ΜΟΤΟ - περιοδικών ανάγνωσμα.

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Μιας κ λεμε εδω για τα περιοδικα κ τον ειδικο τυπο...ας γραψουμε για συνεργατες περα απο τους μονιμους "δοκιμαστες"...που εγραφαν η γραφουν ακομα για ευρυτερα θεματα...για τη μοτοσυκλετα ως σταση ζωης..για ταξιδια...οτιδηποτε..

Κανω την αρχη με τους δικους μου.."αγαπημενους"....!!!

Αρης Κωστακης στο Motosport...εξαιρετικος στα ιστορικα θεματα..ταξιδιωτικα...κ στη φωτογραφια..

Ντανης Φωτος....απο τα καλυτερα κειμενα που εχω διαβασει σε περιοδικα....
Νικος Πολιτης..ωραιο χιουμορ γραφη...κ παθιασμενος εκτος των δυο τροχων με τη πισω κινηση στα αυτοκινητα κ τα Αλφα Ρομεο...
Ιακωβος Σουγουρτζιδης..πιο προσφατος...με χιουμορ που τα σπαει...αμφοτεροι στο ΜΟΤΟ...

Δημητρης Μπαζινας στο power Bikes....με εφεση στη αρχαια Ελλαδα...πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ειναι γιος του Μπαζινα αρθρογραφου στον παλιο Φιλαθλο...για εμενα ενας φιλοσοφος της ζωης κ ο λογος (μαζι με τον αποδυτηριακια)...που καθε πρωι η σταση στο περιπτερο ηταν επιβεβλημενη...

Τελος αν κ σε περιδικο αυτοκινητου..4ΤΡΟΧΟΙ...ο Νικος Δημου..πιστευω ολοι τον γνωριζετε...δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι..

Αυτοι απο εμενα..σιγουρα θα εχω ξεχασει καποιους αφου επιασα απο δεκαετια 80 κ υστερα...για γραψτε ...!!!
Διπλο Like για τον Ντανη χωρις να απαξιωνω τους υπολοιπους που γραφεις. Αν σας πεσουν στα χερια τα 3 βιβλια του Ντανη διαβαστε τα.
υγ.Ο Μπαζινας ειναι γιος του απο οτι ξερω.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Φίλε petrosKLR με γύρισες στα....νιάτα μου ! Να συμπεράνω κλάση ...ήντα ; !!
Εν αρχή:
Motosport ... Δ. Παπανδρέου άριστα τέστ και συμμετοχές στο παγκόσμιο GP , αλήθεια πόσοι γνωρίζουν σήμερα για αυτό ; ας πούμε στο GP Kyalami Ν. Αφρική
έτρεξε λόγο (έλλειψης βρόχινων) με απλά σλίκ στη βροχή και όταν το έμαθε ο Barry Sheen είπε "αυτό που έκανε ο τρελοέλληνας δεν θα το έκανα ποτέ ! "
A. Κωστάκης ταξίδια στην Έρημο με το XLR 600 !! .... η μαγιά για να γίνουμε ταξιδιάρηδες.

Μοτοτεχνική Επιθεώρηση...την θυμάται κανείς ; εξωπραγματικά τέστ και αναλύσεις απο τον μέγα Δ, Χοΐδά. Από εκεί ξεπήδησε ο Χ. Χατζάρας,

Ελληνικό Μοtorrad....Α, Πανούτσος και ...ξερό ψωμί ! μέτριο αλλά ξεπήδησε ο Θ, Χούντρας.

Ο λόγος πάντως που διαβάζω Μοτό είναι άρθρα τύπου Ντάνη Φώτου , Μάλαμα Αλεξανδρίδη , Καραχάλιου , Αλεξανδράκη (Λύκος) κτλ. τα οποία συνεχώς λιγοστεύουν ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φίλε petrosKLR με γύρισες στα....νιάτα μου ! Να συμπεράνω κλάση ...ήντα ; !!
Εν αρχή:
Motosport ... Δ. Παπανδρέου άριστα τέστ και συμμετοχές στο παγκόσμιο GP , αλήθεια πόσοι γνωρίζουν σήμερα για αυτό ; ας πούμε στο GP Kyalami Ν. Αφρική
έτρεξε λόγο (έλλειψης βρόχινων) με απλά σλίκ στη βροχή και όταν το έμαθε ο Barry Sheen είπε "αυτό που έκανε ο τρελοέλληνας δεν θα το έκανα ποτέ ! "
A. Κωστάκης ταξίδια στην Έρημο με το XLR 600 !! .... η μαγιά για να γίνουμε ταξιδιάρηδες.

Μοτοτεχνική Επιθεώρηση...την θυμάται κανείς ; εξωπραγματικά τέστ και αναλύσεις απο τον μέγα Δ, Χοΐδά. Από εκεί ξεπήδησε ο Χ. Χατζάρας,

Ελληνικό Μοtorrad....Α, Πανούτσος και ...ξερό ψωμί ! μέτριο αλλά ξεπήδησε ο Θ, Χούντρας.

Ο λόγος πάντως που διαβάζω Μοτό είναι άρθρα τύπου Ντάνη Φώτου , Μάλαμα Αλεξανδρίδη , Καραχάλιου , Αλεξανδράκη (Λύκος) κτλ. τα οποία συνεχώς λιγοστεύουν ...
Ο Δ.Π.....εχει σελιδα στο φατσομπουκι και ειναι αρκετα ενεργος με αναφορες στους αγωνες του, με αρκετες λεπτομερειες
Φυσικα αναφερεται και στους αγωνες με αυτοκινητα, στους οποιους ειναι ενεργος ακομη....αναφερομαι σε κλασσικα οχηματα πλεον
Να συμφωνησω οτι ειναι ο ανθρωπος της γενιας μας.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Φίλε petrosKLR με γύρισες στα....νιάτα μου ! Να συμπεράνω κλάση ...ήντα ; !!
Εν αρχή:
Motosport ... Δ. Παπανδρέου άριστα τέστ και συμμετοχές στο παγκόσμιο GP , αλήθεια πόσοι γνωρίζουν σήμερα για αυτό ; ας πούμε στο GP Kyalami Ν. Αφρική
έτρεξε λόγο (έλλειψης βρόχινων) με απλά σλίκ στη βροχή και όταν το έμαθε ο Barry Sheen είπε "αυτό που έκανε ο τρελοέλληνας δεν θα το έκανα ποτέ ! "
A. Κωστάκης ταξίδια στην Έρημο με το XLR 600 !! .... η μαγιά για να γίνουμε ταξιδιάρηδες.

Μοτοτεχνική Επιθεώρηση...την θυμάται κανείς ; εξωπραγματικά τέστ και αναλύσεις απο τον μέγα Δ, Χοΐδά. Από εκεί ξεπήδησε ο Χ. Χατζάρας,

Ελληνικό Μοtorrad....Α, Πανούτσος και ...ξερό ψωμί ! μέτριο αλλά ξεπήδησε ο Θ, Χούντρας.

Ο λόγος πάντως που διαβάζω Μοτό είναι άρθρα τύπου Ντάνη Φώτου , Μάλαμα Αλεξανδρίδη , Καραχάλιου , Αλεξανδράκη (Λύκος) κτλ. τα οποία συνεχώς λιγοστεύουν ...
Για την μοτοτεχνικη επιθεωρηση του Χοιδα ενα πολυ ομορφο κειμενο του Ντανη.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Φίλε petrosKLR με γύρισες στα....νιάτα μου ! Να συμπεράνω κλάση ...ήντα ; !!
Εν αρχή:
Motosport ... Δ. Παπανδρέου άριστα τέστ και συμμετοχές στο παγκόσμιο GP , αλήθεια πόσοι γνωρίζουν σήμερα για αυτό ; ας πούμε στο GP Kyalami Ν. Αφρική
έτρεξε λόγο (έλλειψης βρόχινων) με απλά σλίκ στη βροχή και όταν το έμαθε ο Barry Sheen είπε "αυτό που έκανε ο τρελοέλληνας δεν θα το έκανα ποτέ ! "
A. Κωστάκης ταξίδια στην Έρημο με το XLR 600 !! .... η μαγιά για να γίνουμε ταξιδιάρηδες.

Μοτοτεχνική Επιθεώρηση...την θυμάται κανείς ; εξωπραγματικά τέστ και αναλύσεις απο τον μέγα Δ, Χοΐδά. Από εκεί ξεπήδησε ο Χ. Χατζάρας,

Ελληνικό Μοtorrad....Α, Πανούτσος και ...ξερό ψωμί ! μέτριο αλλά ξεπήδησε ο Θ, Χούντρας.

Ο λόγος πάντως που διαβάζω Μοτό είναι άρθρα τύπου Ντάνη Φώτου , Μάλαμα Αλεξανδρίδη , Καραχάλιου , Αλεξανδράκη (Λύκος) κτλ. τα οποία συνεχώς λιγοστεύουν ...
Μεσα επεσες Θαναση..πατημενα τα πρωτα ηντα...μην κοιτας που το παιζω τζοβενο εδω που δεν με ξερουν πολλοι..χαχα..!!!
Εχω περιοδικα ειδικου τυπου...απο το '78....καλα ανεφερες Παπανδρεου στο Παγκοσμιο...ηταν κατι μοναδικο ακομα κ σημερα...ειχα ξεχασει Πανουτσο κ Μαλαμα Αλεξανδριδη...πολυ καλοι...!!!!
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Διπλο Like για τον Ντανη χωρις να απαξιωνω τους υπολοιπους που γραφεις. Αν σας πεσουν στα χερια τα 3 βιβλια του Ντανη διαβαστε τα.
Τον ντανη φωτο , τον εχω γνωρίσει απο κοντά , πολυ καλα κείμενα, με πάθος ,ανατροπές , φαντασία
ΝτανηΣ Νο1
Με αφορμή τα παραπάνω, δράττομαι της ευκαιρίας να γράψω δυο γραμμες.
Για όσους δεν είχαν τη τύχη να τον γνωρίσουν από κοντά, ο Ντάνης Φώτος είναι αγαπημένος προσωπικός φίλος πολλά χρόνια τώρα και προσυπογράφω απόλυτα τα όσα ανέφεραν οι προλαλήσαντες. Πέρα από τη μοναδική γραφή και ματιά του, είναι ένας άνθρωπος βαθύτατης καλλιέργειας σε όλα τα επίπεδα -από Γεωπολιτική Ιστορία (πρώην διπλωμάτης γαρ) μέχρι τα άπαντα της παγκόσμιας Μοτοσυκλετιστικής Ιστορίας και όλα τα ενδιάμεσα: πολεμικές τέχνες, άρση βαρών σε επαγγελματικό επίπεδο, καταδύσεις, Ζεν, Διαλογισμός, Ανατολίτικη και ευρύτερη Φιλοσοφία... Στο σπίτι το Katana (το σπαθί) είναι "παρκαρισμένο" στο τοίχο ανάμεσα στις βιβλιοθήκες, τη δισκοθήκη, το tatami στο πάτωμα και το ανακατασκευασμένο 50αράκι (μεγάλη ιστορία) θέτοντας τον τόνο στον επισκέπτη.

Πάνω απ' όλα όμως ο Ντάνης είναι ένας σεμνός Gentleman, Άνδρας παλιάς κοπής με όλη την -καλή- έννοια του όρου. Οι κουβέντες μαζί του είναι πάντα άκρως απολαυστικές (χώρια που συνήθως ξημερωνόμαστε!), ειδικά στη "Σπηλιά" ή στο αγαπημένο του/μας Au revoir.
Χθες που είχαμε βρεθεί μου έλεγε οτι τα τελευταία δυο χρόνια αποφάσισε να θυμηθεί τα νιάτα του και να ξαναπιάσει το εντούρο και έχασα το μέτρημα από τα μηχανάκια που άλλαξε μέχρι να βολευτεί: TTR600, δυο Husky 501, Tenere 660, διχρονα GasGas... Στο μεταξύ η "σαύρα" (aka Kawasaki ZRX1200) παραμένει πάντα εκεί για να κατσαρώνει την άσφαλτο σε όλη την Αθήνα και τα πέριξ. Μου αρέσει που μετά μου λέει "Εγώ Νικόλα με τις μηχανές έκλεισα πιά..."
Τι του λες μετά του αθεόφοβου; :laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μεσα επεσες Θαναση..πατημενα τα πρωτα ηντα...μην κοιτας που το παιζω τζοβενο εδω που δεν με ξερουν πολλοι..χαχα..!!!
Εχω περιοδικα ειδικου τυπου...απο το '78....καλα ανεφερες Παπανδρεου στο Παγκοσμιο...ηταν κατι μοναδικο ακομα κ σημερα...ειχα ξεχασει Πανουτσο κ Μαλαμα Αλεξανδριδη...πολυ καλοι...!!!!
Καμία σχέση τα περιοδικά τής εποχής εκείνης... Χαίρομαι πού έπεσαν στα χέρια μου! Διάβαζες και νόμιζες ότι είσαι πάνω και οδηγείς..
 
Top Bottom