Κρίση..WTF is that, welcome to Abu Dhabi!

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
crisis...μια άγνωστη λέξη για τους κατοίκους της υπερσύγχρονης πρωτεύουσας των Αραβικών Εμιράτων.Μία πόλη όπου ο οικοδομικός οργασμός, η πολυτέλεια και η υπερβολή είναι καθημερινότητα!



Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή… Παρόλο που οι γύρω περιοχές κατοικήθηκαν πριν από χιλιάδες χρόνια το σημερινό Αμπού Ντάμπι ιδρύθηκε το 1761 όταν ο τότε εμίρης έχτισε ένα κάστρο γύρο από ένα πηγάδι . Σύμφωνα με την τοπική παράδοση abu dhabi μεταφορικά σημαίνει «η γη της γαζέλας» μιας και στην περιοχή ξεδιψούσαν…γαζέλες. Κυριολεκτικά όμως σημαίνει «πατέρας των Ελαφιών». Στο κοντινό παρελθόν και όταν οι Βρετανοί ανακοίνωσαν πως μέχρι το 1971 θα αποσυρθούν από τον Περσικό Κόλπο ο σεΐχης Ζάεντ δημιούργησε τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα , ένα σύμπλεγμα 7 εμιράτων με πρωτεύουσα το Αμπού Ντάμπι. Ο πληθυσμός των Αράβων με το ζόρι ξεπερνά τις 600.000 όμως λόγω της ραγδαίας ανάπτυξης και του άφθονου χρήματος πολλοί ξένοι άφησαν τα πάτρια εδάφη τους και μετακόμισαν στην γη της επαγγελίας, περισσότεροι λοιπόν από ένα εκατομμύριο είναι οι αλλοδαποί! Οι οικονομικές εστίες του εμιράτου πηγάζουν από ….τις πετρελαιοπηγές και τον τουρισμό. Ενδεικτικά να αναφέρω πως παράγονται 2,2 εκατομμύρια βαρέλια πετρελαίου ημερησίως!!!!!!!
Το κέντρο του Αμπού Ντάμπι είναι γεμάτο καταπράσινα πάρκα , ουρανοξύστες και τεράστιες λεωφόρους με πιο γνωστή την Corniche ! Περιπλανώμενοι στο κέντρο του θα πάθετε αυχενικό σύνδρομο, θα κοιτάτε ψηλά! Ουρανοξύστες παντού!





Τι να δείτε , πληροφορίες:

1. Το τζαμί του Σεΐχη Ζάιντ: Αποτελεί το μεγαλύτερο τζαμί των εμιράτων και το 9 μεγαλύτερο στον Κόσμο! Στα σωθικά του χωρά 40000 προσκυνητές! Βέβαια η κιτσαρία δίνει και παίρνει…στο εσωτερικό του τζαμιού οι τοίχοι είναι διακοσμημένοι με πολύτιμους λίθους , οι πολυέλαιοι είναι φτιαγμένοι από χρυσό και κρύσταλλα Swarovski ενώ το χαλί που καλύπτει το εσωτερικό του τζαμιού είναι το μεγαλύτερο στον κόσμο (5600τ.μ. και περίπου 47 τόνους βάρος!) Τι άλλο να γράψεις… να γράψεις για τα μάρμαρα? Ναι κύριοι είναι από την Πεντέλη. Να γράψεις για τους 4 μιναρέδες…115 μέτρα ύψος…και καλυμμένοι με φύλλα χρυσού…Είπαμε Υπερβολή παντού!






2. Παλάτι Qasral Hosn: είναι το παλάτι που λέγαμε στην αρχή, το παλαιότερο κτίριο στην πόλη.

3. Yasisland: Οι φίλοι της F1 το γνωρίζουν! Πρόκειται για ένα νησί 25000 στρεμμάτων όπου εδρεύουν…πίστα αγώνων, θεματικά πάρκα, θαλάσσια πάρκα και βέβαια το μοναδικό και επιβλητικό Ferrari word park….όπου με 50 ευρώ είσοδο θα έχετε την ευκαιρία να μάθετε την ιστορία της Ιταλικής αυτοκινητοβιομηχανίας , να οδηγήσετε… εικονικά σε εξομοιωτή φόρμουλα, να ψωνίσετε προϊόντα Ferrari…και τέλος να κάνετε βόλτα με το τρενάκι που πιάνει τα 2g!








4. Πάρκο πολιτιστικής κληρονομιάς. Βρίσκεται δίπλα στο Marinamall , σκοπός του πάρκου είναι να «μεταφέρει» τον επισκέπτη πίσω στον χρόνο…όταν το Αμπού Ντάμπι…δεν είχε ανακαλύψει το πετρέλαιο….

5. Ψώνια….Marine mall θα τα βρείτε όλα , al Wahda mall, Khalidiyah Mall, χαμός…





6. Ξενοδοχεία…Emirates palace….τι να λέμε…5* ξενοδοχείο , ο ορισμός της πολυτέλειας αλλά και της κιτσαρίας…Μέχρι και Atm μηχάνημα έχουν…όχι όμως για λεφτά…αλλά για χρυσό!



