Κράνος για το κορίτσι !

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Καλημέρα , ψαχνω να κανω ενα δωρο στο κορίτσι μου για τα γενεθλια της για να την μπάσω σιγα σιγά θελω να της πάρω ενα κράνος για να πηγαινουμε καμια βολτα ,επιδεί είναι η πρώτη της φορά που θα ανεβεί σε μηχανάκι, δεν εχει ξαναφορέσει κράνος παρα μονο μια φορά το δικο μου ενα shoei 1000 xr για λίγο , μιας και θα είναι η πρώτη της επαφή με μοτοσυκλετα θελω να της πάρω κατι value for money γιατί μπορεί απλά να μίνει διακοσμητικό όπως καταλαβαίνετε το μπάτζετ που θέλω να κινηθώ ειναι 150 με 180 ευρώ και να ειναι οσο το δυνατών ποιο ελαφρύ και ανετο στο σωστό μεγεθος και φυσικά να εχει και καποια καλή βαθμολογία σε test crash , απο τότε που πήρα το shoei πριν καμια δεκαριά χρόνια δηλαδή έχω χάσει επαφή με τα κράνη.. Εχει κανείς κάτι κατα νού να προτίνει ;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
scorpio .....
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Καλημέρα , ψαχνω να κανω ενα δωρο στο κορίτσι μου για τα γενεθλια της για να την μπάσω σιγα σιγά θελω να της πάρω ενα κράνος για να πηγαινουμε καμια βολτα ,επιδεί είναι η πρώτη της φορά που θα ανεβεί σε μηχανάκι, δεν εχει ξαναφορέσει κράνος παρα μονο μια φορά το δικο μου ενα shoei 1000 xr για λίγο , μιας και θα είναι η πρώτη της επαφή με μοτοσυκλετα θελω να της πάρω κατι value for money γιατί μπορεί απλά να μίνει διακοσμητικό όπως καταλαβαίνετε το μπάτζετ που θέλω να κινηθώ ειναι 150 με 180 ευρώ και να ειναι οσο το δυνατών ποιο ελαφρύ και ανετο στο σωστό μεγεθος και φυσικά να εχει και καποια καλή βαθμολογία σε test crash , απο τότε που πήρα το shoei πριν καμια δεκαριά χρόνια δηλαδή έχω χάσει επαφή με τα κράνη.. Εχει κανείς κάτι κατα νού να προτίνει ;
Hjc fg st εγω προτιμησα προσφατα...πολυ καλο για τα λεφτα του...και αν ψαξεις και εξωτερικο παιζουν και πολυ καλες προσφορες..εγω το πηρα 150 + μεταφορικα κανα 30αρι.ελλαδα παιζει καπου στα 200 το μονοχρωμο.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να της πάρεις κάτι καλό, γιατί σημασία έχει πρώτα η ασφάλεια και μετά η άνεση.... Γιατί αν δυσανασχετεί με το κράνος δεν θα ανέβει ξανά.
Βγείτε μαζί στα μαγαζιά παγανιά.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλημέρα , ψαχνω να κανω ενα δωρο στο κορίτσι μου για τα γενεθλια της για να την μπάσω σιγα σιγά θελω να της πάρω ενα κράνος για να πηγαινουμε καμια βολτα ,επιδεί είναι η πρώτη της φορά που θα ανεβεί σε μηχανάκι, δεν εχει ξαναφορέσει κράνος παρα μονο μια φορά το δικο μου ενα shoei 1000 xr για λίγο , μιας και θα είναι η πρώτη της επαφή με μοτοσυκλετα θελω να της πάρω κατι value for money γιατί μπορεί απλά να μίνει διακοσμητικό όπως καταλαβαίνετε το μπάτζετ που θέλω να κινηθώ ειναι 150 με 180 ευρώ και να ειναι οσο το δυνατών ποιο ελαφρύ και ανετο στο σωστό μεγεθος και φυσικά να εχει και καποια καλή βαθμολογία σε test crash , απο τότε που πήρα το shoei πριν καμια δεκαριά χρόνια δηλαδή έχω χάσει επαφή με τα κράνη.. Εχει κανείς κάτι κατα νού να προτίνει ;
Eγω θα ελεγα να ξεκινησεις να ψαχνεις και για εσενα κρανος, γιατι οσο καλο και να ειναι το Shoei, τα 10 χρονια ειναι οριακα...

Κατα τα αλλα ο maniac εχει απολυτο δικιο. Το πρωτο κρανος εχει για ολους τεραστια σημασια, καλυτερα να δοκιμασει μονη της οσα περισσοτερα γινεται.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συμφωνώ με τους προγράψαντες (υπάρχει αυτή η λέξη; ) και να προσθέσω ότι όταν δοκιμάζει κράνη το κορίτσι, να το φοράει τουλάχιστον 20 λεπτά στο κεφάλι γιατί υπάρχει περίπτωση να βγουν ενοχλήσεις οι οποίες δε φαίνονται στα πρώτα 5 λεπτά.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Δυστυχώς θα γίνει παραγγελία γιατί εδώ βρίσκω μόνο πλαστικουρες..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
να πατε να δοκιμασετε!!! αυτο που θα παρετε απεξω
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δυστυχώς θα γίνει παραγγελία γιατί εδώ βρίσκω μόνο πλαστικουρες..
θα σου προτεινα να μην παραγγειλεις αν πρωτα δεν δοκιμασει το κρανος σε καποιο φυσικο καταστημα
Το κρανος ειναι ενα ιδιαιτερο κομματι του εξοπλισμου μας Και ολα τα κρανη δεν κανουν για ολους Σκεψου οτι υπαρχουν διαφορες στην εφαρμογη ακομα και αναμεσα σε διαφορετικα μοντελα της ιδια μαρκας
Αν ψωνισεις on line χωρις δοκιμη θα ψωνισεις κατα 99% γουρουνι στο σακι Κριμα δεν ειναι μετα απο λιγο καιρο να ανεβασεις αγγελια για πωληση
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Μαζί σας ρε παιδιά αλλα σε ενα μαγαζι που εχουμε και πηγα σημερα να αγορασω κατι , τσεκαρα και τα κρανη και το ποιο καλο που ειχε ηταν pilot και airoh , ε όταν πιανω απο το shoei το airoh ειναι κάπως, εντάξει για γέλια... , συμφωνω με τους προλαλήσαντες αλλα αν δεν βρω να δοκιμασουμε παρόλαυτα ειμαι αναμεσα στα εξής παρακάτω αν και κλείνω προς το nolan για το λόγο οτι εχει bt καθως οταν αλλαξω και εγω κρανος να μπορουμε να μιλάμε και επίσης δεν εχει D ring γιατί πιστευω θα την δυσκολευει το κουμπωμα . Αυριο θα κανω καποια τηλεφωνα σε ξανθη -Αλεξανδρουπολη μπας και βρω κανενα καταστημα να τα εχει για να παμε να τα δοκιμασουμε αλλιώς μαλλον το Nolan αν και την βρίσκω λιγο τσιμπιμενη την τιμή του στην Ελλάδα.


 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Μαζί σας ρε παιδιά αλλα σε ενα μαγαζι που εχουμε και πηγα σημερα να αγορασω κατι , τσεκαρα και τα κρανη και το ποιο καλο που ειχε ηταν pilot και airoh , ε όταν πιανω απο το shoei το airoh ειναι κάπως, εντάξει για γέλια... , συμφωνω με τους προλαλήσαντες αλλα αν δεν βρω να δοκιμασουμε παρόλαυτα ειμαι αναμεσα στα εξής παρακάτω αν και κλείνω προς το nolan για το λόγο οτι εχει bt καθως οταν αλλαξω και εγω κρανος να μπορουμε να μιλάμε και επίσης δεν εχει D ring γιατί πιστευω θα την δυσκολευει το κουμπωμα . Αυριο θα κανω καποια τηλεφωνα σε ξανθη -Αλεξανδρουπολη μπας και βρω κανενα καταστημα να τα εχει για να παμε να τα δοκιμασουμε αλλιώς μαλλον το Nolan αν και την βρίσκω λιγο τσιμπιμενη την τιμή του στην Ελλάδα.


Ημουν και γω αναμεσα στα δυο κρανη και το ψαξα...κατεληξα στο hjc για πολλους και διαφορους λογους.αρχικα λογω εφαρμογης.αυτο πρεπει να το τσεκαρετε..βλεποντας απο κοντα θα δεις ειναι πιο ποιοτικο το hjc αλλα και το nolan ειναι ακριβως το ιδιο με το n86 χωρις ουσιαστικες αλλαγες..στν ουσια ειναι ενα παλιο κρανος με νεο ονομα...αν κανω λαθος μπορειτε να με διορθωσετε βεβαια.οσο αφορα το hjc αν σ αρεσει δες και εξωτερικο.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κοιτα και προς AGV. Eλαφρια κρανη με πολυ καλη ποιοτητα και λογικες τιμες, τα βασικα μοντελα τουλαχιστον.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Κοιτα και προς AGV. Eλαφρια κρανη με πολυ καλη ποιοτητα και λογικες τιμες, τα βασικα μοντελα τουλαχιστον.
Εγω εφυγα απο το k3 της agv και νομιζω υστερει με τα πιο πανω λογω κυριως αυξημενου θορυβου και χαμηλοτερης ποιοτητας στα μαξιλαρακια...τωρα απο το k5 δεν εχω αποψη αλλα νομιζω ειναι πιο πανω σε μπατζετ.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Η δικιά μου φοράει XXL σε κράνος και φάγαμε την αγορά να βρούμε κάτι να της ταιριάζει. Τελικά της έκατσε καλά ένα scorpio.

Πριν είχε shoei raid που ποτέ δεν της έκατσε καλά, για αυτό θέλει δοκιμή με προσοχή.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Η δικιά μου φοράει XXL σε κράνος και φάγαμε την αγορά να βρούμε κάτι να της ταιριάζει. Τελικά της έκατσε καλά ένα scorpio.

Πριν είχε shoei raid που ποτέ δεν της έκατσε καλά, για αυτό θέλει δοκιμή με προσοχή.
εμενα παλι ειναι μικροκαμωμενη και σημερα που την μέτρησα το κεφάλι έχει 52 cm διαμετρο , το νολαν 87 λεει βγαινει σε δύο μεγέθη εξωτερικού κελύφους , γνωριζει κανεις τι εννοεί ο ποιητής ;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
εμενα παλι ειναι μικροκαμωμενη και σημερα που την μέτρησα το κεφάλι έχει 52 cm διαμετρο , το νολαν 87 λεει βγαινει σε δύο μεγέθη εξωτερικού κελύφους , γνωριζει κανεις τι εννοεί ο ποιητής ;
Έχω την εντύπωση πως το ένα κέλυφος βγαίνει από το μικρό νούμερο έως το Μ και το άλλο από το L έως το μεγαλύτερο... :thumbsdown:
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Κοιτα και προς AGV. Eλαφρια κρανη με πολυ καλη ποιοτητα και λογικες τιμες, τα βασικα μοντελα τουλαχιστον.
εχει περασει το κ5 απο το κεφαλι μου , δεν τρελαθηκα να σου πω ..
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Τελικά μετά απο πολυ σκεψη και ψαξιμο και επικοινωνία με καταστηματα κατεληξα σε Medium παιδικο. ΚΡΑΝΟΣ HJC CL-Y VELA MC-5SF ας ελπισουμε να μας ταιριαξει αν οχι θα το πουλησω σε εναν υπαλληλο μου για την κορη του 20 ευρω κατω, είδωμεν!
υ.π το Nolan 87 εχει καταργηθει για οσους το ψαχνουν δυστηχώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom