Κουβέντα περί εξοπλισμού για ελεύθερο (ή και όχι) κάμπιγνκ

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Nαι, και μετα ενεργοποιειται το συστημα αντιπυραυλικης προστασιας που βρισκεται κατω απο την τεντα και εξαπολυει προς πασα κατευθυνση παντοφλες, σαγιοναρες, βατραχοπεδιλα, ταπερακια, κεφτεδακια κτλ...
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Καλημέρα και καλησπέρα σε όποιον και όποτε διαβάζει αυτές τις γραμμές,

Το ΣΚ που μας πέρασε ήμουν (Street Triple 675 '09) με τον κολλητό μου (Transalp 650 '01) στην Εύβοια, στην παραλία Πετάλη, οπου κατασκηνώσαμε ελεύθερα.
Η διαδρομή μας ήταν από Αθήνα - Χαλκίδα (παλιά γέφυρα) - Νέα Αρτάκη - Ψαχνά - Αγιά Σοφία - Λιμνιώνα - Πετάλη.

Η διαδρομή μέχρι Λιμνιώνα, είχε αρκετές στροφές, 6-7 φορές επικίνδυνα χωματάκια δεξιά-αριστέρα, λίγες επικύνδυνες πέτρες από το βουνό, και δυστυχώς αρκετά καμμένα δέντρα.

Από το Λιμνιώνα μέχρι την Πετάλη, περίπου 12 χλμ βατό χωματόδρομο, και κάποια σημεία με αρκετή πέτρα.

Από εξοπλισμό είχαμε:

  • Ρούχα
  • Σκηνή
  • 2 υποστρώματα
Όταν συνειδητοποιήσαμε ότι είχαμε ξεχάσει και οι δύο τα sleeping bags μας, ξενερώσαμε για το κρύο που τα τρώγαμε το βράδυ, αλλά μετά είδαμε ότι θα μας δυσκόλευε το φόρτωμα.

Το Triple έχει ένα διχτάκι στην πίσω θέση για τα ρούχα, και το TA έχει μία μπαγκαζιέρα που χωράει 2 full face κράνη, και την αρχοντική θεση συνεπιβάτη.

Αναρωτιόμασταν τι θα κάναμε αν θέλαμε και κάποιου είδους σκιάστρο, και εκεί κάπου σκέφτηκα να ζητήσω την γνώμη των εδώ μέσα, να μοιραστούμε φωτογραφίες των φορτωμάτων, και να πάρουμε και να δώσουμε ιδέες.

Πως πηγαίνετε εσεις για κάμπινιγκ?
ή
Πως το κάνετε εσείς?
Ήμουν κ εγώ εκεί με την σύζυγό κ τα τέκνα,τις μηχανές της είδα που απολάμβαναν την θέα του πελάγους.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτά παλιά στο Τέξας που ημανε κονδωρ.... τώρα το κεφάλι κάτω και καλά παιδάκια.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Το είχα έννοια Λάμπρο, αλλά αυτήν τη στιγμή έχει 4 Beaufort με σπηλιάδες 5 και η τέντα συμπεριφερεται πολύ καλά.
Έχω γεμίσει βέβαια τους σάκους και έχω βάλει και μια έξτρα αντιρίδα για ασφάλεια.

Η φώτο είναι όταν την έστησα.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ενδιαφερον κατασκευη.
Αν και κάνει πολύ ωραία σκιά , το μονο που δεν μαρεσει ειναι οτι πιάνει 20-25τμ παραλίας.

Σε μικρή παραλία με παραπάνω κοσμο θα ειναι δυσκολο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ενδιαφερον κατασκευη.
Αν και κάνει πολύ ωραία σκιά , το μονο που δεν μαρεσει ειναι οτι πιάνει 20-25τμ παραλίας.

Σε μικρή παραλία με παραπάνω κοσμο θα ειναι δυσκολο.
Ολοσωστο!!!!!
 
Top Bottom