Λάστιχα για τον "εργάτη"

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο PCX.
Έχω ακούσει τα καλύτερα για michelin city grip.
Έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα ή κάποια άλλα να προτείνει?
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Είναι άψογα...το μηχανάκι ρίχνει άγκυρα και σε βροχή...τα είχα σε kymco agility 125
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Μεχρι τα 2500 χλμ περιπου εξαιρετικα, μετα αρχισαν τα γλυστριματα, αλλα μην φανταστεις τιποτα τρελλα...απλα σου χαλουσαν την ηρεμια καμμια φορα. Αλλα επειδη δεν εχω φορεσει αλλα για να συγκρινω, δεν μπορω να σου πω αν κατι αλλο ειναι καλυτερο. Εμενα επειδη τα συνηθησα 2 αλλαγες τωρα αυτα φοραω.τα φοραω σε peugeot 250 geopolis
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
τελικα ολοι οι κτμακιδες εχουν ενα hondaκι για εργατη;)
βαλε κατι αλλο, γιατι οταν περασει λιγο ο καιρος θα συμπεριφερονται σαν τα κινεζικα που εχει απο την μανα του!
βαλε dunlop
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
τελικα ολοι οι κτμακιδες εχουν ενα hondaκι για εργατη;)
βαλε κατι αλλο, γιατι οταν περασει λιγο ο καιρος θα συμπεριφερονται σαν τα κινεζικα που εχει απο την μανα του!
βαλε dunlop
Eγω εχω yamahoεργατη :p
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
τελικα ολοι οι κτμακιδες εχουν ενα hondaκι για εργατη;)
βαλε κατι αλλο, γιατι οταν περασει λιγο ο καιρος θα συμπεριφερονται σαν τα κινεζικα που εχει απο την μανα του!
βαλε dunlop
Εχω ακουσει οτι "τελειωνουν" γρηγορα.
Ισχυει?
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Εχω ακουσει οτι "τελειωνουν" γρηγορα.
Ισχυει?
δεν το ξερω αυτο ,αλλα οτι ειναι μαλακο τρωγεται (να μην παρεξηγηθω ετσι!:sneaky:)
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
τελικα ολοι οι κτμακιδες εχουν ενα hondaκι για εργατη;)
βαλε κατι αλλο, γιατι οταν περασει λιγο ο καιρος θα συμπεριφερονται σαν τα κινεζικα που εχει απο την μανα του!
βαλε dunlop
ΔΕΝ είναι το 1190 για κάθε μέρα, το έχω ξαναπεί.
Άσε που τις Τρίτες που το έχω συνεργείο πρέπει με κάτι να πάω και στη δουλειά...
 
Reactions: yns

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Λοιπόν επανέρχομαι μιάς και την άλλη εβδομάδα θα βάλω ότι λάστιχο βάλω τελικά.
Για τα city grip διάβασα από πολλούς οτι κατά πρώτον τελειώνουν γρήγορα και κατά δεύτερον οτι οι παρτίδες τα τελευταία χρόνια είναι χάλια σε σχέση με τις παλαιότερες.

Οπότε μάλλον τα αποκλείω.

Μένει λοιπόν το dunlop scootsmart και άλλο ένα continental (conti twist αν θυμάμαι καλά) το οποίο όμως θα πρέπει να ρωτήσω αν βγαίνει στις διαστάσεις του pcx.

Καμμία γνώμη για τα dunlop?
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Για να μην μπαίνει σε άλλο νήμα και μπερδευόμαστε, το βάζω εδώ αφού ταιριάζει και ο τίτλος.

Είμαι ήδη στο 5ο ζευγάρι ελαστικών από το 2014 που αγόρασα τον τουριστικό και εργάτη φίλο,
τα προηγούμενα ήταν τα πρώτης τοποθέτησης που έβγαλαν περίπου 7.000 χλμ, δύο σετ κλασσικά
Metzeler ME 22 που άντεξαν περί τα 8.000 χλμ και ένα σετ Michelin M45 που άντεξε περίπου 10.000 χλμ.

Περίπου πριν δύο μήνες κατά στις αρχές του Ιουνίου, τα Michelin ούρλιαζαν για αλλαγή αφού πλέον δεν ενέπνεαν
εμπιστοσύνη και είχαν παραδώσει το πνεύμα τους, στους θεούς του Βιετνάμ όπου είχαν παραχθεί και αφού ετοιμαζόμουν
για το ταξίδι στην Ιταλία επιβαλλόταν η αντικατάσταση.
Ψάχτηκα λίγο με τις κλασσικές λύσεις Metzeler κλπ, αλλά είπα να δοκιμάσω κάποιους νέους παίχτες στην αγορά όπως
τα ελαστικά της Mitas για την οποία διάβαζα καλά λόγια στο διαδίκτυο για την αντοχή τους και τα είχα δει και από
κοντά στο Moto-Scooter Festival στο Γκάζι τον περασμένο Μάϊο. Αυτό που με προσγείωσε ανώμαλα ήταν οι τιμή που μου
είπαν τρείς ντήλερ της Mitas και έτσι τα απέρριψα γιατί νόμιζα ότι με κοροϊδεύουν, και απογοητευμένος είπα να ξαναβάλω
Michelin ως την πιο τίμια λύση που βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα...


Μέχρι που διάβασα μερικά νήματα με τα ελαστικά της τουρκικής ANLAS που κάποιοι έχετε στις μεγάλες μοτό σας και
γράφετε καλά λόγια, τότε σκέφτηκα πως αφού βγάζουν καλά ελαστικά για μεγάλες ον-οφ, και στα μικρά μηχανάκια
δεν θα πηγαίνουν πίσω οι γείτονες και σύμμαχοι, αφού έχουν και αυτοί πάρα πολλά μικρά μηχανάκια καθώς και σχεδόν
τους ίδιους δρόμους και κλιματολογικές συνθήκες.
Αφού άφησα πίσω τις όποιες αναστολές είχα σχετικά με τα τούρκικα προϊόντα :sneaky: με λίγο ψάξιμο στο γούγλη βρήκα το πιο κοντινό
μου κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας που τα φέρνει και τα τοποθετεί και στις 12 του Ιουνίου, ήμουν εκεί και μου τα τοποθετούσαν
μαζί με δύο καινούριες σαμπρελίτσες με συνολικό κόστος 55 ευρώ :woot:. Το σκεπτικό μου ήταν να βγάλω απλά το καλοκαίρι και τα χιλιόμετρα
που ήθελα να κάνω και κατά το φθινόπωρο να τα αλλάξω με τις πρώτες βροχές...

Και ερχόμαστε σήμερα, μετά από 9.142 χιλιόμετρα τα περισσότερα τουριστικά, σε οτοστράντες, σουπερστράντες, ελληνικούς
επαρχιακούς και γυαλιστερές λεωφόρους πόλεων τα ελαστικά της ANLAS MB-79 δεν δείχνουν να έχουν χάσει τη φόρμα τους
και δεν έχουν κάνει τις γνωστές ρωγμές, τουλάχιστον δεν φαίνονται ταλαιπωρημένα. Κρατάνε ακόμα πολύ καλά στη στεγνή
και γυαλισμένη άσφαλτο και μου εμπνέουν ασφάλεια ενώ μερικές φορές που πέρασα μέσα από νερά δεν ένιωσα γλύστριμα.
Σαν καλούπι είναι κλώνος των Michelin M45.
Έχω να κάνω μερικές χιλιάδες τουριστικά χιλιόμετρα ακόμα και θα τα αλλάξω με τις πρώτες βροχές που η καλοκαιρινή σκόνη
θα έχει κάνει αυτή την ωραία γλιστερή λάσπη που όλοι αγαπάμε στους δρόμους μας, και σίγουρα πάλι τα ίδια θα βάλω αφού είμαι
τρομερά ευχαριστημένος τόσο από την συμπεριφορά όσο και από την τιμή τους.

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές ποστ.





 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
εγω θα βαλω στην συζητηση και τα Heidenau που οι περισσοτεροι τα ξερουν μονο ως μια πολυ καλη επιλογη για μεγαλα on-off... βγαζουν και για σκουτερ και ειναι πραγματικα απιστευτα. ειναι σαν να φορας γομες. πολυ καλο κρατημα σε στεγνο και βρεγμενο... δεν γνωριζω ομως τι διαρκεια εχουν...
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Βλέπω ότι η Heidenau έχει τα Κ36, Κ56, Κ46, Κ58 για τα παπιά, το θέμα είναι μη ζητάει κανα κατοστάρικο για την αγορά
και την τοποθέτηση και φάει πόρτα κι αυτή :p αλλά αν έχει λογικές τιμές είμαι θετικός ως προς την αγορά και δοκιμή.
έτσι κι αλλιώς σε 2-3 μήνες θα αλλαχτούν και αυτά :)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Νικόλα κι εγώ με τα Anlas είμαι πολύ ευχαριστημένος στο Gs, με έχουν εκπλήξει ευχάριστα ειδικά εδώ στην Κρήτη στους ανύπαρκτους σε προσφυση δρόμους. Και τιμή στα 2/3 των άλλων (άσχετα που τα πήρα και σε προσφορά απ τον λαστιχά μου σε μισή τιμή από τα άλλα) . Θα δω πώς θα πάνε όσο τα χλμ περνάνε, τώρα εχω 4000 και είναι άριστα!

 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Επιβεβαιώνω και εγω την γνώμη του Γιάννη, έτσι ακριβώς.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Δεν ξέρω αν ο σύντροχος έχει βάλει ήδη αλλά προσωπικά όταν άλλαξα τα απαίσια μανίσια στο PCXάκι έβαλα με 85 ευρώ στον ΡΟΔΑΜΟΤΟ τα BRIDGESTONE BATTLAX και είμαι άκρως ευχαριστημένος. Συνιστώνται ανεπιφύλακτα.

Τα MICHELIN και τα DUNLOP που δοκιμάστηκαν σε άλλα είναι καλά για 2-3 άντε 5.000 χλμ μέγιστο αλλά μετά κλάφτα Χαράλαμπε.
 
Top Bottom