Λιγνιτωρυχείο Πρινιά-Λίμνη Αποκάλυψη Κυριακή 11/3/2018

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Χαλαρή Κυριακάτικη βόλτα σε ένα ξεχασμένο και γεμάτο ιστορία τόπο, τα Λιγνιτωρυχεία του Πρινιά στην περιοχή του Αλιβερίου Ευβοίας.




Άν και έχουμε βρεθεί αρκετές φορές στην περιοχή (κάποιες κυνηγώντας δράκους στις σπηλιές τους-λαμβάνει ο @est ?), για τούτο το μέρος δεν είχα ξανακούσει, παρά μόνο τελευταία, μέσα από τα λόγια ενός υπέργηρου Αλιβεριώτη επιστάτη της ΔΕΗ.

Το Λιγνιτωρυχείο του Πρινιά, υπήρξε το πρώτο που λειτούργησε στην Ελλάδα και σε αυτό έβγαζαν μεροκάμματο αρκετοί κάτοικοι της περιοχής, πρίν το τραγικό και πολύνεκρο ατύχημα του 1967, αρχίσει να βάζει σκέψεις για τις συνθήκες ασφαλείας του και το τελικά κλείσιμο του στις αρχές τις δεκαετίας του 80'.
Ο Λιγνίτης φορτωνόταν σε βαγόνια ατμομηχανών και με αυτές ανεβοκατέβαινε, μέχρι το εργοστάσιο στο Αλιβέρι. Σήμερα στον όμορφο και γεμάτο δέντρα περιβάλλοντα χώρο, στέκουν ακόμη όρθιες κάποιες από αυτές, άλλες αφημένες στην πατίνα του χρόνου και κάποιες αναπαλαιωμένες, να θυμίζουν άλλες εποχές.

Καμιά 500αριά μέτρα παραπέρα, η λίμνη Αποκάλυψη. Με το πέρασμα του χρόνου, η οροφή του Ορυχείου κατέρρευσε, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μία όμορφη μικρή λίμνη και σημαντικός υδροβιότοπος της περιοχής.
Όπως γράφτηκε και πιό πάνω, στο συγκεκριμένο μέρος δεν έχω ξαναπάει, δεν ξέρω τι θα συναντήσω, όμως είμαι πρόθυμος να το ψάξω και να το εξερευνήσω. Πάρτε λοιπόν κράνος εργασίας, φακό, ιμάντες, αξίνα ή φτυάρι, ξηρά τροφή για 2 ημέρες, και ελάτε να το εξερευνήσουμε μαζί :)

http://in-aliveri.gr/index.php/eidiseis/134-lignitoryxeio-aliveriou-i-egkataleipsi




Πρόσβαση στην Εύβοια από Σκάλα Ωρωπού και με το φέρυ(1030), απέναντι στην Ερέτρια. Μετά της επισκέψεως στο Ορυχείο, θα ακολουθήσει καφεδάκι στον Κάραβο Αλιβερίου.

Τόπος σύναξης: Burgertown, Άγιος Στέφανος.
Ώρα αναχώρησης: 0945, λόγω φέρυ στις 1030.
Ρυθμοί: Χαλαροί-Ανοιξιάτικοι.

Χάρτης:
Μέρος Α'
https://www.google.gr/maps/dir/Burgertown, Άγιος Στέφανος/Σκάλα Ωρωπού/@38.2315028,23.6837099,11z/data=!3m1!4b1!4m16!4m15!1m5!1m1!1s0x14a175efa3a78611:0x523c354aabc41e5f!2m2!1d23.84452!2d38.1407315!1m5!1m1!1s0x14a112987b187a89:0x400bd2ce2b97e10!2m2!1d23.7900853!2d38.3208398!2m1!2b1!3e0
Μέρος Β'
https://www.google.gr/maps/dir/Λιμεναρχείο Ερέτρια, Κανάρη, Ερέτρια/Πρινιάς/@38.3181637,23.6160169,10z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x14a16b6f2cae0713:0x8405d9b397ff9a7a!2m2!1d23.7930555!2d38.3908333!1m5!1m1!1s0x14a15dc4246d987d:0x4708a3b2b773451f!2m2!1d24.0322662!2d38.4343447!3e0
 
Τελευταία επεξεργασία:

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Πανο ειμαι μακρια 500 χλμ και φευγω ακομα πιο μακρια 10000 μιλια .Αλλιως τετοιες βολτες με βουτιες στην ιστορια και στο παρελθον με πλοηγο εσενα δεν χανονται.
Να περασετε τελεια οσοι ακολουθησετε.
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
ωρες αναρωτιεμαι εαν εγω κ ο Παναγος ζουμε στην ιδια χωρα...χα,χα!:p
σε γουσταρουμε ρε!!
Aμοιβαία τα αισθήματα Γιώργη :friendship:

Πανο ειμαι μακρια 500 χλμ και φευγω ακομα πιο μακρια 10000 μιλια .Αλλιως τετοιες βολτες με βουτιες στην ιστορια και στο παρελθον με πλοηγο εσενα δεν χανονται.
Να περασετε τελεια οσοι ακολουθησετε.
Αναθεματισμένες αποστάσεις και καταστάσεις Ηλία. Μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα, για να βρισκόμαστε έστω και κάπου στη μέση. Να προσέχεις φίλε εκεί στα ξένα :friendship: (εγώ έφαγα βέτο από την κυρά και ξέμεινα εδώ πρός το παρόν)

για φαϊ ουτε καν εεε?? τεεεελος παντων, μεσα εστω και νηστικος! ας οψεται που εχω καιρο να βγω..
Πάψε ρε γκρίνια! Έχουμε προνοήσει λέμε! Έχει φούρνο στο Αλιβέρι :D Όλο και κάποιο κριτσίνι θα τσιμπήσουμε! (μην χαλάσουμε και την γράμμωση, τώρα που καλοκαιριάζει έ? :D)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Να περάσετε όπως πρέπει ..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πρεπει να κατεβω Φολοη αυτη την Κυριακη, διαφορετικα θα ερχομουν σκουπα!
Περιμενουμε φωτοστορυ...
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μάλλον και εγώ θάμαι στα Όρη και στα άγρια βουνά οπότε εύχομαι να περάσετε υπέροχα αναμένοντας ανταπόκριση ειδικά από τον Πέτρο.:laugh:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Καταλαβα........θα πεσει...."πεινα" !!!!!!
Ελπιζω να ερθει συμφορουμιτης με......φορητη ψησταρια.....μπας κ φαμε κανενα μπριζολικι !!!!!!
Βρέ μανία με το φαγητό! Άντε, με πείσατε! Θα κανονίσω να πάμε σε παρακείμενο μοναστήρι, μπάς και μας φιλέψουν κανά λουκουμάκι και έτσι καταλαγιάστε την όρεξη για τριγλυκερίδια :D

Πρεπει να κατεβω Φολοη αυτη την Κυριακη, διαφορετικα θα ερχομουν σκουπα!
Περιμενουμε φωτοστορυ...
Η αλήθεια είναι Κώστα, ότι το μέρος πρέπει να είναι ο οργασμός του φωτογράφου, από τα λίγα που έχω δεί (ατμομηχανές, εγκαταστάσεις, εκκλησία Άγ. Βαρβάρας, λίμνη).
Εγώ δεν το "έχω" με τις καλλιτεχνικές φωτό, αλλά θα κοιτάξουμε να βγάλουμε μπόλικες :)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μεσα.....βεβαια δεν χανονται τετοιες βολτες !!!!!
πηρες αδεια ?????
κολλησες αυτοκολλητο στη ζελατινα ""skliros pantoflakias'''' ????


για φαϊ ουτε καν εεε?? τεεεελος παντων, μεσα εστω και νηστικος! ας οψεται που εχω καιρο να βγω..
ασε ρε γατακι .....
σιγα μην μεινεις νηστικος....
αφου εχεις ξετρυπωσει ολους τους φουρνους της χωρας...
μονο κοιτα μην βγαλεις την τυροπιτα οταν θα 'σαστε μακρια απο τον πολιτισμο...
τα παντα μπορουν να συμβουν μετα !!!!
:friend:
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Μαλλον δεν με βλεπω...γμτ.& ηθελα να ερθω....δεν πειραζει...
Next time...
Καλα να περασετε:friendship:
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Λοιπόν. ...μετά απο καιρό βρήκα ενα BMW ενός φίλου και ήθελα οπωσδήποτε βόλτα για το ζήσω λίγο γιατί θα το εχω μονο για το Σ/Κ.
Μέσα κι εγώ με τα όλα.
:drt:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
μεσα κ γω πανο...
Δύσκολα θα περίμενα να μην έρθεις σ' αυτή τη βόλτα, αφού μπλέκονται μηχανολογία και ορυκτολογία μαζί :)

Το κοιτάω και εγώ παίδες. Πάνο, δεν είμαι όμως ακόμη σίγουρος.
Μην σε στεναχωρεί τίποτα Τίμο! Έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχει υποχρέωση δήλωσης συμμετοχής. Όλα χαλαρά. Το βλέπεις και όπως σε πάει.
Το μόνο σίγουρο για την Κυριακή είναι, μίζα στις 0945 από Burgertown και η αναχώρηση του φέρυ στις 1030 από Ωρωπό για Εύβοια:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom