρομη Βασιλίτσα-Διστρατο-Κόνιτσα ερχομενοι απο Βαλια Κάλντα και μας έμεινε αξέχαστη.Μια χαρα δρόμος είναι απλά σε καποια σημεία δεν...υπήρχε δρόμος .Φοβερά τοπία.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καθε φορα που βλεπω να ανεβαζεις οδοιπορικο σου,ανοιγει η καρδια μου...ξερω οτι μπαινοντας θα μυρισει επαρχια και Φυση!!!Και καθε φορα μάς φτιαχνεις τη διαθεση και μας ανοιγεις την ορεξη για ΜΟΤΟβολτα!!!Γιατι αυτες οι διαδρομες ειναι μισες χωρις μοτοσυκλετα!!!Και με μοτοσυκλετα ειναι χάρμα οφθαλμων και αισθησεων!!!:yup:
Ωραιος Πανο!!!Μπραβο για τη βολτα και για τη παρουσιαση...:like:
Ο Κωστης ειδα...ο καλος μας ανθρωπος!!!:oops:...ας ειναι καλα εκει πανω που ταξιδεψε νωρις...:secret:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ελπιζω αν το επιτρεψει ο καιρος και οι καταστασεις να δωσω την ευκαιρια σε οσους μπορεσουνε να βολταρουμε σε καποια απο τα μερη που ανεβαζω.

Αιμιλιε,εστεισα δοκανο και επιασα λαυρακι.
Αιμίλιος :)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Να ενημερωσω οτι οποιοςεχει υλικο απο την πιο πανω διαδρομη,αλλα και οποια αλλη διαδρομη ανεβαζω,ας με συμπληρωσει.

Οσο περισσοτερες πληροφοριες υπαρχουνε,τοσο το καλυτερο.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ανεξαντλητη Ελληνικη ομορφια!
εχω κανει με το τουτου αρκετα απο τα κοματια αυτα κ ευτηχως δεν θα βαλω τα κλαματα οπως στα αλλα ποστ του Παναγιωτη...:D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστούμε για την ξενάγηση Πάνο...!!!:friendship:
Μόλις επιτρέψουν οι συνθήκες θα τα δω απο κοντά.;)
:hlb:για το τελευταίο πόστ...
 
Top Bottom