Κυνήγι εικόνων στα Πιέρια.

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ελεύθερο κάμπινγκ Ταξιδιωτική Φωτογραφία και τοπίου.

Τα Πιέρια είναι ένας μαγικός και αγαπημένος τόπος.
Γεμάτος θρύλους με Νεράιδες, ξωτικά, στοιχειά και πως είναι δυνατόν με τέτοια πυκνά δάση να μην δεν υπάρχουν απο την αρχαιότητα τέτοιες ιστορίες.

Οχι δεν είδαμε κάτι παράξενο το διήμερο που περάσαμε στην καρδιά των Πιέριων
ίσως γιατί δεν πήγαμε για κάτι τέτοιο και ότι ψαχνεις αργά η γρήγορα θα το βρείς.
Αυτό που ψάχναμε εμείς ήταν λίγη ησυχία απο την βοή της πόλης και την φασαρία του μυαλού μας
και ευτυχώς βρίκαμε άφθονη απο δαύτη και όπως πάντα κάνουμε στις εκδρομές μας κυνηγάμε εικόνες απο τα τοπία τα ηλιοβασιλέματα
τα αστέρια τα σύνεφα τους ανθρώπους τα πλάσματα που συναντάμε και τις στιγμές απο το ταξίδι.
Η φωτογραφία είναι πλέον σαν αυτοσκοπός όπου θα πάμε χωρίς να γινόμαστε όμως φανατικοί και κολλημένοι πάνω σε αυτό,
εαν βγεί κάτι καλό μια καλή εικόνα είναι οκ αν δεν βγεί πάλι είναι οκ γιατί όπως λένε οι σοφοί στο ταξίδι αξίζει ο δρόμος ποιο πολύ και όχι απαραίτητα ο προορισμός.

 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το HandPan που ακούγετε στο βιντεο δίπλα στην φωτιά το βράδυ αλλά δεν βλέπετε γιατί χρειαζόταν παραπάνω φωτισμός
είναι ένα μουσικό όργανο που με μάγεψε τα τελευταία χρόνια και τα καλά του αυτοκίνητου είναι ότι μπορώ να το κουβαλήσω μαζί μου
εύκολα και να παίξω παντού σε αντίθεση με την ηλεκτρική κιθάρα που χρειάζομαι ρεύμα, με τον jimnάκο μπορώ να κουβαλίσω παραπάνω πράγματα
όπως φακούς για την φωτογραφική και παραπάνω εξοπλισμό για τα βίντεο μου ένω στα ταξίδια με την μοτοσυκλετα
γίνομαι ποιο ινδιάνος δυσκολεύομαι πολύ να φορτώσω πάνω πράγματα που τα θέλω δίπλα μου στο βουνό
είπαμε σε αυτήν την ζωή δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και αναγκαστικά κάνουμε συμβιβασμούς σε πολλά πράγματα και το κάθε πράγμα
έχει την δική του ομορφιά και γοητεία.
Συμβαίνει κάτι μαγικό μέσα μου και γύρω μου όταν παίζω μουσική έξω στην φύση και αν είσαι δίπλα μόνο μπορείς να το καταλάβεις.

 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Παραθέτω τις εικόνες που έβγαλα σε αυτό το διήμερο και το βίντεο ξέρωντας ότι δυο και τρείς μέρες δεν είναι αρκετό για να τσακώσω τις εικόνες που θα ήθελα και ότι πάντα υπάρχει το καλύτερο και όλα είναι ένας δρόμος προς την τελειότητα που ποτέ δεν πρόκειται να κατακτηθεί, μη φοβάστε την τελειότητα είχε πει ο τρελός Νταλί γιατί δεν θα την πετύχετε ποτέ και ο δικός μας ο Πλάτωνας έλεγε - Εις την τελειότητα του ανθρώπου τρία δει συνδράμειν, φύσιν, μάθησιν, και άσκησιν.
Ένας αητός με κορόιδευε και δεν μπόρεσα να τον πιάσω στο πλάνο και κάδρο με τίποτε, το πρωί δεν ξύπνησα γιατί αντί να βάλω το ξυπνητήρι στις έξι το πρωί το έβαλα καταλάθος το απογεύμα με αποτέλεσμα να μη ξυπνήσω την ώρα που ήθελα και να χάσω το κάδρο που προγραμμάτιζα για την αυγή και το πρωινό κόκκινο του του ήλιου στις κορφές του Όλυμπου απο απέναντι.
Στους χωματόδρομους των Πιέριων μου έχει τύχει να πηδάνε με δυο σάλτα απο μπροστά μου ζαρκάδια αστραπιαία και να εξαφανίζονται μέσα στα σκοτεινά δάση χωρίς να προλάβω να πιάσω καν την φωτογραφική. Θέλει κάρτερι καμουφλάζ και άπλετη υπομονή για να φωτογραφίσεις άγρια ζωή και κάπου εκεί είναι και η ομορφιά αυτού του ΄σπορ΄ νομίζω και κάπου εκεί είναι που σε τέτοια μέρη δρόμους κορφές και βουνά πάντα στην επιστροφή με πιάνω να μουρμουράω θα ξάναρθουμε εδώ πάνω.






 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ωραιες φωτο και πολυ όμορφα τοπια!
Περιμένω και εγω τον χειμώνα για ένα φωτο- ταξίδι.
Καλά με τα χιόνια αλλάζει όλο το πεδίο.. αλλά είναι ποιο δύσκολα για ελεύθερο κάμπινγκ και προσέγγιση στις κορφές!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γεια σου βρε καλλιτέχνη τατού...! :friendship:
(Το Handpan το έχω βάλει στο μάτι τον τελευταίο καιρό...
με εντυπωσίασε ο ήχος του...)
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Γεια σου βρε καλλιτέχνη τατού...! :friendship:
(Το Handpan το έχω βάλει στο μάτι τον τελευταίο καιρό...
με εντυπωσίασε ο ήχος του...)
Ναι εχει χαρακτηριστικό και ιδιαίτερο ήχο.
 
Top Bottom