Κουβέντα:Πώς θα συνδεσουμε τα Ταξιδιωτικά με τις "Διαδρομές"

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450



1. Περιγραφή
Ασφάλτινη ημερήσια βόλτα 233 χλμ.
2. Διάρκεια της διαδρομής
Αναλόγως συνδυασμών κλπ, μπορεί να βγει διαδρομή από 6 έως 8 ή πιο πολλές ώρες.

3. Λεπτομέρειες διαδρομής
Εδώ : http://advride.gr/threads/Ανατολικο-Ζαγορι-μεσω-Βαθυπεδου.6216/#post-159043
θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες και κάποιες φώτο.

4. Link, φωτογραφίες
Διαδρομή


ΥΓ: Πολλά ευχαριστώ στον Πάνο @Pan(dvs) κυρίως για τη βόλτα , τη διαδρομή και τις πληροφορίες, αλλά και για την άδειά του να την ανεβάσω κι εδώ!
Θόδωρα :friendship:
Δεν φτιάχνεις και τις υπόλοιπες απο Ήπειρο του @Pan(dvs) μιας και πήρες φόρα...???
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θόδωρα :friendship:
Δεν φτιάχνεις και τις υπόλοιπες απο Ήπειρο του @Pan(dvs) μιας και πήρες φόρα...???

Κανονικά πρέπει να φτιαχτουν όλα τα ταξιδιωτικά έτσι. Χώμα και άσφαλτος.
Είναι ο μόνος τρόπος να βρίσκει κάποιος αυτό που αναζητά στο μέλλον. Ευρετήριο κατά κάποιο τρόπο, με τις ουσιώδεις πληροφορίες μόνο, για να μη "χάνεσαι" στα ποστ. Αυτός είναι ο λόγος που άνοιξε πέρσι αυτή η ενότητα από τον @yns με τη συνδρομή τη δική μου και του Μάθoυ @mAthosalas . Στο κανονικό θέμα που βάζει κάποιος, το βάζει όπως του κάνει κέφι-και καλά κάνει!
Αλλά οι πληροφορία που θέλει κάποιος για να κάνει μια διαδρομή, είναι ο τύπος του δρόμου, η διάρκειά της και το ίχνος της στο χάρτη. Όποιος θέλει πιο πολλά , πάει στο "ορίτζιναλ" ποστ και ψάχνει.
Τέλος πάντων, έχω τη διάθεση , μια-μια να φτιάξω όσες διαδρομές μπορώ, και του Πάνου (έχει ανεβάσει θησαυρό λέμε!!!) κι άλλες. Μόνο που πρέπει να έχω τη διαδρομή, είτε σε google maps, είτε κι ονομαστικά, με τη σειρά τα τοπωνύμια που πέρασε ο καθένας, για να φτιάχνω χάρτες και ίχνη ;)
Επίσης, θα γίνεται προσπάθεια μετάφρασης, ώστε να μπαίνει λινκ στο international , που "πονάει" λιγουλάκι:D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σκοπος που μετακινησα τα ποστ απο πανω εδω σε ξεχωριστη Ενοτητα και Thread ειναι ακριβως για να καταλαβουμε ΟΛΟΙ, αλλα κυριως οι Συγγραφεις των ομορφων ταξιδιωτικων που μοιραζομαστε και ποσταρουμε στο ADVride.gr ανα καιρους,πώς θα μπορεσουμε να βοηθησουμε την Ομαδα αλλά και τον Θοδωρη @forester ο οποιος "τρεχει να προλαβει" για να δημιουργηθει μια ας το πουμε Συνολικη και μαζεμενη εικονα στο χωρο,ωστε οταν θελει καποιος να ξαναπαει στα μερη που εμεις πηγαμε και ποσταρουμε,να τρεχει εδω στο "Διαδρομες" και να πηγαινει "τυφλά" και οσο πιο ευκολα,αντλωντας τις σημαντικοτερες πληροφοριες για το πού θα παει και πώς θα παει...Μια ατζεντα δηλαδη με το How to...
Μια προσπαθεια,που δεν απαιτει μονο Συντονισμο ή νοικοκυρεμα απο την Ομαδα,αλλά την αλληλοβοηθεια και αλληλοκατανοηση ολων μας...Φτιαχνουμε κατι απο εμας για εμας...για αυτο που αγαπαμε,τα ταξιδια με την μοτοσυκλετα μας :friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σκέφτηκα χθες να πω για τη μεταφορά της κουβέντας σε νέο θέμα, για να μένουν "οι διαδρομές" καθαρές , προς μελλοντική χρήση. Ήμουν όμως σίγουρος ότι ο Μάθος θα το κάνει από μόνος του :)


Εδώ: http://advride.gr/threads/Κανόνες-ενότητας-Διαβάστε-πριν-αναρτήσετε-θέμα.4580/

υπάρχουν οι απλοί κανόνες, η φόρμα ουσιαστικά, που θεωρήθηκε εύκολη στη χρήση πέρσι και νομίζω ότι πράγματι είναι.
Κάποιος που κάνει μια βόλτα, ένα ταξίδι, το παρουσιάζει με το δικό του ιδιαίτερο τρόπο κι έτσι πρέπει. Άλλος βάζει κείμενο και φώτο μαζί, με λογική και χρονική σειρά, άλλος το κάνει ανάκατα, εγώ το έχω κάνει ανάποδα:wacky::D κ.ο.κ.....
Κι αυτή είναι η ομορφιά του να διαβάζεις ένα ταξιδιωτικό! Να μην ξέρεις τι θα σε βρει διαβάζοντας και να υπάρχει πάντα η έκπληξη!
Αυτό όμως έχει το μειονέκτημα του ψαξίματος μετά. Κάποιος που θέλει να βρει πληροφορίες για Μακεδονία πχ, πώς θα τις βρει? Αφού και οι τίτλοι που βάζουμε, είναι ό,τι να 'ναι, στο πλαίσιο της προσωπικής μας πινελιάς...!
Εδώ λοιπόν άνοιξε μια ενότητα, στην οποία οι τίτλοι είναι συγκεκριμένοι! Και οι περιεχόμενες πληροφορίες είναι οι απολύτως απαραίτητες για κάποιον που θέλει να επισκεφτεί έναν τόπο, που δεν τον γνωρίζει.
Απαραίτητο στοιχείο είναι η διαδρομή, σε όποια μορφή αγαπάτε!
-Τοπωνύμια οικισμών/χωριών/πόλεων που διέρχεται η διαδρομή, με τη σειρά, όπως τα περνάμε για να μπορεί να γίνει μετατροπή σε διαδρομή μετά.
-Αρχεία gpx, google maps κλπ....
Όποιος θέλει, για να μην ψάχνω ένα-ένα τα θέματα, μου λέει το δικό του κομμάτι και το ανεβάζω εγώ. Αν λείπει κάτι, θα το ζητάω με πμ.
Επίσης όποιος θέλει, μπορεί ο ίδιος να βάζει την εκδρομή του εδώ, ακολουθώντας τις οδηγίες τόσο στον τίτλο, όσο και στο κείμενο της δημοσίευσης.

Ελπίζω ότι σε λίγο καιρό, λιγότερο απο 6μηνο, θα έχει δημιουργηθεί μια άριστη βιβλιοθήκη διαδρομών, ένας πραγματικός θησαυρός χρήσιμος σε πολύ κόσμο στο μέλλον!!! Εννοείται ότι παίζουν και διαδρομές εξωτερικού!!! Έτσι όπως φτιάχτηκε ο τύπος του τίτλου, "Τίτλος θέματος: "[ΓεωγραφικόΔιαμέρισμα] - ΌνομαΕκδρομής - ΕίδοςΤερέν" όπου είδος τερέν θα είναι: άσφαλτος, χώμα, μικτή, μονοπάτι (μόνο για enduro) "η εύρεση θα είναι πάντα εύκολη!!!! ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Δυστυχως η ευτυχως,οταν ο αλλος γραφει την βολτα του η το ταξιδιωτικο,σπανια σκεφτετε να το κανει οργανωμενα.
Απο εκει και περα οποιος μπορει να αναλαβει να το κανει,θα ειναι καλο για ολους μας.

