Λάστιχα 100/90 19 & 150/70 17

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
100/90 19 M/C 57V & 150/70 17 M/C 69V

Είναι οι διαστάσεις και οι προδιαγραφές που προτείνει η Triumph για το Tiger 800xrx

Βλέπω αυτά τα Bridgestone Batlax A41 με ενδιαφέρον, μήπως τα έχει δοκιμάσει κάποιος. BRIDGESTONE BATLAX ADVENTURE A41 WHEEL CITY | wheelcity.gr
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Εξαρτάτε τις ανάγκες - απαιτήσεις που έχεις. Θες μόνο άσφαλτο.... και χώμα? πόσο χώμα? Θες να βγάλεις χιλιόμετρα, θές απόδοση στην άσφαλτο.... ταξίδι με βροχή...???
Είναι πολλές οι συνιστώσες για την επιλογή.... και πρέπει να διευκρινήσεις τι χρειάζεσαι.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
100/90 19 M/C 57V & 150/70 17 M/C 69V

Είναι οι διαστάσεις και οι προδιαγραφές που προτείνει η Triumph για το Tiger 800xrx

Βλέπω αυτά τα Bridgestone Batlax A41 με ενδιαφέρον, μήπως τα έχει δοκιμάσει κάποιος. BRIDGESTONE BATLAX ADVENTURE A41 WHEEL CITY | wheelcity.gr
Κατ αρχην καλοριζικο!
Τα φοραω σε 1200gs και δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.
Βγαζουν θορυβο,μικρα περιθωρια κλισης και αργουν να ζεσταθουν.
Θα κοιτουσα κατι σε Pirelli,Continental,Dunlop
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εξαρτάτε τις ανάγκες - απαιτήσεις που έχεις. Θες μόνο άσφαλτο.... και χώμα? πόσο χώμα? Θες να βγάλεις χιλιόμετρα, θές απόδοση στην άσφαλτο.... ταξίδι με βροχή...???
Είναι πολλές οι συνιστώσες για την επιλογή.... και πρέπει να διευκρινήσεις τι χρειάζεσαι.
Ναι, έχεις δίκιο, διευκρινίζω λοιπών.
Χώμα καθόλου, επίσης δεν με νοιάζει να βγάζουν πολλά χιλιόμετρα αν αυτό σημαίνει συμβιβασμός στο κράτημα, εξάλλου δεν μαζεύω πολλά χιλιόμετρα αφού δεν έχω commuting.
Κράτημα το no1, αν έχουν πολύ καλή απόδοση και στο βρεγμένο ακόμα καλύτερα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Κατ αρχην καλοριζικο!
Τα φοραω σε 1200gs και δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.
Βγαζουν θορυβο,μικρα περιθωρια κλισης και αργουν να ζεσταθουν.
Θα κοιτουσα κατι σε Pirelli,Continental,Dunlop
Πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βγάζουν χλμ αρκετά... Οποτε θυσιάζεις κάποιες λεπτομερειες
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπροστά δε φοράς 110/80/19??

Δεν έχω ίδια άποψη αλλά απο συζητήσεις και με έμπειρους αναβάτες με ον-οφφ μηχανές αυτή τη στιγμή τις πιο καλές εντυπώσεις δίνουν τα καινούργια DUNLOP TRAILMAX MERIDIAN.



Για τα Α41 δεν έχω ακούσει να πετάνε τη σκούφια τους..

Εναλλακτικά θα σου πρότεινα το Michelin Pilot Road 5 για καθαρά δρομίσιο 100% λάστιχο φουλ τουριστικό και κορυφαίο στο βρεγμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αντώνη στο Tracer φοράω τα Michelin Pilot road 5.
Ειναο καθαρά ασφαλτινο λαστιχο, ζεστενεται γρήγορα και έχει πολύ καλή απόδοση στο βρεγμενο, λόγω τεχνολογίας με διπλά αυλακια που έχει βγάλει η μισελεν.
Βγάζει και για τις διαστάσεις του Tiger.
Ρώτα και τον Κώστα kordix, τα φοράει στο 1150GS του.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Ναι, έχεις δίκιο, διευκρινίζω λοιπών.
Χώμα καθόλου, επίσης δεν με νοιάζει να βγάζουν πολλά χιλιόμετρα αν αυτό σημαίνει συμβιβασμός στο κράτημα, εξάλλου δεν μαζεύω πολλά χιλιόμετρα αφού δεν έχω commuting.
Κράτημα το no1, αν έχουν πολύ καλή απόδοση και στο βρεγμένο ακόμα καλύτερα.
Σου συστήνω τα παρακάτω. Έχουν εξαιρετικές επιδόσεις άσφαλτο, ότι ποιότητα και να έχει καθώς και στο βρεγμένο.

https://www.michelin.co.uk/motorbike/tyres/michelin-road-5


Τα Α41 έχουν πολύ καλή χιλιομετρική απόδοση, πολύ καλή απόδοση σε καλής ποιότητας άσφαλτο αλλά μέτρια σε όλα τα υπόλοιπα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σου συστήνω τα παρακάτω. Έχουν εξαιρετικές επιδόσεις άσφαλτο, ότι ποιότητα και να έχει καθώς και στο βρεγμένο.

https://www.michelin.co.uk/motorbike/tyres/michelin-road-5


Τα Α41 έχουν πολύ καλή χιλιομετρική απόδοση, πολύ καλή απόδοση σε καλής ποιότητας άσφαλτο αλλά μέτρια σε όλα τα υπόλοιπα.
Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή και τα Scorpion trail II τα οποία παρεπιπτόντως βγαίνουν και για 17άρα μπροστινή και διαστάσεις Street (εξελιγμένα ειδικά για το Multistrada) και τα σκάφτομαι κι εγώ να πω την αληθεια για το Tiger 1050 αν και δεν είναι προφανής επιλογή.
 
Reactions: Gus

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπροστά δε φοράς 110/80/19??
Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά τελικά είναι 100/90 19

Μάλιστα βλέπω πως σε αυτή την διάσταση οι επιλογές είναι πολύ λίγες. Δεν υπάρχει ούτε το michelen που λένε τα παιδιά.

Με ένα μαγαζί που μίλησα πριν λίγο μου είπαν πως η ζάντα είναι ίδια με άλλα μηχανάκια που φοράνε 110/80 19 και πολλοί επιλέγουν αυτή τη διάσταση... δεν είμαι σίγουρος δεν θέλω να αλλάξει βήμα ή κάτι τέτοιο
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αντώνη,στο στρώμ είχα τα dunlop trailsmart πριν τα anakee 2 και για την χρήση που λες είναι ταμάμ.
Στρίβουν φουλ,στο βρεγμένο πολύ καλά.
Καμία 10000 χλμ θα βγάλουν λογικά.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά τελικά είναι 100/90 19

Μάλιστα βλέπω πως σε αυτή την διάσταση οι επιλογές είναι πολύ λίγες. Δεν υπάρχει ούτε το michelen που λένε τα παιδιά.

Με ένα μαγαζί που μίλησα πριν λίγο μου είπαν πως η ζάντα είναι ίδια με άλλα μηχανάκια που φοράνε 110/80 19 και πολλοί επιλέγουν αυτή τη διάσταση... δεν είμαι σίγουρος δεν θέλω να αλλάξει βήμα ή κάτι τέτοιο
Αντώνη, όπως θα διαβάσεις εδώ απο την ίδια την triumph

http://www.staffordshiretriumph.co.uk/PDF/tyre-selector.pdf

και σε σχετική συζήτηση στο Αγγλικό φόρουμ των 800(στο οποίο μάλιστα μιλάνε για βελτίωση στην οδική συμπεριφορά)

η διάσταση 110/80/19 προτείνεται και απο την Triumph Και είναι θέμα κάθε χώρας τί υποστηρίζει η αγορά η τοπική σε διαστάσεις..

Εδώ στην Ελλάδα δε παίζει μπαλίτσα η 100/90/19 οπότε χωρίς κανέναν ενδοιασμό βάλε 110/80/19 να μπορείς να διαλέξεις μεταξύ όλων των εμπορικών μοντέλων σε λάστιχα αυτό που σου ταιριάζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κι εδώ στο επίσημο Site της Pirelli στο ψαχτήρι ανα μοτοσυκλέτα στο δικό σου μοντέλο δίνει τις επιλογές σε λάστιχα (μοντέλα) και όταν πας στην επιλογή του εμπρός τροχού έχει και τις 2 διαστάσεις. Και όταν η Pirelli δίνει στα προτεινόμενα και τις 2 διαστάσεις το κάνει επειδή το προτείνει και ο κατασκευαστής, σε καμία αλλη περίπτωση να ρισκάρει να βρεθεί μπλεγμένη σε κάποιο claim με καμιά ασφαλιστική να πληρώνει εκατομμύρια..


 
Top Bottom