Κρανος

chaosm

Μέλος
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το κράνος και η ζώνη είναι παράβαση του κοκ και πρέπει να τιμωρείται. Το να μη φοράω κράνος αφορά εμένα και τη ζωή μου. Δεν ενοχλεί τον δίπλα μου ούτε τον φέρει σε κίνδυνο. Αν είμαι εγώ αναξιος να προστατεύσω το κεφάλι μου είναι δικό μου το πρόβλημα. Όλο το πανηγύρι γίνεται για τα πρόστιμα. Την ίδια ώρα που υπάρχουν χιλιάδες ανασφαλιστα οχήματα ανάμεσά μας. Την ώρα που υπάρχουν άθλιοι δρόμοι κλπ κλπ. Το θέμα ασφαλείας γενικά είναι θέμα παιδείας. Αυτό λείπει. Όχι ένας μπάτσος σε μια γωνία να γράψει 5 χωρίς κράνος να βγάλει το μεροκάματο και μετά να πάει για καφέ..
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το κράνος και η ζώνη είναι παράβαση του κοκ και πρέπει να τιμωρείται. Το να μη φοράω κράνος αφορά εμένα και τη ζωή μου. Δεν ενοχλεί τον δίπλα μου ούτε τον φέρει σε κίνδυνο. Αν είμαι εγώ αναξιος να προστατεύσω το κεφάλι μου είναι δικό μου το πρόβλημα. Όλο το πανηγύρι γίνεται για τα πρόστιμα. Την ίδια ώρα που υπάρχουν χιλιάδες ανασφαλιστα οχήματα ανάμεσά μας. Την ώρα που υπάρχουν άθλιοι δρόμοι κλπ κλπ. Το θέμα ασφαλείας γενικά είναι θέμα παιδείας. Αυτό λείπει. Όχι ένας μπάτσος σε μια γωνία να γράψει 5 χωρίς κράνος να βγάλει το μεροκάματο και μετά να πάει για καφέ..
Το οτι ειναι υποχρεωτικο ,ειναι θετικο.Οπως ειπες ειναι θεμα παιδειας η οποια ομως στο αρχικο της σταδιο επιβαλεται απο τους γονεις στα παιδια,απ το σχολειο στους μαθητες και απ την κοινωνια-κρατος στους πολιτες εωςοτου γινει εμπαιδωθει και γινει ενα ειδος συνηθειας θα μπορεσαμε να πουμε.
Βεβαια απ την αλλη εχεις και καποιο δικιο με τον μπατσο(απ τον οποιο λειπει επισης η παιδεια,καθως και η συναισθηση κρισης-καθηκοντος)διοτι γραφει τις κλησεις απλα για να γραψει-εισπραξει και οχι για να συναιτησει-προφυλαξει τον αναβατη,καθως μολις γραψει οσο χρειαζεται βλεπει αλλους ακρανωτους χωρις να επεμβαινει
Σε τελικη αναλυση ομως νοιωθω καλυτερα που ο γιος μου φοβαται τον μπατσο αφου απο τοτε που εφαγε την κληση φοραει το κρανος και την ζωνη
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το κράνος και η ζώνη είναι παράβαση του κοκ και πρέπει να τιμωρείται.
Πραγματικά, για κάτι τέτοια πόστς έπρεπε να υπάρχει "dislike" επιλογή.
Είναι να απορεί κανείς...
Αναρωτιέμαι αν θέλεις αλήθεια να μπούμε στον κόπο να σου εξηγήσουμε την απορία σου
 