Δεν νομιζω οτι χρειαζετε ξεχωριστη αδεια απο τον καθενα μας,για να γινει αυτο.Θοδωρη προχωρα το,γιατι ειναι κατι που θα βολεψει πολυ κοσμο.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πρόταση προς τους admin: Για να πετύχει αυτό και για να γίνει σωστά, προτείνω ο @forester να πάρει δικαιώματα επεξεργασίας post άλλων μελών. Ούτως ή άλλως η συνεισφορά του στον χώρο είναι μεγάλη και η αξία του έχει αποδειχτεί πολλές φορές. Τα δικαιώματα λαμβάνονται είτε βάζοντάς τον στην ομάδα των mod, είτε φτιάχνοντας μια "τεχνική" ομάδα με κάποια έξτρα δικαιώματα είτε ακόμα και ατομικά.
Κατόπιν τα διάφορα threads στις ταξιδιωτικές ενότητες θα μπορούσαν να τροποποιηθούν βάζοντας στο πρώτο post το link για το αντίστοιχο thread στις "Διαδρομές" και αντίστοιχα link από το θέμα στις "Διαδρομές" προς το ταξιδιωτικό.

Το παραπάνω γράφεται στο πνεύμα της "ανοιχτής διαχείρισης" και των προτάσεων από τα μέλη.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πρόταση προς τους admin: Για να πετύχει αυτό και για να γίνει σωστά, προτείνω ο @forester να πάρει δικαιώματα επεξεργασίας post άλλων μελών. Ούτως ή άλλως η συνεισφορά του στον χώρο είναι μεγάλη και η αξία του έχει αποδειχτεί πολλές φορές. Τα δικαιώματα λαμβάνονται είτε βάζοντάς τον στην ομάδα των mod, είτε φτιάχνοντας μια "τεχνική" ομάδα με κάποια έξτρα δικαιώματα είτε ακόμα και ατομικά.
Κατόπιν τα διάφορα threads στις ταξιδιωτικές ενότητες θα μπορούσαν να τροποποιηθούν βάζοντας στο πρώτο post το link για το αντίστοιχο thread στις "Διαδρομές" και αντίστοιχα link από το θέμα στις "Διαδρομές" προς το ταξιδιωτικό.

Το παραπάνω γράφεται στο πνεύμα της "ανοιχτής διαχείρισης" και των προτάσεων από τα μέλη.
Θα το διαβασω πολλς φορες μπας και το καταλαβω....:wacky:
Με μπερδεψες Γιαννο:D

Αυτο που κανω ηδη, γινεται μια χαρα και χωρις εξτρα "κουμπακια". Link βαζω, που οδηγει στο αρχικο θεμα , αυτου που εβαλε τη διαδρομη.
Το αντιστροφο link γινεται με ενα πμ σε διαχειριστη , ή στον ιδιο που ανεβασε το αρχικο θεμα.
Το ζητουμενο ειναι οποιος ανεβαζει ταξιδι, βολτα, ενδιαφερουσα διαδρομη, να κανει ενα ακομα θεμανστη συγκεκριμενη ενοτητα. Μαξιμουμ 10' υποθεση ειναι, τοσο κανω εγω που πρεπει να διαβασω καλα ολο το αρχικο για να ξερω τι κανω. Ο ιδιος που το εχει στο μυαλο του καλυτερα, θα το κανει πιο γρηγορα. Σε οτι εχει να κανει με χαρτες, αρχεια κλπ, εδω ειμαστε.
Πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να κανω ολα τα ταξιδιωτικα μονος μου... ε;;;:D:D
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Πρόταση προς τους admin: Για να πετύχει αυτό και για να γίνει σωστά, προτείνω ο @forester να πάρει δικαιώματα επεξεργασίας post άλλων μελών. Ούτως ή άλλως η συνεισφορά του στον χώρο είναι μεγάλη και η αξία του έχει αποδειχτεί πολλές φορές. Τα δικαιώματα λαμβάνονται είτε βάζοντάς τον στην ομάδα των mod, είτε φτιάχνοντας μια "τεχνική" ομάδα με κάποια έξτρα δικαιώματα είτε ακόμα και ατομικά.
Κατόπιν τα διάφορα threads στις ταξιδιωτικές ενότητες θα μπορούσαν να τροποποιηθούν βάζοντας στο πρώτο post το link για το αντίστοιχο thread στις "Διαδρομές" και αντίστοιχα link από το θέμα στις "Διαδρομές" προς το ταξιδιωτικό.

