Λίμνη Μπλεντ

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Ύστερα από την Νις και το Νόβι Σαντ, χθες έφτασα στη Λιουμπλιάνα. Σήμερα απόλαυσα τον τελικό προορισμό μου, την Λίμνη Μπλεντ.
Από αύριο αρχίζει η επιστροφή με διανυκτερεύσεις στο Ζαγκρεμπ, το Βελιγράδι και την πόλη των Σκοπίων.














Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
αμα θες γραψε και κατι για το μηχανακι,οπως συμπεριφορα ,μεση καταναλωση,μεσες ταχυτητες ,ανεση,προστασια απ τον αερα ,ή οτι αλλο μπορεις,θα ενδιαφερει καποιους που ενδιαφερονται για το μοντελλο,μια που ελαχιστες αναφορες εχουμε για το συγκεκριμμενο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αμα θες γραψε και κατι για το μηχανακι,οπως συμπεριφορα ,μεση καταναλωση,μεσες ταχυτητες ,ανεση,προστασια απ τον αερα ,ή οτι αλλο μπορεις,θα ενδιαφερει καποιους που ενδιαφερονται για το μοντελλο,μια που ελαχιστες αναφορες εχουμε για το συγκεκριμμενο.
Το έχει κάνει και μάλιστα με όμορφο τροπο

 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Όντως, πανέμορφος προορισμός η λίμνη Bled αλλά και όλη η γύρω περιοχή του Triglav, του εθνικού δρυμού της Σλοβενίας.
Τελευταία φορά είχα πάει εκεί το 2013 και πραγματικά δεν ήθελα να φύγω.

Γιάννη, δεν ξέρω αν το έκανες ήδη στο ταξίδι αλλά αν δεν έχεις πάει, τώρα που πιάνεις την επιστροφή προς Ζάγκρεμπ βάλε μέσα ένα πέρασμα απο το Vršič Pass που κυριολεκτικα είναι δίπλα σου. Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, το Triglav είναι ένας κρυμμένος θυσαυρός που έχει πάρα πολλά να δει κάποιος αν αφιερώσει χρόνο. Μεγάλοι καταρράκτες, αλπικές βουνοκορφές, hiking, ορειβασία, ποτάμια, πυκνά δάση, υπέροχα γραφικά χωριουδάκια διάσπαρτα... μαγεία!

Έτσι κι αλλιώς, η διαδρομή απο Bled μέχρι Zagreb είναι πολύ μικρή οπότε ακόμα και με και τη μικρή γυροβολιά στον εθνικό δρυμό δεν το "ξεχειλώνεις" ιδιαίτερα.


Καλό δρόμο να έχεις και πάρε μερικές παραπάνω ανάσσες και για μας που αναγκαζόμαστε φέτος να μένουμε "εντός"!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Όντως, πανέμορφος προορισμός η λίμνη Bled αλλά και όλη η γύρω περιοχή του Triglav, του εθνικού δρυμού της Σλοβενίας.
Τελευταία φορά είχα πάει εκεί το 2013 και πραγματικά δεν ήθελα να φύγω.

Γιάννη, δεν ξέρω αν το έκανες ήδη στο ταξίδι αλλά αν δεν έχεις πάει, τώρα που πιάνεις την επιστροφή προς Ζάγκρεμπ βάλε μέσα ένα πέρασμα απο το Vršič Pass που κυριολεκτικα είναι δίπλα σου. Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, το Triglav είναι ένας κρυμμένος θυσαυρός που έχει πάρα πολλά να δει κάποιος αν αφιερώσει χρόνο. Μεγάλοι καταρράκτες, αλπικές βουνοκορφές, hiking, ορειβασία, ποτάμια, πυκνά δάση, υπέροχα γραφικά χωριουδάκια διάσπαρτα... μαγεία!

Έτσι κι αλλιώς, η διαδρομή απο Bled μέχρι Zagreb είναι πολύ μικρή οπότε ακόμα και με και τη μικρή γυροβολιά στον εθνικό δρυμό δεν το "ξεχειλώνεις" ιδιαίτερα.


Καλό δρόμο να έχεις και πάρε μερικές παραπάνω ανάσσες και για μας που αναγκαζόμαστε φέτος να μένουμε "εντός"!
Οχι νομιζες οτι με μια περασια ξεμπερδεψες... Θα θελεις να γυρισεις ξανα κ ξανα. Παθων.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Θυμάμαι κάπου με το πάσο είναι ένα ποτάμι πραγματικη πισιναααα... Δεν θυμάμαι το όνομα του


Και μια από τριεθνες γιατί μου φέρατε μνήμες που πονάνε ενώ είμαι Κυριακή μεσιμερι στο γραφείο......


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη που δεν απάντησα καθόλου στα post σας όλες αυτές τις μέρες αλλά προσπαθώ να ρουφήξω όσο το δυνατόν περισσότερες εικόνες από τις πόλεις των χωρών που διανυκτερεύω και δεν μου μένει και πολύς χρόνος. Αυτή τη στιγμή είμαι στα Σκόπια, όπου πέραν από αγάλματα και fake baroque κτίρια, δεν έχει ενδιαφέροντα πράγματα να δει κανείς. Παρόλα αυτά ήθελα να checkάρω από κοντά το «φαινόμενο» Σκόπια.
Αύριο επιστρέφω στη βάση μου.
Η ταξιδιωτική αυτή εμπειρία για μένα ήταν πολύ μεγάλη, αφού είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω με μηχανή στο εξωτερικό και μάλιστα μόνος μου. Ψέματα λέω έχω παρέα την crosstourer μου!
Η οργάνωση του ταξιδιού, από τις αποσκευές που πήρα μαζί μου και τον εξοπλισμό μέχρι τα ξενοδοχεία-διαμερίσματα και το που θα παρκάρω το μοτόρι μου, τα πόσα χιλιόμετρα μπορώ να διανύω ημερησίως, η διέλευση των συνόρων με COVID, έγιναν όλα για πρώτη φορά σε προορισμούς εκτός Ελλάδας. Προφανώς θα υπάρχουν σε όλη αυτή την διαδρομή όμορφες διαδρομες και περάσματα, όπως αυτά που προτείνατε και δεν πήρα καν χαμπάρι, αλλά έτσι είναι, μένουν ανεκπλήρωτες επιθυμίες για την επόμενη φορά!
 
Top Bottom