Λάστιχα για 1200gs adv

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Με αφορμή το παρακάτω post του Βασίλη και μιας και πρέπει να αλλάξω και εγώ λάστιχα το GS (το holy grail, το 07, το αντβέ, το ορθόδοξο)

Έφυγαν τα παλαιά scorpion με 11κ χλμ και ήρθαν τα νέα.

Υπέροχο λάστιχο στο στεγνο, αθόρυβο, στο βρεγμενο κανένα πρόβλημα με νορμαλ οδήγηση και στο λίγο βατο χωματόδρομο που έκανα δεν φανηκε κάποια φθορά.

Μετα τις 9κ χλμ άρχισε να φαίνεται μια ανομοιομορφία στην φθορα του και τετραγώνισμα της κορόνας ορατη απο τις 7κ χλμ
Mέχρι τώρα έχω τιμήσει και εγώ τα scorpion trail 2 στις 6-7 τελευταίες αλλαγές και η εμπειρία μου είναι παρόμοια με του Βασίλη. Φοβερό λάστιχο στην άσφαλτο, στεγνο και βρεγμένο και παραδόξως έχει αντέξει και σε πιο δύσκολους χωματόδρομους που έτυχε να περάσω. Αυτό που με ενοχλεί κυρίως είναι η απότομη πτώση της απόδοσης του μπροστινού ειδικά απο ένα σημείο και μετά ενω φαινομενικά έχει μπόλικο πέλμα ακόμα.

είπα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία απο πιο σύγχρονα λάστιχα, μιας και κακά τα ψέματα τα πιρέλι τα έχουν τα χρονάκια τους πλέον, με αντίστοιχα καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο (και αν εχει καλύτερη και στο χώμα δεν θα πω όχι :D )

Thanks :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ τελευταία είχα βολευτει με τα adventure της μισλεν.
Δεν έχουν την ποιότητα κυλισης του pirelli και άλλων πιο "ασφαλτινων' ελαστικών....αλλά με είχαν βολεψει, γιατί είχαν πολύ καλή συμπεριφορά και έβγαζαν αρκετά χλμ.

Και τα conti είναι πολύ καλά λάστιχα, αν και έχουν ξεφύγει σε τιμή
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Με αφορμή το παρακάτω post του Βασίλη και μιας και πρέπει να αλλάξω και εγώ λάστιχα το GS (το holy grail, το 07, το αντβέ, το ορθόδοξο)



Mέχρι τώρα έχω τιμήσει και εγώ τα scorpion trail 2 στις 6-7 τελευταίες αλλαγές και η εμπειρία μου είναι παρόμοια με του Βασίλη. Φοβερό λάστιχο στην άσφαλτο, στεγνο και βρεγμένο και παραδόξως έχει αντέξει και σε πιο δύσκολους χωματόδρομους που έτυχε να περάσω. Αυτό που με ενοχλεί κυρίως είναι η απότομη πτώση της απόδοσης του μπροστινού ειδικά απο ένα σημείο και μετά ενω φαινομενικά έχει μπόλικο πέλμα ακόμα.

είπα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία απο πιο σύγχρονα λάστιχα, μιας και κακά τα ψέματα τα πιρέλι τα έχουν τα χρονάκια τους πλέον, με αντίστοιχα καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο (και αν εχει καλύτερη και στο χώμα δεν θα πω όχι :D )

Thanks :)
Δοκίμασε τα continental trail attack 3 .
Ένας κύριος εδώ με gs 1200 τα έχει βάλει 6η φορά. .
Τα είχα βάλει στο αφρικα και εγώ …
Στο δρόμο είναι τρένο . Στο πλαγιασμα σου βγάζει πολύ εμπιστοσύνη !!!
Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια τα αλλά που γράφεις
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Εγώ τελευταία είχα βολευτει με τα adventure της μισλεν.
Δεν έχουν την ποιότητα κυλισης του pirelli και άλλων πιο "ασφαλτινων' ελαστικών....αλλά με είχαν βολεψει, γιατί είχαν πολύ καλή συμπεριφορά και έβγαζαν αρκετά χλμ.
Πόσα χιλιόμετρα σου βγάζανε περίπου τα adventure?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ανάλογα την εποχή που τα έβαζα..
Αν έμπαιναν φθινόπωρο γύρω στις 13000 χλμ, αλλά χωρίς το τετραγωνισμα των άλλων.
Άν τα έβαζα άνοιξη ....γύρω στα 10000 χλμ.
Υπόψιν ότι ταξίδευα δικαβαλος και φορτωμένος 2 ταξίδια τον χρόνο και 25000 χλμ μεικτά
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν κάνεις πολλά km, βάλε trail 2 πίσω και μπροστά κάτι άλλο πχ το conti. Αλλά ρίξε και μια ματιά στην αγορά γιατί υπάρχουν έλλειψεις.

Πώς και δεν παίρνεις το Aprilia,? Aπο περιέργεια γιατί κρατάς το GS το καλό το ορθόδοξο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Το GS καθότι τίμιο ξύλο δεν το δίνω. Το απρίλια το πήρα σαν εξτρα, αν έπρεπε να έχω μόνο ένα μηχανάκι αυτό θα ήταν το GS.

Στην αρχικη ιδέα του ταξιδιού που είχε διαφορετικό χαρακτήρα και πολύ περισσότερο χώμα θα πήγαινα με το Απρίλια, όμως τελικά τα πλάνα αλλάξανε οπότε θα είναι κυρίως ασφάλτινο. Κακά τα ψέματα οσο καλό και να είναι το απρίλια, για μένα δεν έχει την ταξιδιωτική ανεση που έχει το GS και επιπλεον δεν εχω την ταξιδιωτική προικα που έχω στο gs (βαλιτσες κλπ) που σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το GS καθότι τίμιο ξύλο δεν το δίνω. Το απρίλια το πήρα σαν εξτρα, αν έπρεπε να έχω μόνο ένα μηχανάκι αυτό θα ήταν το GS.

Στην αρχικη ιδέα του ταξιδιού που είχε διαφορετικό χαρακτήρα και πολύ περισσότερο χώμα θα πήγαινα με το Απρίλια, όμως τελικά τα πλάνα αλλάξανε οπότε θα είναι κυρίως ασφάλτινο. Κακά τα ψέματα οσο καλό και να είναι το απρίλια, για μένα δεν έχει την ταξιδιωτική ανεση που έχει το GS και επιπλεον δεν εχω την ταξιδιωτική προικα που έχω στο gs (βαλιτσες κλπ) που σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη.
Δεν είναι κακα τα ψέματα ρε φίλε....όλη η ζωή σε ταξίδι είναι πιο εύκολη με τη χοντρη
Για που είσαι?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το GS καθότι τίμιο ξύλο δεν το δίνω. Το απρίλια το πήρα σαν εξτρα, αν έπρεπε να έχω μόνο ένα μηχανάκι αυτό θα ήταν το GS.

Στην αρχικη ιδέα του ταξιδιού που είχε διαφορετικό χαρακτήρα και πολύ περισσότερο χώμα θα πήγαινα με το Απρίλια, όμως τελικά τα πλάνα αλλάξανε οπότε θα είναι κυρίως ασφάλτινο. Κακά τα ψέματα οσο καλό και να είναι το απρίλια, για μένα δεν έχει την ταξιδιωτική ανεση που έχει το GS και επιπλεον δεν εχω την ταξιδιωτική προικα που έχω στο gs (βαλιτσες κλπ) που σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη.
Οκ κατάλαβα, να έχεις καλό ταξίδι λοιπόν.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Πώς και δεν παίρνεις το Aprilia,? Aπο περιέργεια γιατί κρατάς το GS το καλό το ορθόδοξο?
Τα έγραψα κι αλλού ,δεν με παρακολούθας,δεν με παρακολούθας χαχαχαχαχα
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απο βδομαδα θα πάω να δω τι υπάρχει διαθέσιμο κ βλέπουμε. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα :)

Για που είσαι?
Δεν έχω κατι συγκεκριμένο στο μυαλό. Μάλλον θα περάσω Ιταλία και μετά όπου με βγάλει ο δρόμος, αναλόγως διάθεσης, καιρού κλπ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μαρίνο έχω βάλει τα meridian στο 1290 από τα οποία είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής όσον αφορά την απόδοση τους.
Ένα μείον δίνω στην ποιότητα κύλισης γιατί βγάζουν ένα μικρό θόρυβο στα πλαϊνά τους και σε ταχύτητες 80 με 100 χαω.

Από φθορά έχω κάνει σχεδόν 2Κ και δεν έχω ασφαλές συμπέρασμα αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη φθορά δεδομένου ότι το κυνηγάω αρκετά.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Τελικά με διαθεσιμότητες και άλλες ιστορίες κατεληξα στα Bridgestone A41. Eχω να φορέσω Bridgestone καμια 15ετία οπότε είπα να τους δώσω μια ευκαιρία. Θα γράψω εντυπωσεις οταν γραψω κανα χιλιόμετρο της προκοπής :)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τελικά με διαθεσιμότητες και άλλες ιστορίες κατεληξα στα Bridgestone A41. Eχω να φορέσω Bridgestone καμια 15ετία οπότε είπα να τους δώσω μια ευκαιρία. Θα γράψω εντυπωσεις οταν γραψω κανα χιλιόμετρο της προκοπής :)
Αξιοπρεπές τουριστικό λάστιχο χωρίς να είναι τίποτα φοβερό κάνει καλά τη δουλειά του.

Το πίσω τελειώνει εύκολα στις όχι και τόσο ακραίες κλίσεις οπότε βγάζει λίγο παραπάνω το σώμα όταν το κυνηγάς.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τελικά με διαθεσιμότητες και άλλες ιστορίες κατεληξα στα Bridgestone A41. Eχω να φορέσω Bridgestone καμια 15ετία οπότε είπα να τους δώσω μια ευκαιρία. Θα γράψω εντυπωσεις οταν γραψω κανα χιλιόμετρο της προκοπής :)
Ένα τίμιοτατο λαστιχακι ,θα τα ευχαριστηθείς γιατί βγάζουν χιλιόμετρα .
Μεγειες και καλοφαγωτα
 
Top Bottom