Κουνημα και πισω αναρτηση

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σε χθεσινο ταξιδι που εκανα παρατηρησα οταν πιεζα την μηχανη σε κλισεις, και ειχε καμμια μικρη ανωμαλια ο δρομος μου εβγαζε ενα μικρο κουνημα στο τιμονι.
Αυτο καταλαβα οτι μαλλον προερχοταν απο πισω.

Ημουν μετρια φορτωμενος.

Ηθελα περισσοτερη προφορτηση?
Ηθελε γρηγοροτερη αποσβεση?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σε χθεσινο ταξιδι που εκανα παρατηρησα οταν πιεζα την μηχανη σε κλισεις, και ειχε καμμια μικρη ανωμαλια ο δρομος μου εβγαζε ενα μικρο κουνημα στο τιμονι.
Αυτο καταλαβα οτι μαλλον προερχοταν απο πισω.

Ημουν μετρια φορτωμενος.

Ηθελα περισσοτερη προφορτηση?
Ηθελε γρηγοροτερη αποσβεση?

Ίσως ήθελε μερικά κλικ περισσότερη προφορτιση. Και επειδή όταν σφίγγει περισσότερο το ελατήριο έχει την τάση να επαναφέρει πιο γρήγορα, συνήθως σφίγγουμε (+) και λίγο την απόσβεση επαναφοράς για να επαναφέρει σωστά.

Τώρα με τις ζεστές τα λάδια γίνονται ζουμί και είναι λογικό να αλλάζει ελαφρά η λειτουργία της ανάρτησης. Αν δώσεις μερικά κλικ και δεν στρώσει ή δεν γίνει κάτι ήρθε η ώρα της συντήρησης.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ίσως ήθελε μερικά κλικ περισσότερη προφορτιση. Και επειδή όταν σφίγγει περισσότερο το ελατήριο έχει την τάση να επαναφέρει πιο γρήγορα, συνήθως σφίγγουμε (+) και λίγο την απόσβεση επαναφοράς για να επαναφέρει σωστά.

Τώρα με τις ζεστές τα λάδια γίνονται ζουμί και είναι λογικό να αλλάζει ελαφρά η λειτουργία της ανάρτησης. Αν δώσεις μερικά κλικ και δεν στρώσει ή δεν γίνει κάτι ήρθε η ώρα της συντήρησης.
Θα το δοκιμασω την επομενη και θα δουμε...
Ειμαι ουτως η αλλως στα ορια της συντηρησης 40.000κμ της πισω απο το τελευταιο σερβις...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Θα το δοκιμασω την επομενη και θα δουμε...
Ειμαι ουτως η αλλως στα ορια της συντηρησης 40.000κμ της πισω απο το τελευταιο σερβις...
Δεν νομίζω πως είναι πολλά τα 40.000 αν έχουν γίνει σε άσφαλτο και όχι με υπερβολικό φόρτωμα..

Ρύθμισε πρώτα και θα δεις. Τι boxer έχεις?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δεν νομίζω πως είναι πολλά τα 40.000 αν έχουν γίνει σε άσφαλτο και όχι με υπερβολικό φόρτωμα..

Ρύθμισε πρώτα και θα δεις. Τι boxer έχεις?
1200gs 2008 με wp πρωτης τοποθετησης.
Γενικα θεωρω οτι δεν το φορτωνω πολυ.
Καθως ειμαστε και κατηγορια φτερου και δεν κουβαλαω πολλα πολλα..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Συμφωνώ με κορντιξ!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα μπορούσες να πάρεις ΚΤΜ :p
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
1200gs 2008 με wp πρωτης τοποθετησης.
Γενικα θεωρω οτι δεν το φορτωνω πολυ.
Καθως ειμαστε και κατηγορια φτερου και δεν κουβαλαω πολλα πολλα..
Στα 12 χρονια θεωρησε με βεβαιοτητα πως τα λαδια μεσα στις αναρτησεις σου εχουν γινει νερο. Καλο ειναι να κανεις ενα σερβις πρωτα και μετα να δεις αν εχεις θεματα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και να μείνει στα 40.000...οποτε σιγά μην καθόταν να ασχοληθει μετά με αναρτήσεις και τέτοιες λεπτομέρειες.
Μμμμμ... λεπτομέρειες..
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Στα 12 χρονια θεωρησε με βεβαιοτητα πως τα λαδια μεσα στις αναρτησεις σου εχουν γινει νερο. Καλο ειναι να κανεις ενα σερβις πρωτα και μετα να δεις αν εχεις θεματα
Δεν ειναι 12 χρονια. Πριν 3-4 χρονια εκανα σερβις μπρος πισω
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δεν ειναι 12 χρονια. Πριν 3-4 χρονια εκανα σερβις μπρος πισω
Και παλι, δεν ειναι και λιγο. Θεωρητικα σερβις στις αναρτησεις γινεται καθε 2 χρονια η 20.000χλμ.

Οπως ειπωθηκε και παραπανω δοκιμασε με λιγο πιο σφιχτη επαναφορα, και δες αν οι προφορτισεις σου ειναι ρυθμισμενες καταλληλα
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Μπορεί να απεκτησες το συνδρομο στρίβειν δια του κουνήματος...όπου μετά από 10ετη συμβίωση εχει αρχίσει να σου φαίνεται ότι κουνάει ενώ στην πραγματικότητα ψάχνεις για καινούριο έρωτα...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Και παλι, δεν ειναι και λιγο. Θεωρητικα σερβις στις αναρτησεις γινεται καθε 2 χρονια η 20.000χλμ.

Οπως ειπωθηκε και παραπανω δοκιμασε με λιγο πιο σφιχτη επαναφορα, και δες αν οι προφορτισεις σου ειναι ρυθμισμενες καταλληλα
Οκ θα ξεκινήσουμε απο τα βασικα και βλεπουμε...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μπορεί να απεκτησες το συνδρομο στρίβειν δια του κουνήματος...όπου μετά από 10ετη συμβίωση εχει αρχίσει να σου φαίνεται ότι κουνάει ενώ στην πραγματικότητα ψάχνεις για καινούριο έρωτα...
Δεν νομιζω πως ειναι αυτο πως ειναι αυτο...
Θεωρώ πως με καλύπτει πλήρως το μηχανακι που εχω καθώς και μου αρεσει κιολας ακομα, παραδόξως...
Ούτως η αλλως όποτε θελήσω κατι πραγματικά το αγοράζω.

Edit: Στην τελευταια πρόταση θελω να πω οτι δεν ψαχνω δικαιολογίες να αλλαξω κατι.
Μην δώσουμε και την εντύπωση του απλα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν νομιζω πως ειναι αυτο πως ειναι αυτο...
Θεωρώ πως με καλύπτει πλήρως το μηχανακι που εχω καθώς και μου αρεσει κιολας ακομα, παραδόξως...
Ούτως η αλλως όποτε θελήσω κατι πραγματικά το αγοράζω.

Edit: Στην τελευταια πρόταση θελω να πω οτι δεν ψαχνω δικαιολογίες να αλλαξω κατι.
Μην δώσουμε και την εντύπωση του απλα!!
Τα γκαφρά και ο βήχας δεν κρύβονται... :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Top Bottom