Τελευταία επεξεργασία:

chaosm

Μέλος
Πραγματικά, για κάτι τέτοια πόστς έπρεπε να υπάρχει "don't like" επιλογή.
Είναι να απορεί κανείς...
Αναρωτιέμαι αν θέλεις αλήθεια να μπούμε στον κόπο να σου εξηγήσουμε την απορία σου
Ναι θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί αποτελεί παράβαση. Το να περάσω φανάρι ή να τρέχω ναι να το καταλάβω. Κάτι το οποίο θα βλάψει εμένα και μόνο γιατί αποτελεί παράβαση. Και επίσης γιατί δεν αποτελεί παράβαση το κράνος καπελακι από τα Lidl με 15 ευρώ; Αν πέσω δλδ με αυτό θα σώσω τη ζωή μου;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Γιατί σε μια σύγχρονη κοινωνία υποτίθεται ότι το κράτος μεριμνεί για τους πολίτες και τους θέλει υγιείς.
Αν εσύ οδηγείς χωρίς κράνος και πέσεις είναι πιο πιθανόν (σε αντίθεση με το να φόραγες) να:
α) σκοτωθείς. Πράγμα το οποίο ενοχλεί το κράτος, διότι θα χάσει έναν πολίτη κ εργατικό δυναμικό που συνεισφέρει στην οικονομία της χώρας
β) χτυπήσεις είτε ελαφρά είτε βαριά. Πράγμα το οποίο ενοχλεί το κράτος, διότι θα δαπανήσει χρήματα για την νοσοκομειακή σου περίθαλψη.
Χρήματα από τον προϋπολογισμό του κράτους (φόροι άλλων πολιτών) θα πρέπει να δωθούν για κάποια επέμβαση που θα χρειαστείς για να κρατηθείς στη ζωή ή ακόμη για μια αναπηρική σύνταξη αν καταλήξεις παραπληγικός.
(αυτά τα 2 μου έρχονται έτσι πολύ γρήγορα, πέρα από το κομμάτι ότι συγγενείς και φίλοι θα στεναχωρηθούν)

Το μέγα λάθος σου είναι ότι το κράνος και η ζώνη ισοδυναμούν με πρόστιμα και κλήσεις
 

chaosm

Μέλος
Γιατί σε μια σύγχρονη κοινωνία υποτίθεται ότι το κράτος μεριμνεί για τους πολίτες και τους θέλει υγιείς.
Αν εσύ οδηγείς χωρίς κράνος και πέσεις είναι πιο πιθανόν (σε αντίθεση με το να φόραγες) να:
α) σκοτωθείς. Πράγμα το οποίο ενοχλεί το κράτος, διότι θα χάσει έναν πολίτη κ εργατικό δυναμικό που συνεισφέρει στην οικονομία της χώρας
β) χτυπήσεις είτε ελαφρά είτε βαριά. Πράγμα το οποίο ενοχλεί το κράτος, διότι θα δαπανήσει χρήματα για την νοσοκομειακή σου περίθαλψη.
Χρήματα από τον προϋπολογισμό του κράτους (φόροι άλλων πολιτών) θα πρέπει να δωθούν για κάποια επέμβαση που θα χρειαστείς για να κρατηθείς στη ζωή ή ακόμη για μια αναπηρική σύνταξη αν καταλήξεις παραπληγικός.
(αυτά τα 2 μου έρχονται έτσι πολύ γρήγορα, πέρα από το κομμάτι ότι συγγενείς και φίλοι θα στεναχωρηθούν)

Το μέγα λάθος σου είναι ότι το κράνος και η ζώνη ισοδυναμούν με πρόστιμα και κλήσεις
Ξεκινάμε με το ότι στην Ελλάδα χρόνια τώρα δεν υπάρχει κράτος. Συνεχίζουμε με το ότι το θέμα του κράνους αποτελεί άλλο ένα εισπρακτικο μέτρο και αυτό το αντιλαμβάνεσαι γιατί για γράψιμο βγαίνουν προς το τέλος του κάθε μήνα γνωρίζοντας ότι ο κόσμος έχει πληρωθεί. Αν το κράτος το ένοιαζε πραγματικά για σένα θα υπήρχε καθημερινός έλεγχος.

