Λιμανάκια ατύχημα - Προσοχή εκεί έξω!

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Για τα πατήματα , θα έπρεπε τόσα χρόνια να είναι ανοιχτό το ελληνικό 24/7, να πληρώνεις 5€ για είσοδο , να κανείς 2-3 400αρια και να βγαίνεις αρχηγός .

Τα υπόλοιπα είναι απαρχαιωμενη λογική και κατάλοιπα τις κακιάς μας νεοτροπιας τον 80ις.
πολυ σωστος....
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αυτός ο πιτσιρικάς που έχει κάνει μισό αστικό κώδικα παραβάσεις πριν καν ανέβει στο μηχανάκι, για να κάνει άλλες τόσες του ΚΟΚ, μένει ακόμη ατιμώρητος ?
Φρουράααααααα ! Φρουράααααααααα !!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θεσσαλονίκη δεν είχαν κάνει και (τουλάχιστον) μία βόλτα καγκουριάς με θύματα παλιότερα;
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Οπότε καταλήγουμε στο ότι: Αυτό που κάνεις εσύ και η παρέα σου είναι κουλ γιατί έχετε φτιαγμένα αυτοκίνητα και είστε μετενσάρκωση του Σένα

Οτιδήποτε κάνουν άλλοι είναι κακό και χαλάει την φάση σας.

Εξαιρετικά λογικό, χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε.
Τωρα δεν χρειαζετε να γινεσαι εριστικος και να μεγαλοποιεις τα πραματα...... Αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουν τα αυτια μου......

#xrv_world_explorer
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν δεν σου αρέσει αυτό που λες, πες κάτι άλλο. Μία τα γυρνάς έτσι μια αλλιώς, απλά να κρατήσουμε πως έχεις δίκιο και οι άλλοι άδικο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυστυχώς... Όπως είπε και ο Κώστας παραπάνω σε προηγούμενες δεκαετίες βιωναμε καθημερινά τέτοιες φάσεις.
Θυμάμαι την Αύρα όταν είχε φανάρι, την Συγγρού φανάρι για αμθιθεας, την κόντρα στις Τζιτζιφιές και τα λιμανάκια φυσικά.
Όλα αυτες οι κόντρες τότε ήταν χωρίς κράνος και γενικά όλη η νοοτροπία περί μοτοσυκλετας ήταν λάθος.
Τα ίδια και χειρότερα βλέπω ότι συμβαίνουν και στην εποχή που ζούμε, με την μεγάλη διαφορά, ότι τώρα υπαρχει μεγάλος κίνδυνος από την αυξημένη κίνηση.... Τοτε ήταν ανύπαρκτη.
Δεν χρειάζεται να αναλύουμε το ποσό λάθος είναι να συμβαίνουν όλα αυτά, το καταλαβαίνουμε όλοι.
Ο νέος φυσικά έχει άγνοια κινδύνου, όπως είχαμε και εμείς τοτε.
Δεν βλέπω φως και πως μπορεί να αντιμετωπίσει μια κατάσταση πολλων δεκαετιών.
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Για να συμβαίνει αυτό τόσο απροκάλυπτα σημαίνει τόσο πως έχει την υποστήρηξη του κόσμου, όσο και την αδιαφορία της πολιτείας.. Δεν υπάρχει σωτηρία καμία
Έχουν την υποστήριξη των φορέων και την ανοχή των (μεγαλο-) αστυνομικών της πόλης.

Στην αντίθεση του παραπάνω, με έχουν σταματήσει αστυνομικοί και μου έκαναν υπόδειξη οτι σε βόλτες άνω των δύο μηχανών πρέπει να ενημερώνουμε την αστυνομία για το πλάνο της βόλτας (ήμασταν 3 μεσήλικες με τρία μηχανάκια σε κυριακάτικη βόλτα)..
 
Last edited by a moderator:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Δυστυχώς από την στιγμή που υπάρχει έλλειψη παιδείας ο μόνος τρόπος είναι ο φόβος ...
Ας έκαναν κατάσχεση στα οχήματα και ένα πρόστιμο που θά έκανες καμια δεκαετία να ξεπληρώσεις και θα βλέπαμε αν αυτά τα φαινόμενα θα συνεχίζονταν ....

Οι πιο μεγάλοι θα θυμούνται πως έμαθε ο Έλληνας να φορά ζώνη στο αυτοκίνητο ...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
....

Οι πιο μεγάλοι θα θυμούνται πως έμαθε ο Έλληνας να φορά ζώνη στο αυτοκίνητο ...
Εξαιτίας των κατασκευαστών αυτοκινήτων! Δεν άρεσε σε κανέναν αυτό το μπιπ μπιπ......
Ο κύριος λόγος για εμένα, γιατί ότι "κυνήγι" έπεσε από πλευράς τροχαίας, όπως πάντα έκανε κοιλιά γρήγορα και αυτό!!!!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Εγώ θυμάμαι τον πατέρα μου μετα το δεύτερο πρόστιμο που έφαγε σε ταξίδι και αυτός και η μητέρα μου

ξεκίνησαν να φοράνε την ζώνη κάθε φορά ....

και τότε στα τέλη της δεκαετίας του 80 δεν έκανε μπιπ το αυτοκίνητο μας
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ πιστεύω πολύ στη καθημερινή ενημέρωση. Αν δε κάνεις μια φιλική υπόδειξη στο συνάδελφο μοτοσυκλετιστή σου στο φανάρι π.χ. να φορέσει το κράνος, δεν έχει κανέναν νόημα η κριτική στο πληκτρολόγιο. Ο κάγκουρας συνήθως -όχι πάντα- είναι ένα νέο παιδί. Σε αυτό το παλικαράκι οι συστάσεις κατά 90% πάνε άκαρπες, για αυτό το 10% κάνεις όμως τις προσπάθειες με το σωστό τρόπο, για να μείνει κάτι. Τι να πεις όμως για τον μαλάκα 50ρη που έχει πάνω στο παπί γυναίκα και παιδί και οι τρεις μαζί βγαίνουν ακρανίωτοι στον Κηφισό; Ότι και να του πεις αυτού του τρόμπα είναι... αλεξίσφαιρος.

Εγώ υπόσχομαι ότι θα βρω ευκαιρία να βγω για καφέ με τον Αποστόλη apos.zeitou να το κουβεντιάσουμε -έτσι και αλλιώς το ήθελα- γιατί η επιμονή του κάτι μου λέει πως άλλο μνμ θέλει να μεταφέρει. Αλλά ακόμη και αν όντως το μνμ του είναι λάθος, πιστεύω πως μια συζήτηση κοιτώντας τα μάτια ο ένας του άλλου θα είναι πιο παραγωγική. Στο κάτω-κάτω θα μπορούσε να είναι ανιψιός μου ή και γιος μου.

Φυσικά όλα τα παραπάνω έχουν μικρό αντίκρισμα όταν δεν δίνονται και οι διέξοδοι (πίστες κτλ). Ευτυχώς που η κρίση περιόρισε αρκετά τις καγκουριές στους ασφάλτινους δρόμους και οδήγησε το δικυκλιστή κόσμο -κυρίως για λόγους οικονομίας- στα βουνά και μπορούν και ξεδίνουν συνήθως με έναν υγιή τρόπο. Έχω την αίσθηση ότι αν στους χωματόδρομους το 2010 υπήρχαν 1000 μοτοσυκλέτες σήμερα υπάρχουν τουλάχιστον οι πενταπλάσιες.
 

Mario77

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Marios
Μοτό
Yamaha FJR1300A
Yamaha XT1200Z Super Tenere
23/12/2013
Marc Marquez:
Για την οδήγηση μοτοσυκλέτας στο δρόμο:
«Δεν έχω δίπλωμα, αλλά αν είχα, δεν θα οδηγούσα γρήγορα στο δρόμο! Ακόμα και στην πίστα με τις ελεγχόμενες συνθήκες τα πράγματα είναι επικίνδυνα, πόσο μάλλον όταν προσθέτει κανείς παράγοντες όπως οι πεζοί και τα αυτοκίνητα.
Όσοι οδηγούν γρήγορα στο δρόμο, κατά τη γνώμη μου δεν έχουν μυαλό. Μ’ αρέσει να οδηγώ χωμάτινες μοτοσυκλέτες με τον αδερφό μου Alex. Είναι διασκέδαση και εξάσκηση μαζί. Αν είχα ένα δίκυκλο για το δρόμο, αυτό θα ήταν μάλλον ένα από τα scooter της Honda, για να κυκλοφορώ στην πόλη».
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
εχτες ειμαι στο φαναρι και ερχεται διπλα παπακι με νεο 17 το πολυ χωρις κρανος κλπ,εγω κρανος μπουφαν γαντια παντελονι τζιν.και καναμε μια συζητηση
-ωραιο μηχανακι!
-να φορας κρανος!
-ναι εφυγα βιαστικα και το ξεχασα! ( ενιωσε αβολα)
-να φορας κρανος ,μια φορα γινεται η βλακεια και εισαι μικρος
- ναι ναι το ξεχασα

απο τα παιδια και απο το σπιτι ξεκιναει η αλλαγη θελει χρονο ομως , τα παιδια μας θα φορανε κρανος θα πανε στην πιστα γιατι εμεις σαν γονεις θα τα μαθουμε ετσι . μετα ειναι τα προστιμα ,που σε μικρες ηλικιες τα πληρωνουν οι γονεις ετσι και αλλιως
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
εχτες ειμαι στο φαναρι και ερχεται διπλα παπακι με νεο 17 το πολυ χωρις κρανος κλπ,εγω κρανος μπουφαν γαντια παντελονι τζιν.και καναμε μια συζητηση
-ωραιο μηχανακι!
-να φορας κρανος!
-ναι εφυγα βιαστικα και το ξεχασα! ( ενιωσε αβολα)
-να φορας κρανος ,μια φορα γινεται η βλακεια και εισαι μικρος
- ναι ναι το ξεχασα

απο τα παιδια και απο το σπιτι ξεκιναει η αλλαγη θελει χρονο ομως , τα παιδια μας θα φορανε κρανος θα πανε στην πιστα γιατι εμεις σαν γονεις θα τα μαθουμε ετσι . μετα ειναι τα προστιμα ,που σε μικρες ηλικιες τα πληρωνουν οι γονεις ετσι και αλλιως
Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλά:
Ο μικρός μου αδερφός, παρόλο που με βλέπει πάντα με στολή και κρανος, παρόλο που του έχω δώσει dainese δερμάτινο, nolan κρανος κλπ., παρ όλες τις συζητήσεις, ακόμα κυκλοφορεί με κοντομάνικο, χωρίς κρανος και χωρίς πινακίδα.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι σε αυτές τις ηλικίες, ποιο πολύ επηρεάζονται οι πιτσιρικάδες απο το τι βλέπουν στο δρόμο παρά απο εμάς.
Ελπίζω να έχω άδικο.
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι

Αντιγραφή bike gangs του Miami..... στην Τσιμισκή!
Αυτό που μου κάνει εντύπωση δεν είναι η πράξη αυτή καθεαυτή, η οποία γινοτάν, γίνεται και θα γίνεται, αλλά το φόρα παρτίδα της υπόθεσης, από τον διοργανωτή μέχρι το σημείο συνάντησης / γνωστή επιχείρηση... Για ποια στέκια και ξεστέκια μιλάμε τωρα εδω μέσα..?
Για να συμβαίνει αυτό τόσο απροκάλυπτα σημαίνει τόσο πως έχει την υποστήρηξη του κόσμου, όσο και την αδιαφορία της πολιτείας.. Δεν υπάρχει σωτηρία καμία
Απο την τόση μ@λακί@ μαζεμένη ούτε κάν άντεξα να το δώ ολόκληρο,
πρίν κρίνω όμως τους άλλους, θυμήθηκα τα δικά μου, εποχές 1984-5 και βάλε που μαζευόμασταν ''δέλτα γέφυρα''(περιοχή λαχαναγοράς στην τότε εθνική Θεσ/νίκης Αθηνών, και μετρούσαμε πόσες κολώνες σούζα έκανε ο καθένας, ή κόντρες με μέτρημα κολώνες, ή όταν μαζευόμασταν για ''ζούγκλα'' έτσι το λέγαμε και κάναμε βόλτα στην πόλη αλλά σε πάρα πολύ πιο light κατάσταση, ή όταν μαζεύαμε όλοι μαζί λεφτά και παρακαλούσαμε να νοικιάσουμε(χωρίς διπλώματα) για καμια ώρα παρτούζα RD350 να γουστάρουμε γκάζι, δέν χρειάζεται ν' αναφέρω έστω για κράνος ίσως 1 στους 15 να είχε,
Οι δικαιολογίες που σκέφτομαι τώρα για τότε είναι ,ως βασικότερη το μικρό της ηλικίας, και μετά η εποχή που ανάλογα και εμείς ώς πιτσιρικάδες είχαμε είτε πρότυπα, είτε ενημέρωση - γνώση. Γραφικό και πολυειπωμένο ότι τυχεροί όσοι εκείνης της εποχής είναι ακόμα κοντά μας.
Για την σημερινή εποχή με όλη την πληροφόρηση - γνώση που απλόχερα και δωρεάν υπάρχει, μου είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να δικαιολογήσω και πάλι τα ίδια.
Σε αυτό που έγραψε ο Στέφανος STF, όσο μπορούμε να βάλουμε ένα λιθαράκι, να παρακινήσεις κάποιον πχ στο φανάρι φόρα το κράνος, ή δέστο το γ@μίδι εφόσον το φοράς, ανήκω και εγώ σε αυτούς τους ''γραφικούς τύπους'' που προσπαθούν, αλλά με αυτά που έχω ακούσει όλο και περισσότερο προβληματίζομαι και το σκέφτομαι πολλές φορές μέχρι ν' ανοίξω το στόμα μου πλέον, και πραγματικά το κάνω με πόνο ψυχής, γιατί έχω την ''τύχη'' - ατυχία να έχω δεί - ζήσει πολλά περιστατικά και δύσκολα, στους δρόμους.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λένε ή ωραία η ελπίδα αλλά τα έχει με άλλον, όπως και να το πάρουμε άς ονειρευόμαστε ασφαλέστερους οδηγούς και ασφαλέστερους δρόμους ( που φαντάζομαι στο όνειρο θα μείνω)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από την άλλη βέβαια, η καραμέλα του "δεν έχουμε δρόμους" κάποια στιγμή πρέπει να λιώσει.

Ναι, δεν έχουμε δρόμους. Αυτό σημαίνει ότι θα οδηγούμε σαν να είμαστε στο εξωτερικό ή ότι θα προσαρμοστούμε σε ό,τι έχουμε; Η λογική λέει το δεύτερο, για όσους κάνουν το πρώτο έχει ο Δαρβίνος πει αυτό το survival of the fittest. Αν κάποιος ζούσε έξω και ήρθε εδώ να ζήσει το καταλαβαίνω, αλλά για τους γηγενείς δεν θα πρέπει να αποτελεί καν σκέψη το "δεν έχουμε δρόμους" γιατί ποτέ δεν είχαμε.
 
Top Bottom