Μία Αγγλίδα από την Ιταλία!!

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Ήρθαν σήμερα και με μία πρώτη ματιά μου φαίνονται καλής ποιότητας και στιβαρή κατασκευή.....από απόδοση θα δούμε όταν τοποθετηθούν, και δεν θα γίνει καμία πατέντα, αφού θα συνδεθούν με τον ήδη τοποθετημένο διακόπτη από το εργοστάσιο και την ήδη υπάρχουσα εργοστασιακή αναμονή.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Το Desmo Servis των 30.000 Khm έγινε πριν λίγες μόνο ημέρες, όπου εκτός των υπολοίπων αναλώσιμων που χρειάστηκαν (αλυσίδα, τακάκια κ.λ.π) τοποθετήθηκαν και τα Universal προβολάκια.
Εδω θα πρέπει να σας πω ότι η δική μου απαίτηση στην τοποθέτηση ήταν να συνδεθούν με τον εργοστασιακό διακόπτη της μηχανής με τις εργοστασιακές ενδείξεις on-off στην κεντρική οθόνη, πράγμα που αποδείχθηκε εξαιρετικά δύσκολο και χρονοβόρο, και αυτό γιατί τα προβολάκια extra της Ducati ενώ απλά συνδέονται στις φίσες αναμονής με τρία καλώδια, όλα τα υπόλοιπα που δεν είναι μαμίσια έχουν δύο καλώδια με αποτέλεσμα εάν δεν ξέρεις τι και πώς, και δουλειά δεν γίνεται και υπάρχει μεγάλη περίπτωση να προκαλέσεις βλάβη στο καντράν και όχι μόνο.

Τα παιδιά του εξουσιοδοτημένου συνεργείου κατάφεραν να βρούν τι χρειάζεται, αποκρυπτογραφώντας την εργοστασιακή καλωδίωση και να τα τοποθετήσουν άψογα λειτουργικά όπως και τα εργοστασιακά!!

Τώρα σε ότι αφορά την απόδοση......η συγκεκριμένη μηχανή όπως έγω γράψει σε προηγούμενα post εδώ έχει απίθανα φώτα, και τώρα με τους προβολείς το απίθανο έγινε τέλειο όπως διαπίστωσα, αφού πλέον όταν ανάψουν δεν υπάρχει κανένα τυφλό σημείο στο κάτω μέρος του δρόμου στα πλαΪνά....γίνεται η νύχτα μέρα και εκεί, και ναι.....αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω εκτός του ότι τα συγκεκριμένα της ταιριάζουν πολύ νομίζω, αν και στην αρχή πίστευα ότι δεν θα κάνουν τόσο πολύ καλή δουλειά, η δεν έχουν να προσφέρουν κάτι πολύ παραπάνω απο τα ήδη φανταστικά φώτα της μηχανής.

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Στέλιο και τον Γιάννη απο το συνεργείο, γιά την άψογη εξυπηρέτηση σε ότι χρειάστηκε και σε ότι extra τους ζήτησα, δίχως να γδάρουν τις τσέπες μου!!!
Να είστε καλά ρε παιδιά.....





 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Καλή νέα χρονιά σύντροχοι, με γρήγορη επιστροφή στην κανονικότητα της ζωής μας και με όμορφα...πολλά...και ασφαλή χιλιόμετρα!!


philip of kung fu crossword
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Ήρθε σήμερα....Ώρα αλλαγής και στην ζελατίνα Fairing στο Enduro σε ελαφρώς φιμέ απόχρωση της Puig, γιά καλύτερη προστασία αέρα, καθότι είμαστε και λίγο ψηλοί!!
Οταν την φορέσουμε θα περάσουμε και τις ανάλογες Fhoto.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Η νέα ζελατίνα της Puig φορέθηκε και οι πρώτες εντυπώσεις τόσο αισθητικές όσο και εργονομικές είναι πολύ καλές.
Αρχικά είχα κάποιες αμφιβολίες σχετικά με το αισθητικό αποτέλεσμα, λόγω του μεγαλύτερου κατά 8cm ύψους της ζελατίνας από την εργοστασιακή, αλλά ήμουν σίγουρος ότι αυτό το ελαφρώς φιμέ χρώμα και όχι τόσο τετραγωνισμένη όπως σχεδόν όλες οι άλλες παρόμοιες της αγοράς που μπορούν να τοποθετηθούν, θα της πήγαινε περισσότερο , και έτσι είναι τελικά τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Στην οδήγηση τώρα και έως τα 130 χιλιόμετρα που την δοκίμασα, οι διαφορές σε σχέση με την εργοστασιακή, και μάλιστα δίχως να την έχω τέρμα σηκωμένη, είναι αρκετές με βάση το ύψος μου στο είναι 1.85
Ο αέρας έρχεται σε ακόμη πιό ομαλά και σε πιό ψηλό σημείο του κράνους, κραδασμοί δεν υπάρχουν και η κατασκευή φαίνεται πολύ στιβαρή, αλλά σε ταξίδι με μεγαλύτερες ταχύτητες ακόμη δεν την έχω δοκιμάσει.
Η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη.
Σηκώνοντας τον μηχανισμό της στήριξης στο μεγαλύτερο ύψος σχεδόν δεν καταλαβαίνεις τον αέρα και αισθητικά δεν με χαλάει τόσο πολύ σε απαγορευτικό σημείο. Θεωρώ πάντως ότι αυτό θα χρειαστεί σε πολύ λίγες περιπτώσεις, όμως το πολύ θετικό είναι ότι μπορείς να έχεις και αυτή την δυνατότητα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά σε ταξίδι.

Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτή την επιλογή της Puig στην Ιταλίδα μου, και οι όποιες αρχικές αμφιβολίες μου, εξαφανίστηκαν απο την στιγμή που την τοποθέτησα και ιδιαίτερα απο την στιγμή που έκανα τα πρώτα χιλιόμετρα με την νέα αυτή ζελατίνα.
Την προτείνω ανεπιφύλακτα, τόσο γιά αισθητικούς όσο και γιά πρακτικούς λόγους, αλλά στην ελαφρώς φιμέ απόχρωση, γιατί ουσιαστικά "χάνεται" στο μάτι το μεγαλύτερο ύψος της από την εργοστασιακή.







quick pics
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Μετά από κάποια ταξίδια σε ανοιχτούς δρόμους, με πολύ κρύο και δυνατό αέρα, επανέρχομαι στο θέμα της ζελατίνας (Puig).
Εκτός από όμορφη γιά τέτοιου μεγέθους οθόνη, είναι πραγματικά πάρα πολύ καλή, με αισθητές διαφορές από την εργοστασιακή. Ειδικά εάν τοποθετηθεί σε δύσκολες καιρικές συνθήκες στην ψηλότερη θέση, με προστατεύει (Υψος 1.85) πολύ καλύτερα από την standar και πραγματικά κάνει το ταξίδι πολύ πιό ξεκούραστο.
Όλα αυτά με ταχύτητες έως και 180-190 χιλιόμετρα με τέτοιες συνθήκες και στην ψηλότερη θέση. Από εκεί και πάνω και σε περισσότερα χιλιόμετρα αν και δεν την έχω δοκιμάσει, δεν νομίζω ότι πρέπει να τοποθετείται τόσο ψηλά...δεν θα υπάρχει λόγος βασικά εάν θέλεις να ξεπεράσεις τα 200 γιατί σε δύσκολες καιρικές συνθήκες δεν θα το κάνεις.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Reactions: STF

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Από motomarket το είχα πάρει γύρω στα 12 € πριν τα Χριστούγεννα.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Από motomarket το είχα πάρει γύρω στα 12 € πριν τα Χριστούγεννα.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οταν το έψαχνα εκεί δεν υπήρχε.....τώρα που μπήκα το έχει και πάλι, με τιμή 26.80 εκτός μεταφορικών γιά όποιον το χρειάζεται......δυστυχώς σε εμένα κόστισε τελικά περισσότερα και με χρόνο αναμονής γιά την παραλαβή.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένα παρόμοιο πήρα από motokinisi της interphone, έχει δύο θύρες usb και λάστιχο καπάκι αλλά δεν νομίζω να έχει βολτόμετρο, λόγω χειμώνα δεν το έχω ανοίξει καν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Οταν το έψαχνα εκεί δεν υπήρχε.....τώρα που μπήκα το έχει και πάλι, με τιμή 26.80 εκτός μεταφορικών γιά όποιον το χρειάζεται......δυστυχώς σε εμένα κόστισε τελικά περισσότερα και με χρόνο αναμονής γιά την παραλαβή.
Μπερδεύτηκα τελικά, γιατί πρόσφατα ανέβηκε η τιμή του στο συγκεκριμένο κατάστημα που έκανα εγώ την αγορά του.......18 ευρώ κόστισε σε εμένα, μαζί με τα μεταφορικά!!
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Ένα παρόμοιο πήρα από motokinisi της interphone, έχει δύο θύρες usb και λάστιχο καπάκι αλλά δεν νομίζω να έχει βολτόμετρο, λόγω χειμώνα δεν το έχω ανοίξει καν.
Την ίδια δουλειά κάνει, απλά δεν είναι και βολτόμετρο.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Οταν το έψαχνα εκεί δεν υπήρχε.....τώρα που μπήκα το έχει και πάλι, με τιμή 26.80 εκτός μεταφορικών γιά όποιον το χρειάζεται......δυστυχώς σε εμένα κόστισε τελικά περισσότερα και με χρόνο αναμονής γιά την παραλαβή.
...αν είναι εύκολο,
μπορεί να ποσταριστεί το λινκ του motomarket;;;
...γιατί η πλοήγηση στο site του είναι ολίγον "μάλε βράσε"...
/// Β
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
...αν είναι εύκολο,
μπορεί να ποσταριστεί το λινκ του motomarket;;;
...γιατί η πλοήγηση στο site του είναι ολίγον "μάλε βράσε"...
/// Β
Αυτό είναι μάλλον.

 
Top Bottom