Επίσης βάσης της λογικής σου θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά η χρήση μπότας κλπ εξοπλισμού. Μεγάλο ποσοστό που έχουν τρακαρει με μηχανή μηχανάκι έχουν υποστεί σοβαρές ζημιές σε πόδια.

Εγώ είτε με το μεγάλο είτε με το μικρό φοράω πάντα κράνος προδιαγραφών γιατί έτσι λέει το μυαλό μου. Όχι γιατί φοβάμαι τον μπατσο να μη με γράψει.
 

chaosm

Μέλος
Και ξέρεις έτσι. Άμα είναι και γνωστός ο μπάτσος. Τι κράνος και ασφάλεια και πινακίδα μου λες εσύ; εκεί που μιλάμε κλείνει και τον δρόμο στους άλλους για να φύγω. Τέτοιο κράτος η Ελλάδα. Όσο για το άρθρο που διάβασα το αρχικό όχι γιατρός. Ούτε νταλικερης δε πρέπει να το έχει συντάξει.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το κράνος και η ζώνη είναι παράβαση του κοκ και πρέπει να τιμωρείται. Το να μη φοράω κράνος αφορά εμένα και τη ζωή μου. Δεν ενοχλεί τον δίπλα μου ούτε τον φέρει σε κίνδυνο. Αν είμαι εγώ αναξιος να προστατεύσω το κεφάλι μου είναι δικό μου το πρόβλημα. Όλο το πανηγύρι γίνεται για τα πρόστιμα. Την ίδια ώρα που υπάρχουν χιλιάδες ανασφαλιστα οχήματα ανάμεσά μας. Την ώρα που υπάρχουν άθλιοι δρόμοι κλπ κλπ. Το θέμα ασφαλείας γενικά είναι θέμα παιδείας. Αυτό λείπει. Όχι ένας μπάτσος σε μια γωνία να γράψει 5 χωρίς κράνος να βγάλει το μεροκάματο και μετά να πάει για καφέ..
Φιλε μου ο τροπος που τα λες δειχνει ποσο λαθος ειμαστε ορισμενοι σαν πολιτες και τη λαθος νοοτροπια μας.Θα συμφωνησω μαζι σου οτι κανεναν δεν τον νοιαζει αν εσυ που δεν φορας κρανος παθεις κατι.Ομως υποχρεωνοντας τον καθεναν μας το κρατος να το φορεσεις προστατευει τον συνάνθρωπο μας ο οποιος φταιγοντας η οχι οταν θα συγκρουστει με καποιον μοτοσυκλετιστη εκει που πιθανων δεν θα παθαινε τιποτα αν φορούσε κρανος,χωρις αυτο μπορει απο ενα απλο εστω χτυπημα στο κεφαλι να μεινει στον τοπο με αποτελεσμα ο αλλος να τρεχει για μια ζωη στα δικαστηρια για ανθρωποκτονια απο αμελεια.Με οτι συνεπαγεται αυτο...Για αυτο σου λεω οτι ο δρομος δεν ειναι του καθενα απο εμας να κανει οτι γουσταρει και να κυκλοφορει οπως θελει...Αυτη ειναι η αποψη μου και στην λεω φιλικα παντα...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το ανωτερω κειμενακι που αναρτησε το bloko (οπως βεβαια εχουν κανει και πολλες αλλες ιστοσελιδες)πρωτοδημοσιευτηκε εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140550&highlight=κρανος

Και ειναι και απο τις λιγες φορες που δεν ενοχλουμε οταν τετοιου ειδους sites κοτσαρουν στο τελος και ενα "Κοινοποίησε το να σωθούν ζωές!!" προκειμενου να παρουν μερικα κλικ Αν και το συγκεκριμενο αυτην την φραση μαλλον παραπλανητικα την κολλησε στο κειμενο στο οποιο φυσικα δεν ανηκει
 

chaosm

Μέλος
Φιλε μου ο τροπος που τα λες δειχνει ποσο λαθος ειμαστε ορισμενοι σαν πολιτες και τη λαθος νοοτροπια μας.Θα συμφωνησω μαζι σου οτι κανεναν δεν τον νοιαζει αν εσυ που δεν φορας κρανος παθεις κατι.Ομως υποχρεωνοντας τον καθεναν μας το κρατος να το φορεσεις προστατευει τον συνάνθρωπο μας ο οποιος φταιγοντας η οχι οταν θα συγκρουστει με καποιον μοτοσυκλετιστη εκει που πιθανων δεν θα παθαινε τιποτα αν φορούσε κρανος,χωρις αυτο μπορει απο ενα απλο εστω χτυπημα στο κεφαλι να μεινει στον τοπο με αποτελεσμα ο αλλος να τρεχει για μια ζωη στα δικαστηρια για ανθρωποκτονια απο αμελεια.Με οτι συνεπαγεται αυτο...Για αυτο σου λεω οτι ο δρομος δεν ειναι του καθενα απο εμας να κανει οτι γουσταρει και να κυκλοφορει οπως θελει...Αυτη ειναι η αποψη μου και στην λεω φιλικα παντα...
Η παιδεία λείπει. Απλά μπερδεύεται κάποια πράγματα. Άλλο η παιδεία για το σωστό και άλλο η επιβολή κάποιων πραγμάτων που σκοπό δεν έχουν τόσο τη προστασία αλλά την εισπραξη. Αν το κράτος το ένοιαζε πραγματικά για σένα θα έπρεπε να έχει κάνει 1.000.000 πράγματα πριν φτάσει να σε γράψει για ένα κράνος.

Μου θυμίζει ένα περιστατικό σε έναν δρόμο προχθές. Άλλαξε η φορά του δρόμου και η τοπική τροχαία αντί να βάλει ένα περιπολικό στην είσοδο του δρόμου να ενημερώνει τους λίγους οδηγούς που τον χρησιμοποιουσαν ότι άλλαξε η φορά παρακαλώ πηγαίνετε από τον άλλο δρόμο, έβαλε το περιπολικό πιο μέσα στον δρόμο και απλά τους έγραφε όλους όσους έμπαιναν. Σήμανση και πινακίδες δεν είχαν μπει.

Και όταν ρώτησα τον μπάτσο γιατί δε κάνει το αυτονόητο μου απάντησε ότι είναι εκεί για να επιβεβαιώνουν τη παράβαση...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Φιλε μου ο τροπος που τα λες δειχνει ποσο λαθος ειμαστε ορισμενοι σαν πολιτες και τη λαθος νοοτροπια μας.Θα συμφωνησω μαζι σου οτι κανεναν δεν τον νοιαζει αν εσυ που δεν φορας κρανος παθεις κατι.Ομως υποχρεωνοντας τον καθεναν μας το κρατος να το φορεσεις προστατευει τον συνάνθρωπο μας ο οποιος φταιγοντας η οχι οταν θα συγκρουστει με καποιον μοτοσυκλετιστη εκει που πιθανων δεν θα παθαινε τιποτα αν φορούσε κρανος,χωρις αυτο μπορει απο ενα απλο εστω χτυπημα στο κεφαλι να μεινει στον τοπο με αποτελεσμα ο αλλος να τρεχει για μια ζωη στα δικαστηρια για ανθρωποκτονια απο αμελεια.Με οτι συνεπαγεται αυτο...Για αυτο σου λεω οτι ο δρομος δεν ειναι του καθενα απο εμας να κανει οτι γουσταρει και να κυκλοφορει οπως θελει...Αυτη ειναι η αποψη μου και στην λεω φιλικα παντα...
Ακριβώς αυτο
 

chaosm

Μέλος
Άμα θέλουμε έναν μπάτσο πάνω από το κεφάλι μας επιβάλει το καλό μας υπάρχει βαθύτερο πρόβλημα

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Καλημέρα .
Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν αυτές οι αντιπαραθέσεις για την χρήση κράνους ..
Και βέβαια θα πρέπει να είναι υποχρεωτική η χρήση του, με ακόμα ακριβότερα προστιματα και αφαίρεση διπλώματος μεγαλύτερη των 10 ημερών και πολλά αλλά ακόμα .(το αν επιλεκτικά εφαρμόζεται και αν κατά καιρούς βγαίνει το "πόρισμα " ότι γίνεται για εισπρακτικούς λόγους είναι άλλη συζήτηση και δεν μηδενίζει το "πρέπει")
Βέβαια στην χώρα που κυριαρχει η ανομία (αποτέλεσμα της υπέρ δημοκρατίας ) και οπου ο πεζός είναι κινούμενος στόχος όταν προσπαθεί να περάσει τον δρόμο , ο άνθρωπος με ειδικές ανάγκες πρέπει να γίνει χειριστής ελικόπτερου για να μετακινηθεί μιας και οι ράμπες στα πεζοδρόμια είναι για να παρκάρεις ευκολότερα πάνω στο πεζοδρόμιο.
Ο πεζός επίσης (άλλος πρόβατο αυτός ) περπατάει στον δρόμο και όχι στο πεζοδρόμια από επιλογή και άποψη και όχι γιατί δεν μπορεί λόγο παρκαρισμένων οχημάτων .
Και τώρα κάνουμε συζητήσεις αν είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει χρήση κρανους.
Είναι όλα θέματα ΠΑΙΔΕΙΑΣ θα συμφωνήσω μαζί σου (της οποίας πρωταγωνιστες παιδαγωγοί είναι πρώτιστος οι γονείς και μετέπειτα τα επιμορφωτικά κέντρα -κρατικά σχολεία ) και όχι του ανύπαρκτου κράτους ,το οποίο αν το δεις λογικά απαρτίζεται από ανύπαρκτους και απαίδευτους πολίτες οι οποίοι κουβαλάνε τα "κουσούρια"των προηγούμενων γενεών οι οποίοι και θα μεταλαμπάδευσουν και αυτοί με την σειρά τους στην επόμενη γενιά ..
Όποτε όταν γκρινιάζει κάποιος για το ανύπαρκτο κράτος (πρώτος στην φωνή και εγώ ) ας κάνει μια μικρή ατομική αυτοκριτική πρώτα ,ας σεβαστεί αυτός πρώτος τους νόμους και κανόνες της κοινωνίας που εχει επιλέξει να ζει, ας σεβαστεί τον συμπολίτη του και μετά σαν σωστό και ενεργό μέλος της κοινωνίας που ζει (από επιλογή πάντα γιατί υπάρχουν και τα βουνά )μπορεί να απαιτεί ένα κράτος σοβαρό και ένα αστυνομικό όργανο το όποιο δεν θα κοιτάει να του αδειάσει το πορτοφόλι !!
Άρα λοιπόν σύντροxε και συμπολίτη chaosm τα δίκια που (πολύ σωστά ) έχεις για το ανύπαρκτο κράτος και τα ευτράπελα του δεν σου δίνουν το δικαίωμα να αντιτίθεσαι σε θέματα κοινής λογικής επειδή απλά Θεωρείς ότι είναι δικαίωμα σου !!(πιστευω ότι πνιγμένοι από τα "δίκια"μας πολλές φορές αντιδρούμε λάθος )
Γιατί με έναν ανάλογο τρόπο και εμένα που δεν μου αρέσει που τα παιδάκια μου δεν μπορούν να περάσουν τον δρόμο (και οι μπάτσοι είναι ανύπαρκτοι γράφοντας μόνο "ακρανοτους" μοτοσικλετιστές )πρέπει να κυκλοφορώ με ένα κάβουρα και σε όποιον δεν σταματάει σε διαβάση πεζών να του κάνω το όχημα "εικαστική παρέμβαση" ...και να του πω κιόλας συγνώμη δεν φταις εσυ που δεν σταματάς στις διαβάσεις πεζών αλλά το ανύπαρκτο κράτος!!
(Πάντα στα πλαίσια της συζήτησης οι παρατηρήσεις και όχι επι προσωπικού )
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Μεγάλη κουβέντα το κράνος αν δεν είναι το αξεσουάρ του χεριού..!!...( το λέω εγώ που και ή κόρη μου και σε λίγα χρόνια και ο γιός μου δεν Καβαλάμε Μότο χωρίς κράνος και κολάρο όλα ξεκινάνε απο εμάς...!!.)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Μου θυμίζει ένα περιστατικό σε έναν δρόμο προχθές. Άλλαξε η φορά του δρόμου και η τοπική τροχαία αντί να βάλει ένα περιπολικό στην είσοδο του δρόμου να ενημερώνει τους λίγους οδηγούς που τον χρησιμοποιουσαν ότι άλλαξε η φορά παρακαλώ πηγαίνετε από τον άλλο δρόμο, έβαλε το περιπολικό πιο μέσα στον δρόμο και απλά τους έγραφε όλους όσους έμπαιναν. Σήμανση και πινακίδες δεν είχαν μπει.

