Λάστιχα

Fantomas7

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-στρώμα 650 08
DR 650SE 1997
Χαμηλές πιέσεις, ζάντα χυτή, βαρύ μηχανάκι, οδική στον χωματόδρομο δεν βλέπω να έρχεται.
Καταλαβαίνετε οτι είμαι στο ψάξιμο για αρχή ιντερνετικο και μετα δια ζωσης( το μάθαμε και αυτό),αυτο που ακουσα και που μου φαίνεται κάπως λογικο ειναι οτι το πρόβλημα δεν ειναι τοσο στις χυτές ζάντες οσο στο οτι δεν εχουμε σαμπρέλα και υπαρχει ο κινδυνος να ξεζανταριστει το λαστιχο σε κανενα γερό χτυπο,( εντυπωση μου εκανε επισης οτι η τρομπιτσα που κουβαλαω δεν θα το φουσκώσει,οποτε παιρνεις το λαστιχο παραμασχαλα
),σιγουρα θα κατεβασω λιγο τις πιεσεις αλλα το ποσο θα το δειξει μαλλον η πραξη...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και σαμπρέλα να έχεις, ψάξε τι σημαίνει pinch flat.

Φαντάζομαι ότι μπορείς να ξεκινήσεις από λίγο πιο χαμηλά από πέσεις δρόμου και να δεις μέχρι που σε παίρνει, αν πας με παρέα για να βοηθήσει σε πιθανή στραβή. Αλλιώς κάνε καλή έρευνα σε ξένα φόρουμ/φόρα γιατί δεν είσαι ο μόνος που το έχει κάνει αυτό, υπάρχει βάση δεδομένων άλλων χρηστών με το τι δούλεψε και τι όχι.


Αυτός ας πούμε έχει τον δικό του δρόμο, κάπου ανάμεσα στον μανιακό και τον τκακς και δείχνει να έχει λογική η σκέψη του.

 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καταλαβαίνετε οτι είμαι στο ψάξιμο για αρχή ιντερνετικο και μετα δια ζωσης( το μάθαμε και αυτό),αυτο που ακουσα και που μου φαίνεται κάπως λογικο ειναι οτι το πρόβλημα δεν ειναι τοσο στις χυτές ζάντες οσο στο οτι δεν εχουμε σαμπρέλα και υπαρχει ο κινδυνος να ξεζανταριστει το λαστιχο σε κανενα γερό χτυπο,( εντυπωση μου εκανε επισης οτι η τρομπιτσα που κουβαλαω δεν θα το φουσκώσει,οποτε παιρνεις το λαστιχο παραμασχαλα
),σιγουρα θα κατεβασω λιγο τις πιεσεις αλλα το ποσο θα το δειξει μαλλον η πραξη...
Αν θυμάμαι καλά το στρώμ δουλεύει με 33-36 psi.
Δοκίμασε να κατεβάσεις στο 28-33 αρχικά .
Θα δεις διαφορά απτό ασφάλτινο σεταρισμα, χωρίς υπερβολές στο να κινδυνεύσει να ξεζανταρει.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Το έχω δοκιμάσει έως 30 psi εμπρός και 33 psi πίσω.... και μέχρι εκεί το θεωρώ ασφαλές και οριακό. Λόγω βάρους της μηχανής κλπ. και του χαρακτήρα της με ότι ζάντα και να έχει δεν νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε δραματικά αυτό που είναι.
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
το έχω δουλέψει πάρα πολύ το vstrom στο χώμα με 25-28. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα, ακόμα και σε φυτευτή πέτρα, που έλεγα ότι δεν την βγάζουμε καθαρή, η ζάντα ήταν μια χαρά
 
Top Bottom