Κράνος Αντβε

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Σύντροχοι ψάχνω κάτι να φοράω στα χώματα με κανα 100αρικο.
Τώρα θα μου πεις δεν πας να πάρεις ενα Hebo πχ με 160 ευρώ; Είπα μήπως βρεθεί τίποτα καλύτερο σε μεταχειρισμένο
Μέγεθος L

Ευχαριστώ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν πας να παρεις κανενα hebo; :p

Χωρις πλακα παντως η hebo ειναι παλια και αξιολογη εταιρεια
Περαν αυτου με περιπου 150 ευρω βρισκεις κρανος να κανεις τις βολτες σου στο χωμα Δεν ειναι απαραιτητα καλυτερα τα πιο ακριβα κρανη
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Πήρα αυτό προχτές για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

CMS XRDS Ridge 2.0

Δεν έχω προλάβει να το βάλω σε βόλτα ακόμα αλλά από όσο το έχω πιάσει στα χέρια και το έχω φορέσει στατικά έχω να πω 2-3 πράγματα.

Η συνολική ποιότητα κατασκευής του για αυτά τα λεφτά μου φαίνεται καλή. Το εσωτερικό είναι απαλό και η ζελατίνα του έχει κούμπωμα ασφαλείας στο κέντρο. Το αντηλιακό γυαλάκι του είναι πολύ καλό. Κατεβαίνει μέχρι χαμηλά και δεν αφήνει ακάλυπτο πεδίο όρασης. Οι αεραγωγοί του έχουν καλό χειρισμό.

Στα αρνητικά το μεγάλο βάρος, 1750γρ το Large και το γείσο που για να αφαιρεθεί θέλει ίσιο κατσαβίδι. Επίσης ο πωλητής στο μαγαζί μου είπε ότι το έχει αρκετό καιρό για δικό του χωμάτινο κράνος και ότι είναι πολύ ποιοτικό αλλά αρκετά θορυβώδες.

Νεότερα από βδομάδα που θα το έχω δοκιμάσει λίγο.
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Εντάξει με πείσατε να ακούσω την φωνή μέσα μου και να πάω σε καινούριο στα λεφτά που αναφέρονται.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Έχω πάντως ένα agv ax9, Large, άσπρο που σκέφτομαι να το δώσω.... Έχει κάποια σημάδια (λίγα μη φανταστείς), σούπερ συλλεκτικό ροζ αυτοκόλλητο advride.gr και το pinlock που πότε δεν έκατσε σωστά.... Λέω γω τώρα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω πάντως ένα agv ax9, Large, άσπρο που σκέφτομαι να το δώσω.... Έχει κάποια σημάδια (λίγα μη φανταστείς), σούπερ συλλεκτικό ροζ αυτοκόλλητο advride.gr και το pinlock που πότε δεν έκατσε σωστά.... Λέω γω τώρα
Θα πάρεις κινεζικο???
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Πάρε ένα Bell mx9 σε αυτά τα λεφτά
Καινούργιο κ πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
Αυτό έχω και γω, και θεωρώ για την τιμή του είναι αξιοπρεπέστατο (το είχα πάρει στα 180).
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Στο μοτομαρκετ που είχα πάει την Δευτέρα, είχε τα bell -30%, λόγω cyber monday. Δεν χάνεις τπτ να ρωτήσεις αν παίζει να ισχύει ακόμα.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Τη μαύρη Παρασκευή ψώνισα αυτό https://www.skroutz.gr/s/29395288/Nox-N312-Crow-Black-Matt-Κράνος-Μηχανής-Motocross-1350gr-με-Sunvisor.html?from=catspan

Το έχω δει από κοντά και είναι αρκετά ποιοτικό και πολύ ελαφρύτερο σε σχέση με το ανάλογο της Acerbis που είναι ίδιας κατηγορίας.

Φοράω medium αλλά έχω δοκιμάσει σε κατάστημα το Large και μου φάνηκε ότι έχει λίγο στενή φόρμα.

Αγοράστηκε 90€ και παραλαμβάνω αύριο. Θα σας ενημερώσω μόλις το δοκιμάσω.



Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Έχω πάντως ένα agv ax9, Large, άσπρο που σκέφτομαι να το δώσω.... Έχει κάποια σημάδια (λίγα μη φανταστείς), σούπερ συλλεκτικό ροζ αυτοκόλλητο advride.gr και το pinlock που πότε δεν έκατσε σωστά.... Λέω γω τώρα
''Τίμιος Κινέζος'' Θοδωρη θελω να μας πεις πως κατεληξες σ'αυτο...ολα τα λεφτα... :ok:
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Τη μαύρη Παρασκευή ψώνισα αυτό https://www.skroutz.gr/s/29395288/Nox-N312-Crow-Black-Matt-Κράνος-Μηχανής-Motocross-1350gr-με-Sunvisor.html?from=catspan

Το έχω δει από κοντά και είναι αρκετά ποιοτικό και πολύ ελαφρύτερο σε σχέση με το ανάλογο της Acerbis που είναι ίδιας κατηγορίας.

Φοράω medium αλλά έχω δοκιμάσει σε κατάστημα το Large και μου φάνηκε ότι έχει λίγο στενή φόρμα.

Αγοράστηκε 90€ και παραλαμβάνω αύριο. Θα σας ενημερώσω μόλις το δοκιμάσω.



Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Λοιπόν, να σας γράψω πέντε πράγματα αφού σήμερα έκανα μια βολτίτσα.

Στα θετικά:
Όμορφο εξωτερικό με ποιοτικό φινίρισμα.
Άψογα visors!! Καμία παραμόρφωση από το κυρίως (από τα καλύτερα τζαμάκια που είχα σε κράνος) και όσο χρειάζεται φιμέ το sun visor που κατεβαίνει και αρκετά χαμηλά και σου καλύπτει όλο το οπτικό πεδίο.
Άψογος αερισμός για δροσιά το καλοκαίρι και για κρύο το χειμώνα. Το τζάμι στο τέρμα χαμηλά έχεις τρεις επιλογές, να σφραγίσει, να μην σφραγίσει αλλά να είναι τέρμα κάτω οπότε περνά ελάχιστος αέρας που δεν ενοχλεί αλλά ξεθαμπώνει το τζάμι, να μείνει ανοιχτό ένα εκατοστό για ακόμα καλύτερο ξεθάμπωμα και δροσιά το καλοκαίρι. Δεν είναι πάντως απαραίτητη η χρήση pinlock.
Συμβατό με Γιαλιά ηλίου ή μυωπίας. Επίσης φαίνεται ότι υπάρχει αρκετός χώρος ώστε να μην ενοχλούν ακουστικά ενδοεπικοινωνιας.

Στα αρνητικά:
Έχει αρκετό θόρυβο. Ο καλύτερος σύντροφός του στις ασφάλτινες είναι ένα ζευγάρι Alpine.

Στα μέτρια:
Ποιότητα εσωτερικού. Εννοείται βέβαια ότι είναι αφαιρούμενο για να πλυθεί.
Αεροδυναμική συμπεριφορά.

Προτείνεται?? Ανεπιφύλακτα ΝΑΙ!










Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Να προσθέσω ότι τα νούμερα μου φάνηκαν λίγο περίεργα, θέλει προσοχή η επιλογή και σίγουρα πρόβα πρίν την αγορά.
Το Large έχει στενή εφαρμογή ενώ το medium φαρδιά!!

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom