Λάστιχα για Tiger 800

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Εχω το Tiger 800 το απλό, όχι το XC. Είναι OnOff, πολύ πιο On από Off. Οταν το αγόρασα σκοπός μου ήταν να κινούμαι αποκλειστικά σε άσφαλτο και να περνάω κανέναν βατό χωματόδρομο μόνο αν ήταν ανάγκη.

Διαβάσζοντας εδώ για τις εξορμήσεις σας και βλέποντας τις φωτό και τα video, άρχισε κάτι να με τσιγκλάει μέσα μου και να μου λέει: ρε συ, αυτοί καλά περνάνε εκεί που πάνε. Μήπως να πήγαινες κι εσύ;

Κι ερχόμαστε τώρα στο ερώτημα του θέματος: Τα λάστιχα που φοράω (Pirelli Scorpion Trail) αν και φανταστικά στην άσφαλτο και απόλυτα ασφαλή σε κάποιον περιστασιακό χωματόδρομο, προφανώς δεν κάνουν για να σας ακολουθήσω στις βόλτες σας. Ποιό λάστιχο πιστεύετε θα ταίριαζε στο μηχανάκι μου για να μπορώ να ακολουθώ στις εξορμήσεις σας αλλά και να μην χάσει και τόσο τις ικανότητές του στην άσφαλτο;

Θα ήταν προτιμότερο να πάρω κάποιο dual purpose λάστιχο με τις συνεπαγόμενες απώλειες ικανότητας στην άσφαλτο αλλά και όχι τόσο κατάλληλο για το χώμα ή μήπως θα έπρεπε να πάρω δεύτερο σετ ζάντες-λάστιχα και να αλλάζω εν όψει εκδρομής μια και τον υπόλοιπο χρόνο θα κινούμαι αποκλειστικά άσφαλτο. Να πω βέβαια οτι το δεύτερο δεν με ενθουσιάζει και τόσο... Λύσε πίσω φρένο, βγάλε ρόδα, βάλε ρόδα, δέσε πίσω φρένο...

Τι λέτε;
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Που πας να μπλέξεις ρε φίλε...;
Το χώμα είναι εθιστικό και μετά άντε να σε ξεκολλήσουμε....:hungry:

Χώματα, λάσπες, ιδρώτας, αδρεναλίνη, κατασκήνωση στο βουνό.... άπαπαπα!!!
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Ελπίζω να μην χρειάζεται συνέχεια νε με ξεκολλάτε κυριολεκτικά από το χώμα και τις λάσπες...

Πες καμια ιδέα για λάστιχα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αμα θες να κάνεις χώμα, ξέχνα τα "λάστιχα για όλες τις δουλειές"....
Κράτα ένα καλό ζεύγος για άσφαλτο (σαν τα πιρέλια σου, αλλά και τα Dunlop τελευταίας κοπής στην ίδια κατηγορία είναι φανταστικά) και πάρε κι ένα σετ Anlas (δες το σχετικό θέμα με λάστιχα off) κι είσαι σούπερ! Είτε σε νέες ζάντες, είτε στις ίδιες.
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Tο Anlas δε βγαίνει σε 100/90 R19 αλλά σε 110/80 R19. Θα κάτσει καλά στη ζάντα λέτε ή όχι μια και είναι 10 χιλ φαρδύτερο;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Tο Anlas δε βγαίνει σε 100/90 R19 αλλά σε 110/80 R19. Θα κάτσει καλά στη ζάντα λέτε ή όχι μια και είναι 10 χιλ φαρδύτερο;
To είχα στο μυαλό μου ότα είδα διαστάσεις που έβαλες, αλλά νομίζω ότι δεν είναι θέμα. Θα κάτσει. Βέβαια ο λαστιχάς έχει τον τελευταίο λόγο. Από την άλλη τα Anlas δεν είναι η μόνη λύση..... Είναι απλώς ,οτι καλύτερο υπάρχει σε απίστευτη τιμή. Υπάρχουν ισάξια, αλλά πιο ακριβά.
Edit: μαζί γράφαμε με το Χρήστο.... Σου είπε τις εναλλακτικές ;)
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ψάχνω, ψάχνω...

Επειδή δεν βρίσκω εύκολα τις διαστάσεις που θελω άρχισα να σκέφτομαι να πάρω και δύο ζάντες από το Tiger XC που φοράει 21 και 17 με ακτίνες. Και καλύτερος θα είναι ο 21άρης τροχός εκτός δρόμου και ίσως βρώ και πιο εύκολα διαστάσεις.

Αααα, και μιλάμε υποχρεωτικά με σαμπρέλλα;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ψάχνω, ψάχνω...

Επειδή δεν βρίσκω εύκολα τις διαστάσεις που θελω άρχισα να σκέφτομαι να πάρω και δύο ζάντες από το Tiger XC που φοράει 21 και 17 με ακτίνες. Και καλύτερος θα είναι ο 21άρης τροχός εκτός δρόμου και ίσως βρώ και πιο εύκολα διαστάσεις.

Αααα, και μιλάμε υποχρεωτικά με σαμπρέλλα;
Όχι υποχρεωτικά!
Αν οι ζάντες είναι ξε-σαμπρέλωτες... χωρίς ;) η ζάντα σου είναι οδηγός σ' αυτό. Πάντως εγώ προτιμώ σαμπρέλα στο χώμα, αν και δεν έχω.
Πάντως το 21'' - 17'' είναι όντως καλύτερο στο χώμα!!! Προχώρα σ' αυτή την επιλογή, αν σε παίρνει οικονομικά. Σίγουρα πολλές επιλογές ελαστικών και ασύγκριτα αποτελέσματα οδηγικά!
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Αχάάάάάάά !!!!

Triumph says:

*FRONT TYRE SIZE 110/80 R19 M/C 59V MAY BE USED IN MARKETS WHERE THE
RECOMMENDED SIZE (100/90-19 M/C 57V) IS NOT AVAILABLE.*

Αρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τα Ανλας... Και νομίζω καλύτερα να πάρω για αρχή ένα οικονομικό ζευγάρι λάστιχα χωρίς δεύτερες ζάντες μιας και πρώτη φορά θα μπω σε σοβαρό χώμα και μετά βλέπουμε

Που τα βρίσκουμε στη Θεσσσαλονίκη ρε παιδιά;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στο ok wheel στην Κωνστ. Καραμανλή, απ' όσο γνωρίζω...
για να ρίξω μια ματιά... Ευχαριστώ πολύ
O Στρατος εκει ξερει τους μισους απο εμας με το μικρο μας ονομα.
Τα Anlas και τα karroo 3 ειναι ακριβως αυτο που ζητας με τα πρωτα να τρωνε λιγο πιο γρηγορα το πισω και να εχουν καλυτερο μπροστινο.
Η διαφορα περιπου στα 30 ευρω με το Anlas να ειναι το φθηνοτερο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αχάάάάάάά !!!!

Triumph says:

*FRONT TYRE SIZE 110/80 R19 M/C 59V MAY BE USED IN MARKETS WHERE THE
RECOMMENDED SIZE (100/90-19 M/C 57V) IS NOT AVAILABLE.*

Αρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τα Ανλας... Και νομίζω καλύτερα να πάρω για αρχή ένα οικονομικό ζευγάρι λάστιχα χωρίς δεύτερες ζάντες μιας και πρώτη φορά θα μπω σε σοβαρό χώμα και μετά βλέπουμε

Που τα βρίσκουμε στη Θεσσσαλονίκη ρε παιδιά;
Μια χαρά, όπως το υποψιάστηκα εξ αρχής.
Πάντως αν σ αρέσει και προχωρήσεις σε σετ 2ες ζάντες, επέλεξε 21''-17'' ;)
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια. :friendship:

Από βδομάδα μόλις βρω λίγο χρόνο θα περάσω να τα πω με το Στράτο.

Ελπίζω να μην ετοιμάζετε καμια έξόρμηση τώρα γρήγορα και δεν προλάβω...:UH:
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Η επιλογή του δεύτερου σετ τροχών είναι η καλύτερη αλλά ακριβή. Θεωρώ πολύ καλή λύση το δεύτερο σετ ελαστικών και αλλαγμα στον λαστιχα σου (ο οποίος σου φυλάει και το ζευγάρι που δεν φορας) .
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Aαααααααν καποτε αποφασισεις την λυση των δευτερων τροχων εχε υποψην σου οτι βαζοντας 21 τροχο μπροστα θα αλλαξεις (και μαλλον θα χαλασεις) την γεωμετρια της μηχανης
 
Top Bottom