Κόστος εκτελωνισμού δεμάτων απο χώρες εκτός Ε.Ε

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ρε παιδιά μου ζήτησε ένας φίλος και του παρήγγειλα ένα ρολόι απο ebay Κίνα. Αξία 37€. Εγώ έχω σταματήσει τις αγορές απο China κλπ γιατί παίζουν θέματα με το τελωνείο απ ότι έχω καταλάβει τελευταία και αν θέλω κάτι προσπαθώ να το βρω απο πωλητή που είναι Ευρώπη ή έχει τέλοσπαντων κάποια φορολογγική αποθήκη Ευρώπη, συνήθως Ολλανδία.

Εν ολίγοις το πέρασαν τελωνείο το πανάκριβο αυτό αντικείμενο και έφαγε καπέλο 24€! Τί διάολο γίνεται? Έχω στείλει μήνυμα να μου πουν ποιό τελωνείο είναι υπεύθυνο για τις τελωνειακές χρεώσεις να μιλήσω με έναν άνθρωπο να μου πει βάσει ποιάς νομοθεσίας βάζουν 70% δασμούς!

So much for capitalism and free market που λένε και στο χωριό μου..!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ρε παιδιά μου ζήτησε ένας φίλος και του παρήγγειλα ένα ρολόι απο ebay Κίνα. Αξία 37€. Εγώ έχω σταματήσει τις αγορές απο China κλπ γιατί παίζουν θέματα με το τελωνείο απ ότι έχω καταλάβει τελευταία και αν θέλω κάτι προσπαθώ να το βρω απο πωλητή που είναι Ευρώπη ή έχει τέλοσπαντων κάποια φορολογγική αποθήκη Ευρώπη, συνήθως Ολλανδία.

Εν ολίγοις το πέρασαν τελωνείο το πανάκριβο αυτό αντικείμενο και έφαγε καπέλο 24€! Τί διάολο γίνεται? Έχω στείλει μήνυμα να μου πουν ποιό τελωνείο είναι υπεύθυνο για τις τελωνειακές χρεώσεις να μιλήσω με έναν άνθρωπο να μου πει βάσει ποιάς νομοθεσίας βάζουν 70% δασμούς!

So much for capitalism and free market που λένε και στο χωριό μου..!
Απο εδω τοσο περιπου χρεωνουν. Και κανει και κανα 2μηνο να ερθει!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε παιδιά μου ζήτησε ένας φίλος και του παρήγγειλα ένα ρολόι απο ebay Κίνα. Αξία 37€. Εγώ έχω σταματήσει τις αγορές απο China κλπ γιατί παίζουν θέματα με το τελωνείο απ ότι έχω καταλάβει τελευταία και αν θέλω κάτι προσπαθώ να το βρω απο πωλητή που είναι Ευρώπη ή έχει τέλοσπαντων κάποια φορολογγική αποθήκη Ευρώπη, συνήθως Ολλανδία.

Εν ολίγοις το πέρασαν τελωνείο το πανάκριβο αυτό αντικείμενο και έφαγε καπέλο 24€! Τί διάολο γίνεται? Έχω στείλει μήνυμα να μου πουν ποιό τελωνείο είναι υπεύθυνο για τις τελωνειακές χρεώσεις να μιλήσω με έναν άνθρωπο να μου πει βάσει ποιάς νομοθεσίας βάζουν 70% δασμούς!

So much for capitalism and free market που λένε και στο χωριό μου..!
Νομίζω ότι από τα 21-22€ που είναι ελεύθερα τελωνιακώς έως τα 150€ αυτή η χρέωση είναι πάγια... :thumbsdown:
Νομίζω ξαναλέω...
Από κει και πάνω αυξάνεται αναλόγως...:muted:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ρε παιδιά μου ζήτησε ένας φίλος και του παρήγγειλα ένα ρολόι απο ebay Κίνα. Αξία 37€. Εγώ έχω σταματήσει τις αγορές απο China κλπ γιατί παίζουν θέματα με το τελωνείο απ ότι έχω καταλάβει τελευταία και αν θέλω κάτι προσπαθώ να το βρω απο πωλητή που είναι Ευρώπη ή έχει τέλοσπαντων κάποια φορολογγική αποθήκη Ευρώπη, συνήθως Ολλανδία.

Εν ολίγοις το πέρασαν τελωνείο το πανάκριβο αυτό αντικείμενο και έφαγε καπέλο 24€! Τί διάολο γίνεται? Έχω στείλει μήνυμα να μου πουν ποιό τελωνείο είναι υπεύθυνο για τις τελωνειακές χρεώσεις να μιλήσω με έναν άνθρωπο να μου πει βάσει ποιάς νομοθεσίας βάζουν 70% δασμούς!

So much for capitalism and free market που λένε και στο χωριό μου..!
Πίκρα η κατάσταση Βαγγέλη, το όριο πια έχει πέσει στα 22 ευρώ!!!!! Οτιδήποτε είναι παραπάνω περνάει τελωνείο και τα σκίζουν εξεπίτηδες απ' όσο έχω καταλάβει για να αποθαρρύνουν τις αγορές από Κίνα :mad::punch::panda:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε παιδιά μου ζήτησε ένας φίλος και του παρήγγειλα ένα ρολόι απο ebay Κίνα. Αξία 37€. Εγώ έχω σταματήσει τις αγορές απο China κλπ γιατί παίζουν θέματα με το τελωνείο απ ότι έχω καταλάβει τελευταία και αν θέλω κάτι προσπαθώ να το βρω απο πωλητή που είναι Ευρώπη ή έχει τέλοσπαντων κάποια φορολογγική αποθήκη Ευρώπη, συνήθως Ολλανδία.

Εν ολίγοις το πέρασαν τελωνείο το πανάκριβο αυτό αντικείμενο και έφαγε καπέλο 24€! Τί διάολο γίνεται? Έχω στείλει μήνυμα να μου πουν ποιό τελωνείο είναι υπεύθυνο για τις τελωνειακές χρεώσεις να μιλήσω με έναν άνθρωπο να μου πει βάσει ποιάς νομοθεσίας βάζουν 70% δασμούς!

So much for capitalism and free market που λένε και στο χωριό μου..!
Επίσης μπορείς να αποφύγεις το τελωνείο σε μεγάλα ποσά εκμεταλλευόμενος την μέθοδο αποστολής "Priority direct mail" σε όσα ηλεκτρονικά καταστήματα τη διαθέτουν... ;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κινητο αξιας 240 ευρω, χρεωθηκε στο τελωνειο 40 ευρω επιπλεον!
Κινητο αξιας 140 ευρω, χρεωθηκε στο τελωνειο 40 ευρω επιπλεον!

Με διαφορα δυο τρεις μερες παρελαβα το ενα απο το αλλο!!!!
Εκεινες τις μερες ο τελωνης, μαλλον καπως του εκατσε το νουμερο 40 στο κεφαλι, και οτι περνουσε απο μπροστα του........... 40 ευρω του ¨εριχνε¨!!!!!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βασικα, ακριβως αυτο συμβαινει. Οταν επαναπατριστηκα απο Περσικο εφερα με καργκο 2 κουτες με προσωπικα πραγματα, δλδ ρουχα , παπουτσια, κατι κατσαρολικα, βιβλια και συγγραμματα της δουλειας κτλ. Ολα εμφανως μεταχειρισμενα. Οταν πηγα να τα παραλαβω απο το αεροδρομιο, επειδη δεν βρηκαν τιποτε αξιας να με φορολογησουν αποφασισε η τελωνα να με φορολογησει στο ποσο που πληρωσα την Etihad για το καργκο... Ελλαδαρα ρε!
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ρε παιδιά μου ζήτησε ένας φίλος και του παρήγγειλα ένα ρολόι απο ebay Κίνα. Αξία 37€. Εγώ έχω σταματήσει τις αγορές απο China κλπ γιατί παίζουν θέματα με το τελωνείο απ ότι έχω καταλάβει τελευταία και αν θέλω κάτι προσπαθώ να το βρω απο πωλητή που είναι Ευρώπη ή έχει τέλοσπαντων κάποια φορολογγική αποθήκη Ευρώπη, συνήθως Ολλανδία.

Εν ολίγοις το πέρασαν τελωνείο το πανάκριβο αυτό αντικείμενο και έφαγε καπέλο 24€! Τί διάολο γίνεται? Έχω στείλει μήνυμα να μου πουν ποιό τελωνείο είναι υπεύθυνο για τις τελωνειακές χρεώσεις να μιλήσω με έναν άνθρωπο να μου πει βάσει ποιάς νομοθεσίας βάζουν 70% δασμούς!