7. Φαγητό –διασκέδαση : Στα ξενοδοχεία υπάρχουν τα πάντα όμως υπάρχουν δεκάδες εστιατόρια και καφέ όπου μπορείτε να απολαύσετε την τοπική κουζίνα όπως π.χ. το aldhafraπου είναι πάνω στην παραλία ! Για διασκέδαση…μόνο στα ξενοδοχεία, ενδεικτικά το jazz bar στο Hilton ή το zenith στο Sheraton.

8. Διαμονή…υπάρχουν ξενοδοχεία από 70-100 ευρώ την ημέρα με πρωινό έως….πολλές χιλιάδες ευρώ.

9. Δραστηριότητες: Σαφάρι….με 4χ4 Παιχνίδι στους αμμόλοφους , φαγητό σε σκηνή στο πουθενά και μπόλικη άμμο!



10. Πως πάμε στο Abu Dhabi….ε με αεροπλάνο βέβαια….με μοτό δεν παίζει…
καλείτε την αεροπορική εταιρεία Etihad ή τον αγαπημένο σας ταξιδιωτικό σύμβουλο και με 700 ευρουδάκια…φθάσατε!

11. Νόμισμα :Ντίραμ 1aed = 0,20euro…αλλά αυτά αλλάζουν

12. Βίζα για Έλληνες…on the spot αρκεί το διαβατήριο να έχει ισχύ περισσότερο από 6 μήνες.

13. Πότε να πάτε....όποτε σας παίρνει αρκεί να μην είναι την περίοδο Δεκέμβρη και Γενάρη...έχουν περίεργο καιρό καθώς επίσης και τον Αύγουστο όπου οι θερμοκρασίες φλερτάρουν τους 50 βαθμούς! Μέχρι και στις στάσεις των λεωφορείων έχουν aircondition!

14. όλες οι ακτές προσφέρονται για μπανάκι...αλλά αμα ζεις στην χλιδή των ξενοδοχείων...προτιμάς την πισίνα...ούτε άμμος να σου μπαίνει στο μαγιώ ούτε ενοχλητικοί , ούτε τίποτε!

Τέλος μπορείτε σε μια ώρα και μερικά λεπτά να πεταχτείτε μέχρι το εμιράτο του Ντουμπάι...για να θαυμάσετε λίγη ακόμα πολυτέλεια, επιβλητικά κτήρια και ψεύτικες ακτές...





Τις παραπάνω φωτός τις τράβηξα από ψηλότερο κτίριο του κόσμου Burj Khalifa στο Ντουμπάι, 828 μέτρα!!!

και επειδή είμαστε και μοτοσικλετιστικό φόρουμ ...πάρτε και ένα μπατσικό εργαλείο!



Αυτά εν ολίγοις,……σαλάμ αλέκουμ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ρε πως αλλαξε το Αμπου Νταρ Σαλαμ Ντε Κουλουαχ Λαμαρ Νταμπιιιιι.....:eek:...
σχεδον σαν χθες θυμαμαι τον Σεϊχη που ηξερα απο κει...























:p:roflmao::roflmao::p
...και μετα εμεις ασχολουμαστε με ΔΝΤ και μαλκιες....:Watching:...Λατερνα Φτωχεια κ Φιλοτιμο...και καλη καρδια...ειδικα βλεποντας το Αμπου Νταμπι και τη χλιδη που ρεει αφθονη...λες ενα "ασταδιαλα" και παμε παρακατω...δατς φοκιν λαϊφ...:UH:
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Εχω επισκεφτει το Abu Dhabi....πραγματικα ο ορισμος της υπερβολης !!! Δεν θα ξεχασω ποτε το συναισθημα μολις βγηκα απο το αεροδρομιο...νομιζα οτι προσγειωθηκα σε αλλο πλανητη !!!
Θα ειναι ωραια εμπειρια για οποιον μπορεσει να το επισκεφθει !!!
 

vasorfa

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
PRINCESS
Οταν λες το ψηλοτερο κτηριο;ενννοεεις το burj bubai;που στον οριζοντα συνειδητοποιεις οτι η γξ ειναι στρογγυλη;ωραιο ποσταρισμα!

Παντέρμο Μυλοπόταμο,
και να γενείς τσιμέντο,
μα απ'το πολύ φιλότιμο,
δεν κάνεις καλιμέντο.
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Οταν λες το ψηλοτερο κτηριο;ενννοεεις το burj bubai;που στον οριζοντα συνειδητοποιεις οτι η γξ ειναι στρογγυλη;ωραιο ποσταρισμα!

Παντέρμο Μυλοπόταμο,
και να γενείς τσιμέντο,
μα απ'το πολύ φιλότιμο,
δεν κάνεις καλιμέντο.
Bill,

η επίσημη ονομασία που έχει δοθεί στο "μακρινάρι¨είναι Burj khalifa (από το όνομα του Σεΐχη του Αμπού Ντάμπι Χαλίφα Μπιν Ζαγέντ Αλ Ναχγιάν), όμως είναι γνωστό και σαν Burj Dubhai (αρχική ονομασία)...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
υπαρχουν και αυτα τα κρατη!!!
αλλα σαν την Ελλαδαρα μας, σε κλιματολογικες συνθήκες ....δεξ υπαρχει.

Στάλθηκε από adveφον
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Πω πω το όνειρο της γυναίκας μου και όχι μόνο να βρεθούμε κάποτε εκεί. Ευτυχώς που κοιμάται τώρα που το διάβασα γιατί αλλιώς δεν θα την έβγαζα καθαρή....
Χιλια μπράβο! Αυτά που θα δεις εκεί πιστεύω ότι και 500 χρόνια να περάσουν στην Ελλάδα Αποκλείεται να τα δεις.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πω πω το όνειρο της γυναίκας μου και όχι μόνο να βρεθούμε κάποτε εκεί. Ευτυχώς που κοιμάται τώρα που το διάβασα γιατί αλλιώς δεν θα την έβγαζα καθαρή....
Γυναικεια ονειρα...Αντρικοι εφιαλτες...
Κι οπως λεει και καποιος εδω μεσα...οι αντρες απο δυο πραγματα ξεχωριζουν...:secret:το ενα ειναι η ΠΕΙΘΩ...:sneaky:παιρνεις το βλοσυρο σοβαρο αντρικο υφος και λες γεμάτα και κοφτά..."δεν υπαρχουν αυτα αγαπη μου...ΕΓΩ μιλαω " και ΕΛΠΙΖΕΙΣ να μην μπει στο Φορουμ...:hungover::roflmao::blackeye:
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Πολύ γέλασα Μου έφτιαξες το βράδυ!

Άμα την πιείς.... Αγάπη μου δεν μας περισσεύουν! Αφού ξέρεις, ήδη έχω κανονίσει 45 ημέρες Moto - Safari με τους κολλητούς μου από το Φόρουμ.... Άμα περισσέψει κανένα ευρώ βλέπουμε ....

Εσύ τι λες; Θα μπει στο Φόρουμ ή όχι...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πολύ γέλασα Μου έφτιαξες το βράδυ!
Άμα την πιείς.... Αγάπη μου δεν μας περισσεύουν! Αφού ξέρεις, ήδη έχω κανονίσει 45 ημέρες Moto - Safari με τους κολλητούς μου από το Φόρουμ.... Άμα περισσέψει κανένα ευρώ βλέπουμε ....
Εσύ τι λες; Θα μπει στο Φόρουμ ή όχι...
Πριν μπει και για να γινει σωστη δουλεια...πες της οτι γραφεις στο Φορουμ της Βουλης...:rage::punch::rage::punch::wacky::roflmao:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτά που θα δεις εκεί πιστεύω ότι και 500 χρόνια να περάσουν στην Ελλάδα Αποκλείεται να τα δεις.
Η Ελλαδα ομως, και σε 5000 χρονια, παλι πανεμορφη θα'ναι;)!
Ενω εκει κατω, μολις τελειωσει το μαυρο νερακι τους, θα γυρισουν εκει ακριβως που πρεπει να'ναι. Μεσα στην.. αμμο τους:cool:!!!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Η Ελλαδα ομως, και σε 5000 χρονια, παλι πανεμορφη θα'ναι;)!
Ενω εκει κατω, μολις τελειωσει το μαυρο νερακι τους, θα γυρισουν εκει ακριβως που πρεπει να'ναι. Μεσα στην.. αμμο τους:cool:!!!
Συμφωνώ μαζί σου αλλά όχι απολυτά. Εντάξει από θέμα φυσικής ομορφιάς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, αυτό ούτε καν να το συζητήσουμε, αλλά από εκεί και περά είναι παρά πολλά…

Εντάξει εμείς έχουμε την πρώτη ύλη (φυσική ομορφιά) αυτή έχουν όλα τα υπόλοιπα. Θα μου πεις ναι αλλά αυτή έχουν το μαύρο νεράκι γιατι εμείς δεν έχουμε …Ας το εκμεταλλευόμασταν… Και ότι ταξίδι ονειρευόμαστε και προγραμματίζουμε μια ζωή κοστολογώντας τα συν και τα πλην, τα ίσως και τα δεν, όσο αφορά της επιπτώσεις που πιθανών θα έχουμε από αυτά που θα ξοδέψουμε, γιατί αντιμετωπίζουμε ένα αν μην τη άλλο αβέβαιο μέλλον … Αν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα το κάναμε στην στιγμή… Όπως θα λέγαμε δεν πάμε για ένα φραπέ…

Δεν θα ήθελα να το αναλύσω παραπάνω, γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται …
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom