Κουβέντα περί εξοπλισμού για ελεύθερο (ή και όχι) κάμπιγνκ

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχοντας δοκιμάσει ομπρέλα και σκιαστρο τύπου ορθογώνιο πανί με δύο ορθοστάτες, έχω καταλήξει ότι θα πλερώκω για αυτόματη ημισκηνή με παράθυρα, τρεις πλευρές σκιάς γιατί καίγομαι πριν με αγγίξει ο ήλιος, αερισμό και βολεύει για την μικρή να παίζει χωρίς φωνές έλα στην σκιά.
Οριακά επαρκεί για πρόχειρη δ/ν σε παραλία με υπνοσακκο και δεν δίνει πάτημα σε κανέναν να πει "κάμπινγκ παράνομο".


Το triple βέβαια δεν έχει πολύ χώρο για φόρτωμα, αλλά ένας σάκος τύπου motoraid χωράει ικανοποιητικά πράγματα για μια θερινή νύχτα εκτός, μαζί με την σκηνή. Και λογικά δένεται στην πίσω σέλα εύκολα, μάλλον κατά μήκος για να μην βρει στις εξατμίσεις.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Συμφωνώ και εγώ με τους "αποπάνου". Και για εμένα, άλλα κουβαλάς παραλία (πιο αεράτη σκηνή, ελεφρύς και μικρός υπνόσακος), άλλα βουνό (σκηνή με καλή αδιαβροχοποίηση, ζεστός και πιο ογκόδης υπνόσακος, καλύτερο υπόστρωμα για χοντρά κρύα), αλλά μπορεί να έχουν μερικά κοινά μεταξύ τους (καρέκλα, τραπέζι, φακούς, υπόστρωμα, κλπ.). Με τον καιρό και τα φορτώματα, έχω μαζέψει τον εξοπλισμό που θέλω, έχω δει τι μου κάνει και τι όχι και προσαρμόζομαι ανάλογα τις συνθήκες της βόλτας μου (μόνος η με παρέα), αλλά και την εποχή και το μέρος. Προσπαθώ σε όλες τις περιπτώσεις όλο τον εξοπλισμό κατακήνωσης να τον έχω σε ένα αδιάβροχο λουκάνικο στη σχάρα πίσω και τις δύο βαλίτσες για προσωπικά πράγματα για εμένα και την παρέα μου. Αν είμαι μόνος συνήθως τα βολαέυω όλα μονο στις δύο πλαϊνές, ώστε να κρατάω το κέντρο βάρους χαμηλά. Πάντως, πλέον θεωρώ ότι δεν είναι ανάγκη να δώσεις μία περιουσία για εξοπλισμό, αφού υπάρχει τεράστια ποικιλία. Λεφτά θα δώσεις για καλή σκηνή, καλό υπνόσακο, άντε και καλό υπόστρωμα, αλλά θα σε κρατήσουν για πολλά χρόνια. Τζετζερέδια, καρέκλες, κλπ. δεν είναι ανάγκη να είναι και πολυ ποιοτικά...
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Την ομπρελα παραλιας μπορεις να την δεσεις με 2-3 χταποδια απο τις χειρολαβες και τα καγκελα προστασιας του κινητηρα (αν εχει) η απο το πλαισιο του ΤΑ (αντεχει και χωραει πολυ πραμα αυτος ο τραγος). Απο τα 80ς κανω αυτην την πατεντα με το XLS τοτε. Επισης λυση ειναι και η τεντα την οποια αν δεν την στηριξεις σε ορθοστατες δενεται απο θαμνους κλαδια κ.ο.κ. Οσο για τους υπνοσακους που ξεχασατε σε ενα καταστημα με τουριστικα ειδη βρισκεις ειτε μια παλαιστινικη μαντηλα 110Χ110 ειτε μια πετσετα με σαλι απο την μια πλευρα και με κομπους που κανεις γυρω γυρω εχεις εναν υποτυπωδη υπνοσακο για τις θερμοκρασιες παραλιας το βραδυ.

ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΑΚΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΜΑΥΡΟ-ΜΩΒ

 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Απλά συνήθως δεν υπάρχει κάπου να στηριχτεί το σκιάστρο.. Δεντρα, θάμνοι κλπ.

Ή είναι πιασμένα, ή απόντα.
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Έχοντας δοκιμάσει ομπρέλα και σκιαστρο τύπου ορθογώνιο πανί με δύο ορθοστάτες, έχω καταλήξει ότι θα πλερώκω για αυτόματη ημισκηνή με παράθυρα, τρεις πλευρές σκιάς γιατί καίγομαι πριν με αγγίξει ο ήλιος, αερισμό και βολεύει για την μικρή να παίζει χωρίς φωνές έλα στην σκιά.
Οριακά επαρκεί για πρόχειρη δ/ν σε παραλία με υπνοσακκο και δεν δίνει πάτημα σε κανέναν να πει "κάμπινγκ παράνομο".

https://www.skroutz.gr/s/22221598/Campus-Barbados-110-1961.html κάτι τέτοιο?


Το triple βέβαια δεν έχει πολύ χώρο για φόρτωμα, αλλά ένας σάκος τύπου motoraid χωράει ικανοποιητικά πράγματα για μια θερινή νύχτα εκτός, μαζί με την σκηνή. Και λογικά δένεται στην πίσω σέλα εύκολα, μάλλον κατά μήκος για να μην βρει στις εξατμίσεις.

σάκος τύπου motoraid?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγώ έχω ένα τέτοιο όταν πάω σε παραλία και θέλω σκιά. Μικρό, μαζεύται εύκολα, λίγος χώρος πάνω στη μηχανή, καλή σκια.

https://www.skroutz.gr/s/6963198/TerraNation-Roa-Kohu-Brown-231101.html

Υ.Γ. Βρυκόλακας δεν είμαι, αλλά το παλούκωμα με την ομπρέλα σε πιθανή πτώση δεν τπ γουσταρω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Καλημέρα και καλησπέρα σε όποιον και όποτε διαβάζει αυτές τις γραμμές,

Το ΣΚ που μας πέρασε ήμουν (Street Triple 675 '09) με τον κολλητό μου (Transalp 650 '01) στην Εύβοια, στην παραλία Πετάλη, οπου κατασκηνώσαμε ελεύθερα.
Η διαδρομή μας ήταν από Αθήνα - Χαλκίδα (παλιά γέφυρα) - Νέα Αρτάκη - Ψαχνά - Αγιά Σοφία - Λιμνιώνα - Πετάλη.

Η διαδρομή μέχρι Λιμνιώνα, είχε αρκετές στροφές, 6-7 φορές επικίνδυνα χωματάκια δεξιά-αριστέρα, λίγες επικύνδυνες πέτρες από το βουνό, και δυστυχώς αρκετά καμμένα δέντρα.

Από το Λιμνιώνα μέχρι την Πετάλη, περίπου 12 χλμ βατό χωματόδρομο, και κάποια σημεία με αρκετή πέτρα.

Από εξοπλισμό είχαμε:

  • Ρούχα
  • Σκηνή
  • 2 υποστρώματα
Όταν συνειδητοποιήσαμε ότι είχαμε ξεχάσει και οι δύο τα sleeping bags μας, ξενερώσαμε για το κρύο που τα τρώγαμε το βράδυ, αλλά μετά είδαμε ότι θα μας δυσκόλευε το φόρτωμα.

Το Triple έχει ένα διχτάκι στην πίσω θέση για τα ρούχα, και το TA έχει μία μπαγκαζιέρα που χωράει 2 full face κράνη, και την αρχοντική θεση συνεπιβάτη.

Αναρωτιόμασταν τι θα κάναμε αν θέλαμε και κάποιου είδους σκιάστρο, και εκεί κάπου σκέφτηκα να ζητήσω την γνώμη των εδώ μέσα, να μοιραστούμε φωτογραφίες των φορτωμάτων, και να πάρουμε και να δώσουμε ιδέες.

Πως πηγαίνετε εσεις για κάμπινιγκ?
ή
Πως το κάνετε εσείς?
Θεωρω οτι αν σου αρεσει πρεπει να επενδυσεις σε καποια ποιοτικα ειδη.Για μενα αυτα ειναι οτι αφορα κυριως τον υπνο ,αρα σκηνη, μια καλη και δεν εννοω ορειβατικη των 400 ευρω ,και ενα καλο υποστρωμα, προτιμω πια ενα αυτοφουσκωτο 3,8 εκ. Και δυο sleeping bag αναλογα την εποχη.Ολα τα υπολοιπα μπορουν να ειναι πολυ οικονομικα ,απλα ψώνισε απο τα ορειβατικα ειδη γιατι θες μικρο μεγεθος και χαμηλο βαρος.Εγω χρησιμοποιω τη μια πλαινη βαλιτσα για κουζινικα και εξτρα παπουτσια ,σαγιοναρες και την αλλη για ρουχα ,αδιαβροχα κλπ.Στο λουκανικο πανε τα του υπνου και η τεντα της παραλιας θα βρεις μεταξυ 25 και 30 ευρω με μπανελες αρα αυτονομο στήσιμο. Κουβαλαω και μια μικρη καρεκλα παραλιας γιατι μ'αρέσει ν' αραζω εξω απο τη σκηνη η τη νυχτα στην παραλια.Με λιγη οργανωση μπορεις να εχεις ολες τις ανεσεις
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έτσι ταξιδεύω εγώ όταν έχω διανυκτερευσεις σε σκηνη.
Ο πίσω σάκος χωράει σκηνή υπνοσακο μαξιλάρι και υπόστρωμα.
ΣΤο ένα σαμάρι έχω εργαλεία και είδη επιδιόρθωσης ζημιών και στο άλλο σαμάρι έχω ρούχα, παπούτσια, τρόφιμα και ότι άλλο χρειαστώ.

Η παρακάτω φώτο είναι ό, τι βάζω μέσα στο σαμάρι με τα εργαλεία, κάτι που εσύ προφανώς δε θα χρειαστείς απλά επειδή δεν έχεις ΚΤΜ



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FeatherBrain

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Kawasaki Versys 1000
Έτσι ταξιδεύω εγώ όταν έχω διανυκτερευσεις σε σκηνη.
Ο πίσω σάκος χωράει σκηνή υπνοσακο μαξιλάρι και υπόστρωμα.
ΣΤο ένα σαμάρι έχω εργαλεία και είδη επιδιόρθωσης ζημιών και στο άλλο σαμάρι έχω ρούχα, παπούτσια, τρόφιμα και ότι άλλο χρειαστώ.

Η παρακάτω φώτο είναι ό, τι βάζω μέσα στο σαμάρι με τα εργαλεία, κάτι που εσύ προφανώς δε θα χρειαστείς απλά επειδή δεν έχεις ΚΤΜ



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σας τα έλεγα και εχθές.. Όταν στην βόλτα υπάρχουν KTM νιώθεις μία ασφάλεια :yew:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Η παρακάτω φώτο είναι ό, τι βάζω μέσα στο σαμάρι με τα εργαλεία, κάτι που εσύ προφανώς δε θα χρειαστείς απλά επειδή δεν έχεις ΚΤΜ
Έχει καρφωθεί το μάτι μου εδώ, εδώ και πόση ώρα.
Λίγο υπερβολή όλοι αυτοί οι ιμάντες και τα δερματικά;
Έχει συμβεί κάτι στο παρελθόν που σε έχει κάνει καχύποπτο ότι θα τα χρειαστείς;

 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δεμενη στη μηχανη εννοεις? Δυστυχως οχι, δεν βρισκω ουτε μια φωτο με την ομπρελα πανω. Εχω μια απο παραλια της Ευβοιας ομως, απο τα εν λογω ελευθερα που ειχα κανει. Ομπρελα απο Σκλαβενιτη, LGBT+ φρεντλι, πρεπει να ειχα δωσει και 6€, ακομη την εχω.