Και όταν ρώτησα τον μπάτσο γιατί δε κάνει το αυτονόητο μου απάντησε ότι είναι εκεί για να επιβεβαιώνουν τη παράβαση...
Ο λόγος που δεν πρόκειται να απαντήσω ή να συνεχίσω την όποια συζήτηση φαίνεται ξεκάθαρα εδώ με αφορμή το παραπάνω σου ποστ.
Τι σχέση έχει το παραπάνω περιστατικό με τη χρήση κράνους?
Τα έχεις μπερδεμένα στο κεφάλι σου και επικρατεί μια σύγχυση περί κράνους - πολιτείας - παιδείας - αστυνομίας και υποτίθεται με τα "επιχειρήματά" σου προσπαθείς να μας πείσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην ιταλια....αν σε τσακωσουν χωρίς κράνος, σου κατάσχουν την μηχανή και σου ρίχνουν ένα πρόστιμο που το θυμάσαι σε όλη σου τη ζωή!

Φοράτε το κράνος αδέρφια.....!!
Και ας κάνει ότι θέλει ο κοκ και η αστυνομία !
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ολοι εμεις εδω στον χωρο αγαπαμε τα ταξιδια με την μηχανη και για αυτο τον λογο θεωρω οτι πρεπει να προσεχουμε τον εαυτο μας λαμβανοντας αυτα τα μετρα που θεωρουμε οτι θα μας διασφαλισουν να κανουμε αυτο που αγαπαμε
ειναι σιγουρο οτι ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του οπως ειναι σιγουρο οτι η αποτελεζματικοτητα μακροπροθεζμα!! γενικως ειναι προιον συλλογικης προσπαθειας και οχι ατομικης καθως και οτι βασιζετε στο μινιμουμ της κοινης λογικης!!!
 

chaosm

Μέλος
Ο λόγος που δεν πρόκειται να απαντήσω ή να συνεχίσω την όποια συζήτηση φαίνεται ξεκάθαρα εδώ με αφορμή το παραπάνω σου ποστ.
Τι σχέση έχει το παραπάνω περιστατικό με τη χρήση κράνους?
Τα έχεις μπερδεμένα στο κεφάλι σου και επικρατεί μια σύγχυση περί κράνους - πολιτείας - παιδείας - αστυνομίας και υποτίθεται με τα "επιχειρήματά" σου προσπαθείς να μας πείσεις.
Δε προσπαθώ να πείσω κανέναν γιατί πολύ απλά δεν με επηρεάζει το αν θα φοράς εσύ κράνος ή όχι. Εσύ μπερδεύεσαι. Κ σου είπα ότι πρώτος φοράω κράνος γιατί το κρίνω εγώ όχι γιατί μου το επιβάλει το κράτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom