Λαμπες Led

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Παιδιά καλημέρα σας.

Το μηχανακι έχει Λαμπα Led στο φαναρι. Αυτη λοιπον η λαμπα εχει ενα ανεμιστηρακι πανω της και αυτο εχει ως αποτελεσμα το λαστιχενιο εργοστασιακο κάλυμμα να μην εφαρμόζει.

Ερωτηση 1
Το ανεμιστηρακι εχει προβλημα με νερα κλπ?

Ερωτηση 2
Εχω βρει αφτερ μαρκετ καλυμα που ενδεχεται να σκεπαζει ΟΛΗ την λαμπα μαζι με το ανεμιστηρακι της. Θα εχω θεμα με την ψυξη της λαμπας?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
αυτό είναι ένα ερώτημα!
κανονικά το ανεμιστήρι δεν πρέπει να βραχυκύκλωνει από νερα διότι κατά την αγορά του θα είχε καλύπτρα
λέω εγώ τώρα.......
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
βάλε το αφτερ για καλό και κακο
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
αλλά πάλι που θα διώχνει τον αέρα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μην γελάς ροκενρολα
αυτός ο φούρνος αυτό και το ψωμί
μου κάνεις βουλιγκ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν γράφει κάτι η λάμπα πάνω για να δεις τις προδιαγραφές της?
Γιατί δεν ρωτάς και τον προηγούμενο Alex990 ?
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εγω που εβαλα led λαμπα ,δυστυχως το καλυμμα δεν μπαινει πια.Ευτυχως απο την μια γτ πρεπει να ψυχεται η λαμπα οπωσδηποτε. Εχει ανεμιστηρα και διωχνει προς τα πισω τον αερα αρα δν ειναι καλο να το κλεισεις τελειως.Μια λυση ειναι να κοψεις το υπαρχον ή το αφτερ μαρκετ και να αφησεις μονο τον ανεμιστηρα εξω.

Εγω δεν εβαλα καν το καλυμμα. Απο νερα δεν εχει θεμα παντως. Σε βροχη ,εκει που ειναι δεν βρεχεται εν κινησει. Σε πλυσιματα να προσεχεις για να μην μπει μεσα στο φαναρι
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Δεν γράφει κάτι η λάμπα πάνω για να δεις τις προδιαγραφές της?
Γιατί δεν ρωτάς και τον προηγούμενο Alex990 ?
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει τις προδιαγραφες.

Με τον Alex990 τα ειχαμε πει, αλλά ο Αλεξ το ειχε μεσα το μηχανακι.
Η ερωτηση μου εγινε, περισσοτερο ως αφορμη για να δω τι γινεται με το καλυμα και εν συνεχεια με τον εξαερισμο, διοτι το καλυμα που εχει πανω εχει σκιστει ελαφρως και φοβαμαι περισσοτερο τις υγρασιες που μπορει να βαλει το φαναρι.

Οποτε αν αλλαξω καλυμα πρεπει να προσεξω..
Στεγανοτητα - εξαερισμο. Αλλα αυτα τα δυο δεν συνδυαζονται.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Εγω που εβαλα led λαμπα ,δυστυχως το καλυμμα δεν μπαινει πια.Ευτυχως απο την μια γτ πρεπει να ψυχεται η λαμπα οπωσδηποτε. Εχει ανεμιστηρα και διωχνει προς τα πισω τον αερα αρα δν ειναι καλο να το κλεισεις τελειως.Μια λυση ειναι να κοψεις το υπαρχον ή το αφτερ μαρκετ και να αφησεις μονο τον ανεμιστηρα εξω.

Εγω δεν εβαλα καν το καλυμμα. Απο νερα δεν εχει θεμα παντως. Σε βροχη ,εκει που ειναι δεν βρεχεται εν κινησει. Σε πλυσιματα να προσεχεις για να μην μπει μεσα στο φαναρι
Αυτο ακριβως με απασχολει εμενα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τι μηχανάκι 990;

Αν ναι, νομίζω ότι έχω λάμπα led της μεγάλης σκάλας με την οποία κλείνει κανονικά η μάσκα, ακουμπάει βέβαια πάνω στο αλουμινένιο πλαίσιο οργάνων αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το κακό είναι ότι δε συνεργάζεται με το κάτοπτρο και φεγγει μεχρι τον Aldebaran, αλλά είναι τουλάχιστον καλύτερα από το εργοστασιακό.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Τι μηχανάκι 990;

Αν ναι, νομίζω ότι έχω λάμπα led της μεγάλης σκάλας με την οποία κλείνει κανονικά η μάσκα, ακουμπάει βέβαια πάνω στο αλουμινένιο πλαίσιο οργάνων αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το κακό είναι ότι δε συνεργάζεται με το κάτοπτρο και φεγγει με τι τον Aldebaran, αλλά είναι τουλάχιστον καλύτερα από το εργοστασιακό.
Xtz 660. Δεν ειναι σαν το 990. Οι λαμπες φαινονται ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
1) To ανεμιστηρακι αυτο δεν εχει θεμα με νερα

2) Κυκλοφορουν απειρα αυτοκινητα εκει εξω που εχουν καπακωμενα μεσα στα φαναρια αυτα τα λεντ με ανεμιστηρες, δεν παθαινουν τιποτα. Το ανεμιστηρακι αυτο μην φανταστεις οτι βγαζει αερα σαν αεροθερμο. Οι ψυκτρες αυτες ζεσταινονται και πρεπει να υπαρχει ροη αερα τοπικα, απλα. Τωρα αν το καπακι παει και κολλαει ακριβως πανω, προσωπο, και ταπωνει αυτη την εξοδο του ανεμιστηρα, εγω θα σου ελεγα ανοιξε μικρες τρυπες με τρυπανακι στο σημειο εκεινο στο καπακι.

3) Υπαρχουν λεντ λαμπες χωρις ανεμιστηρα, ειτε με μεγαλυτερες μεταλλικες ψυκτρες ειτε με μεγαλες λωριδες μεταλλικου πλεγματος. Αν ανησυχεις για τα νερα βαλε μια τετοια. Παντως οσο καιρο ειχα προβολακια Η3 τυπου Ηella ειχα κανει μοντα και ειχα εφαρμόσει λαμπες Led με ανεμιστηρακια, που προεξειχαν απο πισω. Ποτε δεν ειχαν θεμα με νερα.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
1) To ανεμιστηρακι αυτο δεν εχει θεμα με νερα

2) Κυκλοφορουν απειρα αυτοκινητα εκει εξω που εχουν καπακωμενα μεσα στα φαναρια αυτα τα λεντ με ανεμιστηρες, δεν παθαινουν τιποτα. Το ανεμιστηρακι αυτο μην φανταστεις οτι βγαζει αερα σαν αεροθερμο. Οι ψυκτρες αυτες ζεσταινονται και πρεπει να υπαρχει ροη αερα τοπικα, απλα. Τωρα αν το καπακι παει και κολλαει ακριβως πανω, προσωπο, και ταπωνει αυτη την εξοδο του ανεμιστηρα, εγω θα σου ελεγα ανοιξε μικρες τρυπες με τρυπανακι στο σημειο εκεινο στο καπακι.

3) Υπαρχουν λεντ λαμπες χωρις ανεμιστηρα, ειτε με μεγαλυτερες μεταλλικες ψυκτρες ειτε με μεγαλες λωριδες μεταλλικου πλεγματος. Αν ανησυχεις για τα νερα βαλε μια τετοια. Παντως οσο καιρο ειχα προβολακια Η3 τυπου Ηella ειχα κανει μοντα και ειχα εφαρμόσει λαμπες Led με ανεμιστηρακια, που προεξειχαν απο πισω. Ποτε δεν ειχαν θεμα με νερα.
Αυτο ηθελα να ξερω ακριβως. Διοτι με ενα αφτερμαρκετ καπακι κλεινει και ειναι ομορφο και συμαζεμενο. Θα μπορουσα να κανω και μια τρυπουλα στο κατω μερος στο καπακι....:thinking:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτο ηθελα να ξερω ακριβως. Διοτι με ενα αφτερμαρκετ καπακι κλεινει και ειναι ομορφο και συμαζεμενο. Θα μπορουσα να κανω και μια τρυπουλα στο κατω μερος στο καπακι....:thinking:
Το βασικο ειναι να αφηνει χωρο πισω απο την εξαγωγη του ανεμιστηρα, εστω και μερικα χιλιοστα. Δεν εχει αναγκη την τρυπα στο κατω μερος, γιατι και σκονη θα μπαινει αλλα και υγρασια, λιγη αλλα θα μπορει να μπει.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Το βασικο ειναι να αφηνει χωρο πισω απο την εξαγωγη του ανεμιστηρα, εστω και μερικα χιλιοστα. Δεν εχει αναγκη την τρυπα στο κατω μερος, γιατι και σκονη θα μπαινει αλλα και υγρασια, λιγη αλλα θα μπορει να μπει.
Οκ, θα το μελετησω τοτε
 
Top Bottom