So much for capitalism and free market που λένε και στο χωριό μου..!
Απ’οσο γνωρίζω το αδασμολόγητο όριο είναι 22€! Από εκεί μέχρι τα 150€, οι δασμοί είναι 15€ ΦΙΞ + το ΦΠΑ! Άνω των 150€ προστίθεται και ένα επιπλέον ποσοστιαίο τέλος, ανάλογα με την κατηγορία που εμπίπτει το προϊόν! Αν ο τελωνης κρίνει ότι το ποσό είναι χαμηλό και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική αξία, μπορεί να βάλει μονος του μια! Κατά τα αλλά, η λύση του priority direct mail, με τριγωνική αποστολή, που ανέφερε και ο thenos πιο πάνω, είναι καλή περίπτωση, όποτε προσφέρεται!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Κινητο αξιας 240 ευρω, χρεωθηκε στο τελωνειο 40 ευρω επιπλεον!
Κινητο αξιας 140 ευρω, χρεωθηκε στο τελωνειο 40 ευρω επιπλεον!

Με διαφορα δυο τρεις μερες παρελαβα το ενα απο το αλλο!!!!
Εκεινες τις μερες ο τελωνης, μαλλον καπως του εκατσε το νουμερο 40 στο κεφαλι, και οτι περνουσε απο μπροστα του........... 40 ευρω του ¨εριχνε¨!!!!!!!
Όταν έκανα Kendo είχαμε παραγγείλει τον εξοπλισμό από Ιαπωνία τέσσερα άτομα. Καρμπόν παραγγελία και οι τέσσερις!!! Μάντεψε, πληρώσαμε τέσσερα διαφορετικά ποσά ο κάθε ένας. Το μικρότερο ποσό δε το πλήρωσε μια κοπέλα που έκανε προπόνηση μαζί μας και είχε πάει στο τελωνείο στο αεροδρόμιο με μίνι, τακουνάκι κλπ :laugh:

Βαγγέλη προλαβαίνεις μια χαλάουα; :laugh::roflmao:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ρε παιδιά μου ζήτησε ένας φίλος και του παρήγγειλα ένα ρολόι απο ebay Κίνα. Αξία 37€. Εγώ έχω σταματήσει τις αγορές απο China κλπ γιατί παίζουν θέματα με το τελωνείο απ ότι έχω καταλάβει τελευταία και αν θέλω κάτι προσπαθώ να το βρω απο πωλητή που είναι Ευρώπη ή έχει τέλοσπαντων κάποια φορολογγική αποθήκη Ευρώπη, συνήθως Ολλανδία.

Εν ολίγοις το πέρασαν τελωνείο το πανάκριβο αυτό αντικείμενο και έφαγε καπέλο 24€! Τί διάολο γίνεται? Έχω στείλει μήνυμα να μου πουν ποιό τελωνείο είναι υπεύθυνο για τις τελωνειακές χρεώσεις να μιλήσω με έναν άνθρωπο να μου πει βάσει ποιάς νομοθεσίας βάζουν 70% δασμούς!

So much for capitalism and free market που λένε και στο χωριό μου..!
Ειναι λιγο μπερδεμα ακομα μαλλον η κατασταση...αλλα ισχυει οτι απο 22€ και πανω σε εμπορικες συναλλαγες εως τα 150 ενα καπελο 15 € που ειναι τα τελη εκτελωνισμου συν το φπα 24%..δηλαδη εισαι ακριβως στα 24 ευρω που λες..αν περασει τα 150 η αξια του δεματος ειναι συν δασμους που επιβαλλονται 2.5%..αν εχει αναλλαβει τον εκτελωνισμο και εταιρεια κουριερ εχει ενα σκασμο χρεωσεις απο εργατικα και εξοδα αποθηκευσης μεχρι την αμοιβη του εκτελωνιστη..Ειχα παραγγειλει κατι ενος φιλου για την καμερα του πριν 2 χρονια στα 180 ευρω και εφτασε 320-340 δεν θυμαμαι ακριβως λογω των παραπανω χρεωσεων του courier..το δικο σου μαλλον ηταν με ελτα..το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παραγγελνεις απο αποθηκες ευρωπης η μετα να υπαρχει συννενοηση με τον πωλητη να στο στελνει με μικρες αποδειξεις η οτι τ χες στειλει για επισκευη και τα σχετικα.βεβαια και αυτο εχει καποιο ρισκο με τις μικρες αποδειξεις γιατι εχει το δικαιωμα ο υπαλληλος που κανει τον εκτελωνισμο να ψαξει ελλαδα τιμη και να συνεχισει τη διαδικασια με την τιμη ελλαδας.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ειναι λιγο μπερδεμα ακομα μαλλον η κατασταση...αλλα ισχυει οτι απο 22€ και πανω σε εμπορικες συναλλαγες εως τα 150 ενα καπελο 15 € που ειναι τα τελη εκτελωνισμου συν το φπα 24%..δηλαδη εισαι ακριβως στα 24 ευρω που λες..αν περασει τα 150 η αξια του δεματος ειναι συν δασμους που επιβαλλονται 2.5%..αν εχει αναλλαβει τον εκτελωνισμο και εταιρεια κουριερ εχει ενα σκασμο χρεωσεις απο εργατικα και εξοδα αποθηκευσης μεχρι την αμοιβη του εκτελωνιστη...το δικο σου μαλλον ηταν με ελτα..το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παραγγελνεις απο αποθηκες ευρωπης η μετα να υπαρχει συννενοηση με τον πωλητη να στο στελνει με μικρες αποδειξεις η οτι τ χες στειλει για επισκευη και τα σχετικα.βεβαια και αυτο εχει καποιο ρισκο με τις μικρες αποδειξεις γιατι εχει το δικαιωμα ο υπαλληλος που κανει τον εκτελωνισμο να ψαξει ελλαδα τιμη και να συνεχισει τη διαδικασια με την τιμη ελλαδας.Ειχα παραγγειλει κατι ενος φιλου για την καμερα του πριν 2 χρονια στα 180 ευρω και εφτασε 320-340 δεν θυμαμαι ακριβως λογω των παραπανω χρεωσεων του courier.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο ειναι συνηθισμενη πρακτικη. Βλεπουν χαμηλη τιμη, μπαινουν στο ιντερνετ και βρισκουν τιμη ελλαδος, και πεφτει αντιστοιχη καμπανα..........
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Όταν έκανα Kendo είχαμε παραγγείλει τον εξοπλισμό από Ιαπωνία τέσσερα άτομα. Καρμπόν παραγγελία και οι τέσσερις!!! Μάντεψε, πληρώσαμε τέσσερα διαφορετικά ποσά ο κάθε ένας. Το μικρότερο ποσό δε το πλήρωσε μια κοπέλα που έκανε προπόνηση μαζί μας και είχε πάει στο τελωνείο στο αεροδρόμιο με μίνι, τακουνάκι κλπ :laugh:

Βαγγέλη προλαβαίνεις μια χαλάουα; :laugh::roflmao:
Α, ολα και ολα. Εγω μεχρι καλσον δεχομαι να φοραω, στα μεγαλα κρυα :laugh:!!! Τα μινι και τα τακουνακια, με δυσκολευουν:muted:.......... :ll:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ειναι λιγο μπερδεμα ακομα μαλλον η κατασταση...αλλα ισχυει οτι απο 22€ και πανω σε εμπορικες συναλλαγες εως τα 150 ενα καπελο 15 € που ειναι τα τελη εκτελωνισμου συν το φπα 24%..δηλαδη εισαι ακριβως στα 24 ευρω που λες..αν περασει τα 150 η αξια του δεματος ειναι συν δασμους που επιβαλλονται 2.5%..αν εχει αναλλαβει τον εκτελωνισμο και εταιρεια κουριερ εχει ενα σκασμο χρεωσεις απο εργατικα και εξοδα αποθηκευσης μεχρι την αμοιβη του εκτελωνιστη..Ειχα παραγγειλει κατι ενος φιλου για την καμερα του πριν 2 χρονια στα 180 ευρω και εφτασε 320-340 δεν θυμαμαι ακριβως λογω των παραπανω χρεωσεων του courier..το δικο σου μαλλον ηταν με ελτα..το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παραγγελνεις απο αποθηκες ευρωπης η μετα να υπαρχει συννενοηση με τον πωλητη να στο στελνει με μικρες αποδειξεις η οτι τ χες στειλει για επισκευη και τα σχετικα.βεβαια και αυτο εχει καποιο ρισκο με τις μικρες αποδειξεις γιατι εχει το δικαιωμα ο υπαλληλος που κανει τον εκτελωνισμο να ψαξει ελλαδα τιμη και να συνεχισει τη διαδικασια με την τιμη ελλαδας.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναί όπως το πες, ΕΛΤΑ. τί να πω ψωνίζαμε και κάτι φτηνό απο Κίνα τώρα πάει κι αυτό.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Off topic αλλά σχετικό...;)
Για να παραλάβω με ΕΛΤΑ δέμα εξωτερικού πρέπει μετά την άφιξη στον αερολιμένα Αθηνών να πάει στο κέντρο διαλογής Θεσ/κης και μετά να ξανακατέβει κεντρική Ελλάδα με ότι συνεπάγεται αυτό σε καθυστέρηση (+δυο μέρες τουλάχιστον)...:wacky::muted:
Αυτό γίνεται το τελευταίο χρόνο περίπου από την ώρα που έκλεισε το κέντρο διαλογής Λάρισας...:rolleyes:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Off topic αλλά σχετικό...;)
Για να παραλάβω με ΕΛΤΑ δέμα εξωτερικού πρέπει μετά την άφιξη στον αερολιμένα Αθηνών να πάει στο κέντρο διαλογής Θεσ/κης και μετά να ξανακατέβει κεντρική Ελλάδα με ότι συνεπάγεται αυτό σε καθυστέρηση (+δυο μέρες τουλάχιστον)...:wacky::muted:
Αυτό γίνεται το τελευταίο χρόνο περίπου από την ώρα που έκλεισε το κέντρο διαλογής Λάρισας...:rolleyes:
Δεν ξερετε να εκτιματε τις καλες υπηρεσιες ρε γαμωτο, τσ τσ τσ τσ τσ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν ξερετε να εκτιματε τις καλες υπηρεσιες ρε γαμωτο, τσ τσ τσ τσ τσ...
Ξέρω πως το λες αλλά στην εντός Ελλάδος διακίνηση δεμάτων καλά πάνε...
Δυο μέρες για δέμα απο Ηράκλειο Κρήτης εως εδώ πάνω είναι καλά...
Και με ελάχιστο κόστος...Νομίζω 5.9€ με track number.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ξέρω πως το λες αλλά στην εντός Ελλάδος διακίνηση δεμάτων καλά πάνε...
Δυο μέρες για δέμα απο Ηράκλειο Κρήτης εως εδώ πάνω είναι καλά...
Και με ελάχιστο κόστος...Νομίζω 5.9€ με track number.
Δεν ξερω για εκει, αλλα οι διανομεις της περιοχης μου ειναι κοπροσκυλα περιωπής. Εχω απειρες περιπτωσεις με δικα μου δεματα που φαινονταν οτι εχουν φτασει ΚΕΔ και εκαναν απο το τοπικο 3 μερες μεχρι να τα μοιρασουν, αλλες φορες που δεν ειχαν αφησει καν ειδοποιηση, και το καλυτερο 9 στα 10 fragile/do not bend ειτε λυγισμενα και χωμενα μεσα στο γραμματοκιβωτιο ειτε πεταμενα μεσα στην αυλη χωρις καν να χτυπησουν κουδουνι.

Εντ ντοντ γκετ με σταρτεντ με Ελτα Κουριερ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν ξερω για εκει, αλλα οι διανομεις της περιοχης μου ειναι κοπροσκυλα περιωπής. Εχω απειρες περιπτωσεις με δικα μου δεματα που φαινονταν οτι εχουν φτασει ΚΕΔ και εκαναν απο το τοπικο 3 μερες μεχρι να τα μοιρασουν, αλλες φορες που δεν ειχαν αφησει καν ειδοποιηση, και το καλυτερο 9 στα 10 fragile/do not bend ειτε λυγισμενα και χωμενα μεσα στο γραμματοκιβωτιο ειτε πεταμενα μεσα στην αυλη χωρις καν να χτυπησουν κουδουνι.

Εντ ντοντ γκετ με σταρτεντ με Ελτα Κουριερ...
Εμ' και σένα που να σε βρούνε...?
Μία στην Αττική οδό, μια στη Βαρυμπόμπη, μία στα παρακάτω κοκοΣΕΑ, κάτσε και εσύ σε ένα μέρος... :p
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Επίσης μπορείς να αποφύγεις το τελωνείο σε μεγάλα ποσά εκμεταλλευόμενος την μέθοδο αποστολής "Priority direct mail" σε όσα ηλεκτρονικά καταστήματα τη διαθέτουν... ;)
Έτσι. Παρήγγειλα το Δεκέμβριο smartphone αξίας λίγο πάνω από 300€ και το παρέλαβα πριν από 2 βδομάδες στην πόρτα μου χωρίς καμία επιπλέον τελωνειακή χρέωση.Η παραγγελία όμως έγινε από πολύ γνωστό διαδικτυακό κατάστημα της Κίνας και μέθοδος αποστολής το Priority Direct Mail.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
δλδ πάει πλεον το τζάμπα το κινέζικο??? ότι παραγγείλουμε πάνω από 25€ θα τρώμε και τους δασμούς???

γιατί έχω σταμπάρει κάτι ωραία προβολάκια στο ebay, (full κομπλέ! με τις καλωδιώσεις, τους διακόπτες, τις βάσεις ) 50€ από Hong Kong.... και δεν έχει priority direct email...
 
Top Bottom