Λάμπα philips led για μπροστινό φως f800gs

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Καλησπέρα,

Μου κάηκε η λάμπα από το μπροστινό φως της μηχανής, η κανονική σκάλα - όχι η μεγάλη, και ψάχνοντας για ανταλλακτικό έπεσα πάνω σ'αυτές:


Η μηχανή είναι μοντέλο του '11 και έχει αρχίσει να εμφανίζει το γνωστό πρόβλημα με το μαύρισμα στο κάτοπτρο. Ακόμα δεν έχει προχωρήσει πολύ οπότε βλέπω κανονικά το βράδυ. Σκεφτόμουν να βάλω αυτή τη led λάμπα για να γλυτώσω περαιτέρω καταστροφή στο κάτοπτρο.

Έχει δοκιμάσει κανείς τις συγκεκριμένες της philips ή έχει κάποια άλλη led λάμπα να προτείνει;

Ευχαριστώ

Νίκος
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το φανάρι αν ξεκίνησε να καίγεται θα κάει ότι και να κάνεις.
Δυστυχώς όλα τα φανάρια της cev το έχουν αυτό .
Δε σε ψήνει το λεντοφαναρο από Κίνα;
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Ωραίο είναι και το λεντοφάναρο, το σκέφτομαι κι αυτό απλά τη μηχανή την αγόρασα πολύ πρόσφατα και έλεγα μήπως το αφήσω αυτό το έξοδο για λίγο αργότερα..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλησπέρα,

Μου κάηκε η λάμπα από το μπροστινό φως της μηχανής, η κανονική σκάλα - όχι η μεγάλη, και ψάχνοντας για ανταλλακτικό έπεσα πάνω σ'αυτές:


Η μηχανή είναι μοντέλο του '11 και έχει αρχίσει να εμφανίζει το γνωστό πρόβλημα με το μαύρισμα στο κάτοπτρο. Ακόμα δεν έχει προχωρήσει πολύ οπότε βλέπω κανονικά το βράδυ. έκανα Σκεφτόμουν να βάλω αυτή τη led λάμπα για να γλυτώσω περαιτέρω καταστροφή στο κάτοπτρο.

Έχει δοκιμάσει κανείς τις συγκεκριμένες της philips ή έχει κάποια άλλη led λάμπα να προτείνει;

Ευχαριστώ

Νίκος
Τη λάμπα led που λες την έχω εγώ αλλά έχω τελείως διαφορετική μηχανή οπότε δεν έχω άποψη για την απόδοση της. Από άποψη αξιοπιστίας δεν με έχει προβληματίσει καθόλου. Από άποψη απόδοσης η βελτίωση για εμένα ήταν μικρή και δε θα τη ξανά έβαζα γιατί ο καθρέπτης μου είναι αστείος και δε μπορεί να δουλέψει σωστά και επίσης το τζάμι στο φανάρι είναι κρύσταλλο κανονικό οπότε δε παίζει να καεί παρά το μικρό μέγεθος του εσωτερικού.

Αν δεν έχεις έχτρα προβολάκια θα σου πρότεινα να πάρεις την dual color. Την τοποθέτηση την έκανα και εγώ στο συγκεκριμένο μαγαζί και τυχαίνει να γνωρίζω ότι είναι BMW-δάκιας, ξέρει καλά το πρόβλημα γιατί έχει και F800GS και S1000RR.

Το φανάρι αν ξεκίνησε να καίγεται θα κάει ότι και να κάνεις.
Δυστυχώς όλα τα φανάρια της cev το έχουν αυτό .
Δε σε ψήνει το λεντοφαναρο από Κίνα;
Ελπίζω πως αυτό δεν θα ισχύσει αφού οι Led λάμπες παράγουν πολύ μικρότερη θερμοκρασία, οπότε τουλάχιστον αν έχει αρχίσει να καίγεται ο καθρέπτης μάλλον απλά θα μείνει εκεί που έχει φθάσει το κάψιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ελπίζω πως αυτό δεν θα ισχύσει αφού οι Led λάμπες παράγουν πολύ μικρότερη θερμοκρασία, οπότε τουλάχιστον αν έχει αρχίσει να καίγεται ο καθρέπτης μάλλον απλά θα μείνει εκεί που έχει φθάσει το κάψιμο.
Δυστυχώς Στέφανε τα πράγματα θα πάνε έτσι όπως το λέω.
Οι επιλογές που έχει ο φίλος είναι να βρει από κάνα ebay το νέο φανάρι (της hella) με κάνα 150αρι ή θα πάει στο εκ Κίνας το οποίο είναι ανώτερο όλων ,πάλι εκεί περίπου ,στα 2 κατοσταρικά.
Το να βάλει μια λάμπα των 100ευρω σε ένα φανάρι που θα το βλεπει και θα θέλει να το πλακώσει στις κλωτσες γιατί έχει πεθανει ,εγώ τουλαχιστον δεν το θεωρώ και τόσο σοφό.
Αλλά όπως και να χει εκείνος έχει τον πρώτο λόγο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δυστυχώς Στέφανε τα πράγματα θα πάνε έτσι όπως το λέω.
Οι επιλογές που έχει ο φίλος είναι να βρει από κάνα ebay το νέο φανάρι (της hella) με κάνα 150αρι ή θα πάει στο εκ Κίνας το οποίο είναι ανώτερο όλων ,πάλι εκεί περίπου ,στα 2 κατοσταρικά.
Το να βάλει μια λάμπα των 100ευρω σε ένα φανάρι που θα το βλεπει και θα θέλει να το πλακώσει στις κλωτσες γιατί έχει πεθανει ,εγώ τουλαχιστον δεν το θεωρώ και τόσο σοφό.
Αλλά όπως και να χει εκείνος έχει τον πρώτο λόγο
Κρίμα τότε. Πάντως ο Γιάννης στη Xenonlights (όπως πρόσθεσα με edit παραπάνω) έχει F800GS, δε χάνει τίποτα να πάει να του πει τη γνώμη του. Είναι εντάξει τύπος.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κρίμα τότε. Πάντως ο Γιάννης στη Xenonlights (όπως πρόσθεσα με edit παραπάνω) έχει F800GS, δε χάνει τίποτα να πάει να του πει τη γνώμη του. Είναι εντάξει τύπος.
Αν μπορεί να τον βοηθήσει ο Γιάννης που είναι ο πλεον ειδικός ναι.
Αλλά αν τα κόστη κοντά εκεί που είπα παραπάνω ,το κινέζικο είναι μονοδρομος.
Δεν θα ξανασχοληθει με το θέμα φως.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ είχα πληρώσει 75 ευρώ το χειμώνα του 2017, την αξία της λάμπας δηλαδή με τον μετασχηματιστή της.
Αλλά αν είναι να γίνει έτσι και αλλιώς η "μαυρίλα" εννοείτε πως θα πήγαινα στη Hella, μου έκανε εντύπωση που έγραψες πως το Κινέζικο είναι ακόμα καλύτερο.
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με καλύψατε :) Μάλλον θα πάω μία βόλτα από την xenonlights να μου πουν και εκεί τη γνώμη τους. Νόμιζα πως το κόστος της μία led λάμπας είναι περίπου 35 - 40 ευρώ οπότε μου φάνηκε φτηνή λύση σε σχέση με καινούριο φανάρι. Αν η τιμή είναι 70-80 ευρώ και η μαυρίλα συνεχίζεται τότε όντως δεν έχει νόημα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με καλύψατε :) Μάλλον θα πάω μία βόλτα από την xenonlights να μου πουν και εκεί τη γνώμη τους. Νόμιζα πως το κόστος της μία led λάμπας είναι περίπου 35 - 40 ευρώ οπότε μου φάνηκε φτηνή λύση σε σχέση με καινούριο φανάρι. Αν η τιμή είναι 70-80 ευρώ και η μαυρίλα συνεχίζεται τότε όντως δεν έχει νόημα.
Να σημειώσω πως "τόσο" πλήρωσα την Dual Color, για την απλή δε γνωρίζω (ίσως είναι φθηνότερη, ίσως όχι).
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Καλημέρα,

Γράφω εδώ τι έκανα τελικά για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται ή για όποιον μπορεί στο μέλλον να αντιμετωπίσει το ίδιο δίλημμα.

Επισκέφτηκα τη xenonlights, μου είπαν ότι μπορώ να βάλω led λάμπα και το κάψιμο να σταματήσει εκεί που είναι. Μου είπαν επίσης ότι εφόσον έχει ήδη καεί λίγο το κάτοπτρο η led λάμπα δε θα αποδίδει στο 100%. Παρόλ'αυτά μου είπαν ότι αν το αποφασίσω θα κάνουν ότι μπορούν να καθαρίσουν το φανάρι (τα κρύσταλα, όχι το κάτοπτρο) και να βρουν την κατάλληλη led λάμπα για την καλύτερη δυνατή απόδοση.

Αποφάσισα τελικά να προχωρήσω με τη led και έμεινα 100% ικανοποιημένος. Ο καθαρισμός του φαναριού που έκαναν ήταν πολύ καλός, ξεθόλωσε τελείως το κρύσταλο. Το φως που βγάζει η λάμπα είναι επίσης πολύ καλό, ίσως δεν είναι το μέγιστο που θα μπορούσε να δώσει η λάμπα αλλά σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με την απλή λάμπα αλογόνου που είχα πριν, δεν έχω κανένα πρόβλημα πλέον το βράδυ. Στο μέλλον θα σκεφτώ μήπως αλλάξω και τη μεγάλη λάμπα με led.

Η όλη εγκατάσταση κόστισε 78 ευρώ.. αν και το αναφέρω ενδεικτικά, ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να αλλάζει η τιμή.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εγώ τόσα χρήματα για λάμπα δν θα έδινα . Με λίγα παραπάνω έπαιρνες ολόκληρο το φανάρι απέξω. Που δν συγκρίνεται σε εμφάνιση κ απόδοση . Καλά χλμ να έχεις κ καλές βόλτες!
 
Top Bottom