Η ομπρέλα δεμένη στο πλάι... είναι η maui που αναφέρεται πιο πάνω


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Στα 4 μου χρόνια που ξεκίνησα το κάμπινγκ, κόβαμε φτερες με τον παππού μου για υπόστρωμα και αποπανω βάζαμε κουβέρτα από τραγομαλλο... μετά φλωρεψα και άρχισα τα thermarest!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πολύ καλή λύση, για τους έχοντες μικρή δυνατότητα φόρτωσης, είναι ελαφριά αιώρα που έχει από 30-50 ευρώ και ένα μικρό τριγωνικό κομμάτι μουσαμά για αποπανω. Απλά πρέπει να βρίσκεις σημεία με δέντρα...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έτσι ταξιδεύω εγώ όταν έχω διανυκτερευσεις σε σκηνη.
Ο πίσω σάκος χωράει σκηνή υπνοσακο μαξιλάρι και υπόστρωμα.
ΣΤο ένα σαμάρι έχω εργαλεία και είδη επιδιόρθωσης ζημιών και στο άλλο σαμάρι έχω ρούχα, παπούτσια, τρόφιμα και ότι άλλο χρειαστώ.

Η παρακάτω φώτο είναι ό, τι βάζω μέσα στο σαμάρι με τα εργαλεία, κάτι που εσύ προφανώς δε θα χρειαστείς απλά επειδή δεν έχεις ΚΤΜ



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φορητό τόρνο δεν βλέπω και ανησυχώ...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχει καρφωθεί το μάτι μου εδώ, εδώ και πόση ώρα.
Λίγο υπερβολή όλοι αυτοί οι ιμάντες και τα δερματικά;
Έχει συμβεί κάτι στο παρελθόν που σε έχει κάνει καχύποπτο ότι θα τα χρειαστείς;

Αμ το σφυρι τι σου λεει? :ha
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχει καρφωθεί το μάτι μου εδώ, εδώ και πόση ώρα.
Λίγο υπερβολή όλοι αυτοί οι ιμάντες και τα δερματικά;
Έχει συμβεί κάτι στο παρελθόν που σε έχει κάνει καχύποπτο ότι θα τα χρειαστείς;

Καλημέρα Γιώργο.
Οι ιμάντες είναι σε περίπτωση που χρειαστεί να με τραβήξουν ή να τραβήξω, ή αν σπάσει κάποιος ιμάντας από τα σαμάρια λόγω πτώσης, ή αν χρειαστεί να δέσω με δύναμη κάτι πάνω στο μηχανάκι.

Τα μεγάλα δεματικα είναι σε περίπτωση που θέλω να πιάσω το λαστιχο με το στεφάνι σε περίπτωση κλαταρίσματος για να μην ξεζανταρει, αν δε μπορώ να αλλάξω τη σαμπρελλα.
Τα μικρά δεματικα έχουν πολλές χρήσεις, μπορεί να χρειαστούν παντού.
Τα παραπάνω δεν εχουν ιδιαίτερο βάρος για να μην τα έχεις μαζί.
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Αν σου πω ότι κοιτουσα πριν λιγο για σκιαστρα παραλλαγής, θα το πιστεψεις?

Απλά θες και ορθοστάτες, και ο αέρας είναι πολύς..

Για την ομπρέλα έχεις καμμια φωτό να μοιραστείς?
Eλαιόπανο
<blockquote class="imgur-embed-pub" lang="en" data-id="a/N1aMx2y" ><a href="//imgur.com/a/N1aMx2y">CAMPING</a></blockquote><script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αμ το σφυρι τι σου λεει? :ha
Το σφυρί είναι αν τα πασαλακια της σκηνής δεν καρφώνονται στο έδαφος λόγω σκληρότητας.
Η σκηνή που έχω είναι ορειβατική με μια μπανελα η οποία δεν στηρίζεται, πρέπει οπωσδήποτε να καρφωθεί με πασαλακια.

Το σφυρί αυτο έχει μικρή λαβή και όχι ιδιαίτερο βάρος. Σε επισκευές κτλ σχεδόν πάντα είναι χρήσιμο.
 
Top Bottom