Κουίζ για δυνατούς λύτες...

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Oλα όσα έχουν προταθεί παραπάνω για τσέκ ,κι άλλα τόσα που δεν εχουν ειπωθεί ακόμα ,του τα'πα κι εγώ σε μακρά τηλεφωνική προσπάθεια τηλεδιάγνωσης.
Αλλά τα αποτελέσματα των τσέκ δεν δείχνουν το πρόβλήμα.

Μόνο κάποιο πρόβλημα εσωτερικά στην κεφαλή ,το οποίο δεν επιτρέπει στον αυτόματο αποσυμπιεστη να κάνει τη δουλειά του μου μυρίζει.

ΑΛΛΑ...γιατί υπάρχει κι ένα Αλλά...Θα έπρεπε πατώντας τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη ,να παίρνει...
Και ΔΕΝ παίρνει ,κάνει ακριβώς το ίδιο.

ΑΝ οι μετρήσεις στα ρεύματα κατά τη μιζιά είναι σωστές ,τότε μόνο με άνοιγμα ψευτοκάπακου κεφαλής θα έχεις άποψη.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κομπλερ?
Η ζημιά που μπορεί να βγαλει το κόμπλερ ,είναι να γυρνάει τρελά χωρίς να ασφαλίζει-μαγκώνει ο μπιλιοφόρος στην φορά εκκίνησης (κατά την περιστροφή της μίζας δηλ) ,με τον ανάλογο ανατριχιαστικό θόρυβο.

Το πρόβλημα εδώ ,είναι οτι ,με το πάτημα της μίζας ,γυρνάει 1 στροφή τον στρόφαλο ,κ μετά "γονατίζει" ,αδυνατώντας να περιστρέψει τον κινητήρα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Mηπως καπου μαγκωνει στην περιστροφη και κολλαει? Μηπως κανα δοντι εχει στραβωσει? Ξερω και γω τι να πω...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Mηπως καπου μαγκωνει στην περιστροφη και κολλαει? Μηπως κανα δοντι εχει στραβωσει? Ξερω και γω τι να πω...
Ναι είναι να τρελαίνεσαι...
Και έχω κάνει και service την μίζα... :wacky:
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Βγαλε το μπουζι να δεις αν γυρναει η μιζα συνεχομενα χωρις καθολου φορτιο.
Το πιο σωστο βεβαια ειναι αυτο που ειπε ο Κωστής, μετρημα τα αμπερ της μιζας κατα την περιστροφη
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Mηπως καπου μαγκωνει στην περιστροφη και κολλαει? Μηπως κανα δοντι εχει στραβωσει? Ξερω και γω τι να πω...
Αν συνέβαινε αυτό ,τότε ,όταν ο κινητήρας λειτουργεί (γιατί με μανιβέλα παίρνει) δεν θα δούλευε το "τρελλό" γύρισμα του μπιλιοφόρου ,και εκεί να δεις ήχους...!!
Ασε που δεν μου έχει τύχει ποτέ ,ούτε καν να ακούσω για κάποιο παρόμοιο fail.
Συνήθως ο μπιλιοφόρος παθαίνει ζημιά στα ελάσματα προέντασης κατά την φορά που θα πρέπει αυτά να τον κομπλάρουν κ να γυρίσει το μοτερ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Βγαλε το μπουζι να δεις αν γυρναει η μιζα συνεχομενα χωρις καθολου φορτιο.
Το πιο σωστο βεβαια ειναι αυτο που ειπε ο Κωστής, μετρημα τα αμπερ της μιζας κατα την περιστροφη
Του το'πα κι αυτό απ'το τηλ Bill. :ok:

Aλλά για άλλο λόγο ,όχι για τα Αμπερ ,αφου δοκίμασε κ με καλώδια κ μπαταρία αυτ/του κι έκανε το ίδιο.

Ο λόγος είναι οτι ,χωρίς μπουζί ΔΕΝ θα υπάρχει συμπίεση ,οπότε ,ΑΝ γυρνάει τρελά ο κινητήρας ,το πρόβλημα βρίσκεται σιγουρα στον μηχανισμο αποσυμπίεσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
O αποσυμπιεστης την ιδια δουλεια δεν κανει?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οχι ο αυτοματος, ο χειροκινητος λεω, ειπε οτι το δοκιμασε να μιζαρει και με αποσυμπιεστη χειροκινητα ανοιχτο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οχι ο αυτοματος, ο χειροκινητος λεω, ειπε οτι το δοκιμασε να μιζαρει και με αποσυμπιεστη χειροκινητα ανοιχτο.
Ναι ,το ξέρω ,εγώ του είπα να το δοκιμάσει κι αυτό.
Αλλά ο χειροκίνητος στο EXC είναι έξτρα προσθήκη.
Δεν υπάρχει από μαμά.
Και μέσα στην κεφαλή από τηλέφωνο δεν έχω μπορέσει να δώ ,ακόμα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κακως, πολυ κακως! :fun
Πλάκα-Πλάκα ,μερικές μικροκάμερες σε καίρια σημεία των συγχρονων μοτέρ ,και μια θύρα USB ,και οι μηχανικοί θα μπορούν να εργάζονται με τηλε-εργασία από το σπίτι τους. :sneaky:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
thenos αν το χεις με τα αγγλικα, ριξε μια ματια εδω

KTM 450-530 Wont Start With E-Starter Problem - Torque limiter Fix How To Article
Το διάβασα.
Ενδιαφέρον!
Βέβαια ,εγώ προσωπικά ,αν έφτανα να λύσω μέχρι εκεί ,θα το άλλαζα με καινούργιο ,μόνο κ μόνο για να μην ξαναλύνω.
Το να το στρίψεις ανάποδα για να σφίξει η προένταση ,οκ ,μπορεί να δουλέψει ,αλλά πόσο θα σφίξεις ανάποδα κ για πόσο θα δουλεύει ,είναι ερωτηματικά..

Επίσης ,αν πρόσεξες στην αρχή ,γράφει:
"Around the 50hr mark my 09 530exc developed a problem with the E-starter. The starter would turn the engine over fine but it wouldn't fire, ..."
Δηλαδή ,"Η μίζα μπορεί κ γυρίζει το μοτέρ μιά χαρά ,αλλά δεν "σκάει" (δεν παίρνει μπρός δηλαδή)

Το πρόβλημα του Θένου είναι ότι ΔΕΝ μπορεί η μίζα μέσω του όλου υπόλοιπου συστήματος να γυρίσει το μοτέρ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
EndoMeTAXI...Να ΤΟΝΙΣΩ ότι: Αυτοί είναι γρίφοι για μοτο φόρουμ ! :ok:

κι όχι ..αν ..και πόσους ..σκοτώνει τελικά ο Κορώνας ..κ ποιές συνομωσίες είναι οι πραγματικές ..κ πως θα αλλάξουμε την παγκόσμια Τάξη Πραγμάτων ,2-3 μοτοπερίεργοι ,ακόμα κ να ανακαλύψουμε τον Κόνωπα, κ να τον κυνηγήσουμε ανελέητα.

Καθ'ότι Κύριοι ,εις περίπτωσιν ΜΗ κατανοήσεως: Μυρμηγκάκια είμεθα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom