Λάστιχα enduro-MX

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τα starcross MH5 θελω να βαλω που εχει και σε 100/100-18
Απλα θα χαμηλωσω σχεδον 1 ποντο απο αυτα που φοραω (120/90-18) τα οποια ειναι λαθος.
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
απαντώ στο γενικό ερώτημα του θέματος
Ok Μήτσο αλλά δεν βλέπω να βγαίνει σε άλλη διάσταση...;)
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Ok Μήτσο αλλά δεν βλέπω να βγαίνει σε άλλη διάσταση...;)
Θάνο, δυστυχώς!
Πάντως έχω πληροφορίες ότι θα βγεί και για 17άρα ζάντα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τα starcross MH5 θελω να βαλω που εχει και σε 100/100-18
Απλα θα χαμηλωσω σχεδον 1 ποντο απο αυτα που φοραω (120/90-18) τα οποια ειναι λαθος.
Βάλε 100/100/18 άφοβα είναι σχεδόν το ίδιο.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Έχει δοκιμάσει κάποιος, εκ τοτε, michelin tracker σε μεγάλο ; (T7, 990, twin)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχει δοκιμάσει κάποιος, εκ τοτε, michelin tracker σε μεγάλο ; (T7, 990, twin)
Νομίζω ο ChristosGR σε Τ7. Κάτσε να το δει και θα μας πει.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Νομίζω ο ChristosGR σε Τ7. Κάτσε να το δει και θα μας πει.
Μόνο σε 140/80-18 βγαίνει που το προτιμώ έτσι κι αλλιώς για χώμα από το ΟΕΜ, 150/70-18.

Πολυ καλό στο Τ7, και πολύ καλή τιμή.

Επίσης μου έκανε πολύ θετική έκπληξη η συμπεριφορά του και στην άσφαλτο για αυτό που είναι.

Αλλά σε βαρύ μηχανάκι όπως το Τενερέ σε τρεις - τέσσερις καλές χωματοβόλτες το πίσω ήταν για αλλαγή.
Τα έχω βάλει και στο Husaburg που όμως έχει το μισό βάρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Έχει δοκιμάσει κάποιος, εκ τοτε, michelin tracker σε μεγάλο ; (T7, 990, twin)
Εχω βάλει 80/100/21 μπροστά και 140/80/18 το tracker σε ΤΕΝΕΡΕ.....στην αρχή με τρόμαξε το στενό λάστιχο μπροστά.....πιέσεις έχω 1,5ΒΑΡ μπρος πίσω και πλέον το έχω συνηθίσει....Στο χώμα μια χαρά είναι η αντοχή τους.....πολύ καλύτερα από ΜΤ21.........γενικά σαν κράτημα σε φρένα, σαν στρίψιμο σε φλαταδούρα σαν γάντζωμα στο χώμα έχουν μια πιο σπορ αίσθηση απο το ΜΤ21......φαίνεται το μηχανάκι πιο ανάλαφρο να το πω.....μπορεί επειδή το μπροστά είναι πιο στενό δεν ξέρω.....μη φανταστείς διαφορές τρελλές...........δεν μπορείς να τις καταλάβεις κι όλας αν δεν είσαι καρατιμόνι τις διαφορές στο χώμα........Το σίγουρο είναι ότι είναι πιο αντοχής από τα ΜΤ21 στο χώμα......Τώρα για άσφαλτο δεν θα μείνει τίποτα στο πίσω λάστιχο αν κάνεις καμιά μεγάλη διαρομή με ταχύτητες πάνω από 120κμ/ώρα.........Παρόλα αυτά στην άσφαλτο μπορείς να κινηθείς πολύ άνετα με αυτό το λάστιχο........Με ασφάλτινες πιέσεις στρίβει κανονικά το μηχανάκι......όχι τάπα.....αλλά πλαγιάζει κανονικά.....αλλά το λάστιχο σε 500-1000κμ ειδικά το πίσω θα καταστραφεί αν κάνεις μεγάλο ταξίδι και το κυριότερο αν πάς πάνω από 100κμ/ωρα..........
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Οκκ κρατάμε τις κριτικές οτι είναι για διήμερο χωμάτινο αν κάτσει αλλοως πήγαινελα να πας να βρεις το χώμα εθνικες κτλ θα φεύγουν τακούνια. Αν είχα τενερε αβλεπη θα το έβαζα εχει και στο youtube review. Στο crf εχω δίλλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οκκ κρατάμε τις κριτικές οτι είναι για διήμερο χωμάτινο αν κάτσει αλλοως πήγαινελα να πας να βρεις το χώμα εθνικες κτλ θα φεύγουν τακούνια. Αν είχα τενερε αβλεπη θα το έβαζα εχει και στο youtube review. Στο crf εχω δίλλημα.
Έχει διάφορα το crf με το tenere?
Βαριά είναι και τα 2 για τέτοια λάστιχα
 

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Ξεκινάω λέγοντας ότι ειμαι φουλ αρχάριος σε οτιδήποτε έχει να κάνει με χώμα. Πρόσφατα αγόρασα ενα έξτρα ζευγάρι ζαντες για το dr250s που έχω και τοποθέτησα τα λάστιχα που μου χάρισε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Μπροστά ειναι ενα Cheng Shin C755 και πίσω το Dunlop D952. Η αλήθεια ειναι οτι το μπροστά σε 2 βόλτες (Υμηττό - αυτές που γράφει το νήμα στο forum μας & Νότια αττική απο greektrail.gr) το ένιωθα φουλ ασαφές, ειδικά σε σκληρές πέτρες. Χώμα και λάσπη ηταν μια χαρα. Μόλις εβρισκα οτιδήποτε μεγαλυτέρο απο χαλίκι ηταν ζορισμα. Πίεση 1.5bar μπροστα. Το πίσω κανένα πρόβλημα.
Τι προτείνετε για ελληνικά τερέν; Θα ήθελα πχ να έκανα αυτή την βόλτα ΑΤΤΙΚΗ - ΛΑΔΩΝΑΣ ΠΟΤΑΜΟΣ TRAIL RIDE - greektrail.gr
Για άσφαλτο και κανα χωματόδρομο έχω τις άλλες ζάντες με τα Μitas mc24 πάνω.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Dunlop D952 και για μπροστα Ειναι οικονομικο και μετα απο 8000 χλμ αν και λιωμενο πια μια χαρα εκανα το χτεσινο φιλικο trail ride
Παντως εμπειρια απο αλλο περαν αυτου και του ΜΤ21 δεν εχω οποτε ας σου πει και καποιος αλλος
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Ξεκινάω λέγοντας ότι ειμαι φουλ αρχάριος σε οτιδήποτε έχει να κάνει με χώμα. Πρόσφατα αγόρασα ενα έξτρα ζευγάρι ζαντες για το dr250s που έχω και τοποθέτησα τα λάστιχα που μου χάρισε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Μπροστά ειναι ενα Cheng Shin C755 και πίσω το Dunlop D952. Η αλήθεια ειναι οτι το μπροστά σε 2 βόλτες (Υμηττό - αυτές που γράφει το νήμα στο forum μας & Νότια αττική απο greektrail.gr) το ένιωθα φουλ ασαφές, ειδικά σε σκληρές πέτρες. Χώμα και λάσπη ηταν μια χαρα. Μόλις εβρισκα οτιδήποτε μεγαλυτέρο απο χαλίκι ηταν ζορισμα. Πίεση 1.5bar μπροστα. Το πίσω κανένα πρόβλημα.
Τι προτείνετε για ελληνικά τερέν; Θα ήθελα πχ να έκανα αυτή την βόλτα ΑΤΤΙΚΗ - ΛΑΔΩΝΑΣ ΠΟΤΑΜΟΣ TRAIL RIDE - greektrail.gr
Για άσφαλτο και κανα χωματόδρομο έχω τις άλλες ζάντες με τα Μitas mc24 πάνω.
Τα D952 είναι μια χαρά λάστιχα για τη μηχανή σου, κάνουν για όλα τα τερέν και παίζουν και σε καλή τιμή (σχετικά). Πίεση επίσης μπορεί να παίζεις και πιο χαμηλά αν είσαι σε περιοχή με μαλακό έδαφος/λάσπες.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Ξεκινάω λέγοντας ότι ειμαι φουλ αρχάριος σε οτιδήποτε έχει να κάνει με χώμα. Πρόσφατα αγόρασα ενα έξτρα ζευγάρι ζαντες για το dr250s που έχω και τοποθέτησα τα λάστιχα που μου χάρισε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Μπροστά ειναι ενα Cheng Shin C755 και πίσω το Dunlop D952. Η αλήθεια ειναι οτι το μπροστά σε 2 βόλτες (Υμηττό - αυτές που γράφει το νήμα στο forum μας & Νότια αττική απο greektrail.gr) το ένιωθα φουλ ασαφές, ειδικά σε σκληρές πέτρες. Χώμα και λάσπη ηταν μια χαρα. Μόλις εβρισκα οτιδήποτε μεγαλυτέρο απο χαλίκι ηταν ζορισμα. Πίεση 1.5bar μπροστα. Το πίσω κανένα πρόβλημα.
Τι προτείνετε για ελληνικά τερέν; Θα ήθελα πχ να έκανα αυτή την βόλτα ΑΤΤΙΚΗ - ΛΑΔΩΝΑΣ ΠΟΤΑΜΟΣ TRAIL RIDE - greektrail.gr
Για άσφαλτο και κανα χωματόδρομο έχω τις άλλες ζάντες με τα Μitas mc24 πάνω.

Όπως σου έγραψε και ο zanny από πάνω το 952 είναι ότι πρέπει αλλά πριν αλλάξεις μπροστινό δοκίμασε αυτό που έχεις με μικρότερη πίεση. Το 1.5 είναι πάρα πολύ για τόσο ελαφρύ ον οφ και είναι λογικό να μην πατάει σωστά. Το 1 bar είναι κάπου 15psi και θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις με 17-18 psi αν έχεις απλή σαμπρέλα και αν έχεις ενισχυμένη μπορείς και 15.
 
Top Bottom