Κυριακή 19/02 σβέλτη καταδρομική στη Ρούμελη

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολλές φορές έχω περάσει αλλά δεν έχω σταματήσει ποτέ στο Μαυρολιθάρι.

Λείπει ο ληστής του Χρηστάρα αλλά δε χωρούσε στο πλάνο.



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τρομερό.....γράφει μεγάλα νούμερα στο ταξίδι.
Και είναι μια κουκλα
Αδικημένο μηχανακι τουλκάχιστον στην Ελλάδα των τρελών ιπποδυνάμεων που ποιός θα αγόραζε μηχανάκι ST με μόλις 123 άλογα OMG!! ΄Άντε κάνας γραφικός χοντάκιας κάνα VFR 800!!

Η μοτοσυκλετά όμως ήταν ξυράφι για την κατηγορία, είχα την χαρά να την έχω για μια μέρα, παπί στη πόλη πέρναγε απο παντού, άνετα ψηλα clip on, ωραίος κινητήρας φυσικά ροπάτος και γρήγορη γεωμετρία. θα μπορούσα πολύ άνετα να ζήσω με μια τέτοια μηχανή. Που για μένα ήταν και είναι και πολύ όμορφη.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καναμε και μερικες αλλαξοκολιες στα εργαλεια.
Δοκιμασα το 1290 του lospsi .....πολυ καλο μηχανακι, ικανοτατο στην ασφαλτο, αλλα στημενο και για χωμα, πραγμα που εμενα πλεον δεν με ενθουσιαζει.
Το 1190 δειχνει πλεον τα χρονακια του και μου φανηκε αρκετα τραχυ, μετα το XR......

τεσπα......μονος μου και ολοι σας γατακια

Η δύναμη της συνήθειας...
Πριν από 1 χρόνο, κάτοχος XR και οδηγώντας το 1290 μου φάνηκε περιέργο, ψηλό, απότομο. Δεν τρελάθηκα. Τώρα, κάνοντας το αντίστροφο και κάτοχος πλέον του 1290, το XR επίσης μου φάνηκε αρκετά διαφορετικό απ' ότι θυμόμουν. Σχεδόν ξένο.
Με παραξένε πολύ η θέση οδήγησης, συνηθισμένος πλέον να κάθομαι "πάνω" αντί για μέσα. Σίγουρα το BMW είναι αρκετά πιο δρομίσιο αν και νομίζω ότι αν ο XR Maniac το έκανε βόλτα στα ορεινά κομμάτια θα του άρεσε περισσότερο. Λεπτομέρειες σε φρένα, σίφτερ (καλύτερο το XR) και εντυπωσιακή η ευχρηστία της 6ης του στην Ε.Ο., παρόλα αυτά νομίζω ότι αυτό το "γρύλισμα" που κάνει το μοτέρ του είναι λίγο κάπως κουραστικό σε σχέση με το πιο ομαλό δούλεμα του ΚΤΜ σε αντίστοιχες ταχύτητες και στροφές.
Μηχανάρες, τι να λέμε, να 'μαστε καλά να τα οδηγούμε και να τα χαιρόμαστε.



Είναι και πρώτες βόλτες και γνωριμία βέβαια και δεν ήθελα να στεναχωρήσω την μοναχική ψυχή με αυτό


:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η δύναμη της συνήθειας...
Πριν από 1 χρόνο, κάτοχος XR και οδηγώντας το 1290 μου φάνηκε περιέργο, ψηλό, απότομο. Δεν τρελάθηκα. Τώρα, κάνοντας το αντίστροφο και κάτοχος πλέον του 1290 επίσης που φάνηκε αρκετά διαφορετικό απ' ότι θυμόμουν. Σχεδόν ξένο.
Με παραξένε πολύ η θέση οδήγησης, συνηθισμένος πλέον να κάθομαι "πάνω" αντί για μέσα. Σίγουρα το BMW είναι αρκετά πιο δρομίσιο αν και νομίζω ότι αν ο XR Maniac το έκανε βόλτα στα ορεινά κομμάτια θα του άρεσε περισσότερο. Λεπτομέρειες σε φρένα, σίφτερ (καλύτερο το XR) και εντυπωσιακή η ευχρηστία της 6ης του στην Ε.Ο., παρόλα αυτά νομίζω ότι αυτό το "γρύλισμα" που κάνει το μοτέρ του είναι λίγο κάπως κουραστικό σε σχέση με το πιο ομαλό δούλεμα του ΚΤΜ σε αντίστοιχες ταχύτητες και στροφές.
Μηχανάρες, τι να λέμε, να 'μαστε καλά να τα οδηγούμε και να τα χαιρόμαστε.



Είναι και πρώτες βόλτες και γνωριμία βέβαια και δεν ήθελα να στεναχωρήσω την μοναχική ψυχή με αυτό
:p

:cool:
Όταν θα είσαι με δαυτο....θα είναι του αμιρου ο μπλε σίφουνας εκεί.
Μην με αναγκάσετε να βάλω τις βαλβίδες από το άλλο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
O καλλιτέχνης

..και ο ερασιτέχνης κάτω
Έβαλες τον ήλιο κόντρα στον φακό βρε ψηλε....τι να σου κάνει το τηκεφωνακι?
Την άλλη φορά κανόνισε να φωτίζεται το αντικείμενο του πόθου και όχι εσύ.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έβαλες τον ήλιο κόντρα στον φακό βρε ψηλε....τι να σου κάνει το τηκεφωνακι?
Την άλλη φορά κανόνισε να φωτίζεται το αντικείμενο του πόθου και όχι εσύ.
Ε μα γι'αυτο σε είπα καλλιτέχνη!

Ίδια ώρα, ίδιο μέρος, κόντρα ήλιος αλλά εσύ έβγαλες αποτέλεσμα! Το ξέρω ότι πρέπει να φωτίζεται το θέμα αλλά τι κάνουμε όταν το θέμα είναι κόντρα στον ήλιο? (Ρητορικό το ερώτημα, προφανώς και υπάρχουν τρόποι, ρυθμίσεις κτλ )
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Έμπλεξα λίγο με τη δουλειά και δεν σχολίασα ...
Η βόλτα ήταν πραγματικά πολύ ωραία, ο καιρός σούπερ, και πέρασα μέρη που την τελευταία φορά που είχα περάσει ήταν χώμα ...
Πιο πολύ απ όλα όμως, ευχαριστήθηκα την παρέα και φίλους που γνώρισα για πρώτη φορά.

Αυτό που δεν ευχαριστήθηκα ήταν ότι δεν ήμουν με το μηχανάκι μου ... :laugh:
Πήγα να "εξυπηρετήσω" ένα φίλο, που με παρακάλαγε ... :laugh: ρε Μήτσο θα μου μείνει από μπαταρία το 1190, έχουν σκουριάσει οι δισκόπλακες κτλ κτλ
Αλλά δεν μπορούσα να το στρίψω το ρδέλο με τίποτα ...
Τουλαχιστον στο γυρισμό, εμαθα τι σημαίνει με αυτό το μοτοσακό η ρεπρίζ 200-260 ... όσο ζεις μαθαίνεις ...

Ακολουθούν ολίγες φωτό, έτσι για το καλό :) ελπίζω η επόμενη να είναι κάτω από 400 χλμ ...
 
Top Bottom