Κορωνοιος Riding!

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Κατι οι ψίθυροι για απαγόρευσή κυκλοφορίας κάτι το "σκάσιμο" απο το υπερβολικό μένουμε σπίτι κατι η διαίσθηση οτι θα τραβήξει πολύ βαλίτσα και οτι ίσως ο κόσμος δε θα ειναι όπως πριν όταν ολα αυτά τελειώσουν συνωμότησαν στο μυαλό μου και χθες το βράδυ πάρθηκε η απόφαση.
Θα σπάσω την καραντίνα οσο πιο ανώδυνα μπορώ και για εμένα και για τους γύρω μου. Μοναχική βόλτα - απόδραση απο την τοξική καθημερινοτητα που επιδεινώθηκε απο τον κορωνοιο.
Στόχος χιλιόμετρα και οδήγηση. Καφές, στάσεις,φαγητό κτλ κατα μονας,αποστάσεις με τον κοσμο και με ασφάλεια. Η μοναδική περίπτωση που ηρθα σε επαφή με ανθρωπο ηταν ο βενζινας χωρις να βγάλω κρανος και buffer που σκέπαζε μύτη στόμα και γαντι για την συναλλαγή καθως και χρηση απολυμαντικου για τα χερια. Ψυχαναγκαστικος; Πρέπει.
Ξύπνημα πρωί αλλα με χαλαρούς ρυθμούς. Τακτοποίηση των αναγκαίων στο tank bag και αναχώρηση αργαμιση.

Δρομολόγιο πάντα απο b-roads με εκδρομικούς ρυθμούς και ιδιαίτερη προσοχή στο στρώσιμο των καινούργιων ελαστικών (μολις τα τοποθέτησα αρχισε η καραντίνα) μονοκυλινδρο τέμπο και βουρ Θεσσαλονίκη -Αλεξάνδρεια-Κατερινη-Σβορώνος-Φωτεινά-Όλυμπος-Λιβάδι-Ελασσονα-Σαραντάπορο-Σερβια-Λιμνη Πολυφυτου-Κοζάνη-Πτολεμαΐδα-Φλώρινα-Εδεσσα-Γιαννιτσά-Θεσσαλονίκη. 490 χλμ έγραψε το κοντέρ του Domi.






Σταση για καφε με παγωμένο νερο απο την πηγή στο εξωκλήσι μετα τα Φωτεινά.







Χανι Χατζηγωγου Σαραντάπορο. Το στρατηγείο του ΕΣ οταν κάποιοι ξεκίνησαν να μεγαλώσουν την Ελλαδα δίνοντας οτι είχαν στην μάχη του Σαρανταπορου.





Λιβάδια και στο βάθος η πίσω όψη του Ολύμπου.





Σερβια Κοζανης μνημείο προς τιμην των πεσόντων της μάχης των Σερβιων. Την συγκεκριμένη φώτο την έβαλα γιατι έπεσε στο ματι μου το ονομα Δελαπορτας. Κώστα μήπως ειναι κάποιος πρόγονος;



Λίμνη Πολυφυτου στο βάθος.








Φράγμα λιμνης Πολυφυτου η Σερβιων. Στάση για φαγητό τσιγάρο και ξεπιασμα.



Φωτογραφίες λιγες γιατι απο τα Σερβια και μετά έπρεπε να βιαστώ ετσι ώστε να κλείσω τον κύκλο χιλιομέτρων που ειχα κατα νου και να ολοκληρώσω τον κυκλο. Οπότε στάσεις γιοκ για φωτο.

Υγ.1 Η κίνηση ελάχιστη στους δρόμους-σχεδόν μονος μου στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής εκτός απο τις πολεις και κωμοπόλεις
οπου και υπηρχε σχετική κυκλοφορία. Εντονη η παρουσία αστυνομίας και μπλόκων σε παρα πολλα σημεία της διαδρομής μου.Η φύση εχει ξυπνήσει πολυ νωρις αν και επισημα σήμερα ειναι η έναρξη της άνοιξης. Παπαρούνες στα λιβάδια και αγρούς σε συνδυασμό με το ροζ και άσπρο των ανθών των δέντρων και επίσης εχουν ηδη φτάσει οι πελαργοί και έχουν κανει την εμφάνιση τους και τα μικρα τους στις φωλιές.
Κλείνω με την ευχη να τελειώνουν ολα τουτα τα πρωτόγνωρα για τον πλανήτη και ολος ο κοσμος να επανέρθει στα της προηγούμενης κατάστασης οσο ειναι εφικτο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αναγκαίες και απαραίτητες ανάσες... :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία βολτα φίλε... Με την πρέπουσα ασφάλεια λόγω της κατάστασης.
Το Δελαπορτεικο είναι αρκετά μεγάλο και διάσπαρτο σε Επτάνησα και Κυκλάδες.
Το Σπύρος μάλλον είναι από το νησί μου, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι για το συγκεκριμένο.
Θα το ψάξω.
 
Top Bottom