Κοσκίνισμα LC 2013

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Κατόπιν παράκλησης φίλου, κατόχου LC, θέλω να ρωτήσω :

Από το 2013 προβλήματα με την ευσταθεια της μηχανής και τρεμούλα μετά τα 170.
Σε ενοχλήσεις στο εξουσιοδοτημένο όπου και την αγόρασε, οι απαντήσεις μεσοβέζικες η καλύτερα μη απαντήσεις...

Αργότερα που έβαλε η "μάμα μία" σταμπιλάϊζερ στα LC επιχείρησε ο φίλος μου να βάλει και στο δικό του.
Του ζήτησαν 2.000 ευρώ...
Φυσικά δεν το έκανε...

Μάλλον έμαθε να ζει με το πρόβλημα...

Πρόσφατα σε τοπικό βαλκανιζατέρ έβαλε pilot 4.
Τις επόμενες μέρες και μέσα στη χαρά για τα νέα λάστιχα, άνοιξε το γκάζι παραπάνω...
μετά τα 165 -170 τον έπιασε τρομάρα, πολύ τρεμούλα, αστάθεια κλπ από εμπρός...

Δίλημμα, τι φταίει ???
Είναι το παλιό "καλό" πρόβλημα ?
Έκανε μακακία ο λαστιχάς ????

Δεν είχα τι να του απαντήσω ???

Όποιος έχει ασχοληθεί, ας πει μια γνώμη!

Να προσθέσω μια ακόμη ερώτηση, έχει κάποιος σας, βάλει σταμπιλάϊζερ σε LC του 2013 ?

Καλούς δρόμους!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εχω κανει βολτα και 200ρισα με lc. No problem......
Το σταμπιλιζατερ, δε λυνει προβληματα μονιμου τρεμουλου, που συνηθως προερχεται απο κατι στραβο!
Μην τα μπερδευουμε!
Αλλη η δουλεια του σταμπιλιζατερ. Δε νομιζω, μαλλον ειμαι βεβαιος, οτι ακομα κι αν βαλει σταμπιλιζατερ ο φιλος σου, το προβλημα εκει θα ειναι. Μπορει να το νιωθει λιγοτερο, αλλα παλι το τρεμουλο θα υπαρχει.
Ψαξτε την αιτια Χαρη! Μην ψαχνετε ασπιρινες.
 

staga1200

Μέλος
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW 1200 GS
Εχω κανει βολτα και 200ρισα με lc. No problem......
Το σταμπιλιζατερ, δε λυνει προβληματα μονιμου τρεμουλου, που συνηθως προερχεται απο κατι στραβο!
Μην τα μπερδευουμε!
Αλλη η δουλεια του σταμπιλιζατερ. Δε νομιζω, μαλλον ειμαι βεβαιος, οτι ακομα κι αν βαλει σταμπιλιζατερ ο φιλος σου, το προβλημα εκει θα ειναι. Μπορει να το νιωθει λιγοτερο, αλλα παλι το τρεμουλο θα υπαρχει.
Ψαξτε την αιτια Χαρη! Μην ψαχνετε ασπιρινες.
Σωστός ο Φορεστερίδης .....:)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Oταν το πρωτοπηρε δεν του το εκανε? Μετα αρχισε να του το κανει?


Το σταμπιλάϊζερ δεν λυνει προβληματα,απλα τα κρυβει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Oταν το πρωτοπηρε δεν του το εκανε? Μετα αρχισε να του το κανει?


Το σταμπιλάϊζερ δεν λυνει προβληματα,απλα τα κρυβει.
Σωστα
 

Translatoras

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
R1200GS
Δεν θέλει πολύ κλικ-κλίκου.

Να πάει σε άλλον λαστιχά εμπιστοσύνης και να του ζυγοσταθμίσει τα λάστιχα (ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ).
Εκεί μπορεί να διαπιστώσει αν είναι στραβές οι ζάντες ή τα ΛΑΣΤΙΧΑ ή και τα δύο.
Πριν από κάτι χρόνια είχε γίνει το έλα να δεις με στραβά μπροστινά Metzeler EXP και όλοι οι λαστιχάδες (μαζί και ο εισαγωγέας) έριχναν το φταίξιμο σε στραβές ζάντες.

ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΥ διότι αν είναι κάποιο λάστιχο στραβό δεν θα του το αλλάζουν!


Επίσης, το ότι νιώθει το πρόβλημα μπροστά ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Μπορεί κάλλιστα να είναι πίσω το πρόβλημα και να «αντανακλά» μπροστά, κάτι σαν το αυτί και τα πίσω δόντια ένα πράγμα.!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δεν θέλει πολύ κλικ-κλίκου.

Να πάει σε άλλον λαστιχά εμπιστοσύνης και να του ζυγοσταθμίσει τα λάστιχα (ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ).
Εκεί μπορεί να διαπιστώσει αν είναι στραβές οι ζάντες ή τα ΛΑΣΤΙΧΑ ή και τα δύο.
Πριν από κάτι χρόνια είχε γίνει το έλα να δεις με στραβά μπροστινά Metzeler EXP και όλοι οι λαστιχάδες (μαζί και ο εισαγωγέας) έριχναν το φταίξιμο σε στραβές ζάντες.

ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΥ διότι αν είναι κάποιο λάστιχο στραβό δεν θα του το αλλάζουν!


Επίσης, το ότι νιώθει το πρόβλημα μπροστά ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Μπορεί κάλλιστα να είναι πίσω το πρόβλημα και να «αντανακλά» μπροστά, κάτι σαν το αυτί και τα πίσω δόντια ένα πράγμα.!!!
αψογος!!!!
ελεχγο στην αντιπροσωπεια αξονα διαφορικο και σαζμαν θα ελεγα !!!!!
το εχει πληρωσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! το εργαλειο
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
1) Το LC είναι (κανονικά) πολύ σταθερό μέχρι αρκετά πάνω από τα 200.

2) Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία να έχει φτάσει 2015 και ο φίλος σου από την αρχή 2013 να έχει θέμα πάνω από τα 170 (wft!) και να μην του το έχει λύσει η αντιπροσωπεία. Δεν το συζητάμε καν. Δεν καταλαβαίνω την αντιμετώπιση του στο θέμα πρώτα από όλα.

3) Η έλλειψη σταμπιλιζατέρ είναι πιθανότατα άσχετη με το θέμα το συγκεκριμένο, ενώ δεν "φτιάχνει" κάτι, αλλά εμποδίζει την εκδήλωση φαινομένων (το θέμα είναι γιατί αυτά ξεκινάνε).

4) Αν θέλει σταμπιλιζατέρ υπάρχουν φτηνότερες λύσεις (το λέω απλώς).

5) Κοιτάει πρώτα σε σοβαρό λαστιχάδικο αν τα λάστιχα είναι οκ, ζυγοστάθμιση μπρος/πίσω και ζάντες αν είναι οκ. Μετά πάμε σε άλλες συζητήσεις.

Επιστρέφω στο #2 πάντως. ΚΑΜΙΑ δικαιολογία, εκτός αν για το φίλο σου 13-15-20 χιλιάρικα είναι ότι είναι για εμάς 13-15-20 ευρώ οπότε ίσως είπε "έλα μωρέ τι έγινε σιγά".
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Τα μηνύματα σας γίνονται κόπια και στέλνω σμσ στο φίλο μου. Ελπίζω κ από ότι διαβάζω ότι βοήθεια πήρε. Ήδη μου είπε ότι μετά από ζυγισμα έχει βελτιωθεί η κατάσταση πολύ, αλλά δεν εξαφανίστηκε το πρόβλημα.
Φοβάμαι για στραβό λάστιχο
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κανένα νέο?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και ένα σχετικό με το παραπάνω thread βίντεο...
Τρομακτικό πάντως...:eek:
Ψάξε να βρεις έπειτα τί και πώς...:cool:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και ένα σχετικό με το παραπάνω thread βίντεο...
Τρομακτικό πάντως...:eek:
Ψάξε να βρεις έπειτα τί και πώς...:cool:
ρε φιλε τι εγινε !!!!
παντως ειναι σιγουρο οτι προσπαθησε με τα φρενα να σταματησει γρηγορα και αποτομο κλησειμο γκαζιου αν ηταν λιγο πιο ηρεμος και εκλεινε το γκαζι αργα με λιγο φρενο θα το εσωζε
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
ΔΕΝ ειμαι υπερμαχος των ΚΤΜ ,επισης μ αρεσουν τα GS...αλλα με εχετε προβληματισει,οταν κουνανε τα 1?90 ειναι απαραδεκτα και οταν κουνανε τα GS...τοτε σιγουρα φταιει ο αναβατης ,η ο λαστιχας ,η το ΔΝΤ:thinking:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ΔΕΝ ειμαι υπερμαχος των ΚΤΜ ,επισης μ αρεσουν τα GS...αλλα με εχετε προβληματισει,οταν κουνανε τα 1?90 ειναι απαραδεκτα και οταν κουνανε τα GS...τοτε σιγουρα φταιει ο αναβατης ,η ο λαστιχας ,η το ΔΝΤ:thinking:
του 13 και μονο. μετα εβαλαν σταμπιλιζατερ :D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ΔΕΝ ειμαι υπερμαχος των ΚΤΜ ,επισης μ αρεσουν τα GS...αλλα με εχετε προβληματισει,οταν κουνανε τα 1?90 ειναι απαραδεκτα και οταν κουνανε τα GS...τοτε σιγουρα φταιει ο αναβατης ,η ο λαστιχας ,η το ΔΝΤ:thinking:
Τα KTM απλώς κουνάνε.:D
Αυτό ξεριζώθηκε...:eek:
 
Top Bottom