Το παραπάνω γράφεται στο πνεύμα της "ανοιχτής διαχείρισης" και των προτάσεων από τα μέλη.
Ρε συ Γιάννη ..
Αφού το κατέχεις ..
γιατι δεν το φτιάχνεις οταν βρείτε χρόνο,
μαζι με τον Θοδωρή και με όποιον άλλον γουστάρει ;;;

Κουμπάκια υπάρχουν .. ..:)


Sent from parallel universe using black holes.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Θα το διαβασω πολλς φορες μπας και το καταλαβω....:wacky:
Με μπερδεψες Γιαννο:D

Αυτο που κανω ηδη, γινεται μια χαρα και χωρις εξτρα "κουμπακια". Link βαζω, που οδηγει στο αρχικο θεμα , αυτου που εβαλε τη διαδρομη.
Το αντιστροφο link γινεται με ενα πμ σε διαχειριστη , ή στον ιδιο που ανεβασε το αρχικο θεμα.
Το ζητουμενο ειναι οποιος ανεβαζει ταξιδι, βολτα, ενδιαφερουσα διαδρομη, να κανει ενα ακομα θεμανστη συγκεκριμενη ενοτητα. Μαξιμουμ 10' υποθεση ειναι, τοσο κανω εγω που πρεπει να διαβασω καλα ολο το αρχικο για να ξερω τι κανω. Ο ιδιος που το εχει στο μυαλο του καλυτερα, θα το κανει πιο γρηγορα. Σε οτι εχει να κανει με χαρτες, αρχεια κλπ, εδω ειμαστε.
Πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να κανω ολα τα ταξιδιωτικα μονος μου... ε;;;:D:D
Θα φταίνε οι προχθεσινές ρακές! Ακόμα έχω hangover (τι τα θέλω στην ηλικία μου να ακολουθώ τους νέους στο ποτό...) :D
Ουσιαστικά, εμμέσως πλην σαφώς πρότεινα στην Διαχειριστική ομάδα να σε κάνει mod.
Γουστάρεις το φόρουμ, αφιερώνεις πολύ από τον ελεύθερό σου χρόνο, αν έχεις και "κουμπάκια", που λέει ο Χρηστάρας παρακάτω, θα μπορείς να κάνεις ακόμα περισσότερα για να το καλυτερέψεις!

Ρε συ Γιάννη ..
Αφού το κατέχεις ..
γιατι δεν το φτιάχνεις οταν βρείτε χρόνο,
μαζι με τον Θοδωρή και με όποιον άλλον γουστάρει ;;;

Κουμπάκια υπάρχουν .. ..:)
Χρήστο μου, ο χρόνος πλέον δεν μου φτάνει ούτε για να το παρακολουθήσω το διαμάντι μας...
Ανάμεσα στα ραντεβού και στις μεταμεσονύκτιες αϋπνίες μου καταφέρνω με το ζόρι να διαβάσω τα θέματα, φαντάσου (και στο λέω γιατί το ξέρεις ότι μηδένιζα πάντα) τώρα που γράφω έχω 114 post αδιάβαστα!

Όπως και να΄χει, για να επιστρέψουμε στο θέμα, είναι πολύ σωστή η πρόταση να φτιαχτούν τα εκδρομικά όλα έτσι!
Καλημέρα σας!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Θα φταίνε οι προχθεσινές ρακές! ....

Χρήστο μου, ο χρόνος πλέον δεν μου φτάνει ούτε για να το παρακολουθήσω το διαμάντι μας...
Ανάμεσα στα ραντεβού και στις μεταμεσονύκτιες αϋπνίες μου καταφέρνω με το ζόρι να διαβάσω τα θέματα, φαντάσου (και στο λέω γιατί το ξέρεις ότι μηδένιζα πάντα) τώρα που γράφω έχω 114 post αδιάβαστα!
...
Καλημέρα σας!
Καλημέρα παπουυυυυυύύύυύ..
που δεν μπορεις να πίνεις και ρακιές .....:)

10 Λέπτα την βδομάδα
Και κανεις παπάδες εσύ..
σε ξέρω τι γκρινιάρης άντρας εισαι ...
Και άσε και κανα αδιάβαστο ........για τις διακοπές χε!!χε!!χε!!!



Sent from parallel universe using black holes.
 
Top Bottom