Κουφονήσια.....

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Την καναμε και φετος την βουτια μας





Τι βλέμμα πέτυχες ρε παλικάρι μου στον γλάρο?
Τον κοιτάω ζουμ 5 λεπτά :eek:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ειχα την τυχη να ταξιδεψω πρωτη φορα στην περιοχη των Ανατολικων μικρων Κυκλαδων, το μακρινο 1994!
Μου ελεγαν οι ντοπιοι τοτε οτι το καραβι εκανε πολλες ωρες για να φτασει απο τον Πειραια και φυσικα δεν υπηρχε δρομολογιο καθε μερα, αλλα μια ή δυο φορες την εβδομαδα!
Απο τοτε σχεδον καθε χρονο περνουσα εστω και για 2 ημερες καθε καλοκαιρι και ο λογος ηταν οτι οι ντοπιοι και η φυσικη ομορφια του τοπου, ηταν μοναδικη.
Ελειπαν οι τουριστες, οι ξαπλωστρες, τα αυτοκινητα, τα ξεφρενα γλεντια σε κακογουστα μπαρ και ολοι οι νεοπλουτοι που εχουν καταστρεψει αισθητικα ολες τις Κυκλαδες.
Τα τελευταια χρονια ομως η τουριστικη "αναπτυξη" ....εφτασε και σε αυτα τα μικρα νησακια, που το οδικο τους δικτυο ειναι 40 λεπτα περπατημα.
Φανταστειτε τα τεραστια τζιπ να αποβιβαζονται κατα δεκαδες σε ενα τοσο μικρο και γραφικο τοπο και φυσικα να μην γραφουν ουτε χλμ οσες ημερες μεινουν εκει.

Σταματαω την γκρινια και αφηνω μερικες φωτο εδω να υπαρχουν και σας προτεινω να επισκεφτειτε τα μερη αυτα........οχι μετα τις 20 Ιουνιου μεχρι 10 Σεπτεμβρη!

Αναχωρηση απο Πειραια με hispeed4 :wacky::wacky::wacky::wacky: και τον καιρο πολυ βροχερο και κρυο.



Στο λιμανι της Παρου ...ο καιρος αρχιζει και γινεται καλοκαιρινος.



Στην Ναξο ..ακομη καλυτερα

Πες τα γιατί τα λέω και γω και με λένε περίεργο.

Έτσι ήταν και η Αμοργός κάποτε και άλλαξε πάρα πολύ. Την τελευταία φορά που πήγα ξενέρωσα πολύ.

Καλή συνέχεια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πες τα γιατί τα λέω και γω με λένε περίεργο.

Έτσι ήταν και η Αμοργός κάποτε και άλλαξε πάρα πολύ. Την τελευταία φορά που πήγα ξενέρωσα πολύ.

Καλή συνέχεια
Η Αμοργός μέχρι 10 Ιουλίου είναι κούκλα.
Οπως όλες οι Κυκλάδες
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι βλέμμα πέτυχες ρε παλικάρι μου στον γλάρο?
Τον κοιτάω ζουμ 5 λεπτά :eek:
Τον ταΐζει ο ταβερνιαρης
Εγώ του έδειξα ένα κομμάτι ψωμί και καρφώθηκε
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Η Αμοργός μέχρι 10 Ιουλίου είναι κούκλα.
Οπως όλες οι Κυκλάδες
Συμφωνώ.

Και το Πάσχα είναι όμορφες οι Κυκλάδες που ανθίζουν τα λουλούδια, πρασινίζουν οι λόφοι και είναι μαγεία.

Η χαρά του πεζοπόρου.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Στο
Πες τα γιατί τα λέω και γω και με λένε περίεργο.

Έτσι ήταν και η Αμοργός κάποτε και άλλαξε πάρα πολύ. Την τελευταία φορά που πήγα ξενέρωσα πολύ.

Καλή συνέχεια
Για πες λεπτομεριες σε μυν αν θες για ψήνομαι για 1 σεμπτεμρη.
Μην φάμε φόλα, οι εβδομαδιαίες διακοπές πρέπει να είναι όνειρο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο

Για πες λεπτομεριες σε μυν αν θες για ψήνομαι για 1 σεμπτεμρη.
Μην φάμε φόλα, οι εβδομαδιαίες διακοπές πρέπει να είναι όνειρο
Γιατί μυνημα μαρη ξεμιαλισμενη
Τα θέματα τα ανοίγουμε για να πάνε και άλλοι με τις σωστές πληροφοριες
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Γιατί μυνημα μαρη ξεμιαλισμενη
Τα θέματα τα ανοίγουμε για να πάνε και άλλοι με τις σωστές πληροφοριες
Γιατί μιλάμε για κουφό νησιά όχι για Αμοργό!
Πάω πάσο οκ φιλιά!!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί μιλάμε για κουφό νησιά όχι για Αμοργό!
Πάω πάσο οκ φιλιά!!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μια που τα λέμε για εκεί κάτω.
Με βάση ένα από αυτά τα νησάκια, μπορούμε να κάνουμε μονοημερες στα δίπλα.
Σκοπελίτης λέγεται το καραβάκι που κάνει τις μικρές Κυκλάδες γύρα κάθε μέρα.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Μια που τα λέμε για εκεί κάτω.
Με βάση ένα από αυτά τα νησάκια, μπορούμε να κάνουμε μονοημερες στα δίπλα.
Σκοπελίτης λέγεται το καραβάκι που κάνει τις μικρές Κυκλάδες γύρα κάθε μέρα.
Σκυλοπνίχτης λέγεται στην πιάτσα. Μακριά από το συγκεκριμένο καράβι. Κουνάει άπειρα και το ξερατο ειναι καθημερινο φαινομενο εκει πάνω. 1000 φορες μπλου σταρ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σκυλοπνίχτης λέγεται στην πιάτσα. Μακριά από το συγκεκριμένο καράβι. Κουνάει άπειρα και το ξερατο ειναι καθημερινο φαινομενο εκει πάνω. 1000 φορες μπλου σταρ
Δεν βολεύει το bluestar για καθημερινές μετακινήσεις από νησί σε νησί.
Να ξέρεις πάντως ότι ο καπετάνιος είναι ο καλύτερος στην περιοχή και παλιότερα που το καράβι ήταν μικρό, έκανε τρομερά πράγματα σε ασχημο καιρο
Το αμοργιανο πέρασμα είναι από τα πιο δύσκολα μπουγαζια στο Αιγαίο και πανω από 25 knots δύναμη όλα τα καράβια πάνε σαν ktm με 200...σακιρα μπαλετα δηλαδη
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Δεν βολεύει το bluestar για καθημερινές μετακινήσεις από νησί σε νησί.
Να ξέρεις πάντως ότι ο καπετάνιος είναι ο καλύτερος στην περιοχή και παλιότερα που το καράβι ήταν μικρό, έκανε τρομερά πράγματα σε ασχημο καιρο
Το αμοργιανο πέρασμα είναι από τα πιο δύσκολα μπουγαζια στο Αιγαίο και πανω από 25 knots δύναμη όλα τα καράβια πάνε σαν ktm με 200...σακιρα μπαλετα δηλαδη
Εγω λέω όσα ακούω στη πιάτσα. Μπορεί όντως να ναι Καπετάνος με Κ.

Τρίτη συνεχόμενη χρονια φετος που πάω Αμοργο. Ερωτας το νησί. Φέτος με μηχανάκι!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω λέω όσα ακούω στη πιάτσα. Μπορεί όντως να ναι Καπετάνος με Κ.

Τρίτη συνεχόμενη χρονια φετος που πάω Αμοργο. Ερωτας το νησί. Φέτος με μηχανάκι!
Έχω την τύχη να πηγαίνω εκεί κάτω από το 1994...μην περιμένεις να ακούσεις καλή κουβέντα από ντόπιο για ντόπιο
Ελληναραδες κλασσικοί.
Σε αυτά τα νερά όλοι οι ψαράδες είναι καπεταναιοι καλοί... Ψαρεύουν συνέχεια με όλους τους καιρούς... Να τους εμπιστεύεσαι.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έχω την τύχη να πηγαίνω εκεί κάτω από το 1994...μην περιμένεις να ακούσεις καλή κουβέντα από ντόπιο για ντόπιο
Ελληναραδες κλασσικοί.
Σε αυτά τα νερά όλοι οι ψαράδες είναι καπεταναιοι καλοί... Ψαρεύουν συνέχεια με όλους τους καιρούς... Να τους εμπιστεύεσαι.
Αυτό είναι πραγματικά τύχη Κώστα. Σκεφτόμουν πόσο έχουν αλλάξει τα νησιά και περισσότερο οι Κυκλάδες μέσα σε αυτά τα χρόνια και λέω όποιοι τα πρόλαβαν έστω και στην αρχή αυτής της "ανάπτυξης" ήταν τυχεροί. Εχθές διάβαζα μια στο twitter που έγραφε ότι στην Σέριφο γίνεται τέτοιος χαμός που δεν χωράνε να περπατήσουν στα σοκάκια και στα μαγαζιά κάνουν "πόρτα" οι υπάλληλοι γιατί μπουκάρουν ορδές μέσα και δεν μπορούν να τους ελέγξουν.

Ο μαζικός τουρισμός μπορεί εύκολα να γίνει από ευλογία κατάρα αν δεν υπάρχουν κανόνες. Το παράδειγμα της Βαρκελώνης είναι χαρακτηριστικό
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό είναι πραγματικά τύχη Κώστα. Σκεφτόμουν πόσο έχουν αλλάξει τα νησιά και περισσότερο οι Κυκλάδες μέσα σε αυτά τα χρόνια και λέω όποιοι τα πρόλαβαν έστω και στην αρχή αυτής της "ανάπτυξης" ήταν τυχεροί. Εχθές διάβαζα μια στο twitter που έγραφε ότι στην Σέριφο γίνεται τέτοιος χαμός που δεν χωράνε να περπατήσουν στα σοκάκια και στα μαγαζιά κάνουν "πόρτα" οι υπάλληλοι γιατί μπουκάρουν ορδές μέσα και δεν μπορούν να τους ελέγξουν.

Ο μαζικός τουρισμός μπορεί εύκολα να γίνει από ευλογία κατάρα αν δεν υπάρχουν κανόνες. Το παράδειγμα της Βαρκελώνης είναι χαρακτηριστικό
Έτσι... Οι μικρές Κυκλάδες έπεσαν θύματα του Internet.
Πριν 15_20 χρόνια δεν υπήρχε ούτε καθημερινή σύνδεση με Πειραιά.
Παλιά πήγαινες Νάξο και κατεβαινες με ταξί μέχρι τον βολακα.
Έπαιρνες τηλέφωνο τον καπετάν πράσινο και ερχόταν με το καΐκι και σε φόρτωνε.

Υπήρχε camping και τα λιγοστά δωμάτια ήταν σε εξευτελιστικες τιμές.
Εδώ και αρκετά χρόνια δεν υπάρχει camping και η ανοικοδόμηση του νησιού, πρέπει να κινείται σε ρυθμούς πασοκ ακόμα και σήμερα.
Ανάπτυξη..
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Το 2003 που είχα μένει στο camping στα Κουφονήσια ήταν άθλιο· αυτός ήταν κι ένας απ τους λόγους που το κλείσανε.
Είχα την τύχη να γνωρίσω τον Κώστα Πράσινο· λεβεντόγερος τότε· άραγε να ζει;
Όσο για την Σέριφο θα μαι κει την άλλη βδομάδα κι αυτό που διάβασα απ τον Αντώνη δεν μου πολυάρεσε.. :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ζει και βασιλεύει
Ακόμη είναι το κουμάντο στο λιμάνι και όχι μονο
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Δεν το περίμενα! χαίρομαι πολύ για αυτό!
Όσο για το κουμάντο στο λιμάνι, μου είχε κάνει εντύπωση που όταν έδενε το blue star, κατέβαινε ο λοστρόμος και του απέδιδε ναυτικό χαιρετισμό.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το 2000 που είχα μένει στο camping στα Κουφονήσια ήταν άθλιο· αυτός ήταν κι ένας απ τους λόγους που το κλείσανε.
Είχα την τύχη να γνωρίσω τον Κώστα Πράσινο· λεβεντόγερος τότε· άραγε να ζει;
Όσο για την Σέριφο θα μαι κει την άλλη βδομάδα κι αυτό που διάβασα απ τον Αντώνη δεν μου πολυάρεσε.. :cool:
Αγόρι είσαι ο Γιώργος από το μοτο.γρ που μας είχες φτιάξει την αφίσα για εκείνη την "Βραδιά Ταξιδιωτικών" στο Θησείο;
 
Top Bottom