Λάστιχο για 15.000 χιλ

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Καλησπέρα σε όλους.

Να θέσω τα δεδομένα.

Ψάχνουμε ένα λάστιχο με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

  • Για μεγάλο ΒΑΡΥ Οn-Off φορτωμένο
  • 15.000 χιλ. σε Ευρωπαϊκή ασφαλτο
  • 100% Ασφαλτο
  • 2000 χιλ (από τα 15.000) σε εθνική με ταχύτητες 140-150
Οκ θα τετραγωνίσει αλλά δεν θέλουμε να γίνει και ''τραπέζι''
Θέλουμε να τα πετάξουμε με την επιστροφή.

Υπάρχει η άποψη να αλλάξουμε κάπου στο δρόμο αλλά θα προτιμούσαμε να το αποφύγουμε.

Οι έχοντες εμπειρία με ελαστικά μπορούν να δώσουν τα φώτα τους?
Να παραθέσω το γεγονος.

MICHELIN ANAKEE με 12075 χλμ στην πλάτη τους ξεκίνησαν ταξίδι 10603 χλμ σε ευρωπαϊκή άσφαλτο, γύρισαν πίσω με 22678 και πετάχτηκαν. Μηχανάκι 230 κιλά με υγρά (βάσει σπεκς) με 2 τσαντάρες φορτωμένες στην ουρά (δεν ξέρω βάρος τσαντών αλλά το μπροστινό είχε ελαφρώσει αισθητά). Τετραγώνισαν αλλά όχι κάτι δραματικό· στα κέφια έστριβαν με σκαλοπατάκι μεν, αλλά έστριβαν.
Θέλω σε κάθε αλλαγή να βάζω διαφορετικό λάστιχο για δοκιμή, σκεφτόμουνα για τα meridian γιατί έχω δοκιμάσει τα trailmax και trailsmart σε άλλη μηχανή και μου άρεσαν πολύ αλλά δεν είχαν διάρκεια, επίσης η dunlop σου επιστρέφει 40€ από την αγορά μέχρι τέλος Μαΐου· τελικά έμεινα τόσο ευχαριστημένος από την συνολική απόδοση των MICHELIN σε συνθήκες ταξιδιού που ήταν η πρώτη φορά που ξανάβαλα τα ίδια.

:friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στεφανε τα Heidi όπως τα λένε οι Αμερικάνοι είναι καλό all around λάστιχο κ;ι με καλή αντοχή, αλλά στο βρεγμένο έχει νευρική συμπεριφορά.
Ναι έχεις δίκιο Γιάννο, κι εγώ σε βρεγμένο πάντα τα πρόσεχα. Δεν είχα ποτέ θέμα αλλά ψυχολογικά δεν ήμουν τακτοποιημένος και όπως και να το κάνεις δεν είναι καθαρό ασφάλτινο.
Έκανα focus σε μια παράμετρο... ίσως δεν αρκεί αν σε ενδιαφέρουν κι άλλα πράγματα, όπως το να το "τρέξεις" ή και να το "στρίψεις".
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Έχω τα dunlop meridian.
Διγομο ελαστικό τουρισμού για βαριά on off, τα έχω στο 1290 από τα 72000 χλμ και τώρα έχω 85. Σίγουρα έχουν 2-3 χιλιάδες ακόμα.
Χρήση τα πάντα εκτός από χώμα. Εθνική, επαρχιακοί, πόλη. Δεν είναι λάστιχο που θα στρίψεις δίχως αύριο, αλλά κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Μειονέκτημα ο σχετικός θόρυβος σε ελαφριά κλίση και σε εύρος 90-110 χαω.

Πιέσεις αυτές που ορίζει ο κατασκευαστής της μηχανής, δηλαδή 35-42.

Έχει τα σαν επιλογή, θα με θυμηθείς.
Νομίζω τα meridian είναι μονόγομα· αυτό ήταν ένας απ τους λόγους που επέλεξα τα δίγομα michelin.

:friendship:
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Η Τα anakee adve ή τα Α41.
Και τα δύο βγάζουν παραπάνω από 15χ.χ.
Απλά τα μισλεν δεν χαμπαριαζουν στο βρεγμένο καθόλου
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Θα κινηθούμε σε Meridian η Α41 αναλογα με την διαθεσιμότητα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Να παραθέσω το γεγονος.

MICHELIN ANAKEE με 12075 χλμ στην πλάτη τους ξεκίνησαν ταξίδι 10603 χλμ σε ευρωπαϊκή άσφαλτο, γύρισαν πίσω με 22678 και πετάχτηκαν. Μηχανάκι 230 κιλά με υγρά (βάσει σπεκς) με 2 τσαντάρες φορτωμένες στην ουρά (δεν ξέρω βάρος τσαντών αλλά το μπροστινό είχε ελαφρώσει αισθητά). Τετραγώνισαν αλλά όχι κάτι δραματικό· στα κέφια έστριβαν με σκαλοπατάκι μεν, αλλά έστριβαν.
Θέλω σε κάθε αλλαγή να βάζω διαφορετικό λάστιχο για δοκιμή, σκεφτόμουνα για τα meridian γιατί έχω δοκιμάσει τα trailmax και trailsmart σε άλλη μηχανή και μου άρεσαν πολύ αλλά δεν είχαν διάρκεια, επίσης η dunlop σου επιστρέφει 40€ από την αγορά μέχρι τέλος Μαΐου· τελικά έμεινα τόσο ευχαριστημένος από την συνολική απόδοση των MICHELIN σε συνθήκες ταξιδιού που ήταν η πρώτη φορά που ξανάβαλα τα ίδια.

:friendship:
Από θόρυβο τα anakee adventure πως είναι? Στο βρεγμένο ?

Tα meridian σε σχέση με τα anakee?

Πιο κρατάει καλύτερα αλλά αντέχει και περισσότερο?

Θα πάω σήμερα για λάστιχα και έλεγα να βάλω scorpion trail 2 ή Α41 αλλά θέλω να δοκιμάσω και κάτι άλλο όπως anakee adventure η meridian.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το adve ..κάνει ένα μικρό θόρυβο από τα 120-130
Βάλε τα adve για εμένα, θα τα ευχαριστήθεις και βγάζουν χλμ
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το adve ..κάνει ένα μικρό θόρυβο από τα 120-130
Βάλε τα adve για εμένα, θα τα ευχαριστήθεις και βγάζουν χλμ
Σε αυτά έχω καταλήξει :friendship:.

( Συνήθως φοράω ωτοασπιδες στο ταξίδι οπότε είμαστε οκ. )
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Από θόρυβο τα anakee adventure πως είναι? Στο βρεγμένο ?

Tα meridian σε σχέση με τα anakee?

Πιο κρατάει καλύτερα αλλά αντέχει και περισσότερο?

Θα πάω σήμερα για λάστιχα και έλεγα να βάλω scorpion trail 2 ή Α41 αλλά θέλω να δοκιμάσω και κάτι άλλο όπως anakee adventure η meridian.
Τα ANAKEE κάνουν τον περισσότερο θόρυβο απ όλα όσα έχω δοκιμάσει. Γενικά το λες θορυβώδες ελαστικό. Στην αρχή με ενοχλούσε, μετά το ψιλοσυνήθισα, τώρα, ευχαριστημένος από την συνολική απόδοση των ελαστικών αυτών λέω χαλάλι ο θόρυβος, κάπου πρέπει να κάνω κι εγώ μιά παραχώρηση.

Στο βρεγμένο - με νορμάλ οδήγηση - είναι οκ. Δεν με φόβισαν πουθενά εκτός από μιά φορά που το παράκανα εγώ (ο δρόμος ήταν τύπου ο καινούργιος του αρτεμισιου, τα λάστιχα είχαν ήδη αρκετή φθορα, υπερεμπιστεύτηκα την ιταλική άσφαλτο, προσπαθούσα να μείνω πίσω από 2 γαλλικά gs που κυνηγιόντουσαν, το πίσω λάστιχο γλίστρησε πολύ, απότομα και ξαφνικά, τρόμαξα, έκοψα). Όλα αυτά σε βρεγμένο με βροχή.

Τα meridian δεν τα έχω δοκιμάσει· έχω δοκιμάσει όμως τους προκατόχους τους (trailmax και trailsmart) στο gsa 1150. Έχουν ξεκάθαρα καλύτερη απόδοση από τα ANAKEE, το 1150 έστριβε απίστευτα αλλά η καλή συμπεριφορά τους κράτησε 6 - 7 χλμ. Από κει μέχρι τις 15000 χλμ ήταν οκ αλλά όχι για ακρότητες. Από τις 15000 μέχρι τις 20000 που τα άλλαξα πήγαινα συντηρητικά· δεν τα εμπιστευόμουν. Για ταξιδιωτική χρήση θεωρώ τα ANAKEE ξεκάθαρα καλύτερα (έχουν και πολύ μεγαλύτερη διάρκεια), τα meridian (αν μοιάζουν με τα trailmax και trailsmart) φαντάζομαι θα είναι ανώτερα σε πολεμικές βόλτες.

Νομίζω τα meridian ταιριάζουν καλύτερα σε δυνατά μηχανάκια (κτμ, ντουκάτι κτλ)· σε πιο βολτάδικα - ταξιδιωτικά θα έλεγα ότι τα ANAKEE είναι ταμάμ.

:friendship:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τα ANAKEE κάνουν τον περισσότερο θόρυβο απ όλα όσα έχω δοκιμάσει. Γενικά το λες θορυβώδες ελαστικό. Στην αρχή με ενοχλούσε, μετά το ψιλοσυνήθισα, τώρα, ευχαριστημένος από την συνολική απόδοση των ελαστικών αυτών λέω χαλάλι ο θόρυβος, κάπου πρέπει να κάνω κι εγώ μιά παραχώρηση.

Στο βρεγμένο - με νορμάλ οδήγηση - είναι οκ. Δεν με φόβισαν πουθενά εκτός από μιά φορά που το παράκανα εγώ (ο δρόμος ήταν τύπου ο καινούργιος του αρτεμισιου, τα λάστιχα είχαν ήδη αρκετή φθορα, υπερεμπιστεύτηκα την ιταλική άσφαλτο, προσπαθούσα να μείνω πίσω από 2 γαλλικά gs που κυνηγιόντουσαν, το πίσω λάστιχο γλίστρησε πολύ, απότομα και ξαφνικά, τρόμαξα, έκοψα). Όλα αυτά σε βρεγμένο με βροχή.

Τα meridian δεν τα έχω δοκιμάσει· έχω δοκιμάσει όμως τους προκατόχους τους (trailmax και trailsmart) στο gsa 1150. Έχουν ξεκάθαρα καλύτερη απόδοση από τα ANAKEE, το 1150 έστριβε απίστευτα αλλά η καλή συμπεριφορά τους κράτησε 6 - 7 χλμ. Από κει μέχρι τις 15000 χλμ ήταν οκ αλλά όχι για ακρότητες. Από τις 15000 μέχρι τις 20000 που τα άλλαξα πήγαινα συντηρητικά· δεν τα εμπιστευόμουν. Για ταξιδιωτική χρήση θεωρώ τα ANAKEE ξεκάθαρα καλύτερα (έχουν και πολύ μεγαλύτερη διάρκεια), τα meridian (αν μοιάζουν με τα trailmax και trailsmart) φαντάζομαι θα είναι ανώτερα σε πολεμικές βόλτες.

Νομίζω τα meridian ταιριάζουν καλύτερα σε δυνατά μηχανάκια (κτμ, ντουκάτι κτλ)· σε πιο βολτάδικα - ταξιδιωτικά θα έλεγα ότι τα ANAKEE είναι ταμάμ.

:friendship:
Ευχαριστώ Γιώργο :friendship:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Θα έλεγα continental attack 3 με το οποίο έπαθα πλάκα,στη βροχή,στο στεγνό,δεν μπαίνει καθόλου το esp .
Απίστευτο ελαστικό αλλά σε ευρωπαϊκό έδαφος 10000χλμ .
15000 χλμ μόνο σε trailer :)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πόσο έχουν πάει Κωστή?

Καλοταξιδοι
Ευχαριστώ, 315 έχουν πάει. Έχουν βγάλει προσφορά τα ΑΤ41 στα 280 καθώς και τα Metzeler next.

Γνωρίζω τον λαστιχά (κοντά στο μαγαζί του Χρήστου) που είναι εντουράς και πάντα μου κάνει καλύτερη τιμή και γενικότερα βοηθάει με τον τρόπο του. Πλήρωσα 320 με αλλαγή και των δύο βαλβίδων, μπροστά λαστιχένια αλλά πίσω μεταλλική γωνιακή η οποία εχει γύρω στα 15 ευρώ. Προσέχουμε για να έχουμε.
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
σχεδόν ότι έγραψαν οι προηγούμενοι Α40-Α41 μου έβγαλαν κοντά στα 16500χλμ scorpiontrail2 14 800 km και τωρα έβαλα και εγω τα michelin adv..
οντως λιγο πιο θορυβωδη και με μικρότερη κορώνα κάτι που στην αρχή με ξένισε καθώς πέφτει πιο απότομα απ οτι ειχα συνηθίσει.315 ευρω
 
Top Bottom